Finapil Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Finapil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Finapil jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia typu męskiego, a nawet odwrócenia procesu łysienia. 

Rozpocznij konsultację z Finapil
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Opakowanie leku Finapil 1 mg| konsultacja z e-receptą w Erecept.pl
Autor: Redakcja Erecept.pl 13.12.2024
Nazwa preparatu Finapil
Substancje czynne Finasteridum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 1 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Finapil

Wskazania: łysienie androgenowe (w celu zwiększenia wzrostu włosów i zapobiegania wypadania)

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: płeć żeńska, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, stosowanie finasterydu i podobnych w innym wskazaniu

Główne działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, zaburzenia erekcji i ejakulacji

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Finapil?

Lek Finapil kosztuje ok 50 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest lek Finapil?

Finapil jest lekiem, który zawiera substancję czynną - finasteryd. W tabletce leku Finapil mieści się 1 mg finasterydu, który jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn. Pozwala zwiększyć wzrost włosów i zapobiec ich dalszej utracie.

Mechanizm działania

Finasteryd poprzez hamujący wpływ na 5-alfa-reduktazę wpływa na zmniejszenie przekształcania testosteronu w 5-alfa-dihydrotestosteron (DHT), będący jego bardziej aktywną formą. Zmniejszenie stężenia DHT wpływa na proces miniaturyzacji mieszków włosowych, pozwalając na jego zahamowanie, a nawet odwrócenie.

Najlepsze wyniki leczenia uzyskuje się na szczycie głowy, ale zmniejszenie wypadania włosów może dotyczyć całego skalpu.

Skład leku

Poza substancją czynną, w skład leku Finapil wchodzi m.in. laktoza jednowodna - pacjenci z nietolerancją tego cukru nie powinni go przyjmować. Ponadto zawartość tabletek powlekanych Finapil stanowią: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), lauryniany makroglicerydów, stearynian magnezu oraz otoczka Opadry 03F34739 Pink.

Stosowanie leku Finapil

Lek należy przyjmować doustnie, z posiłkiem lub między posiłkami.

Jak dawkować lek Finapil u dorosłych?

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Mężczyźni powinni przyjmować jedną tabletkę Finapil (1 mg finasterydu) dziennie. Efekty pozwala uzyskać nieprzerwane stosowanie leku przez około 3 miesiące, natomiast jeśli pacjent przestanie przyjmować lek Finapil, to efekty zanikną w ciągu 9 do 12 miesięcy.

Kobiety nie powinny stosować tabletek leku Finapil. Istotne jest, aby kobiety w ciąży nie miały żadnej styczności z uszkodzonymi tabletkami Finapil, gdyż możliwe jest wchłanianie leku Finapil przez skórę, co może negatywnie wpływać na płód.

Stosowanie leku Finapil u dzieci

Lek nie powinien być stosowany u dzieci.

Najczęstsze działania niepożądane

U mężczyzn przyjmujących lek Finapil może dojść do wystąpienia reakcji nadwrażliwości, osłabionego popędu płciowego (także po zakończeniu przyjmowania leku, jest to działanie o nieznanej częstości). Możliwe są także zaburzenia erekcji i ejakulacji (w tym zmniejszenie objętości ejakulatu). Kołatanie serca czy wzrost aktywności enzymów wątrobowych, tkliwość gruczołów sutkowych, obecność krwi w ejakulacie, wahania nastroju to inne możliwe działania niepożądane o nieznanej częstości występowania.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Zaobserwowano przypadki raka piersi u mężczyzn stosujących finasteryd, stąd w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów (wykrycie guzka, bolesność, powiększenie, wyciek z brodawki) należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Jako działanie niepożądane zgłaszano także depresję, natomiast w badaniach klinicznych częstość występowania depresji między grupami przyjmującymi finasteryd i grupie placebo nie różniła się.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Lek Finapil nie powinien być przyjmowany przez kobiety.

Przeciwwskazania dla mężczyzn to nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Mężczyźni stosujący finasteryd lub inne leki o podobnym działaniu, stosowane w łagodnym przeroście prostaty, również nie powinni przyjmować leku Finapil.

Po wprowadzeniu do obrotu otrzymywano zgłoszenia dotyczące niepłodności u mężczyzn stosujących finasteryd.

Interakcje z innymi lekami

Przypuszczalnie finasteryd w niewielkim stopniu wpływa na metabolizm innych leków. Jednak istnieje możliwość, że inhibitory i induktory cytochromu P450 3A4 mogą wpływać na stężenie finasterydu we krwi.

Lek Finapil a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie ma danych potwierdzających wpływ leku Finapil na zdolność prowadzenia pojazdów.

Finapil - leki z tą samą substancją czynną

Leki, które zawierają tę samą substancję czynną co Finapil, to:
- Androstatin,
- Propecia.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego z serwisu rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl, [online], [dostęp 15.07.2023] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/38860/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali również