Escapelle Konsultacja z E-recept膮 49.99 z艂 ju偶 w 15 minut!

Escapelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Escapelle opinie

Nikola, 11/05/2023, 15:07
Super!
Natalia, 18/05/2023, 19:16
Polecam po wst臋pnym ankiecie i op艂acie w przeci膮gu 30min dosta艂am kod na recept臋.
Rozpocznij konsultacj臋 z Escapelle
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
Viktoriia, 16/06/2023, 23:08
Super
呕ANETA, 31/07/2023, 13:21
Szybka i bezproblemowa obs艂uga klienta
Klau, 02/12/2023, 19:15
Gitara szybko recepta przysz艂a, dzi臋kuj臋
kamie艅 z serca, 23/07/2024, 11:20
Recepta w 15 minut! dzi臋kuj臋 wam bardzo za pomoc! a sam lek zadzia艂a艂 - w ci膮偶y nie jestem
mamon, 05/08/2024, 12:21
kuteczna tabletka awaryjna. U偶y艂am jej raz i wszystko zadzia艂a艂o jak nale偶y. Nie mia艂am 偶adnych skutk贸w ubocznych, ale wa偶ne, 偶eby u偶ywa膰 jej tylko w nag艂ych przypadkach.

Escapelle to tabletka antykoncepcji w przypadkach nagłych, która działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu. Jej skuteczność wynosi 84%, jeśli zostanie zażyta w ciągu pierwszych 72 godzin od stosunku (3 dni). 

Escapelle jest lekiem bezpiecznym dla zdrowia, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, bóle brzucha i zmęczenie. Choroby jelita cienkiego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą hamować wchłanianie leku, co może ograniczyć jego skuteczność. Lek dostępny jest tylko na receptę  i kosztuje ok. 58 zł.

Rozpocznij konsultacj臋 z Escapelle
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
馃拪Escapelle - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, opinie - Erecept.pl
Autor: Redakcja Erecept.pl 03.02.2025
Nazwa preparatu Escapelle
Substancje czynne Levonorgestrelum 1500mcg
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki
  • Tabletka
Dawki
  • 1500 mcg (Tabletki)
  • 1500 mcg (Tabletka)

Podstawowe informacje o leku Escapelle

Wskazania: antykoncepcja awaryjna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jednorazowo jedna tabletka

Główne przeciwwskazania: ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, ciężkie zaburzenia funkcji wątroby, schorzenia zwiększające ryzyko ciąży pozamacicznej (zapalenie jajowodu, ciąża pozamaciczna w przeszłości)

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego i nieprawidłowe krwawienie z pochwy

Warto pamiętać, że lek należy zażyć do 72 godzin od stosunku płciowego w sytuacjach awaryjnych, gdy np. prezerwatywa zsunęła się. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest tabletką aborcyjną!

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Ile kosztuje Escapelle?

Koszt antykoncepcji awaryjnej Escapelle to ok. 58 zł. Lek nie podlega refundacji, a cena może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej apteki.

Czym jest Escapelle w antykoncepcji w przypadkach nag艂ych?

Escapelle to tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna. Jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym, aby zapobiec ciąży. Zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej i tym samym zapobiega zapłodnieniu. Lek stosuje się jednorazowo, do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Escapelle jest skuteczna również w przypadku zastosowania w czasie stosunku przerywanego.

Tabletka Escapelle nie jest metodą antykoncepcji regularnej. Do regularnej antykoncepcji należy stosować inne metody, takie jak tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy lub wkładki wewnątrzmaciczne.

Należy pamiętać iż Escapelle, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty.

Skuteczno艣膰 Escapelle

Skuteczność tabletki Escapelle 1500, zależy od czasu jej zażycia. Jest większa, jeśli zostanie przyjęta pojedyncza dawka leku (1500 ug lewonorgestrelu) i wynosi 84% w porównaniu do zażycia dwóch tabletek o dawce 750 ug w odstępie 12-godzinnym i skuteczności 79%.

Jeśli po zażyciu leku dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku płciowego, istnieje ponowne ryzyko zajścia w ciążę.

Wpływ na skuteczność tabletki Escapelle mają również inne czynniki, takie jak:

  • waga kobiety - skuteczność leku jest niższa u kobiet o dużej masie ciała,

  • faza cyklu menstruacyjnego - skuteczność leku jest niższa w przypadku, gdy kobieta jest w fazie owulacyjnej

  • stan zdrowia kobiety - skuteczność leku może być niższa u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi.

Spos贸b dzia艂ania Escapelle - hamowanie uwalniania kom贸rki jajowej

Tabletka Escapelle zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Lewonorgestrel działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

Lewonorgestrel działa na owulację poprzez hamowanie uwalniania hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem odpowiedzialnym za owulację. Hamowanie LH zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa i uwalnianiu komórki jajowej.

Jeśli owulacja już nastąpiła, lewonorgestrel może zapobiegać zapłodnieniu poprzez uniemożliwienie zapłodnienia już uwolnionej komórki jajowej oraz hamowanie implantacji zarodka do macicy.

Czas półtrwania leku Escapelle wynosi około 26 godzin. Oznacza to, że czas połowicznego rozpadu leku w organizmie wynosi 26 godzin. Stężenie maksymalne we krwi osiąga po ok. 2 godzinach od przyjęcia tabletki.

Sk艂ad Escapelle

W opakowaniu produktu Escapelle znajduje się jedna, biała i płaska tabletka z wytłoczonym napisem "G00" po jednej ze stron. Tabletka zawiera substancję czynną lewonorgestrel w dawce 1500 mikrogramów, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Substancje pomocnicze to:

  • mannitol,

  • skrobia żelowana, kukurydziana,

  • hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona,

  • krospowidon typ B,

  • sodu stearylofumaran,

  • krzemionka koloidalna bezwodna,

  • aspartam (E 951),

  • aromat pomarańczowy (maltodekstryna kukurydziana, substancje aromatyzujące, alfa-tokoferol) Opadry orange 03A230010: hypromeloza 2910, tytanu dwutlenek (E 171), żółcień pomarańczowa, lak (E 110), żelaza tlenek żółty (E 172), indygotyna, lak (E 132).

Escapelle w dzie艅 owulacji po niezabezpieczonym stosunku p艂ciowym - jak dzia艂a? Jaka skuteczno艣膰?

W przypadku zażycia tabletki Escapelle w dniu owulacji, jej skuteczność jest znacznie niższa niż w przypadku zażycia w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku, ponieważ lek może nie zapobiec zapłodnieniu już uwolnionej komórki jajowej. Escapelle jest stosowana w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej, na przykład gdy prezerwatywa zsunęła się lub została użyta niewłaściwie.

W związku z tym, tabletka Escapelle nie powinna być stosowana w dniu owulacji, jeśli jest to możliwe. W przypadku, gdy tabletka zostanie przyjęta w dniu owulacji, należy pamiętać, że jej skuteczność jest znacznie niższa niż w innych przypadkach.

W jaki spos贸b kontynuowa膰 regularn膮 metod臋 antykoncepcji po przyj臋ciu tabletki Escapelle?

Po zastosowaniu tabletki “dzień po” można spokojnie kontynuować dotychczasową, regularną metodę antykoncepcji. Istnieje jednak ryzyko, że lewonogestrel zawarty w Escapelle zmniejszy skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków ochrony np. prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze.

Escapelle upośledza płodność tylko na krótki okres. Kobieta może być zdolna do zajścia w ciążę nawet w tym samym cyklu miesiączkowym. Z tego powodu podczas kolejnych stosunków płciowych nie należy zapominać o stosowaniu środków ochrony.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane po Escapelle

Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku Escapelle są bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza.

Zaburzenia rytmu miesiączkowego są typowym skutkiem ubocznym antykoncepcji awaryjnej. Najczęściej kobiety skarżą się na występowanie krwawienia z pochwy niezwiązanego z miesiączką. Rzadziej obserwujemy opóźnienie terminu miesiączki i nieregularne krwawienie miesiączkowe.

W większości przypadków sytuacja normalizuje się wraz z nadejściem kolejnego cyklu menstruacyjnego, a kobiety doświadczają prawidłowego krwawienia miesiączkowego w planowanym terminie. W przypadku nietypowych objawów, jak nietypowo skąpe lub obfite krwawienie, zaleca się kontakt z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania leku Escapelle

Escapelle przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy jej stosować również u pacjentek w ciąży lub przy jej podejrzeniu.

Przeciwwskazaniem nie jest karmienie piersią, ale zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy między zażyciem tabletki, a karmieniem piersią. Substancja czynna leku przenika do mleka matki, dlatego zaleca się unikanie karmienia piersią przez 8 godzin po przyjęciu leku.

Preparat Escapelle nie powinien być stosowany przed wystąpieniem pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentek z czynnikami ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, z ciężkimi zaburzeniami funkcji wątroby, z chorobami upośledzającymi wchłanianie np. choroba Leśniowskiego-Crohna.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki stosowane równocześnie z Escapelle zwiększają ryzyko osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej tabletki “dzień po”. Do takich leków należą: barbiturany, fenytoina, karbamazepina, leki zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), ryfampicyna, rytonawir, ryfabutyna czy gryzeofulwina.

Jeżeli pacjentka stosuje jakiekolwiek leki, które mogą wpływać na działanie Escapelle, powinna skonsultować się z lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii.

Leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV mogą wpływać na skuteczność Escapelle, dlatego ważne jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Substancja czynna Escapelle hamuje metabolizm cyklosporyny (leku immunosupresyjnego) i tym samym zwiększa ryzyko jej toksycznego działania.

Inne hormonalne środki antykoncepcyjne

Tabletki Escapelle zmniejszają skuteczność doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Z tego względu do końca cyklu menstruacyjnego, w którym użyty był lek należy stosować dodatkowe mechaniczne środki ochrony np. prezerwatywy.

Escapelle czy ellaOne?

Tabletki Escapelle i ellaOne są lekami antykoncepcyjnymi awaryjnymi, które różnią się substancją czynną - Escapelle zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu, a ellaOne 30 miligramów octanu uliprystalu.

  • Tabletka Escapelle działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

  • Tabletka EllaOne hamuje owulację w tych dawkach antykoncepcji awaryjnej.

Oznacza to, że tabletka Escapelle jest bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja już nastąpiła. Tabletka EllaOne jest natomiast bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja dopiero się rozpocznie.

Oprócz czasu zażycia, Escapelle i EllaOne różnią się również ceną. Escapelle jest tańsze niż EllaOne.

Zobacz także: Escapelle czy EllaOne - który specyfik wybrać?

Escapelle a okres

Tabletka Escapelle może mieć wpływ na miesiączkę. Najczęściej miesiączka pojawia się w normalnym terminie, ale może również wystąpić wcześniej lub później. W niektórych przypadkach miesiączka może być skąpa lub obfita.

Pacjentki powinny korzystać z dodatkowej antykoncepcji do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego, aby uniknąć ryzyka zajścia w ciążę.

Wpływ tabletki Escapelle na miesiączkę zależy od czasu jej zażycia. Jeśli tabletka zostanie zażyta w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku, to jest mało prawdopodobne, aby miała wpływ na miesiączkę.

Jeśli tabletka zostanie zażyta później, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpłynie na miesiączkę.

Escapelle a karmienie piersi膮

Lewonorgestrel ma zdolność przenikania do mleka matki. W kontekście karmienia piersią substancja czynna leku Escapelle, lewonorgestrel, może wpływać na dziecko.

Ryzyko może zostać zmniejszone, jeśli matka przyjmie lek bezpośrednio po karmieniu oraz powstrzyma się od karmienia piersią na okres min. 8 godzin po spożyciu tabletki. W tym czasie, w celu podtrzymania laktacji, zaleca się odciąganie i wyrzucanie odciągniętego pokarmu.

Jednakże zalecenia ogólne są takie, że nie należy przyjmować preparatów zawierających lewonorgestrel podczas karmienia piersią.

Escapelle a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między Escapelle, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Niemniej jednak nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Escapelle a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Escapelle - zamienniki

Lekiem z tą samą substancją czynną co Escapelle jest Livopill.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Escapelle [online], dost臋pna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/43293/characteristic
  • Inni czytali r贸wnie偶