Atrodil - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atrodil opinie
Atrodil aerozol inhalacyjny to lek lek rozszerzający oskrzela stosowany w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i w astmie oskrzelowej.
Nazwa preparatu | Atrodil |
Substancje czynne | Ipratropii bromidum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Atrodil
Substancja czynna: bromek ipratropiowy
Wskazania: stany skurczowe oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, astma oskrzelowa
Zastosowanie: inhalacja
Dawkowanie: 4 razy dziennie po 2 rozpylenia
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku
Główne działania niepożądane: ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nudności i zawroty głowy
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Atrodil?
Lek Atrodil można wykupić w aptece po okazaniu recepty. Podstawowa cena produktu to około 20 zł.
Jak działa lek Atrodil?
Substancją czynną leku Atrodil jest bromek ipratopiowy, który należy do niewybiórczych antagonistów receptorów muskarynowych i jest pochodną atropiny.
W wyniku inhalacji leku Atrodil dochodzi do rozszerzenia oskrzeli. Jest to działanie miejscowe, a nie ogólnoustrojego leku.
Skład leku Atrodil
Każda dawka inhalacyjna zawiera substancję czynną - 21 mikrogramów ipratropiowego bromku jednowodnego, co odpowiada 20 mikrogramom ipratropiowego bromku - oraz substacje pomocnicze, takie jak:
1,1,1,2-tetrafluoroetan,
kwas cytrynowy bezwodny,
woda oczyszczona,
etanol bezwodny.
Skutki uboczne leku Atrodil
Najczęściej obserwowane działania niepożądane w trakcie terapii lekiem Atrodil to ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (takie jak zaparcia, biegunka, wymioty), nudności i zawroty głowy.
Pozostałe działania niepożądane można podzielić ze względu na częstość występowania na:
niezbyt częste: nadwrażliwość, (ciężkie reakcje alergiczne) reakcje anafilaktyczne, zaburzenia ostrości widzenia, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, jaskra, ból oka, aureola wzrokowa, przekrwienie spojówki, obrzęk rogówki, kołatanie serca, częstoskurcz nadkomorowy, skurcz oskrzeli, skurcz krtani, obrzęk błony śluzowej gardła, suchość w gardle, zapalenie jamy ustnej, obrzęk jamy ustnej, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, zatrzymanie moczu (zwłaszcza u pacjentów, u których wcześniej stwierdzono zwężenie drogi odpływu moczu)
rzadkie: zaburzenia akomodacji, migotanie przedsionków, nadmiernie szybkie bicie serca, pokrzywka.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Atrodil
Początek działania ipratropiowego bromku jest wolniejszy niż wziewnych sympatykomimetyków rozszerzających oskrzela.
Po zastosowaniu leku Atrodil mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości typu natychmiastowego. Pojawiające się objawy to: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła, skurcz oskrzeli oraz anafilaksja.
Lek powinien być ostrożnie stosowany przez pacjentów:
z chorobami utrudniającymi odpływ moczu (np. z rozrostem gruczołu krokowego lub zwężeniem szyi pęcherza moczowego), gdyż może dojść do zatrzymania moczu.
z mukowiscydozą, ponieważ są bardziej podatni na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,
ze skłonnością do rozwoju jaskry z wąskim kątem przesączania - możliwe objawy sugerujące ostrą jaskrę: ból oka lub dyskomfort, niewyraźne widzenie, widzenie tęczowej obwódki wokół źródła światła lub zmienione widzenie kolorów współistniejące z zaczerwienieniem oczu w następstwie przekrwienia spojówki i obrzęku rogówki.
Po podaniu leku Atrodil może wystąpić skurcz oskrzeli z nagłym nasileniem świszczącego oddechu. Wówczas należy jak najszybciej podać jeden z wziewnych szybko działających leków rozszerzających oskrzela.
Dla kogo jest lek Atrodil?
Lek Atrodil należy stosować w terapii podtrzymującej stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc) i astmie oskrzelowej.
Lek Atrodil jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia.
Dawkowanie leku Atrodil
Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ważne jednak, że nie można przekroczyć zalecanej dawki dobowej ani w stanach ostrych, ani w trakcie leczenia podtrzymującego.
Standardowo dorośli i dzieci starsze niż 6 lat powinni stosować 2 odmierzone dawki (rozpylenia) 4 razy dziennie.
Jeśli pacjent zauważy że sugerowane dawkowanie nie jest dla niego wystarczające, może to oznaczać, że konieczne będzie włączenie dodatkowego leczenia, tak aby nie przekroczyć 12 rozpyleń w ciągu doby.
Instrukcja użycia inhalatora:
Zdjąć nasadkę ochronną z ustnika.
Wstrząsnąć inhalatorem.
Trzymając inhalator, wykonać głęboki wydech.
Umieścić ustnik w ustach przytrzymując go wargami. Po rozpoczęciu wolnego, głębokiego wdechu przez usta, nacisnąć mocno pojemnik z aerozolem a następnie kontynuować wdech.
Wstrzymać oddech na kilka sekund, lub tak długo jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, a następnie wyjąć ustnik z ust i wykonać wydech.
Jeżeli pacjent ma przyjąć więcej niż jedną dawkę, należy odczekać co najmniej jedną minutę, a następnie ponownie wstrząsnąć inhalator i powtórzyć czynności 3, 4 i 5.
Po użyciu założyć ponownie nasadkę ochronną na ustnik.
Atrodil a ciąża
Bezpieczeństwo przyjmowania bromku ipratropiowego w trakcie ciąży nie zostało w pełni poznane.
Przed jego zastosowaniem konieczne jest rozważenie czy korzyści terapeutyczne przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.
W badaniach przedklinicznych nie stwierdzono, aby bromek ipratropiowy miał działanie embriotoksyczne lub teratogenne podczas przyjmowania go w postaci wziewnej lub donosowo.
Atrodil a prowadzenie pojazdów
Nie zbadano wpływu Atrodilu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
W trakcie terapii mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia.
W związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn. A w przypadku wystąpienia wymienionych wyżej działań niepożądanych powinno się unikać kierowania maszynami.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Atrodil
- Ile kosztuje lek Atrodil?
- Jak działa lek Atrodil?
- Skład leku Atrodil
- Skutki uboczne leku Atrodil
- Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Atrodil
- Dla kogo jest lek Atrodil?
- Dawkowanie leku Atrodil
- Atrodil a ciąża
- Atrodil a prowadzenie pojazdów
- Bibliografia