Prestarium 5 mg - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Prestarium 5 mg to lek należący do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i niewydolności serca.
Nazwa preparatu | Prestarium 5 mg |
Substancje czynne | Perindoprilum argininum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Prestarium 5 mg
Substancja czynna: peryndopryl.
Wskazania: przewlekła niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, stabilna choroba wieńcowa.
Zastosowanie: doustne.
Dawkowanie: 2,5-10 mg na dobę.
Główne przeciwwskazania: II i III trymestr ciąży, jednoczesne stosowanie produktów zawierających aliskiren, wrodzony lub nabyty obrzęk naczynioruchowy, nadciśnienie naczyniowo-nerkowe.
Główne działania niepożądane: zawroty głowy, ból głowy, szumy uszne, ból brzucha, wymioty, biegunka.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Prestarium 5 mg?
Lek Prestarium 5 mg jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 22 zł za opakowanie 30 tabletek, z refundacją ok. 20 zł.
Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia.
Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.
Czym jest Prestarium 5 mg?
Prestarium 5 mg jest preparatem, którego substancję aktywną stanowi peryndopryl. Należy on do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, tzw. ACEI (ang. angiotensin converting enzyme inhibitor).
Stosowany jest w:
leczeniu przewlekłej niewydolności serca
leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego
leczeniu stabilnej choroby wieńcowej
Jaki jest mechanizm działania Prestarium 5 mg?
Peryndopryl (substancja czynna Prestarium) jest tzw. prolekiem, co oznacza, że przechodzi metabolizm w wątrobie, przekształcając się w postać aktywną, wykazującą działanie kliniczne.
Należy on do Grupy ACEI, co oznacza, że jego działanie polega na blokowaniu aktywności enzymu- konwertazy angiotensyny, który odpowiada za przekształcanie angiotensyny I w angiotensynę II. Angiotensyna II powoduje skurcz naczyń krwionośnych i zwiększone uwalnianie aldosteronu- mechanizmów odgrywających rolę w patofizjologii nadciśnienia tętniczego. Zahamowanie jej powstawania ma więc działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze).
Oprócz tego, ACEI zwiększają efekty bradykininy, a więc substancji, która wpływa na rozkurcz naczyń krwionośnych. Powoduje to korzystne działania na naczynia, zapobieganie miażdżycy i zmniejszenie ryzyka incydentów sercowych.
W przypadku niewydolności serca, ACEI przyczyniają się do zmniejszenia oporu naczyniowego, poprawiając warunki hemodynamiczne układu krwionośnego i zwiększając wydolność.
Stężenie maksymalne peryndopryl uzyskuje około godziny po spożyciu, jego czynnego metabolitu po 3-4 godzinach.
W celu osiągnięcia pełnego działania hipotensyjnego lek należy stosować ciągle przez czas około miesiąca.
Jaki jest skład leku Prestarium 5 mg?
Prestarium 5 mg składa się z:
Substancji czynnej: 3,395 mg peryndoprylu, co odpowiada 5 mg peryndoprylu z argininą;
Substancji dodatkowych:
-Rdzeń tabletki: Laktoza jednowodna, Magnezu stearynian, Maltodekstryna, Krzemionka koloidalna hydrofobowa, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A);
-Otoczka: Glicerol, Hypromeloza, Kompleks miedziowy chlorofiliny, Makrogol 6000, Magnezu stearynian, Tytanu dwutlenek (E171).
Jak stosować lek Prestarium?
Lek występuje w postaci jasnozielonych, podłużnych tabletek powlekanych. Można podzielić je na dwie równe dawki. Jest on przeznaczony do stosowania doustnego. Zalecane jest przyjmowanie preparatu raz na dobę, rano, przed posiłkiem, ponieważ pokarm zmniejsza biodostępność leku. Tabletkę należy popić szklanką wody.
Jak dawkować lek u dorosłych?
Dawka Prestarium ustalana jest przez lekarza prowadzącego i zależy od indywidualnej reakcji ciśnienia tętniczego pacjenta na stosowane leczenie.
Dawkowanie jest również uzależnione od jednostki chorobowej, na której leczenie lek został przepisany:
nadciśnienie tętnicze
Zalecana dawka początkowa to 5 mg, raz na dobę, rano.
W przypadku pacjentów z dużą aktywnością układu renina-angiotensyna-aldosteron należy rozpoczynać leczenie od dawki 2,5 mg, ponieważ może u nich wystąpić nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego na początku stosowania. Po miesiącu można ją zwiększyć do 10 mg na dobę.
Pacjenci leczeni lekami moczopędnymi powinni odstawić leki moczopędne 2 do 3 dni przed rozpoczęciem stosowania prestarium, ponieważ mogą wystąpić u nich zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeśli ich odstawienie nie jest możliwe- należy rozpoczynać dawkowanie Prestarium od 2,5 mg na dobę i zwiększać dawkę w zależności od ciśnienia tętniczego.
U pacjentów w wieku powyżej 65 lat również początkowo stosuje się 2,5 mg prestarium, po miesiącu można zwiększyć do 5 mg, a jeśli występuje taka konieczność- 10 mg.
objawowa niewydolność serca
Jeśli leczenie prestarium 5 mg jest skojarzone z: lekami moczopędnymi nieoszczędzającymi potas, preparatami naparstnicy, beta-adrenolitykami, wówczas dawka początkowa wynosi 2,5 mg. Po dwóch tygodniach można zwiększyć ją do 5 mg na dobę, w zależności od reakcji klinicznej pacjenta.
Przed rozpoczęciem leczenia Prestarium 5 mg w leczeniu niewydolności serca, należy wyrównać zaburzenia u pacjentów z zaburzoną gospodarką elektrolitową, odwodnionych lub intensywnie leczonych lekami moczopędnymi.
W trakcie leczenia należy kontrolować ciśnienie tętnicze krwi, czynność nerek i stężenie potasu w surowicy.
stabilna choroba wieńcowa
Przez dwa tygodnie należy stosować 2,5 mg Prestarium, po czym zwiększyć dawkę do 5 mg. Można zwiększyć ją do 10 mg w zależności od czynności nerek i tolerancji leku.
Jak dawkować lek u dzieci?
Nie zaleca się stosować Prestarium w przypadku dzieci i młodzieży. Nie określono bowiem jego bezpieczeństwa i skuteczności u osób poniżej 18 roku życia.
Jaka jest dawka maksymalna produktu Prestarium?
Maksymalna dawka Prestarium wynosi 10 mg.
Pominięcie dawki preparatu Prestarium 5 mg
W przypadku pominięcia dawki Prestarium 5 mg należy przyjąć kolejną dawkę o planowanej porze. Nie należy podwajać dawki w celu uzupełnienia pominiętej.
Najczęstsze działania niepożądane Prestarium 5 mg
Do najczęściej występujących działań niepożądanych Prestarium 5 mg należą:
zawroty głowy
ból głowy
parestezje
zawroty głowy pochodzenia błędnikowego
zaburzenia widzenia
szum uszny
niedociśnienie tętnicze
kaszel
duszność
ból brzucha
zaparcie
biegunka
zaburzenia smaku
niestrawność
nudności
wymioty
świąd
wysypka
kurcze mięśni
astenia
Rzadziej występujące działania niepożądane Prestarium 5 mg
Do rzadziej występujących działań niepożądanych Prestarium 5 mg należą:
hipoglikemia
hiponatremia
depresja
zaburzenia nastroju
senność
zaburzenia czynności nerek
omdlenie
kołatanie serca
tachykardia
zapalenie naczyń krwionośnych
skurcz oskrzeli
reakcje alergiczne
obrzęk naczynioruchowy
zaburzenia erekcji
zapalenie błony śluzowej nosa
zapalenie trzustki
zwiększenie stężenia mocznika
zwiększenie stężenia kreatyniny
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych
zmniejszenie stężenia hemoglobiny
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania Prestarium 5 mg
Prestarium 5 mg składa się z:
Substancji czynnej: 3,395 mg peryndoprylu, co odpowiada 5 mg peryndoprylu z argininą;
Substancji dodatkowych:
-Rdzeń tabletki: Laktoza jednowodna, Magnezu stearynian, Maltodekstryna, Krzemionka koloidalna hydrofobowa, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A);
-Otoczka: Glicerol, Hypromeloza, Kompleks miedziowy chlorofiliny, Makrogol 6000, Magnezu stearynian, Tytanu dwutlenek (E171).
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Prestarium 5 mg?
Przeciwwskazaniem do stosowania Prestarium 5 mg jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, a także nadwrażliwość na inne leki należące do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny.
Poza tym do przeciwwskazań należą:
zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego w związku z jego wystąpieniem z uprzednim leczeniem inhibitorami ACE
wrodzony lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy
drugi i trzeci trymestr ciąży
pacjenci z cukrzycą i zaburzeniem czynności nerek stosujący jednocześnie produkty zawierające aliskiren
stosowanie jednoczesne z produktem złożonym zawierającym sakubitryl i walsartan (należy odstawić conajmniej 36 godzin przed podaniem Prestarium 5 mg)
pozaustrojowe metody leczenie powodujące kontakt krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym
znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy zaopatrującej jedyną nerkę.
Specjalne środki ostrożności
Stabilna choroba wieńcowa: jeśli w trakcie pierwszego miesiąca leczenia Prestarium wystąpi epizod niestabilnej dławicy piersiowej, należy przeanalizować, czy korzyści płynące z jego stosowania przewyższają ryzyko.
Niedociśnienie tętnicze: pojawia się najczęściej u pacjentów odwodnionych (w związku z dializami, stosowaniem leków moczopędnych, niskiej zawartości białka w diecie, biegunki lub wymiotów) oraz z nadciśnieniem reninozależnym. W przypadku wyżej wymienionych stanów, u pacjentów leczenie należy rozpoczynać pod ścisłą kontrolą.
Zaburzenia czynności nerek: dawka początkowa Prestarium powinna być w tym przypadku zależna od klirensu kreatyniny. Następnie zwiększa się ją w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie.
Jeśli leczenie objawowej niewydolności serca peryndoprylem spowoduje pojawienie się niedociśnienia tętniczego, występuje zwiększone ryzyko zaostrzenia niewydolności nerek.
Hemodializa: pacjenci dializowani przy użyciu błon o dużej przepuszczalności częściej rozwijali reakcje rzekomoanafilaktyczne. Należy u nich rozważyć wykorzystanie innych błon dializacyjnych lub zastosowanie innych leków hipotensyjnych.
Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe: istnieje podwyższone ryzyko hipotensji oraz niewydolności nerek, u pacjentów leczonych ACEI z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych, bądź ze zwężeniem tętnicy nerkowej zaopatrującej jedyną nerkę.
Reakcje alergiczne: obrzęk naczynioruchowy należy wziąć pod uwagę u pacjentów leczonych peryndoprylem jednocześnie z produktem złożonym zawierającym sakubitryl i walsartan. U pacjentów w trakcie leczenia odczulającego odnotowywano rekcje rzekomoanafilaktyczne. W celu zmniejszenia działania alergicznego należy czasowo odstawić ACEI.
Zaburzenia czynności wątroby: obserwowano występowanie żółtaczki cholestatycznej i piorunującej martwicy wątroby u pacjentów stosujących inhibitory konwertazy angiotensyny.
Neutropenia/ agranulocytoza/ niedokrwistość/ małopłytkowość: nieprawidłowości te występowały u pacjentów otrzymujących ACEI. Szczególną ostrożność w tym zakresie należy zachować w przypadku pacjentów z kolagenozą naczyń, którzy byli jednocześnie leczeni lekami immunosupresyjnymi (stosowanymi w leczeniu różnych stanów chorobowych, np. astmy, rzs), allopurynolem (stosowany w leczeniu dny moczanowej) lub prokainidem (stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca).
Cukrzyca: przyjmowanie peryndoprylu razem z lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (insulina i metformina) może nasilać ich działanie hipoglikemizujące.
Interakcje Prestarium z innymi lekami
Prestarium może wykazywać interakcje w politerapii z innymi lekami i powodować działania niepożądane.
ACEI powodują blokowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron. W połączeniu ACEI z antagonistami receptora angiotensyny II, bądź aliskirenu blokada ta jest podwójna, a co za tym idzie- zwiększa się częstość działań niepożądanych, takich jak: niedociśnienie, podwyższone stężenie potasu, zaburzenia czynności nerek (w tym ostra niewydolność nerek)
Poza tym w interakcję z Prestarium wchodzą następujące leki:
Leki zwiększające ryzyko obrzęku naczynioworuchowego
Należą do nich: produkty złożone zawierające sakubitryl i walsartan, racekadotryl, inhibitory mTOR (syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus), gliptyny.
Należy odstawić prestarium na 36 godzin przed rozpoczęciem leczenia sakubitrylem i walsartanem. W przypadku rozpoczynania leczenia peryndoprylem, leki te również należy odstawić na 36 godzin przed.
Leki wywołujące hiperkaliemię
Należą do nich: aliskiren, leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren lub amiloryd), sole potasu, inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II, niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparyny (stosowane w celu rozrzedzenia krwi), leki immunosupresyjne (zmniejszające reakcje obronne organizmu), takie jak cyklosporyna lub takrolimus, trimetoprim oraz kotrimoksazol (produkt złożony zawierający trimetoprim i sulfametoksazol, stosowane w leczeniu zakażeń powodowanych przez bakterie).
W przypadku konieczności jednoczesnego stosowania wyżej wymienionych leków z peryndoprylem, należy regularnie kontrolować poziom potasu w surowicy.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne
Kwas acetylosalicylowy (w zakresie dawek o działaniu przeciwzapalnym), inhibitory COX-2 i nieselektywne NLPZ stosowane razem z ACEI mogą powodować zmniejszenie działania przeciwnadciśnieniowego, pogorszenia funkcji nerek (łącznie z ostrą niewydolnością nerek).
Leki moczopędne nieoszczędzające potasu
Dotyczy szczególnie pacjentów z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej. Jednoczesne leczenie lekami moczopędnymi nieoszczędzającymi potasu z inhibitorami konwertazy angiotensyny może doprowadzić do hipotensji. Należy monitorować stężenie kreatyniny (w celu oceny funkcji nerek).
Leki moczopędne oszczędzające potas (eplerenon, spironolakton)
Leki oszczędzające potas stosowane z ACEI mogą zwiększać ryzyko hiperkaliemii. Przed rozpoczęciem leczenie ACEI skojarzonego z eplerenonem lub spironolaktonem w leczeniu niewydolności serca należy sprawdzić poziom potasu i czynność nerek.
Leki rozszerzające naczynia krwionośne i przeciwnadciśnieniowe
Jednoczesne przyjmowanie prestarium i nitrogliceryny, innych azotanów (stosowanych w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego), czy leków o działaniu rozszerzającym na naczynia krwionośne może zwiększyć efekt przeciwnadciśnieniowy i skutkować niskim ciśnieniem tętniczym.
Leki przeciwpsychotyczne/ trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne/ środki znieczulające
Leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz leki znieczulające mogą w skojarzeniu z peryndoprylem powodować większe działanie hipotensyjne.
Prestarium a alkohol
Spożywanie alkoholu wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego. W związku z tym, pacjenci przyjmujący Prestarium powinni ograniczyć lub zrezygnować z alkoholu.
Prestarium a ciąża
U pacjentek planujących ciążę zaleca się zmianę leczenia z Prestarium na inny lek zmniejszający ciśnienie krwi, o większym profilu bezpieczeństwa.
Terapia ACEI nie jest zalecana we wczesnym okresie ciąży (1 trymestr), a przeciwwskazana jest w późniejszym okresie (2 i 3 trymestr). W związku z tym, jeśli jest to możliwe, należy zastosować alternatywne leczenie hipotensyjne.
Prestarium a karmienie piersią
Nie zaleca się stosowania Prestarium 5 mg w okresie karmienia piersią, z uwagi na brak badań i dowodów naukowych potwierdzających jego bezpieczeństwo.
Prestarium a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Nebilet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Triplixam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bisocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Polpril - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Prestarium - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bibloc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nedal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prestilol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Valsacor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dipperam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Polfarmex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Amlozek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Norvasc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 2,5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Jelfa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertensif SR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertens-AM - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmizek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Betaloc ZOK 50 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmisartan EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Egiramlon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rimal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lisiprol HCT - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ramizek Combi - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Beto 50 ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nebilenin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 1,25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Betaloc ZOK 25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Amlopin 5 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Prestarium 5 mg
- Ile kosztuje lek Prestarium 5 mg?
- Czym jest Prestarium 5 mg?
- Jaki jest mechanizm działania Prestarium 5 mg?
- Jaki jest skład leku Prestarium 5 mg?
- Jak stosować lek Prestarium?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Jaka jest dawka maksymalna produktu Prestarium?
- Pominięcie dawki preparatu Prestarium 5 mg
- Najczęstsze działania niepożądane Prestarium 5 mg
- Rzadziej występujące działania niepożądane Prestarium 5 mg
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Objawy przedawkowania Prestarium 5 mg
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Prestarium 5 mg?
- Specjalne środki ostrożności
- Interakcje Prestarium z innymi lekami
- Prestarium a alkohol
- Prestarium a ciąża
- Prestarium a karmienie piersią
- Prestarium a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Bibliografia
- Prestarium 5 mg opinie