Sorbifer Durules - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sorbifer Durules to złożony preparat stosowany w leczeniu niedoboru żelaza i niedokrwistości z niego wynikającej, a także w niedoborze żelaza w ciąży.
Preparat jest dostępny wyłącznie receptę. Lek Sorbifer Durules kosztuje ok. 46 zł za opakowanie 50 tabletek.
Nazwa preparatu | Sorbifer Durules |
Substancje czynne | Ferrosi(II) sulfas Acidum ascorbicum Ferrosi sulfas |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Sorbifer Durules
Wskazania: niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajony niedobór żelaza, profilaktyka niedoboru żelaza.
Zastosowanie: doustne.
Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: dawka lecznicza: 1 tabletka 2x dziennie; dawka profilaktyczna w okresie ciąży lub u karmiących: 1 tabletka 1x dziennie.
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, nadmiar żelaza w organizmie, niedokrwistość bez niedoboru żelaza, choroby i zmiany utrudniające pasaż przewodu pokarmowego, wielokrotne przetoczenia krwi.
Główne działania niepożądane: nudności, bóle brzucha, zaparcia, biegunka.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje Sorbifer Durules?
Lek Sorbifer Durules kosztuje ok. 46 zł w przypadku opakowania zawierającego 50 tabletek.
Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.
Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę (recepta online).
Czym jest Sorbifer Durules 100 mg + 60mg?
Sorbifer Durules jest lekiem w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, który pozwala na leczenie niedoboru żelaza. W jednej tabletce zawiera 100 mg żelaza dwuwartościowego w postaci siarczanu żelaza (II) oraz 60 mg kwasu askorbinowego (witaminy C).
Sorbifer Durules stosuje się w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, utajonego niedoboru żelaza oraz jako profilaktyka niedoboru żelaza w trakcie ciąży.
Mechanizm działania
Żelazo jest bardzo istotnym pierwiastkiem, który jest dostarczany przede wszystkim z pożywieniem. W organizmie żelazo występuje w dwóch głównych postaciach: jako żelazo funkcyjne (np. w postaci enzymów, hemoglobiny - białka pozwalającego na przenoszenie tlenu przez krwinki czerwone) i magazynowane.
Kwas askorbinowy pozwala na zapobieganie utleniania żelaza dwuwartościowego, a wiadomym jest, że sole takiego żelaza (tak jak siarczan żelaza (II), zawarty w leku Sorbifer Durules) są lepiej rozpuszczalne i wchłanialne w przewodzie pokarmowym. Ponadto, kwas askorbinowy ma wpływ na uwalnianie żelaza z magazynów, dzięki czemu dochodzi do ich łatwiejszego uruchamiania.
Skład leku
Poza substancjami czynnymi, Sorbifer Durules zawiera powidon K-25, polietylen, karbomer 934 P, stearynian magnezu. Otoczka leku ma w składzie substancje: hypromeloza, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek żółty, parafina.
Jak stosować lek Sorbifer Durules?
Lek należy przyjmować doustnie. Możliwe jest przyjmowanie leku między posiłkami, w przypadku niskiej tolerancji można przyjmować tabletki także w trakcie posiłków. Jednocześnie należy pamiętać, że takie produkty jak kawa, herbata, jajka, nabiał, płatki owsiane, pokarmy o dużej zawartości błonnika mogą obniżać wchłanianie żelaza. Tabletki należy przyjmować w całości. W trakcie i bezpośrednio po przyjęciu leku nie można pozostawać w pozycji leżącej.
Należy pamiętać, że stosowanie żelaza może powodować ciemne zabarwienie stolca.
Jak dawkować lek Sorbifer Durules u dorosłych?
U dorosłych stosuje się zwykle dawkę 2 tabletek dziennie w dawkach podzielonych, tzn. 1 tabletka rano i wieczorem. Możliwe jest zwiększenie dawki do 3-4 tabletek w zależności od zaleceń lekarza.
W okresie ciąży i karmienia piersią zaleca się dawkę 1 tabletki na dobę (jeśli jest przyjmowany w ramach profilaktyki) lub 2 tabletki na dobę (dawka lecznicza).
Terapia powinna być przeprowadzana z okresową kontrolą poziomu hemoglobiny we krwi (regularne wykonywanie morfologii krwi). Po osiągnięciu pożądanego poziomu hemoglobiny leczenie powinno być kontynuowane przez kolejne kilka miesięcy w celu uzupełnienia rezerw żelaza.
W przypadku długotrwałej utraty żelaza, na przykład w przypadkach obfitych krwawień menstruacyjnych, leczenie należy ustalić indywidualny schemat leczenia długookresowego.
Jak dawkować lek Sorbifer Durules u dzieci?
Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny przyjmować leku. Dzieci powyżej 12 roku życia mogą stosować lek w dawkach dla dorosłych. Leku nie wolno podawać niemowlętom.
Leki zawierające żelazo mogą powodować zatrucia u dzieci.
Dawka toksyczna
Wykazano, że dawka przekraczająca 20 mg na kilogram masy ciała może wywoływać objawy toksyczne. Należy dokładnie przestrzegać dawkowania. Więcej o objawach przedawkowania przeczytasz niżej.
Najczęstsze działania niepożądane
Działania niepożądane związane z przewodem pokarmowym występują częściej w przypadku stosowania zwiększonej dawki. Najczęstsze działania niepożądane to nudności, bóle brzucha, zaparcia, biegunka.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, pacjent powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Działania niepożądane występujące rzadko
Rzadko dochodzi do zdarzeń niepożądanych takich jak zwężenie przełyku czy owrzodzenie przełyku.
Istnieją działania niepożądane o nieznanej częstości występowania. Są to reakcje nadwrażliwości (w tym np. obrzęk naczynioruchowy)
Owrzodzenie jamy ustnej było zgłaszane po wprowadzeniu leku do obrotu, natomiast jest ono związane z nieprawidłowym przyjmowaniem leku. Zgłaszano również wymioty, zwężenie oskrzeli. Uszkodzenia przełyku i martwica oskrzeli mogą wystąpić po nieprawidłowym podaniu u pacjentów z zaburzeniami połykania.
Objawy przedawkowania
Łagodne zatrucia
Ciężkość zatrucia określa się za pomocą oznaczania stężenia żelaza w osoczu, a od ciężkości zatrucia zależą objawy. W łagodnych zatruciach dochodzi do wymiotów i biegunki, znacznie bardziej nasilonych w przypadku przyjęcia większej dawki.
Ciężkie zatrucia
Dodatkowo, w przypadku cięższych zatruć, może rozwinąć się kwasica metaboliczna, wstrząs, senność i śpiączka, drgawki, uszkodzenie przewodu pokarmowego i wątroby (wraz z konsekwencjami takimi jak martwica wątroby, zaburzenia krzepnięcia), niewydolność nerek, obrzęk płuc.
Przedawkowanie kwasu askorbinowego może doprowadzić do kwasicy i niedokrwistości u osób z odpowiednimi skłonnościami.
Leczenie ciężkiego zatrucia wymaga znaczących interwencji medycznych, łącznie z podawaniem środków wymiotnych i przeczyszczających, płukaniem żołądka, podawaniem środków chelatujących (lek wiążący metale). Konieczne może być prowadzenie leczenia w oddziale intensywnej terapii, wraz z odpowiednim monitorowaniem.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Istnieje kilka sytuacji, w których stosowanie leku jest niewskazane:
pacjenci z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu.
nadmierne zasoby żelaza w organizmie (spowodowane np. hemochromatozą, hemosyderozą),
niedokrwistość bez niedoboru żelaza,
zmiany w przewodzie pokarmowym powodujące zaburzenia utrudniające ruch pokarmu (np. zwężenie przełyku),
wielokrotne przetoczenia krwi.
Istnieje możliwość uszkodzenia śluzówki ze względu na przedłużony kontakt z nią, dlatego też tabletki powinny być od razu połykane, bez przedłużonego trzymania ich w jamie ustnej. Możliwe jest także przebarwienie zębów w przypadku nieprawidłowego stosowania.
Ze względu na ryzyko uszkodzenia śluzówek dróg oddechowych w razie aspiracji, pacjenci z trudnościami z połykaniem powinni być poddani dokładnej ocenie co do możliwości stosowanie leku Sorbifer Durules.
Interakcje z innymi lekami
Niektóre leki, m.in. antybiotyki czy leki immunosupresyjne (cyprofloksacyna, lewofloksacyna, moksyfloksacyna, mykofenolan mofetylu, norfloksacyna, ofloksacyna) nie powinny być jednocześnie stosowane wraz z lekiem Sorbifer Durules.
Inne leki, takie jak alendronian, leki zobojętniające kwas solny zawierające wodorotlenek glinu lub węglan magnezu, kaptopryl, klodronian, lewodopa, metylodopa, penicylamina, ryzedronian, tetracykliny, hormony tarczycy mogą wymagać zmiany dawkowania w trakcie terapii lekiem Sorbifer Durules 100 mg + 60 mg.
Sorbifer Durules a ciąża i karmienie piersią
Możliwe jest przyjmowanie leku Sorbifer Durules w okresie ciąży i karmienia piersią w celach profilaktycznych i leczniczych.
Sorbifer Durules a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Sorbifer Durules 100 mg + 60 mg nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.
Uwagi
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Charakterystyka produktu leczniczego dostępna w serwisie rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl, [online], [dostęp 16.07.2023] dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24679/characteristic
Inne popularne leki
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Sorbifer Durules
- Ile kosztuje Sorbifer Durules?
- Czym jest Sorbifer Durules 100 mg + 60mg?
- Mechanizm działania
- Skład leku
- Jak stosować lek Sorbifer Durules?
- Jak dawkować lek Sorbifer Durules u dorosłych?
- Jak dawkować lek Sorbifer Durules u dzieci?
- Dawka toksyczna
- Najczęstsze działania niepożądane
- Działania niepożądane występujące rzadko
- Objawy przedawkowania
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Interakcje z innymi lekami
- Sorbifer Durules a ciąża i karmienie piersią
- Sorbifer Durules a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Uwagi
- Bibliografia
- Sorbifer Durules opinie