Debridat - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Debridat opinie
Lek Debridat stosowany jest leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego.
Preparat ten dostępny jest jedynie na receptę .
Nazwa preparatu | Debridat |
Substancje czynne | Trimebutinum Trimebutini maleas |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku
Substancja czynna: trimebutyna
Wskazania: leczenie objawowe zaburzeń motoryki i dolegliwości jelitowych związanych z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz bólu związanego z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: 3 razy dziennie jedna tabletka lub 3 razy dziennie 1 miarka (15 ml)
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą
Główne działania niepożądane: nadwrażliwość, stany przedomdleniowe/omdlenia, ciężkie reakcje skórne (ostra uogólniona osutka krostkowa, rumień wielopostaciowy, toksyczne wykwity skórne, złuszczające zapalenie skóry), wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry, rumień, świąd, pokrzywka
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Debridat?
Lek Debridat 100 mg kosztuje 19,90 zł za opakowanie zawierające 30 tabletek powlekanych. Preparat ten dostępny jest również w formie granulek do sporządzania zawiesiny doustnej, których cena wynosi 19 zł za 152,5 g.
Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.
Jak działa lek Debridat?
Substancja czynna leku Debridat - trimebutyna to agonista obwodowych receptorów opioidowych. Jej efekt kliniczny opiera się na oddziaływaniu na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego.
Trimebutyna działa jednocześnie stymulująco (poprzez receptory µ i δ) oraz hamująco (poprzez receptor κ) na przewód pokarmowy, dzięki czemu normalizuje zaburzenia perystaltyki w zależności od stanu czynnościowego przewodu pokarmowego pacjenta.
Skład leku Debridat
Oprócz substancji czynnej - trimebutyny, preparat Debridat zawiera również substancje pomocnicze takie jak: laktoza jednowodna, żelowana skrobia kukurydziana, hypromeloza, skrobi glikolan sodowy, kwas winowy, krzemu dwutlenek, magnezu stearynian, makrogol 4000 oraz tytanu dwutlenek.
Skutki uboczne leku Debridat
Stosowanie leku Debridat może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęstszych z nich należą:
nadwrażliwość,
stany przedomdleniowe, omdlenia
ciężkie reakcje skórne (ostra uogólniona osutka krostkowa, rumień wielopostaciowy, toksyczne wykwity skórne, złuszczające zapalenie skóry)
wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, zapalenie skóry, rumień, świąd, pokrzywka, skórne reakcje alergiczne
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Debridat
Interakcje z lekami
Stosowanie leku Debridat jednocześnie z innymi preparatami może skutkować pojawieniem się skutków ubocznych. Przed zażyciem leku należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych substancjach.
Szczególna ostrożność wskazana jest podczas jednoczesnego przyjmowania zotepiny (leku używanego w leczeniu schizofrenii), ponieważ jej połączenie z lekiem Debridat może powodować nasilone działanie antycholinergiczne.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować preparatu Debridat w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Leku w postaci tabletek powlekanych nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.
Dla kogo jest lek Debridat?
Lek Debridat przeznaczony jest do stosowania przez pacjentów cierpiących na zaburzenia motoryki i dolegliwości jelitowe związane z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego oraz na ból związany z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.
Dawkowanie leku Debridat
Tabletki powlekane
Zalecane dawkowanie preparatu Debridat w formie tabletek to 1 tabletka 100 mg 3 razy na dobę. Dawkę można zwiększyć maksymalnie do 2 tabletek 100 mg 3 razy na dobę.
Zawiesina
Sugerowana dawka zawiesiny to 1 miarka (15 ml) 3 razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zlecić zwiększenie dawki do maksymalnie 6 miarek na dobę.
Przedawkowanie
Nie należy stosować dawek wyższych niż zalecane. W przypadku przedawkowania preparatu sugerowane postępowanie polega na leczeniu objawowym.
Debridat a ciąża
Nie ma odpowiednich badań oceniających bezpieczeństwo stosowania leku Debridat przez kobiety ciężarne. Lek ten można używać w ciąży jedynie za zgodą lekarza i tylko jeśli potencjalnie korzyści z jego stosowania przewyższają ewentualne ryzyko negatywnego działania na płód.
Debridat a prowadzenie pojazdów
Lek Debridat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów. Nie ma przeciwwskazań do jazdy samochodem w trakcie farmakoterapii tym preparatem.
Debridat a alkohol
Źródła nie podają występowania istotnych interakcji preparatu Debridat z alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.
Uwaga
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Emanera - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dexilant - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Meteospasmyl- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mesopral - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Controloc 40 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Controloc 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zulbex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Debretin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku
- Ile kosztuje lek Debridat?
- Jak działa lek Debridat?
- Skład leku Debridat
- Skutki uboczne leku Debridat
- Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Debridat
- Dla kogo jest lek Debridat?
- Dawkowanie leku Debridat
- Debridat a ciąża
- Debridat a prowadzenie pojazdów
- Debridat a alkohol
- Uwaga
- Bibliografia