Acnatac - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Acnatac opinie
Acnatac jest lekiem w postaci żelu, przeznaczonym do stosowania w leczeniu trądziku pospolitego. Przeciwdziała on nagromadzeniu substancji łojowych, powoduje prawidłowe złuszczanie komórek blokujących ujścia mieszków włosowych, a także hamuje rozwój niekorzystnych bakterii na skórze.
Nazwa preparatu | Acnatac |
Substancje czynne | Clindamycinum Tretinoinum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Acnatac
Substancja czynna: klindamycyna + tretynoina.
Wskazania: trądzik pospolity z obecnością zaskórników, grudek i krostek w grupie pacjentów w wieku 12 lat lub starszych.
Zastosowanie: miejscowe, na skórę.
Dawkowanie: porcja żelu wielkości ziarna grochu raz na dobę.
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne, substancje pomocnicze bądź linkomycynę; wrzodziejące zapalenie jelita grubego, odcinkowe zapalenie jelit; przebyte poantybiotykowe zapalenie jelita grubego; rak skóry w wywiadzie; trądzik różowaty, ostry wyprysk lub okołowargowe zapalenie skóry w wywiadzie; ciężka postać trądziku guzkowo-torbielowatego; ciąża lub karmienie piersią.
Główne działania niepożądane: trądzik, suchość skóry, podrażnienie skóry, wysypka, złuszczanie skóry, rumień, zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia skóry, zwiększone wydzielanie łoju, świąd, utrata barwnika, krwawienie skóry, wysypka plamista, podrażnienie oka, uczucie gorąca, oparzenia słoneczne.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Acnatac?
Lek Acnatac jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 78 zł za opakowanie 30 g.
Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.
Czym jest Acnatac?
Acnatac jest produktem leczniczym przeznaczonym do stosowania miejscowego w leczeniu trądziku pospolitego z obecnością zapalnych grudek, krostek oraz zaskórników. Ma on postać półprzezroczystego, żółtego żelu.
Jaki jest mechanizm działania preparatu Acnatac?
Klindamycyna jest substancją z grupy antybiotyków (linkozamidów). Wpływa ona hamująco na namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, które są uważane za jedną z przyczyn powstawania wczesnych zmian trądzikowych.
Tretynoina ma działania normalizujące na wzrost komórek powierzchownej warstwy skóry, a także promuje prawidłowe złuszczanie się komórek blokujących ujścia mieszków włosowych. Zapobiega nagromadzeniu substancji łojowych i powstawaniu wczesnych zmian trądzikowych.
Jaki jest skład leku Acnatac?
Do substancji czynnych preparatu zalicza się klindamycynę oraz tretynoinę. Każdy gram żelu zawiera odpowiednio 10 mg fosforanu klindamycyny oraz 0,25 mg tretynoiny.
Substancje pomocnicze obecne w preparacie to: woda oczyszczona, glicerol, karbomery, parahydroksybenzoesan metylu (E218), parahydroksybenzoesan propylu (E216), polisorbat 80, edetynian disodu, kwas cytrynowy bezwodny, butylohydroksytoluen (E321), trometamol.
Jak stosować lek Acnatac?
Lek Acnatac powinien być stosowany miejscowo na skórę.
Pierwszym etapem aplikacji żelu jest dokładne umycie całej twarzy łagodnym mydłem oraz wodą, a następnie jej staranne osuszenie. Następnie należy wycisnąć na opuszkę palca porcję żelu wielkości ziarna grochu i punktowo nanieść go na brodę, czoło, policzki oraz nos, po czym rozprowadzić delikatnie po całej twarzy.
Należy unikać kontaktu leku z błonami śluzowymi, okolicą oczu, powiek, warg i nozdrzy. Jeśli produkt przypadkowo dostanie się w jedno z tych miejsc, należy natychmiast przemyć je dużą ilością letniej wody.
Po zastosowaniu żelu pacjent powinien umyć ręce.
Należy pamiętać, iż efekty stosowania tego leku i poprawa mogą być widoczne dopiero po upływie kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia. W przypadku ciężkich zaburzeń zaleca się konsultację z lekarzem w celu indywidualizacji i optymalizacji leczenia.
Jak dawkować lek Acnatac u dorosłych?
Dawka produktu Acnatac dla dorosłych to ilość żelu wielkości ziarna grochu, stosowana raz na dobę, przed snem.
Nie określono bezpieczeństwa podaży leków w grupie pacjentów powyżej 65 roku życia. W przypadku pacjentów z występującymi ciężkimi zaburzeniami pracy nerek lub wątroby, zalecane jest podejmowanie decyzji indywidualnie, po rozważeniu potencjalnych korzyści i ryzyka oraz konsultacji z lekarzem.
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.
Jeżeli pacjent planuje przyjmować Acnatac żel nieprzerwanie przez okres powyżej 12 tygodni, powinien udać się na wizytę lekarską celem starannej oceny zmian.
Jak dawkować lek Acnatac u dzieci?
Nie zaleca się stosowania tego leku w grupie dzieci poniżej 12. roku życia ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności jego stosowania w tej grupie wiekowej.
Jaka jest dawka maksymalna produktu Acnatac?
Obecnie nie są dostępne badania określające maksymalną dawkę produktu Acnatac. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pominięcie dawki preparatu Acnatac
W razie pominięcia zastosowania preparatu Acnatac żel, nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą.
Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku Acnatac?
Najczęściej obserwowane skutki uboczne stosowania preparatu to reakcje w miejscu podania, takie jak podrażnienie skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie pieczenia skóry w miejscu aplikacji żelu, suchość skóry, powierzchowne uszkodzenie skóry oraz jej rumień.
Po rozpoczęciu stosowania może również pojawić się zwiększone wydzielanie łoju (łojotok), nasilenie trądziku, wysypka (w tym wysypka plamista- wystąpienie czerwonych plamkowatych zmian), świąd, nadwrażliwość na światło i związane z nią oparzenia słoneczne.
Jakie są rzadziej występujące działania niepożądane leku Acnatac?
Rzadziej obserwowane skutki uboczne to m.in. podrażnienie oka (szczególnie po nieodpowiedniej aplikacji, w razie kontaktu leku z powiekami), ból głowy, niedoczynność tarczycy, uczucie gorąca oraz reakcja nadwrażliwości.
Ze strony skóry nieco rzadziej pojawić może się krwawienie skóry, nadżerki w miejscu nałożenia żelu, utrata barwnika i zmiana zabarwienia skóry.
Mogą również wystąpić działania niepożądane ze strony układu pokarmowego- u części pacjentów obserwowano zapalenie żołądkowo-jelitowe, bóle żołądka oraz nudności.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jakie są objawy przedawkowania leku Acnatac?
Stosowanie nadmiernych ilości produktu Acnatac żel na skórę może prowadzić do wystąpienia nasilonych działań niepożądanych, takich jak zaczerwienienie skóry, silnie łuszczenie się i suchość skóry oraz uczucie dyskomfortu. W przypadku zaaplikowania zbyt dużej ilości żelu, należy przemyć twarz łagodnym mydłem i letnią wodą. Następnie należy odstawić lek na kilka dni, aby później wznowić leczenie.
W przypadku przedawkowania preparatu Acnatac, zawarty w nim fosforan klindamycyny może ulec wchłonięciu i wywołać ogólnoustrojowe skutki uboczne, takie jak ból brzucha, nudności i wymioty, a także biegunka. Takie same objawy mogą pojawić się również po przypadkowym spożyciu produktu. Należy wówczas zastosować leczenie objawowe i wykonać test ciążowy u kobiet w wieku rozrodczym.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Acnatac?
Produktu leczniczego Acnatac nie powinni stosować pacjenci, u których stwierdzono w przeszłości nadwrażliwość na klindamycynę, tretynoinę, linkomycynę bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych.
Jest on przeciwwskazany również w przypadku pacjentów, u których występowało:
-odcinkowe lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego bądź poantybiotykowe zapalenie jelita grubego w wywiadzie,
-rak skóry w historii pacjenta bądź wywiadzie rodzinnym,
-ostry wyprysk, okołowargowe zapalenie skóry, ostre zmiany zapalne skóry lub trądzik różowaty.
Do przeciwwskazań zaliczana jest również ciężka postać trądziku guzkowo-torbielowatego (trądzik piorunujący i skupiony).
Szczególne środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania produktu Acnatac w leczeniu trądziku pospolitego o łagodnym przebiegu oraz w przypadku wczesnych zmian trądzikowych.
Należy nie dopuszczać do kontaktu leku z jamą ustną, oczami, błonami śluzowymi, a także skórą uszkodzoną bądź wypryskiem. W przypadku dostania się leku do oczu, należy przemyć je delikatnie dużą ilością wody.
Produktu Acnatac nie powinny stosować kobiety w ciąży, w szczególności w I trymestrze, a także kobiety w wieku rozrodczym niestosujące skutecznej metody antykoncepcji.
Odnotowano przypadki wystąpienia poantybiotykowego zapalenia jelita grubego, znanego również pod nazwą CDAD, po stosowaniu innych preparatów przeznaczonych do użycia miejscowego, które zawierały klindamycynę. Ze względów farmakodynamicznych jest to mało prawdopodobne w przypadku produktu leczniczego Acnatac. W przypadku wystąpienia długotrwałej, ciężkiej biegunki lub skurczowych bóli brzucha należy jednak bezzwłocznie przerwać stosowanie leku Acnatac i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne w kierunku poantybiotykowego zapalenia jelita grubego, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Należy zachować szczególną ostrożność, przepisując preparat Acnatac pacjentom ze skłonnością do atopii.
Jeśli pacjent był leczony środkami keratolitycznymi, takimi jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, preparaty siarkowe, rezorcynol lub żrące substancje chemiczne, należy odczekać z rozpoczęciem stosowania Acnatacu do momentu, kiedy ustąpią skutki działania tych substancji. Nie należy łączyć stosowania Acnatacu z używaniem środków keratolitycznych.
Należy zachować szczególną ostrożność i unikać stosowania środków o działaniu silnie wysuszającym, takich jak m.in. mydła ścierające czy sok z cytryny, podczas stosowania miejscowo tretynoiny.
Podczas leczenia produktem leczniczym Acnatac występuje nadwrażliwość na działanie promieni ultrafioletowych. Z tego względu w trakcie terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, stosować odpowiednią odzież ochronną i kremy z filtrem, oraz powstrzymać się od korzystania z łóżek i lamp opalających.
Jeśli wystąpią oparzenia słoneczne, należy przerwać stosowanie leku Acnatac do momentu ustąpienia silnego rumienia i złuszczania skóry.
Nie należy aplikować produktu Acnatac, jeśli wystąpi powierzchowne uszkodzenie skóry.
Nie należy stosować antybiotyków podawanych doustnie lub miejscowo podczas terapii lekiem Acnatac.
W grupie pacjentów stosujących miejscowe środki zawierające klindamycynę w stężeniu 1% odnotowano nieliczne przypadki rozwoju zapalenia mieszków włosowych wywołanego przez bakterie Gram-ujemne. W takim wypadku należy przerwać stosowanie produktu Acnatac.
Na skutek długotrwałego stosowania klindamycyny rzadko może wystąpić nadmierny wzrost bakterii i grzybów na skórze lub rozwój ich oporności. Rozwinąć może się również oporność krzyżowa na linkomycynę bądź erytromycynę.
Substancje pomocnicze zawarte w preparacie mogą powodować reakcje alergiczne, w tym reakcje typu opóźnionego, a także miejscowe reakcje skórne i podrażnienie oczu i błon śluzowych.
Czy lek Acnatac wchodzi w interakcje z innymi lekami?
W badaniach wykazano istnienie działania antagonistycznego (przeciwstawnego) między klindamycyną a erytromycyną oraz środkami blokującymi przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, działania synergistycznego z metronidazolem, oraz zależność antagonistyczno-synergistyczną z aminoglikozydami.
Tretynoina może zwiększać przenikalność innych produktów leczniczych stosowanych miejscowo na skórę.
Należy unikać jednoczesnego stosowania tego leku i innych mydeł leczniczych i produktów do oczyszczania skóry o silnym działaniu wysuszającym, zawierających alkohol w wysokim stężeniu i środki ściągające.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania kortykosteroidów.
Należy poinformować lekarza o lekach przyjmowanych na stałe, epizodycznie i o tych, które pacjent planuje przyjmować.
Czy można pić alkohol w trakcie stosowania leku Acnatac?
Obecnie nie są dostępne dane dotyczące wpływu i bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Acnatac. Należy jednak pamiętać, że alkohol może powodować nasilenie występowania wczesnych zmian trądzikowych.
Czy można stosować Acnatac w czasie ciąży?
Produkt leczniczy Acnatac może być stosowany u kobiet w wieku rozrodczym jedynie w wypadku, gdy podczas terapii oraz przez 1 miesiąc od jej zakończenia stosowana jest skuteczna metoda zapobiegania ciąży.
Tretynoina, będąca jedną z substancji czynnych zawartych w produkcie leczniczym Acnatac, wykazywała teratogenny wpływ na zarodki zwierząt biorących udział w badaniach. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Acnatac żel w okresie ciąży, szczególnie w trakcie I trymestru, a także w okresie prekoncepcyjnym i w grupie kobiet zdolnych do zajścia w ciążę.
Czy można stosować Acnatac w okresie karmienia piersią?
Istnieją doniesienia dotyczące przenikania klindamycyny oraz podawanych doustnie retinoidów i ich metabolitów do mleka kobiecego. Z tego względu karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Acnatac.
Czy Acnatac wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Nie są dostępne badania dotyczące wpływu produktu leczniczego Acnatac żel na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługi maszyn, uznawany jest on jednakże za mało prawdopodobny.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Davercin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Differin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aknemycin Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Clindacne - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Duac - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Epiduo - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Acnelec - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Epiduo forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aklief - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Acnatac
- Ile kosztuje lek Acnatac?
- Czym jest Acnatac?
- Jaki jest mechanizm działania preparatu Acnatac?
- Jaki jest skład leku Acnatac?
- Jak stosować lek Acnatac?
- Jak dawkować lek Acnatac u dorosłych?
- Jak dawkować lek Acnatac u dzieci?
- Jaka jest dawka maksymalna produktu Acnatac?
- Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku Acnatac?
- Jakie są rzadziej występujące działania niepożądane leku Acnatac?
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Jakie są objawy przedawkowania leku Acnatac?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Acnatac?
- Czy lek Acnatac wchodzi w interakcje z innymi lekami?
- Czy można pić alkohol w trakcie stosowania leku Acnatac?
- Czy można stosować Acnatac w czasie ciąży?
- Czy można stosować Acnatac w okresie karmienia piersią?
- Czy Acnatac wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych?
- Bibliografia