Tirosint Sol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Tirosint Sol opinie
Tirosint Sol to roztwór doustny zawierający lewotyroksynę, czyli syntetycznie wytworzony hormon tarczycy stosowany w leczeniu chorób gruczołu tarczowego. Preparat ten występuje w wielu różnych dawkach.
Lek ten dostępny jest tylko na receptę .
Nazwa preparatu | Tirosint Sol |
Substancje czynne | Levothyroxinum natricum |
Dost臋pno艣膰 | Na recept臋 |
Posta膰 |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Tirosint Sol
Substancja czynna: lewotyroksyna
Wskazania: łagodne wole w stanie eutyreozy, zapobieganie wznowie wola po resekcji, terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy (terapia zastępcza hormonu tarczycy), terapia supresyjna w raku tarczycy, terapia wspomagająca w trakcie leczenia nadczynności tarczycy tyreostatykami, test supresyjny tarczycy
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: indywidualne dostosowane do pacjenta
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą, nieleczona niewydolność kory nadnerczy, nieleczona niedoczynność przysadki mózgowej, nieleczona nadczynność tarczycy, ostry zawał serca, ostre zapalenie mięśnia sercowego, leczenie skojarzone z tyreostatykami używanymi w leczeniu nadczynności tarczycy w trakcie ciąży
Główne działania niepożądane: tachykardia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, dusznica bolesna, bóle głowy, osłabienie i skurcze mięśni, zaczerwienienie, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenie, niepokój wewnętrzny, bezsenność, nadpotliwość, zmniejszenie masy ciała i biegunka
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.Ile kosztuje lek Tirosint Sol?
Preparat Tirosint Sol kosztuje 50 zł za opakowanie zawierające 30 pojemników jednodawkowych. Każdy pojemnik zawiera 1 ml roztworu doustnego leku Tirosint Sol.
Jak dzia艂a lek Tirosint Sol?
Substancja czynna leku Tirosint Sol - lewotyroksyna naśladuje działanie endogennych hormonów tarczycy. Po spożyciu ulega ona przemianie do T3 i tak samo jak naturalnie występujący hormon, wywiera działanie na receptory T3 w narządach obwodowych.
Sk艂ad leku Tirosint Sol
Oprócz lewotyroksyny, preparat Tirosint Sol zawiera również substancję pomocniczą - Glicerol o stężeniu 85%.
Skutki uboczne leku Tirosint Sol
Jeżeli preparat stosowany jest zgodnie z zaleceniami i stężenie hormonu tarczycy jest regularnie kontrolowane, to rzadko wywołuje on działania niepożądane.
Skutki uboczne występują zazwyczaj, jeśli dawka nie jest dobrze dobrana i należą do nich: tachykardia, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, ból w klatce piersiowej z uczuciem ucisku (dusznica bolesna), bóle głowy, osłabienie i skurcze mięśni, zaczerwienienie, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenie, niepokój wewnętrzny, bezsenność, nadpotliwość, zmniejszenie masy ciała i biegunka.
U niektórych pacjentów mogą ponadto wystąpić objawy alergii w trakcie stosowania tego preparatu.
Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Tirosint Sol
Interakcje z lekami
Lewotyroksyna może wchodzić w interakcje z różnymi preparatami, dlatego należy poinformować lekarza o stosowaniu wszystkich leków i suplementów diety.
Do najważniejszych interakcji należą:
leki przeciwcukrzycowe - lek Tirosint Sol może osłabiać ich działanie i zalecane jest regularne kontrolowanie glikemii w trakcie terapii tym lekiem
leki przeciwzakrzepowe -lewotyroksyna wypiera leki przeciwzakrzepowe z ich wiązania z białkami osocza i może przez to nasilać ich działanie. Należy regularnie monitorować parametry krzepnięcia podczas tej farmakoterapii
żywice jonowymienne - hamują wchłanianie leku Tirosint Sol. Należy przyjmować go co najmniej 4-5 godzin przed żywicami.
glin, żelazo i wapń - osłabiają działanie lewotyroksyny
salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat, fenytoina - wypierają lewotyroksynę z połączeń z białkami i nasilają jej działanie
propylotiouracyl, glikokortykoidy, leki beta-sympatolityczne (leki obniżające ciśnienie krwi), amiodaron i środki kontrastowe zawierające jod - mogą hamować przemianę T4 do T3
amiodaron - ze względu na wysoką zawartość jodu może wywoływać objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy i powodować konieczność zmiany dawki lewotyroksyny
sertralina, chlorochina, proguanil - mogą zmniejszać działanie lewotyroksyny
estrogeny, m. in. antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza- mogą powodować zwiększone zapotrzebowanie na lewotyroksynę
inhibitory kinazy tyrozynowej - mogą zmniejszać działanie lewotyroksyny
sewelamer - zmniejsza wchłanianie lewotyroksyny
orlistat- może powodować zmniejszenie wchłaniania jodu i lewotyroksyny i wywoływać objawy niedoczynności tarczycy
inhibitory pompy protonowej - ze względu na zwiększenie pH soku żołądkowego mogą zmniejszać wchłanianie leku
Przeciwwskazania
Istnieje kilka przypadków, w których nie zaleca się przyjmowania leku Tirosint Sol. Należą do nich:
nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą,
nieleczona niewydolność kory nadnerczy,
nieleczona niedoczynność przysadki mózgowej
nieleczona nadczynność tarczycy.
ostry zawał serca, ostre zapalenie mięśnia sercowego
leczenie skojarzone z tyreostatykami w trakcie ciąży
Dla kogo jest lek Tirosint Sol ?
Lek Tirosint Sol przeznaczony jest do leczenia schorzeń gruczołu tarczowego.
Dokładne wskazania obejmują:
łagodne wole w stanie eutyreozy
zapobieganie wznowie wola po resekcji
terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy
terapia supresyjna po operacji nowotworu złośliwego tarczycy
terapia wspomagająca w trakcie leczenia nadczynności tarczycy tyreostatykami
test supresyjny tarczycy
Dawkowanie leku Tirosint Sol
Dorośli
Dawkowanie leku ustalane jest indywidualnie i powinno być ono dostosowane do potrzeb pacjenta na podstawie odpowiednich badań laboratoryjnych.
Wyniki badań powinny być także regularnie monitorowane w trakcie leczenia - najlepszym wskaźnikiem używanym w tym celu jest stężenie hormonu tyreotropowego (TSH).
Sugerowane dobowe dawki leku to:
łagodne wole w stanie eutyreozy -75-200 mikrogramów soli sodowej lewotyroksyny
zapobieganie wznowie wola po resekcji 75-200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej
terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy 100-200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej
terapia supresyjna w raku tarczycy 50-100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej
terapia wspomagająca w trakcie leczenia nadczynności tarczycy tyreostatykami 150-300 mikrogramów lewotyroksyny sodowej
test supresyjny tarczycy 2x100 lub 1x200 mikrogramów lewotyroksyny sodowej na 12 dni przed scyntygrafią
Leczenie niedoczynności tarczycy należy rozpoczynać od małych dawek i stopniowo je zwiększać co 2-4 tygodnie aż zostanie osiągnięta docelowa dawka podtrzymująca. Jest to szczególnie istotne u chorych z długotrwałą niedoczynnością tarczycy, chorobą wieńcową oraz u pacjentów w podeszłym wieku.
Lek Tirosint Sol należy przyjmować na czczo.
Dzieci
Sugerowane dawkowanie leku Tirosint Sol u dzieci i młodzieży to 100 do 150 mikrogramów na m² powierzchni ciała.
Dawkowanie leku u noworodków z wrodzoną niedoczynnością tarczycy przez pierwsze trzy miesiące powinno wynosić 10-15 mikrogramów na kilogram masy ciała na dobę ze względu na konieczność szybkiego wysycenia lewotyroksyną i zapewnienia odpowiedniego rozwoju.
Przedawkowanie
Lek należy dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmowanie dodatkowych hormonów tarczycy bez wskazań może skutkować przedawkowaniem. W przypadku zastosowania dawki leku Tirosint Sol wyższej niż potrzebna mogą wystąpić objawy nadmiernego nasilenia metabolizmu takie jak: tachykardia, stany lękowe, pobudzenie i hiperkineza, a nawet napady drgawkowe i ostra psychoza.
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zmniejszyć dawkę lub całkowicie odstawić lek, a następnie udać się do lekarza oraz wykonać kontrolne badania hormonalne (najlepszym wskaźnikiem przedawkowania lewotyroksyny jest T3). W przypadku ostrego zatrucia lekiem można zastosować plazmaferezę.
Tirosint Sol a ci膮偶a
Lek Tirosint Sol nie wykazuje negatywnego wpływu na płód. W przypadku niedoczynności tarczycy kobieta ciężarna powinna ze szczególną starannością suplementować hormony tarczycy, ponieważ biorą one udział w rozwoju płodu i wpływają istotnie na rozwój mózgu.
Z tego powodu kobiety ciężarne mogą mieć większe zapotrzebowanie na lewotyroksynę. Należy regularnie kontrolować stężenie hormonów tarczycy w trakcie ciąży.
Ponadto, stosowanie leku Tirosint Sol w trakcie karmienia piersią nie jest przeciwwskazane.
Tirosint Sol a prowadzenie pojazd贸w
Nie ma odpowiednich badań oceniających bezpieczeństwo stosowania leku Tirosint Sol w kontekście prowadzenia pojazdów, jednakże ze względu na fakt, że lek ten jest identyczny z naturalnie występującym hormonem tarczycy, jakiekolwiek wpływ na prowadzenie pojazdów wydaje się być mało prawdopodobny.
Tirosint Sol a alkohol
Preparatu Tirosint Sol nie wchodzi w istotne interakcje z alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.
Uwaga
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Letrox 100 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Letrox 50 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Novothyral - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Novothyral 75 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Letrox 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Letrox 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 50 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 75 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 100 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 125 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 200 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 88 mcg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Euthyrox N 112 mcg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Letrox 75 mikrogram贸w - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Letrox 125 mikrogram贸w - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali r贸wnie偶
- Spis tre艣ci
- Podstawowe informacje o leku Tirosint Sol
- Ile kosztuje lek Tirosint Sol?
- Jak dzia艂a lek Tirosint Sol?
- Sk艂ad leku Tirosint Sol
- Skutki uboczne leku Tirosint Sol
- Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Tirosint Sol
- Dla kogo jest lek Tirosint Sol ?
- Dawkowanie leku Tirosint Sol
- Tirosint Sol a ci膮偶a
- Tirosint Sol a prowadzenie pojazd贸w
- Tirosint Sol a alkohol
- Uwaga
- Bibliografia