Citabax 10 Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Citabax 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Citabax 10 opinie

Marta, 25/09/2023, 23:21
od 2 tygodni zażywam na zespół lęku napadowego i już czuję ogromną różnicę
Szymon, 28/09/2023, 12:33
poprawa nastroju po 2-3 tyg .. polecam
Aleksandra, 30/09/2023, 12:14
Biorę na receptę od psychiatry. Zaburzenia lękowe i depresyjne. Czuję się o niebo lepiej
Cylka, 23/07/2024, 13:16
pomógł mi w leczeniu depresji. naaaprawde poleeecaaam
cccc, 05/08/2024, 11:12
Citabax pomógł mi na depresję. Czuję się znacznie lepiej i mam więcej energii. Na początku miałam lekkie zawroty głowy, ale szybko minęły
Olga, 22/08/2024, 13:29
Lek na depresję działa, ale skutki uboczne są trudne do zniesienia. Mam problemy z apetytem i czuję się bardzo ospała przez cały dzień
Aniela, 28/08/2024, 15:19
Na efekt działania leku musiałam poczekać jakieś 3 tygodnie ale na ten moment jestem zadowolona z działania. Nie odczuwam jakichś większych skutków ubocznych i zaczynam mieć więcej siły na wszystko :) polecam znaleźć odpowiedniego specjalistę

Citabax 10 to lek, którego substancją czynną jest citalopram, należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest to lek zaliczany do grupy leków przeciwdepresyjnych, stosowany w leczeniu depresji oraz zespołu lęku napadowego. Aby otrzymać preparat w aptece, należy okazać ważną receptę .

Rozpocznij konsultację z Citabax 10
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Citabax 10   recepta online i eKonsultacja: opinie  cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 30.09.2024
Nazwa preparatu Citabax 10
Substancje czynne Citaloprami hydrobromidum Citalopramum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 10 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Citabax 10

Substancja czynna: citalopram

Wskazania: leczenie depresji , leczenie zespołu lęku napadowego;

Zastosowanie: doustne;

Dawkowanie: w zależności od wskazania od 10 mg na dobę, maksymalna dawka wynosi 60 mg;

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, jednoczesne stosowanie z inhibitorami monoaminooksydazy;

Główne działania niepożądane: senność lub bezsenność, suchość błon śluzowych jamy ustnej, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, nasilone pocenie się, nudności i zwiększone pocenie się;

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Citabax 10?

Lek Citabax 10 kosztuje ok. 14 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę .

Jak działa lek Citabax 10?

Substancja czynną leku Citabax jest citalopram, który jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny. W konsekwencji w ośrodkowym układzie nerwowym dochodzi do zwiększenia aktywności serotoniny, co wykazuje działanie przeciwdepresyjne.

Citalopram nie wykazuje działania wychwytu zwrotnego innych mediatorów niż serotonina, a także nie wykazuje powinowactwa (lub wykazuje bardzo słabe) do innych niż serotoninowe receptorów.

Innym ważnym mechanizmem działania tego leku jest skrócenie fazy snu REM i wydłużenie fazy wolnofalowej.

Skład leku Citabax 10

Jedna tabletka powlekana leku Citabax 10 zawiera 12,50 mg cytalopramu bromowodorku, co odpowiada 10 mg citalopramu (Citalopramum).
Substancje pomocnicze o znanym działaniu: jedna tabletka powlekana zawiera 20 mg laktozy jednowodnej i 0,277 mg glikolu propylenowego.

Skutki uboczne leku Citabax 10

Tak jak każdy lek, Citabax 10 może również wywoływać działanie niepożądane. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • senność

  • bezsenność;

  • suchość błon śluzowych jamy ustnej;

  • nudności;

  • nasilone pocenie się;

  • zapalenie błony śluzowej nosa;

  • zmniejszenie łaknienia i zmniejszenie masy ciała;

  • zwiększone wydzielanie śliny;

  • zwiększenie łaknienia;

  • pobudzenie;

  • zmniejszenie popędu płciowego;

  • niepokój;

  • nerwowość;

  • stany splątania;

  • zaburzenia orgazmu

  • nietypowe sny;

  • odczucie nierównego bicia serca;

  • drżenie, parestezje (zaburzenia czucia);

  • zawroty głowy;

  • zaburzenia widzenia;

  • zaburzenia koncentracji uwagi, szumu uszne, ziewanie;

  • biegunka, wymioty;

  • zaparcia;

  • świąd, bóle mięśni i stawów;

  • impotencja ;

  • zaburzenia wytrysku;

  • niezdolność do wytrysku, zmęczenie.

Rzadziej mogą wystąpić skutki uboczne takie jak: hiponatremia (zmniejszenie stężenia sodu we krwi), napady drgawkowe grand mal, dyskineza, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia smaku, krwotoki, zapalenie wątroby, zwiększone ryzyko złamań kości.

Jeśli występują niepokojące nas objawy w trakcie stosowania leku citabax należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Citabax 10

Należy mieć na uwadze, że na początku terapii lekiem Citabax 10 ryzyko samobójstwa może zwiększać się, u pacjentów zmagających się z ciężką depresją. Poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni od rozpoczęcia stosowania leku citabax (najczęściej po 1-2 tygodniach ) dlatego do tego czasu należy ściśle obserwować pacjentów.

W przypadku innych zaburzeń w których również stosuje się lek zawierający citalopram może również dochodzić do zwiększenia ryzyka zachowań samobójczych i zaburzeń depresyjnych.

Jeśli u pacjenta wystąpił epizod zaburzeń rytmu serca lub gdy pacjent ma wrodzone zaburzenia rytmu serca należy poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii.

W trakcie leczenia, w szczególności na początku terapii i po zmianie dawki, należy ściśle obserwować pacjentów, szczególnie z grupy podwyższonego ryzyka. W przypadku niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Tak jak każdy lek citalopram może wchodzić w interakcje z innymi substancjami. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Citabax należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach diety.

Podczas stosowania leku należy zachować czujność stosując równocześnie takie leki jak:

  • Inhibitory MAO- W trakcie jednoczesnego stosowania cytalopramu i inhibitorów MAO mogą wystąpić ciężkie działania niepożądane, włącznie z zespołem serotoninowym. Po odstawieniu inhibitora monoaminooksydazy konieczne jest odczekanie 14 dni przed włączeniem cytalopramu. W przeciwnej sytuacji, po zakończeniu przyjmowania leku Citabax musi upłynąć 1 tydzień zanimzastosuje się jakikolwiek inhibitor MAO;

  • Leki wydłużające odstęp QT, takie jak leki przeciwarytmiczne i niektóre antybiotyki, niektóre leki przeciwhistaminowe;

  • Pimozyd- skojarzone stosowanie zwiększa ryzyko wydłużenia odstępu QT;

  • Selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona) - Może być stosowana ostrożnie, ale dawki powyżej 10 mg/dobę są przeciwwskazane.

  • Leki serotoninergiczne- ostrożność przy łączeniu z litem, tryptofanem, tramadolem, lub sumatryptanem.

  • Ziele dziurawca -interakcje z SSRI mogą powodować nasilenie działań niepożądanych;

  • Leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (np.ibuprofen i diklofenak, stosowane jako leki przeciwbólowe), kwas acetylosalicylowy, niektóre leki przeciwpsychotyczne, fenotiazyny, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku. Jeśli w przeszłości występowały zaburzenia krzepnięcia krwi należy poinformować lekarza.

Dla kogo jest lek  Citabax 10?

Lek Citabax 10 jest wskazany w leczeniu depresji i w profilaktyce nawracających zaburzeń depresyjnych oraz w leczeniu zespołu lęku napadowego z agorafobią lub bez agorafobii.

Nie zaleca się stosowania leku citabax w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia

Dawkowanie leku Citabax 10

Dawkowanie leku Citabax 10 zależy od wskazania i powinno być indywidualnie dobrane przez lekarza podczas konsultacji.

Leczenie ciężkich zaburzeń depresyjnych

W przypadku ciężkich zaburzeń depresyjnych dawkowanie u dorosłych wynosi 20 mg na dobę. W zależności od tolerancji pacjenta, dawkę można zwiększyć, maksymalnie do 40 mg na dobę. Zazwyczaj poprawa następuje po tygodniu leczenia, jednak może być widoczna dopiero od drugiego tygodnia leczenia. Pacjentów zmagających się z depresją należy leczyć wystarczająco długo, przez co najmniej 6 miesięcy, aby mieć pewność, że objawy ustąpiły.

Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku

W trakcie pierwszego tygodnia terapii zaleca się podawanie pojedynczej dawki doustnej 10 mg na dobę, a następnie zwiększenie dawki dobowej do 20 mg. Dawkę leku można zwiększyć maksymalnie do 40 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

W przypadku dobierania odpowiedniego dawkowania dla osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat), zaleca się stosowanie do połowy dawki zalecanej, np. 10-20 mg na dobę. Zalecana dawka maksymalna to 20 mg na dobę.

Citabax 10 a ciąża

Należy pamiętać, że żaden lek nie powinien być stosowany w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie należy stosować leku citabax bez zgody lekarza.

Dostępne dane sugerują, że citalopram nie wpływa na deformację płodu lub noworodka. W przypadku noworodka można spodziewać się działań niepożądanych zwłaszcza, gdy kobieta stosowała preparat pod koniec ciąży. Należą do nich zaburzenia oddychania, sinica, bezdechy, napady drgawkowe, wahania ciepłoty ciała, trudności w karmieniu, wymioty, obniżone stężenie glukozy we krwi, zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe, wygórowane odruchy, drżenia, drażliwość, letarg, nieustający płacz, senność i trudności w zasypianiu.

Jeśli pacjentka przyjmuje lek citabax pod koniec ciąży, powinna o tym poinformować lekarza oraz położną ze względu na możliwe zwiększenie ryzyka krwawienia, zwłaszcza jeśli w wywiadzie stwierdzono u pacjentki zaburzenia krzepnięcia krwi.

Karmienie piersią

Ze względu na to, że citalopram przenika do pokarmu kobiecego, pacjentki stosujące citabax powinny zachować ostrożność w trakcie stosowania, jednak dotychczas nie obserwowano istotnego wpływu leku na dzieci karmione piersią.

Citabax 10 a prowadzenie pojazdów

W trakcie stosowania preparatu istnieje możliwość, że osoba przyjmująca lek może mieć zaburzoną zdolność szybkiego reagowania, co może wpłynąć na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Citabax 10 a alkohol

W trakcie stosowania leku citabax nie zaleca się picia alkoholu.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp marzec 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12866/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali również