Evra - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Evra opinie
Evra jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz norelgestromin. Produkt występuje w postaci plastrów do przyklejenia na skórę.
Produkt Evra dostępny jest tylko na receptę i kosztuje ok. 55 zł za opakowanie z 3 plastrami.
Nazwa preparatu | Evra |
Substancje czynne | Ethinylestradiolum Norelgestrominum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Evra
Wskazania: ochrona przed ciążą
Zastosowanie: plaster do stosowania miejscowego na skórę
Dawkowanie: 1 plaster na tydzień przez 3 tygodnie, następnie 7 dni przerwy. Ważne jest, aby brzegi plastra mocno przylegały do skóry, co zapewnia jego skuteczne działanie
Główne przeciwwskazania: ciąża i okres karmienia piersią, incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo zatorowej, wiek >35 rż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów, nowotwór piersi, endometrium lub wątroby
Główne działania niepożądane: miejscowe odczyny alergiczne, podrażnienie, ból głowy, tkliwość piersi, nudności, bóle brzucha, biegunka, wzrost masy ciała, zawroty głowy, zmiany nastroju, zmiany libido, zaburzenia cyklu miesiączkowego, ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Evra - Cena, refundacja
Lek Evra nie podlega refundacji.
Evra (6 mg + 600 mcg/24 h system transdermalny, plaster 3 szt.) - cena wynosi ok. 54 zł
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Czym jest lek Evra?
Plastry antykoncepcyjne Evra to dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny w postaci systemu transdermalnego (plastra), który po przyklejeniu do skóry powoli uwalnia substancje czynne. To jedyny tego typu produkt na rynku polskim.
Do substancji aktywnych preparatu Evra należy etynyloestradiol oraz norelgestromin.
Lek jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Nie jest on odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie.
Jaki jest mechanizm działania leku?
Działanie antykoncepcyjne preparatu Evra opiera się na hamującym wpływie na przysadkę dostarczanych z zewnątrz substancji z grupy estrogenów - etynyloestradiol oraz gestagenów - norelgestromin. Zablokowanie wydzielania gonadotropin przez przysadkę uniemożliwia zajście owulacji (jajeczkowania) i tym samym zapłodnienia komórki jajowej.
Lek działa również poprzez wywoływanie zmian w błonie śluzowej macicy, dzięki którym utrudniona jest ewentualna implantacja zapłodnionego zarodka. Powoduje również zagęszczanie śluzu szyjkowego, co utrudnia transport plemników do jamy macicy.
Plastry antykoncepcyjne Evra dostępne są wyłącznie na receptę. Na platformie Erecept recepta online nawet w 15 minut.
Jaki jest skład leku?
Plastry antykoncepcyjne Evra to system transdermalny typu matrycowego, składający się z trzech warstw. Zewnętrzna powierzchnia plastra ma cielisty kolor i wytłoczony napis "EVRA 150/20". Wewnętrzna powierzchnia plastra pokryta jest klejem.
W opakowaniu znajdują się 3 sztuki plastrów antykoncepcyjnych, które zapewniają skuteczność antykoncepcyjną podczas jednego cyklu miesiączkowego, trwającego 28 dni. Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 50 zł.
Jeden system transdermalny zawiera 6 mg norelgestrominu (Norelgestrominum) oraz 600 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum). W ciągu doby system uwalnia 150 mikrogramów norelgestrominu i 20 mikrogramów etynyloestradiolu.
Do substancji pomocniczych wykorzystanych przy produkcji preparatu należą m.in.: polietylen, poliester, klej poliizobutylenowo-polibutenowy, krospowidon, mleczan laurylowy.
Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny Evra?
Plaster należy przykleić na suchą, czystą, nieowłosioną i niepodrażnioną skórę w okolicy brzucha, pośladków, zewnętrznej części ramienia czy górnej części tułowia, w miejscu gdzie odzież nie będzie ocierała się o plaster. Plaster należy mocno docisnąć dłonią do skóry, by dobrze przylegał wzdłuż krawędzi przyklejonego plastra.
Plastra nie należy przecinać ani w żaden sposób naruszać, aby zapewnić jego prawidłowe działanie.
Dozwolone jest przyklejanie jednorazowo wyłącznie jednego plastra na skórę. By uniknąć podrażnienia skóry, należy unikać przyklejania plastra w to samo miejsce.
Gdzie należy unikać naklejania plastra Evra?
Plastra nie należy przyklejać na piersi oraz skórę podrażnioną. Na skórę, do której ma być przyklejony plaster nie należy stosować żadnych kosmetyków, kremów, olejów czy pudrów, ponieważ zmniejsza to przyczepność kleju. Należy unikać naklejania plastra na obszarach skóry, które są zaczerwienione, podrażnione lub uszkodzone.
Jak stosować plastry antykoncepcyjne?
Pierwsze zastosowanie
Pierwszy plaster przykleja się pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Po upływie 7 dni (ósmego dnia cyklu) należy usunąć stary przyklejony plaster i przykleić nowy plaster na inną okolicę ciała. Należy przyklejać nowy plaster na inną okolicę ciała, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry. Po upływie kolejnych 7 dni (piętnastego dnia cyklu) należy powtórzyć proces.
Ważne jest ustalenie nowego dnia zmiany plastra, aby uniknąć pominięcia dawki i niepożądanych skutków, takich jak zajście w ciążę. Nowy dzień zmiany plastra powinien być ustalony po zakończeniu aktualnego cyklu, a zmiana tego dnia może wymagać konsultacji z lekarzem.
Przerwa w stosowaniu
Po zdjęciu 3. plastra (dwudziestego drugiego dnia cyklu) następuje przerwa od stosowania produktu, która powinna trwać 7 dni. Po upływie tego czasu należy rozpocząć nowe opakowanie produktu Evra. Nie należy przerywać stosowania plastrów zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć ryzyka ciążowego. Ważne jest, aby nie przerywać stosowania plastrów, nawet przy rzadkich kontaktach seksualnych.
Zazwyczaj około 2-3 dni od zdjęcia ostatniego plastra pojawia się krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesięcznego. Niekiedy zdarza się, że krwawienie wciąż jest aktywne w dniu, gdy należy już przykleić nowy plaster. Jest to całkowicie normalne, nie wpływa to na dalszy harmonogram leczenia.
Uniknięcie krwawienia
Jeśli pacjentka chce uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zdjęciu 3. plastra (w 22. dniu cyklu) należy przykleić 1. plaster z nowego opakowania, z pominięciem 7 dniowej przerwy, aby zachować skuteczność działania plastra. Dalej antykoncepcję należy kontynuować zgodnie z harmonogramem. Podczas wydłużonego cyklu miesięcznego może pojawić się śródcykliczne krwawienie lub plamienie z pochwy.
By przesunąć termin zmiany plastra na inny dzień tygodnia, należy skrócić najbliższą przerwę między kolejnymi opakowaniami produktu Evra o dowolną liczbę dni. Przerwy tej nie można natomiast wydłużyć. Trzeba zaznaczyć, że im krótszy będzie okres przerwy w przyjmowaniu preparatu, tym większa szansa, że pojawi się krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie z pochwy.
Należy mieć na uwadze, że u kobiet o masie ciała powyżej 90 kg, z uwagi na grubszą warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej skuteczność antykoncepcji plastra Evra może być zmniejszona.
Regularne wizyty lekarskie
Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii istnieje konieczność corocznej konsultacji u lekarza ginekologa i wykonania badania ginekologicznego z przezpochwowym USG, cytologii, badania piersi i pomiaru ciśnienia tętniczego.
Jak rozpocząć stosowanie systemu transdermalnego Evra?
Decyzję o podjęciu leczenia złożonymi środkami antykoncepcyjnymi podejmuje lekarz na podstawie indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego (np. wiek >35 r.ż., otyłość - BMI >30, palenie papierosów, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, trombofilie, dłuższe unieruchomienie, poród w okresie ostatnich kilku tygodni, dyslipidemie, cukrzyca, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca).
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Po stosowaniu antykoncepcji dwuskładnikowej
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka przyjmowała doustne tabletki antykoncepcyjne, stosowanie produktu należy rozpocząć pierwszego dnia krwawienia z odstawienia po przyjęciu ostatniej doustnej tabletki antykoncepcyjnej. Jeśli produkt zacznie się stosować po pierwszym dniu trwania krwawienia z odstawienia, należy przez pierwsze 7 dni leczenia stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Po stosowaniu antykoncepcji z progestagenami
Jeśli dochodzi do zmiany z preparatu zawierającego wyłącznie progestageny postępowanie jest uzależnione od postaci leku:
w przypadku implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka powinna rozpocząć stosowanie plastrów w dniu usunięcia implantu
w przypadku tabletek „minipill”, pacjentka może rozpocząć stosowanie plastrów w dowolnym dniu
w przypadku zastrzyków antykoncepcyjnych, pacjentka powinna rozpocząć stosowanie plastrów w dniu, w którym przypadałoby kolejne wstrzyknięcie.
Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. Należy zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprzewidzianych objawów, takich jak ból głowy czy zmiany nastroju.
Jak stosować lek po przerwaniu ciąży lub poronieniu?
Po poronieniu przed 20. tygodniem ciąży, plastry antykoncepcyjne można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.
Jeśli poronienie wystąpiło w 20. tygodniu ciąży lub później, stosowanie leku Evra można rozpocząć w 21 dniu od dnia poronienia lub w pierwszym dniu pierwszego krwawienia miesiączkowego, w zależności od tego, która z tych sytuacji nastąpi wcześniej.
Jeśli doszło do stosunku płciowego po poronieniu, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym przed rozpoczęciem stosowania leku Evra.
Co zrobić, jeśli zapomniałam nakleić plaster antykoncepcyjny w terminie?
Przedłużenie przerwy
Jeśli przerwa w stosowaniu preparatu trwa dłużej niż 7 dni, należy natychmiast założyć plaster z nowego opakowania. W takiej sytuacji dochodzi do modyfikacji harmonogramu leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować metody antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatywę.
Zmiana w połowie cyklu
Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster antykoncepcyjny w połowie cyklu, lecz od planowanego terminu zmiany minęło mniej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - następny plaster przyklejamy we wcześniej ustalonym dniu. Nie ma tu również konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.
Jeśli pacjentka zapomniała zmienić plaster w połowie cyklu, jednak od planowanego terminu zmiany minęło więcej niż 48 godzin, należy jak najszybciej przykleić nowy plaster. Zmienia się tu harmonogram leczenia - dzień przyklejenia plastra staje się nowym pierwszym dniem cyklu miesięcznego. Przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.
Ostatni plaster
Jeśli pacjentka zapomniała zdjąć ostatni plaster w cyklu (w dwudziestym drugim dniu), należy usunąć go ze skóry jak najszybciej, a kolejny założyć według normalnego schematu. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji, aby uniknąć możliwości zajścia w ciążę. W przypadku nieprawidłowego zastosowania plastra należy skonsultować się z lekarzem i stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcji.
Co zrobić, jeśli plaster antykoncepcyjny się odkleił?
Podczas terapii plaster należy przyłożyć zgodnie z instrukcjami, aby zapewnić jego skuteczność. Zaleca się codzienną kontrolę obecności plastra, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym, kąpieli oraz innych czynnościach, które sprzyjają odklejeniu się produktu.
Jeśli plaster odkleił się (nawet brzegi plastra), jednak nie minęło więcej niż 24 godziny od ustania kontaktu ze skórą, należy ponownie nakleić ten sam plaster lub jeśli to niemożliwe - kolejny z opakowania. Nie ma tu konieczności modyfikacji harmonogramu leczenia - plaster należy zmienić w ustalonym wcześniej dniu cyklu. Nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji.
Jeśli od ustania kontaktu plastra ze skórą minęły więcej niż 24 godziny lub czas nieokreślony, należy natychmiast założyć nowy plaster, a ten dzień traktować jak 1. dzień cyklu miesięcznego. Przez 7 kolejnych dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Działania niepożądane leku Evra
Podczas stosowania leku Evra działania niepożądane mogą wystąpić, choć nie u każdej pacjentki.
Najczęstsze skutki uboczne
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas stosowania produktu leczniczego Evra są: obrzęk i tkliwość piersi, bóle głowy, zmiany skórne w miejscu przyklejenia plastra (odczyn alergiczny, podrażnienie, wysypka) oraz nudności. Plaster może powodować podrażnienie skóry lub dyskomfort, co może skutkować koniecznością jego wymiany. Warto również pamiętać, że plaster powoduje podrażnienie skóry u niektórych pacjentek, dlatego ważne jest monitorowanie reakcji skórnych i zmiana plastra w razie potrzeby. Należy unikać naklejania plastra na już podrażnioną lub uszkodzoną skórę, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia skóry.
Do częstych działań niepożądanych złożonej antykoncepcji należą: objawy grypopodobne, zmęczenie, bóle mięśni i pleców, zawroty głowy i bóle głowy o charakterze migrenowym, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, biegunki, wymioty), wzrost masy ciała, trądzik, zmienność nastroju, a nawet depresja, zaburzenia cyklu miesiączkowego, bolesne miesiączkowanie, grzybicze zapalenie pochwy i sromu, zakażenia dróg moczowych.
Rzadsze skutki uboczne
Do rzadziej obserwowanych działań niepożądanych podczas stosowania produktu Evra należą: wzrost łaknienia, jadłowstręt, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie, omdlenia, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców), niedoczulica, drgawki, żylaki odbytu, choroby zębów, zapalenia dziąseł, niedokrwistość, skurcze kończyn dolnych, zaburzenia funkcji ścięgien, bóle stawów, torbiele jajników, spadek libido, bolesne stosunki płciowe, krwotoki z dróg rodnych, zmiany skórne (odbarwienie, suchość, wyprysk, wykwity pęcherzowe, rak szyjki macicy, pokrzywka, nasilone pocenie się, łysienie, reakcja nadwrażliwości na światło, sucha skóra) żylaki, łojotokowe zapalenie skóry, mięśniak macicy, zatorowość płucna, zapalenie spojówek, nieprawidłowe widzenie czy uogólnione powiększenie węzłów chłonnych. Zapalenie pęcherzyka żółciowego jest rzadką komplikacją, która może wystąpić u pacjentek stosujących złożone hormonalne środki antykoncepcyjne.
Plastry antykoncepcyjne Evra a ryzyko powstania zakrzepów krwi
Wykazano, że stosowanie produktu Evra (lub innych złożonych, dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych) zwiększa ryzyko wystąpienia żylnych incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych) oraz tętniczych chorób zakrzepowo-zatorowych (udar niedokrwienny mózgu, przemijający napad niedokrwienny mózgu, zawał serca).
Ryzyko zakrzepowe podczas stosowania złożonej antykoncepcji jest jednak mniejsze niż to, które pojawia się podczas ciąży.
Największe ryzyko powstania zakrzepów krwi obserwuje się w pierwszym roku stosowania dwuskładnikowej, hormonalnej antykoncepcji.
Plastry antykoncepcyjne Evra a nowotwory
W niektórych badaniach obserwowano częstsze występowanie raka szyjki macicy u kobiet stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają bezpośrednio leki. Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) pozostaje główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.
U kobiet stosujących dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej plastry antykoncepcyjne Evra wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jakie są objawy przedawkowania leku Evra?
W przypadku zastosowania większej ilości plastrów antykoncepcyjnych Evra niż jest to zalecane istnieje ryzyko pojawienia się objawów przedawkowania substancji czynnych. Przedawkowanie może skutkować pojawieniem się nudności, wymiotów czy krwawienia z dróg rodnych.
W takim wypadku należy usunąć system transdermalny tak szybko jak to możliwe, następnie zastosować leczenie objawowe. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje czynne zawarte w preparacie Evra.
Jakie są przeciwskazania do stosowania produktu Evra?
Nadwrażliwość
Plastry antykoncepcyjne Evra przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.
Zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe
Leku nie można stosować w przypadku aktualnego lub przebytego incydentu zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zakrzepica żylna, a także obecności czynników ryzyka wystąpienia żylnej lub tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (niedobór antytrombiny III, niedobór białka C lub S, planowana operacja, długotrwałe unieruchomienie, zakrzepica w rodzinie, otyłość) oraz po przebytym tętniczym incydencie zakrzepowo-zatorowym np. udar niedokrwienny, TIA, zawał serca lub przy ryzyku jego wystąpienia (hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia, nikotynizm, otyłość).
Pozostałe przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do stosowania produktu Evra wyróżniamy również: ciążę lub jej podejrzenie, krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii, obecność złośliwych nowotworów zależnych od steroidowych hormonów płciowych, migreny, padaczkę, depresję, żółtaczkę, zapalenie wątroby, rak wątroby, porfirię, choroby nerek, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe choroby zapalne jelit, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), ostre zapalenie trzustki. Jeśli u pacjentki występują niewyjaśnione krwawienia z pochwy, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Evra.
W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych. Należy przerywać stosowanie plastrów w określonych sytuacjach, takich jak przerwa pomiędzy cyklami lub gdy występują nieprawidłowe warunki stosowania.
Ze względu na wyższe ryzyko ciężkich zaburzeń sercowo-naczyniowych złożone środki antykoncepcyjne przeciwwskazane są także u kobiet >35 roku życia, szczególnie palących papierosy. Jeśli pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego, powinna być informowana o ryzyku i konieczności konsultacji z lekarzem przed podjęciem decyzji o stosowaniu preparatu.
Interakcje z innymi lekami
Z uwagi na ryzyko pojawienia się interakcji produktu Evra z innymi preparatami, nie należy stosować równocześnie następujących leków: gryzeofulwiny, nefinawiru, rytonawiru, newirapiny, karbamazepiny, octanu eslikarbazepiny, felbamatu, fenytoiny, fenobarbitalu, prymidonu, ryfampicyny, bosnetanu oraz produktów zawierających dziurawiec zwyczajny.
Jeśli istnieje konieczność równoczesnego stosowania preparatu Evra oraz antybiotyków tj. ampicylina czy tetracykliny, lub innych wyżej wymienionych leków, w tym okresie zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.
W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak plamienia, nudności czy rozstrój żołądka, należy porozmawiać z lekarzem.
Plastry antykoncepcyjne Evra a alkohol
Nie wykazano dotychczas, by alkohol miał negatywny wpływ na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże upojenie alkoholowe zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas leczenia antykoncepcyjnego.
Plastry antykoncepcyjne Evra a ciąża
Plastry antykoncepcyjne Evra przeciwwskazane są w okresie ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania antykoncepcji, należy jak najszybciej zaprzestać używania plastrów antykoncepcyjnych.
Dotychczasowe badania nie wskazują, żeby istniało ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały dwuskładnikową antykoncepcję przed zajściem w ciążę. Nie ma również doniesień na temat teratogennego wpływu leku hormonalnego na płody matek, które nieumyślnie stosowały antykoncepcję w pierwszych tygodniach ciąży.
Plastry antykoncepcyjne Evra a karmienie piersią
Substancje czynne zawarte w preparacie Evra mogą mieć negatywny wpływ na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Z tego względu antykoncepcja hormonalna za pomocą systemu transdermalnego przeciwwskazana jest do czasu odstawienia dziecka od piersi.
Plastry antykoncepcyjne Evra a prowadzenie pojazdów
Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu produktu Evra na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- NuvaRing - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Slinda - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Artilla - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Atywia Daily - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Belara - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Daylette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Femoden - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Harmonet - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Kontracept - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Limetic - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Logest - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mywy - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vixpo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vibin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Yaz - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Elin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Naraya - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sylvie 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sylvie 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Yasminelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Novynette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Diane - 35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- PolaRing - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aidee - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Levomine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Liberelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rigevidon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dionelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Adaring - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vibin mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Regulon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesinelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sidretella 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Syndi-35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Midiana - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bonadea - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cerazette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asubtela - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sidretella 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Marvelon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Leverette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Hastina 24+4 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mercilon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seasonique - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Levomine mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesiplus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Atywia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Hastina 21 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Stediril 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dorin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- OC-35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulastan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Naraya Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symonette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Forte Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Azalia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symbella - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Teenia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Contraseton - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Varenelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dessette mono - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Angiletta - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Astha - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lemena - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cyprodiol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulastan Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velbienne mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Evra
- Evra - Cena, refundacja
- Czym jest lek Evra?
- Jaki jest mechanizm działania leku?
- Jaki jest skład leku?
- Gdzie przykleić plaster antykoncepcyjny Evra?
- Jak stosować plastry antykoncepcyjne?
- Jak rozpocząć stosowanie systemu transdermalnego Evra?
- Jak stosować lek po przerwaniu ciąży lub poronieniu?
- Co zrobić, jeśli zapomniałam nakleić plaster antykoncepcyjny w terminie?
- Co zrobić, jeśli plaster antykoncepcyjny się odkleił?
- Działania niepożądane leku Evra
- Plastry antykoncepcyjne Evra a ryzyko powstania zakrzepów krwi
- Plastry antykoncepcyjne Evra a nowotwory
- Jakie są objawy przedawkowania leku Evra?
- Jakie są przeciwskazania do stosowania produktu Evra?
- Interakcje z innymi lekami
- Plastry antykoncepcyjne Evra a alkohol
- Plastry antykoncepcyjne Evra a ciąża
- Plastry antykoncepcyjne Evra a karmienie piersią
- Plastry antykoncepcyjne Evra a prowadzenie pojazdów
- Bibliografia