Dutilox 60 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dutilox 60 mg to lek przeciwdepresyjny, stosowany także w leczeniu bólu neuropatycznego i zaburzeń lękowych uogólnionych. Zawiera duloksetynę należącą do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).
Nazwa preparatu | Dutilox |
Substancje czynne | Duloxetini hydrochloridum Duloxetinum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Dutilox
Substancja czynna: duloksetyna
Wskazania: leczenie depresji, leczenie zaburzeń lękowych uogólnionych, leczenie bólu w neuropatii cukrzycowej
Zastosowanie: leczenie dużych zaburzeń depresyjnych, bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej i zaburzeń lękowych uogólnionych
Dawkowanie leku: depresja, neuropatia: 60 mg/dobę; lęk uogólniony: 30 mg/dobę; maksymalnie 120 mg
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik leku, ciężkie zaburzenia czynności nerek i zaburzenia czynności wątroby
Główne działania niepożądane: ból głowy, senność, nudności, suchość w jamie ustnej
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Dutilox 60mg?
Lek Dutilox kosztuje ok 31 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.
Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 10 zł.
Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.
Czym jest Dutilox 60 mg?
Dutilox 60 mg zawiera duloksetynę, która należy do grupy leków określanych jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Wskazania do stosowania leku Dutilox obejmują leczenie dużych zaburzeń depresyjnych, bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej i zaburzeń lękowych uogólnionych, czyli takich, którym towarzyszy przewlekłe uczucie lęku. Jest to preparat w postaci kapsułek dojelitowych.
Jaki jest mechanizm działania leku Dutilox?
Mechanizm działania duloksetyny opiera się na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (a także w niewielkim stopniu dopaminy) w ośrodkowym układzie nerwowym. W rezultacie zwiększa stężenie serotoniny i noradrenaliny na zewnątrz komórek, przez co nasila działanie tych neuroprzekaźników w mózgu.
Jaki jest skład leku Dutilox?
Substancję czynną leku Dutilox stanowi duloksetyna w postaci chlorowodorku, a poza dawką 60 mg dostępna jest także dawka 30 mg . Dutilox zawiera następujące substancje pomocnicze: hypromelozę, talk, tytanu dwutlenek (E 171), kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), dyspersja 30%, trietylu cytrynian, sacharozę ziarenkową, sacharozę, żelatynę, indygotynę, wodę oczyszczoną, tusz (żelaza tlenek czarny (E 172), wodorotlenek potasu i szelak). Kapsułka 60 mg zawiera dodatkowo żelaza tlenek żółty.
Jak stosować lek Dutilox?
Dutilox stosuje się doustnie, połykając kapsułkę w całości. Można przyjmować go niezależnie od posiłku.
Jak dawkować lek Dutilox u dorosłych?
Dawka początkowa i podtrzymująca w leczeniu depresji oraz neuropatii cukrzycowej wynosi 60 mg na dobę. W leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych dawka początkowa i podtrzymująca wynosi 30 mg na dobę. Dawkę można zwiększać do maksymalnie 120 mg na dobę.
Odpowiedź na leczenie zaburzeń depresyjnych pojawia się po 2–4 tygodniach farmakoterapii, a skuteczność leczenia bólu w neuropatii cukrzycowej ocenia się po 2 miesiącach. Po uzyskaniu odpowiedzi na leczenie kontynuuje się terapię lekiem Dutilox jeszcze przez kilka miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Nie należy przerywać leczenia nagle ze względu na ryzyko wystąpienia objawów zespołu odstawiennego. Należą do nich zawroty głowy, zaburzenia czucia, zmęczenie, senność, zaburzenia snu, pobudzenie, lęk, nudności i wymioty, drżenie, bóle głowy i mięśni, nadmierne pocenie się, drażliwość, biegunka i zawroty głowy pochodzenia błędnikowego. W celu odstawienia leku Dutilox należy zmniejszać stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Jak dawkować lek Dutilox u dzieci?
Lek Dutilox 60 mg nie jest zarejestrowany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i skuteczności w leczeniu depresji oraz niewystarczające dane w pozostałych wskazaniach.
Jaka jest dawka maksymalna produktu Dutilox?
Maksymalna dobowa dawka preparatu Dutilox wynosi 120 mg.
Najczęstsze działania niepożądane
Najczęstsze działania niepożądane zgłaszane podczas stosowania preparatu Dutilox 60 mg to ból głowy, senność, nudności, suchość w jamie ustnej. Często występują również zmniejszenie łaknienia, bezsenność, pobudzenie, zmniejszone libido, lęk, niemożność osiągnięcia orgazmu, nietypowe sny, zawroty głowy, letarg, drżenie mięśni, zaburzenia czucia, niewyraźne widzenie, szumy uszne, uczucie kołatania serca, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, nagłe zaczerwienienie twarzy, ziewanie, zaparcie, biegunka, ból brzucha, wymioty, niestrawność, wzdęcia, nadmierna potliwość, wysypka, bóle mięśniowo-szkieletowe, bolesne oddawanie moczu, częste oddawanie moczu, zaburzenia erekcji i ejakulacji, upadki, zmęczenie, zmniejszenie masy ciała.
Rzadziej występujące działania niepożądane
Do działań niepożądanych występujących niezbyt często należą m.in.: hiperglikemia, zapalenie krtani, myśli samobójcze, zaburzenia snu, bruksizm, dezorientacja, apatia, drgawki, poczucie przymusu pozostawania w ciągłym ruchu, nerwowość, zaburzenia uwagi, drganie mięśni, zaburzenia smaku, gorsza jakość snu, zespół niespokojnych nóg, szybkie bicie serca, arytmie, omdlenia, niedociśnienie ortostatyczne, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, wzrost aktywności enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby, krwawienia z narządów rodnych, ból jąder, uczucie zimna lub gorąca.
Warto również pamiętać o skutkach ubocznych występujących rzadko, takich jak reakcje anafilaktyczne, niedoczynność tarczycy, odwodnienie, zachowania samobójcze, mania, omamy, zespół serotoninowy, przełom nadciśnieniowy, jaskra, śródmiąższowe choroby płuc, niewydolność wątroby, żółtaczka, obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa-Johnsona, nieprawidłowy zapach moczu, wyciek mleka z sutka, podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi. Bardzo rzadko obserwuje się zapalenie naczyń krwionośnych skóry.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Dutilox?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu Dutilox powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania leku Dutilox
Przedawkowanie preparatu Dutilox może objawiać się sennością, śpiączką, zespołem serotoninowym, drgawkami, wymiotami i tachykardią (przyspieszoną akcją serca). Możliwy jest również zgon w wyniku przedawkowania leku. W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku Dutilox należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dutilox?
Stosowanie leku jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik leku, stosowania nieselektywnych nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO), fluwoksaminy, cyprofloksacyny i enoksacyny. Kolejnymi przeciwwskazaniami są ciężkie zaburzenia czynności nerek i zaburzenia czynności wątroby. Nie należy również rozpoczynać stosowania leku Dutilox, jeżeli u pacjenta występuje niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.
Interakcje z innymi lekami
Nie należy stosować leku Dutilox z inhibitorami monoaminooksydazy (IMAO), do których zaliczamy m. in. selegilinę, moklobemid, linezolid. Należy również odczekać minimum 14 dni po zakończeniu leczenia nieselektywnymi, nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy przed włączeniem duloksetyny. Natomiast po zakończeniu leczenia duloksetyną konieczna jest co najmniej pięciodniowa przerwa przed włączeniem IMAO. Takie połączenie – leku Dutilox z IMAO – zwiększa ryzyko wystąpienia groźnego zespołu serotoninowego.
Duloksetyna metabolizowana jest z udziałem cytochromu CYP1A2, dlatego nie można stosować jej jednocześnie z lekami wpływającymi na ten cytochrom. Należy do nich np. fluwoksamina (lek przeciwdepresyjny) i antybiotyki z grupy fluorochinolonów: cyprofloksacyna i enoksacyna. Palenie tytoniu zwiększa aktywność CYP1A2 i powoduje zmniejszenie stężenia duloksetyny we krwi.
Zaleca się ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leku Dutilox z innymi substancjami wpływającymi na układ serotoninergiczny, takimi jak leki z grup SSRI, SNRI, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, tryptany (stosowane w migrenie), tramadol, petydyna (leki przeciwbólowe), tryptofan i ziele dziurawca zwyczajnego. Ostrożnie należy łączyć duloksetynę także z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, jak benzodiazepiny, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpsychotyczne, barbiturany, uspokajające leki przeciwhistaminowe.
Dodatkowo, duloksetyna może powodować zwiększone ryzyko krwawienia u pacjentów stosujących leki przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe.
Dutilox a alkohol
Ze względu na wpływ na ośrodkowy układ nerwowy zalecana jest ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu etanolu i duloksetyny.
Dutilox a ciąża
Stosowanie leku Dutilox jest uzasadnione u ciężarnych wtedy, gdy potencjalne korzyści przewyższają zagrożenie dla płodu. Dostępne dane sugerują zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego u matek, które stosowały duloksetynę w ostatnim miesiącu przed porodem. Podejrzewa się także, że stosowanie duloksetyny w ciąży może być związane ze zwiększonym ryzykiem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodków.
Dutilox a karmienie piersią
Mimo, że duloksetyna bardzo słabo przenika do pokarmu kobiecego, karmienie piersią podczas stosowania leku nie jest zalecane ze względu na brak jednoznacznych danych dotyczących bezpieczeństwa takiego postępowania dla niemowląt.
Dutilox a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Należy pamiętać, że istnieje ryzyko wystąpienia zawrotów głowy i sedacji po zastosowaniu leku Dutilox. Jeżeli takie działania wystąpią, należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Charakterystyka produktu leczniczego Dutilox, dostępna w internecie: https://www.symphar.com/wp-content/uploads/2017/07/Dutilox_Informacja-dla-osoby-wykonujacej-zawod-medyczn
Inne popularne leki
- Bioxetin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asentra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- ParoGen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Pramolan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Linefor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seronil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Actavis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dulsevia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Diphergan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nexpram - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtor - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Elicea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sympramol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mozarin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoksetyna EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 150 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dutilox - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symfaxin ER - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Alventa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cital - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depratal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aciprex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Faxolet ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 100 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escipram – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Paroxinor - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertagen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlectine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trazodone Neuraxpharm - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Brintellix - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico XR - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 75 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 40 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seroxat - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prefaxine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Bluefish - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depralin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oroes - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citaxin- E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axyven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zotral - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Aurovitas - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Miravil - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Andepin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluxemed - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oriven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Spamilan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Arketis tabletki 20 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rexetin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Duloxetine Zentiva - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtagen - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertralina Krka - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlafaxine Bluefish XL - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoxetin Polpharma - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Pralex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Dutilox
- Ile kosztuje lek Dutilox 60mg?
- Czym jest Dutilox 60 mg?
- Jaki jest mechanizm działania leku Dutilox?
- Jaki jest skład leku Dutilox?
- Jak stosować lek Dutilox?
- Jak dawkować lek Dutilox u dorosłych?
- Jak dawkować lek Dutilox u dzieci?
- Jaka jest dawka maksymalna produktu Dutilox?
- Najczęstsze działania niepożądane
- Rzadziej występujące działania niepożądane
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Dutilox?
- Objawy przedawkowania leku Dutilox
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Dutilox?
- Interakcje z innymi lekami
- Dutilox a alkohol
- Dutilox a ciąża
- Dutilox a karmienie piersią
- Dutilox a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Bibliografia