Fostex Konsultacja z E-recept膮 49.99 z艂 ju偶 w 15 minut!

Fostex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fostex opinie

Maja, 22/09/2023, 21:18
DZIA艁A SZYBKO I SKUTECZNIE
Rafa艂, 24/09/2023, 22:09
Pomaga w astmie, nie mam skutkow ubocznych
git git, 02/10/2023, 16:18
wszystko git
Patryk, 11/04/2024, 16:23
Lek Fostex pom贸g艂 mi w walce z astm膮. Nie zaobserwowa艂em nudno艣ci, co zdarza艂o si臋 przy innych lekach. W ko艅cu mog臋 wr贸ci膰 do regularnej aktywno艣ci fizycznej.
Gra偶yna, 14/04/2024, 22:12
Jak dla mnie zupe艂nie nie trafiony lek. Wywo艂ywa艂 u mnie b贸le g艂owy i nadmiern膮 senno艣膰, na szcz臋艣cie lekarz zmieni艂 mi preparat.
Zbigniew, 16/04/2024, 20:19
Lekarz przepisa艂 mi lek, bo choruj臋 na POChP. Jestem bardzo wdzi臋czny za Fostex, bo dzi臋ki niemu lepiej mi si臋 oddycha. Przesta艂em czu膰 duszno艣膰 i ucisk w klatce.
Ala, 17/04/2024, 22:24
Na pocz膮tku wszystko dobrze, ale po jakim艣 czasie pojawi艂o si臋 ko艂atanie serca. Pojecha艂am do mojej pani doktor, kt贸ra wykona艂a EKG i powiedzia艂a, 偶e musimy zmieni膰 lek.

Fostex jest preparatem wziewnym wykorzystywanym w leczeniu pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz astmę oskrzelową. Jest to lek dwuskładnikowy zawierający beklometazon oraz formoterol

Rozpocznij konsultacj臋 z Fostex
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
Fostex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Fostex
Substancje czynne Beclometasoni dipropionas Formoteroli fumaras Beclometasoni dipropionas anhydricus Formoteroli fumaras dihydricus
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Aerozol inhalacyjny, roztw贸r
Dawki
  • (100聽mcg聽 + 6聽mcg)/dawk臋 (Aerozol inhalacyjny, roztw贸r)
  • (200 mcg + 6 mcg)/dawk臋 inh. (Aerozol inhalacyjny, roztw贸r)

Podstawowe informacje o leku Fostex

Substancja czynna: dipropionian beklometazonu, fumaran formoterolu

Wskazania: regularne leczenie astmy; POChP

Zastosowanie: wziewne

Dawkowanie: w POChP - 2 inhalacje dwa razy na dobę; w astmie - 1 lub 2 inhalacje dwa razy na dobę. Stosowany jako lek doraźny - do 8 rozpyleń na dobę.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu

Główne działania niepożądane: zapalenie gardła, dysfonia, kandydoza jamy ustnej, ból głowy.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Ile kosztuje lek Fostex?

Lek Fostex (180 dawek) jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 166 zł, z refundacją ok. 30 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Fostex?

Lek Fostex jest preparatem złożonym łączącym w sobie dwie klasy leków – glikokortykosteroid - dipropionian beklometazonu oraz należący do grupy leków rozszerzających oskrzela - fumaran formoterolu.

Istnieją dwa wskazania do zastosowania leku Fostex:

  • w leczeniu objawowe pacjentów z ciężką przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (wartość FEV1

  • w regularnym leczeniu astmy:

    • u pacjentów, u których uzyskano kontrolę objawów choroby za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz długo działających beta-2-mimetyków

    • u pacjentów, u których nie uzyskano wystarczającej kontroli objawów choroby za pomocą kortykosteroidów wziewnych oraz szybko działających beta-2-mimetyków.

Obie substancje lecznicze stosowane w jednym preparacie pomagają zapobiegać objawom astmy oraz POChP takim jak: duszność, świszczący oddech i kaszel.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Fostex?

Fostex jest preparatem zawierającym dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania:

  • beklometazon – lek glikokortykosteroidowy, który stosowany wziewnie działa przeciwzapalnie w obrębie płuc. Powoduje to w rezultacie zmniejszenie częstości występowania zaostrzeń astmy oraz nasilenia jej objawów.

  • formoterol – lek należący do grupy beta-2-mimetyków, który oddziaływając na receptory beta-adrenergincze, powoduje rozkurcz mięśniówki gładkiej oskrzeli u pacjentów z odwracalną obturacją dróg oddechowych.

Jaki jest sk艂ad leku?

Jedna dawka odmierzona leku Fostex zawiera w sobie substancje czynne: 100 mikrogramów betomeklazonu dipropionuianu oraz 6 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego co odpowiada dawce dostarczonej zawierającej 84,6 mikrograma beklometazonu dipropionianu i 5 mikrogramów formoterolu fumaranu dwuwodnego.

Dodatkowo w każdej dawce preparatu obecne są substancje pomocnicze: norfluran (HFA-134a), etanol bezwodny oraz kwas solny.

Lek Fostex znajduje się w aluminiowym pojemniku pod ciśnieniem, zaopatrzonym w zawór dozujący oraz plastikowy dozownik z ustnikiem ułatwiającym podaż dawek preparatu.

Jak stosowa膰 lek?

Preparat Fostex jest przeznaczony do podawania wziewnego. Lek znajduje się w pojemniku ciśnieniowym w plastikowej obudowie z ustnikiem. Inhalator zaopatrzony jest także w licznik informujący pacjenta o liczbie dawek, która pozostała w opakowaniu.

Przed pierwszym użyciem preparatu lub w przypadku, jeśli nie był on używany przez 14 dni lub dłużej, koniecznie jest wykonanie testu inhalatora. W tym celu należy ściągnąć ochronne wieczko z ustnika, skierować go w kierunku przeciwnym do siebie i mocno nacisnąć górną część pojemnika z lekiem, uwalniając dawkę preparatu. Jeśli inhalator jest testowany po raz pierwszy, licznik będzie wskazywał liczbę 120.

Przy każdym użyciu preparatu Fostex, należy zastosować poniższy schemat:

  1. Przed użyciem inhalatora należy przyjąć pozycję siedzącą lub stojącą oraz wyprostować się.

  2. Po zdjęciu ochronnego wieczka z ustnika należy sprawdzić, czy jest on pozbawiony zanieczyszczeń.

  3. Wykonać głęboki i powolny wydech.

  4. Trzymając inhalator pionowo trzonem do góry złapać ustnik szczelnie ustami.

  5. Wziąć głęboki i powolny wdech. Tuż po jego rozpoczęciu należy mocno nacisnąć pojemnik z lekiem.

  6. Wstrzymać oddech tak długo, jak to możliwe, wyjąć inhalator z ust i wykonać powolny wydech.

  7. Jeśli pacjent ma przyjąć kolejną dawkę, należy odczekać 30 sekund i powtórzyć schemat.

W momencie, kiedy licznik dawek będzie wskazywał 0, należy przestać stosować inhalator i zaopatrzyć się w nowy.

Stosowanie wziewnych leków sterydowych takich jak Fostex wymaga od pacjenta dodatkowych czynności celem zmniejszenia ryzyka zakażenia grzybiczego jamy ustnej. Po każdym przyjęciu dawki leku, należy dokładnie przepłukać jamę ustną wodą.

Po każdym użyciu ustnik należy oczyścić suchą tkaniną od środka i na zewnątrz. Nie należy stosować środków myjących ani wody.

Część pacjentów może mieć trudności z koordynacją wykonania wdechu oraz uwolnienia mgiełki leku. Takie sytuacje mogą skutkować nieefektywną podażą preparatu, a w konsekwencji zwiększać ryzyko zaostrzeń choroby. Rozwiązaniem w takim przypadku jest komora inhalacyjna AeroChamber Plus. Pacjenci mający trudności z obsługą inhalatora powinni zapytać lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę o to urządzenie.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Dawkowanie leku Fostex jest zależne od wskazania dla jego zastosowania. W przypadku astmy istnieją dwa sposoby przyjmowania leku:

  • terapia podtrzymująca, w której Fostex jest stosowany regularnie jako leczenie podtrzymujące – w tym schemacie zalecane są jedna lub dwie inhalacje dwa razy na dobę (rano i wieczorem),

  • terapia podtrzymująca i doraźna, w której Fostex jest stosowany regularnie jako leczenie podtrzymujące oraz w przypadku wystąpienia objawów astmy jako lek doraźny. W tym schemacie zalecaną dawką podtrzymującą jest jedna inhalacja dwa razy na dobę (rano i wieczorem). W przypadku wystąpienia objawów astmy, pacjent może w razie potrzeby przyjąć kolejną dawkę leku. Jeśli mimo podaży preparatu po kilku minutach objawy nadal utrzymują się, należy przyjąć dodatkową inhalację – maksymalna dawka dobowa to 8 dawek preparatu.

U chorych z POChP zalecana dawka to dwie inhalację dwa razy na dobę.

Jeśli pacjent uzna, że działanie leku jest za mocne lub niewystarczające, należy zwrócić się do lekarza.

U pacjentów długotrwale leczonych glikokortykosteroidami wziewnymi, konieczne może być zastosowanie wyższych dawek sterydów w okresie zwiększonego stresu np. przyjęcie do szpitala lub oczekiwanie na zabieg operacyjny.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Maskymalna dobowa preparatu Fostex została określona przez producenta jedynie dla pacjentów z astmą. Wynosi ona kolejno 4 rozypelnia w terapii przewlekłej z innym lekiem wziewnym stosowanym doraźnie oraz 8 rozpyleń w terapii z Fostexem jako jedynym preparatem wziewnym.

Nie należy samowolnie zwiększać dawki leku. W wypadku niewystarczającego działania leku, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym – możliwa jest potrzeba zmiany leczenia.

Jak dawkowa膰 leku u dzieci i m艂odzie偶y?

Ze względu na niewystarczające dane kliniczne nie określono bezpieczeństwa stosowania preparatu Fostex u dzieci i młodzieży poniżej 18 r.ż. Z tego powodu lek nie jest przeznaczony do stosowania w tej grupie wiekowej.

Pomini臋cie dawki preparatu

W przypadku ominięcia dawki leku, powinno się przyjąć ją jak najszybciej. Jeśli doszło do pomyłki, a zbliża się pora przyjęcia nowej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki, tylko kolejną o normalnej porze.

Preparatu Fostex nie należy odstawiać bez konsultacji z lekarzem.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Fostex?

Fostex jak każdy lek może powodować działania niepożądane. Do najczęstszych należą:

  • zapalenie gardła,

  • dysfonia,

  • kandydoza jamy ustnej

  • ból głowy.

Grzybiczych zakażeń śluzówek jamy ustnej można łatwo uniknąć – należy przemywać ją wodą po każdym użyciu inhalatora.

Jakie s膮 rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane leku Fostex?

Do niezbyt często (1-10 na 1000 osób) występujących działań niepożądanych należą:

  • zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz nosa

  • infekcje w obrębie jamy ustnej i gardła, w tym grypa

  • alergiczne zapalenie skóry

  • hiperglikemia

  • hipokaliemia

  • niepokój,

  • zapalenie trąbki Eustachiusza

  • zaburzenia pracy serca – wydłużenie odstępu QTc, zmiany w zapisie EKG, tachykardia, tachyarytmia, migotanie przedsionków

  • zawroty głowy

  • biegunka

  • świąd

  • kurcze i ból mięśni

  • zwiększenie ciśnienia krwi

  • zmiana wartości wybranych parametrów w badaniach krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek, zwiększenie liczby płytek krwi, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, zwiększenie stężenia cukru we krwi, zwiększenie stężenia insuliny, wolnych kwasów tłuszczowych i ciał ketonowych)

Do rzadkich i bardzo rzadkich (poniżej 1 na 1000 osób) działań niepożądanych należą:

  • trombocytopenia

  • skurcze dodatkowe komorowe, dławica piersiowa

  • obrzęk naczynioruchowy

  • paradoksalny skurcz oskrzeli (istnieje ryzyko nasilenia duszności bezpośrednio po podaży leku)

  • reakcje nadwrażliwości

  • zahamowanie czynności nadnerczy (szczególnie u osób przyjmujących lek długotrwale)

  • jaskra, zaćma

  • obrzęki obwodowe

  • zapalenie nerek

  • zmniejszenie ciśnienia krwi

  • zmniejszenie gęstości mineralnej kości

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Fostex?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Ryzyko związane z przedawkowaniem preparatu leczniczego Fostex dotyczy głównie formoterolu, który w nadmiarze może prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych typowych dla beta-2-mimetyków: nudności, wymioty, bólów głowy, kołatania serca, drżenia, arytmii komorowych, a także zaburzeń elektrolitowych m.in. hipokaliemii oraz hiperglikemii.

Przedawkowanie beklometazonu podawanego wziewnie może spowodować okresowe zahamowanie czynności nadnerczy.

W przypadku pojawienia się objawów przedawkowania preparatu Fostex należy zgłosić się do lekarza.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek z substancji pomocniczych. Istnieją jednak grupy pacjentów, u których należy zachować szczególną ostrożność w trakcie terapii lekiem Fostex.

Przed rozpoczęciem terapii produktem leczniczym Fostex należy powiadomić lekarza, jeśli u pacjenta występują także:

  • choroby serca w tym: zwężenie tętnic serca, niewydolność serca, niedawno przebyty zawał,

  • guz rdzenia nadnerczy (chromochłonny),

  • nadczynność tarczycy,

U chorych przyjmujących leki moczopędne, ksantyny lub steroidy, dołączenie terapii formoterolem może powodować ciężką hipokaliemię. W takich sytuacjach należy kontrolować stężenie potasu w surowicy. Pacjenci z cukrzycą powinni ściśle kontrolować stężenie glukozy we krwi, ponieważ Fostex zwiększa ryzyko hiperglikemii.

Należy się upewnić, aby co najmniej 12 godzin przed planowanym znieczuleniem halogenowymi środkami znieczulającymi pacjent nie przyjmował preparatu Fostex. Może to powodować zaburzenia rytmu serca.

Ze względu na zawartość glikokortykosteoridów należy zachować ostrożność podając lek pacjentom z aktywną lub nieaktywną gruźlicą płuc, a także innymi zakażeniami dróg oddechowych.

Interakcje z innymi lekami

Lek Fostex zawiera dwie substancje czynne. Poniżej omówiono ich możliwe interakcje z innymi produktami leczniczymi.

Beklometazon zawarty w preparacie Fostex jest bardzo szybko metabolizowany w organizmie człowieka. Ostrożność w jego stosowaniu należy zachować jedynie podczas równoczesnego przyjmowania preparatów będącymi silnymi inhibitorami enzymu CYP3A – wśród nich producent wymienia rytonawir oraz kobicystat.

Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki stosowane w:

  • leczeniu nieprawidłowego rytmu serca (np. chinidyna, dyzopiramid, prokainamid),

  • leczeniu niedoczynności tarczycy (tyroksyna),

  • leczeniu choroby Parkinsona (L-Dopa)

  • leczeniu zaburzeń psychicznych (np. fenelzyna, izokarboksazyd, inhibitory monoaminooksydazy),

  • leczeniu alergii (leki przeciwhistaminowe).

W tych grupach chorych Fostex może wywołać zaburzenia rytmu serca.

Formoterol należy do grupy beta-mimetyków. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów stosujących leki o przeciwnym działaniu – beta-adrenolityki (włącznie z kroplami do oczu np. zawierającymi teofilinę). Jeśli pacjenci z astmą otrzymują ww. wymienione leki, działanie formoterolu może być zmniejszone lub całkowicie zahamowane.

Fostex a alkohol

Według danych klinicznych spożywanie alkoholu przy równoległym przyjmowaniu formoterolu, może zmniejszać tolerancję serca na ten składnik aktywny, co może przełożyć się na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Z tego powodu picie napojów alkoholowych podczas stosowania preparatu leczniczego Fostex nie jest wskazane.

Fostex a ci膮偶a

Dostępne dane kliniczne nie wykazują jednoznacznie szkodliwego wpływu beklometazonu na płód oraz przebieg ciąży, jednak formoterol zawarty w leku ma działanie tokolityczne (hamuje czynność skurczową macicy). Z tego powodu preparat leczniczy Fostex nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży, szczególnie w końcowym lub czasie porodu.

Fostex a karmienie piersi膮

Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania preparatu Fostex u kobiet karmiących. Mimo braku danych zakłada się, że składniki aktywne leku mogą przenikać do mleka kobiecego. Stosowanie leku u kobiet karmiących należy rozpatrywać indywidualnie, zasięgając opinii lekarza prowadzącego, który określi balans korzyści i ryzyka.

Fostex a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie ma doniesień jakoby produkt Fostex miał wpływ na zdolność prowadzenia pojawów mechanicznych lub obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Fostex, [online], [dost臋p 14.11.2023], dost臋pne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17731/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r贸wnie偶