Amlessa Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Amlessa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Amlessa opinie

sylwia, 27/09/2023, 12:37
bóle głowy miałam, musiałam zrezygnować i zastąpić innym lekiem
Jacek, 29/09/2023, 00:26
Fajnie, że w jednej tabletce znajdują się dwa leki, ułatwia to przyjmowanie
Andrzej, 06/10/2023, 17:07
ciśnienie spadło, samopoczucie ok

Amlessa to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz stabilnej choroby wieńcowej. Stosuje się go jako terapię zamienną u tych pacjentów, u których efektywnie kontrolowane są objawy przy użyciu równoczesnego podawania peryndoprylu i amlodypiny.

Lek Amlessa zawiera dwie główne substancje peryndopryl, który należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz amlodypinę, która jest blokerem kanałów wapniowych. Są to jedne z grup leków pierwszego wyboru w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego.

Inhibitory konwertazy angiotensyny w połączeniu z blokerami kanałów wapniowych są zalecane szczególnie u osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą.

Rozpocznij konsultację z Amlessa
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Amlessa   recepta online i eKonsultacja: opinie  cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 13.02.2024
Nazwa preparatu Amlessa
Substancje czynne Peryndopryl z tert-butyloaminą Amlodipinum tert-Butylamini perindoprilum Amlodipini besilas
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 4 mg + 5 mg (Tabletki)
  • 4 mg + 10 mg (Tabletki)
  • 8 mg + 5 mg (Tabletki)
  • 8 mg + 10 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Amlessa

Substancja czynna: peryndopryl z tert-butyloaminą i amlodypina

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dziennie, najlepiej rano przed posiłkiem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynną, obrzęk naczynioruchowy, ciąża i karmienie piersią, wstrząs, ciężkie niedociśnienie

Główne działania niepożądane: zaburzenia snu, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia smaku, biegunka, zaparcie, kołatania serca, kaszel, zapalenie błony śluzowej nosa, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Amlessa?

Lek kosztuje od 15 do 85 złotych i jest refundowany dla osób z nadciśnieniem tętniczym samoistnym oraz dla osób ze stabilną chorobą wieńcową. Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia. W Polsce leki te są dostępne wyłącznie na receptę.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Jak działa lek Amlessa?

Amlessa to lek łączący dwie aktywne substancje: peryndopryl, będący inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE), oraz amlodypinę, która jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyn.

Peryndopryl działa poprzez zmniejszenie oporu naczyniowego, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, a tym samym do zwiększa przepływu krwi w obrębie naczyń, nie wpływając przy tym na akcję serca. Z kolei amlodypina działa poprzez blokowanie napływu jonów wapnia do mięśnia sercowego oraz naczyń krwionośnych.

Podsumowując, są to leki rozszerzające naczynia krwionośne, co pomaga w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Dzięki temu krew może płynąć przez organizm łatwiej, a obciążenie serca jest zredukowane.

Skład leku Amlessa

Każda tabletka leku zawiera substancje aktywne, jakimi są 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 10 mg amlodypiny w formie bezylanu.

Tabletki, oprócz składników aktywnych, zawierają także różne substancje pomocnicze. Te dodatkowe składniki są niezbędne do nadania tabletkom odpowiedniej formy, zapewnienia ich stabilności oraz utrzymania efektywności produktu. W leku Amlessa zawarte są substancje takie jak: wodorowęglan sodu, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), krzemionka bezwodna koloidalna, stearynian magnezu.

Skutki uboczne leku Amlessa

Działania niepożądane występujące często w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego Amlessą to na przykład:

  • bóle i zawroty głowy,

  • parestezje,

  • niedociśnienie (obniżenie ciśnienia tętniczego),

  • zaburzenia snu,

  • kaszel,

  • bóle brzucha,

  • obrzęk naczynioruchowy (w tym ryzyko obrzęku naczynioruchowego jest wyższe u rasy czarnej).

Inne działania niepożądane mogą wystąpić rzadko i są nimi na przykład zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej nosa, zwiększona częstość oddawania moczu, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności nerek, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia mocznika, zapalenie naczyń krwionośnych, a także zmniejszenie masy ciała.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku

Peryndopryl i amlodypina są to leki przeciwnadciśnieniowe. Stosując je, należy pamiętać, że u niektórych pacjentów może ona wywoływać niedociśnienie.

Inhibitory ACE, czyli leki rozszerzające naczynia krwionośne (takie jak peryndopryl) mogą prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi. Symptomatyczne niedociśnienie występuje u osób z deficytem płynów, który zażywają leki moczopędne, mają dietę niskosodową, są na dializoterapii, oraz u tych, którzy doświadczyli biegunki lub wymiotów, a także u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem zależnym od reniny.

W przypadku pacjentów z wysokim ryzykiem symptomatycznego niedociśnienia, przy stosowaniu Amlessy należy starannie monitorować ciśnienie krwi, funkcję nerek i poziom potasu w surowicy krwi.

W leczeniu niskiego ciśnienia tętniczego w zależności od jego etiologii możemy spożywać większą ilość płynów, większą ilość soli w diecie, a przy znacznej hipotensji lekarz może włączyć leki takie jak np. midodrynę.

Podobne zasady dotyczą pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub chorobą naczyniową mózgu, gdzie zbyt duże obniżenie ciśnienia krwi może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Tak jak w przypadku innych inhibitorów ACE, przy stosowaniu peryndoprylu należy zachować ostrożność u osób ze zwężeniem zastawki mitralnej oraz u tych z ograniczonym odpływem z lewej komory serca, na przykład z powodu stenozy zastawki aortalnej lub kardiomiopatii przerostowej.

U pacjentów z obniżoną funkcją nerek (klirens kreatyniny poniżej 60 ml/min) zaleca się indywidualne dostosowanie dawek poszczególnych składników leku.

W sytuacji współistnienia nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, istnieje zwiększone ryzyko ciężkiego niedociśnienia i niewydolności nerek.

U niektórych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy nie mieli wcześniej choroby naczyniowo-nerkowej, obserwowano także, zwykle niewielkie i przemijające, zwiększenie stężenia kreatyniny i stężenia mocznika w surowicy, szczególnie przy jednoczesnym stosowaniu peryndoprylu i leku moczopędnego. Ryzyko to jest wyższe u pacjentów, którzy już wcześniej mieli zaburzenia czynności nerek.

Podczas stosowania inhibitorów ACE, choć rzadko, odnotowano przypadki zespołu zaczynającego się od żółtaczki cholestatycznej, który może ewoluować do szybko postępującej martwicy wątroby, a czasem nawet śmierci. Mechanizm tej reakcji nie jest jeszcze w pełni zrozumiały.

Pacjenci zażywający inhibitory ACE, u których pojawiła się żółtaczka lub którzy zauważyli znaczny wzrost aktywności enzymów wątrobowych, powinni niezwłocznie zaprzestać stosowania inhibitorów ACE i skonsultować się z lekarzem.

U pacjentów pochodzenia afrykańskiego w porównaniu z osobami innych ras częściej występuje obrzęk naczynioruchowy przy stosowaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny.

Podczas terapii inhibitorami ACE odnotowano przypadki kaszlu. Zazwyczaj charakteryzuje się on jako suchy i uporczywy, ustępujący po odstawieniu leku. W procesie diagnozowania przyczyn kaszlu konieczne jest rozważenie możliwości, że może być on wywołany przez stosowanie inhibitora ACE.

W przypadku pacjentów, którzy przechodzą duże operacje lub otrzymują znieczulenie wywołujące niedociśnienie, Amlessa może hamować tworzenie angiotensyny II, będącego efektem kompensacyjnego wydzielania reniny.

Zaleca się przerwanie stosowania tego leku na dzień przed zabiegiem chirurgicznym. Jeżeli dojdzie do niedociśnienia spowodowanego tym mechanizmem, możliwe jest jego wyrównanie poprzez zwiększenie ilości podawanych płynów. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych mogą również powodować niedociśnienie u pacjentów.

Leki obniżające ciśnienie tętnicze takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny mogą zwiększać stężenie potasu we krwi.

Jednoczesne stosowanie produktu leczniczego Amlessa oraz litu, leków moczopędnych oszczędzających potas (stosowanych np. w leczeniu niewydolności serca) lub suplementów potasu jest nie zalecane z uwagi na stężenie potasu we krwi. Niesteroidowe leki przeciwzapalne w połączeniu z Amlessą mogą osłabiać działanie leku oraz powodować działania niepożądane takie jak ostra niewydolność nerek.

Nie zaleca się również łączenia Amlessy z beta blokerami (lekami stosowanymi np. w leczeniu zaburzeń rytmu serca), ponieważ również jest ryzyko niedociśnienia.

U osób cierpiących na cukrzycę i przyjmujących leki przeciwcukrzycowe doustne lub insulinę, zaleca się dokładne śledzenie poziomu cukru we krwi przez pierwszy miesiąc stosowania inhibitora ACE.

Przeprowadzono również badania nad połączeniem leku Amlessa z cyklosporyną stosowaną w leczeniu zaburzeń autoimmunologicznych (np. reumatoidalnego zapalenia stawów), które nie wykazały wpływu Amlessy na farmakodynamikę leku.

Dla kogo przeznaczony jest lek Amlessa?

Lek stosowany jest u osób dorosłych w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, a także u osób ze stabilną chorobą wieńcową. Stosuje się go jako terapię zastępczą u osób, u których objawy są skutecznie kontrolowane przez równoczesne podawanie peryndoprylu i amlodypiny, w dawkach odpowiadających tym zawartym w Amlessie.

Dawkowanie

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, najlepiej rano i na czczo, przed pierwszym posiłkiem.

U osób starszych oraz pacjentów cierpiących na niewydolność nerek obserwuje się zmniejszoną eliminację peryndoprylu. W związku z tym standardowa opieka medyczna dla takich osób powinna obejmować monitorowanie poziomów kreatyniny i potasu.

Produkt Amlessa nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży, ze względu na brak ustalonych danych dotyczących skuteczności i tolerancji peryndoprylu, stosowanego samodzielnie lub w połączeniu z amlodypiną, w tej grupie wiekowej.

Amlessa a alkohol

Połączenie leku Amlessa z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków, takich jak zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia czy nadmierna senność.

Amlessa a ciąża i karmienie piersią

Nie jest zalecane stosowanie Amlessy w pierwszym trymestrze ciąży, a w drugim i trzecim trymestrze jej użycie jest przeciwwskazane. Ponadto, Amlessa nie jest rekomendowana dla kobiet karmiących piersią. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, który zaleci przyjmowanie innego leku.

Amlessa a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Badania dotyczące wpływu Amlessy na umiejętność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych nie zostały przeprowadzone. Osoby stosujące Amlessę i jednocześnie prowadzące pojazdy lub obsługujące maszyny powinny być świadome ryzyka okazjonalnego występowania objawów takich jak zawroty głowy lub uczucie zmęczenia.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • ChPL, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2011-09-15_Amlessa_SmPC_12.09.2011.pdf
  • eZdrowie, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/25677/leaflet
  • Po dyplomie, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: https://podyplomie.pl/diabetologia/36220,leczenie-nadcisnienia-tetniczego-u-pacjentow-z-zespolem-metabolicznym?page=2
  • Inni czytali również