Fluoksetyna EGIS Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Fluoksetyna EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluoksetyna EGIS opinie

Gosia, 30/08/2024, 13:11
Jestem naprawdę zadowolona z efektów, nie sądziłam że mogę się jeszcze lepiej poczuć. Początki były ciężkie, u mnie np zupełnie rozregulował się rytm dobowy, musiałam na nowo nauczyć się kiedy spać a kiedy wstać
Marta, 20/08/2024, 13:42
Długo się opierałam przed braniem leków na depresję a niepotrzebnie - zaczynam się już lepiej czuć, a raczej nie zauważyłam skutków ubocznych
Rozpocznij konsultację z Fluoksetyna EGIS
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Bartek, 14/08/2024, 19:42
Czuję się o niebo lepiej od kiedy biorę ten lek
fluoksetyna na depresje, 12/08/2024, 13:49
stosuje od tygodnia. na poczatku ciezko mi bylo, bo odczuwalam lekkie mdlości. teraz już jest ok
Gabrysia, 30/04/2024, 13:40
Nie odczuwam żadnych objawów niepożądanych, objawy depresji ustąpiły po około 3 tygodniach, więc mogę polecić każdemu ten lek
Agnieszka, 22/04/2024, 12:10
Żadnych skutków ubocznych, a najważniejsze również zero lęku i depresyjnego nastroju
Paula, 18/04/2024, 08:41
Biorę ten lek od 4 tygodni. W końcu zaczęłam odczuwać poprawę :)
Miłosz, 14/04/2024, 22:46
Póki co nie odczuwam żadnych skutków ubocznych. Poprawił mi się nastrój, także czuje poprawę :)
Ola, 25/09/2023, 14:15
Doktor zmienił u mnie lek na depresje właśnie na tą fluoksetynę i narazie jest raczej lepiej. Skutków ubocznych brak.
Magda, 22/09/2023, 16:31
Trudno powiedzieć, jak bardzo pomaga mi ten lek na moje problemy, bo stosuje go dopiero dwa tygodnie, ale nie mam żadnych działań niepożądanych. Próbowałam innych leków tego typu i już zazwyczaj źle na nie reagowałam, a teraz jest lepiej.

Fluoksetyna EGIS to lek należący do jednej z grup leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, w skrócie SSRI. Stosowany jest jako leczenie farmakologiczne w różnych zaburzeniach psychicznych np. depresji i zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Koszt zakupu w aptece wynosi w zależności od dawki i poziomu refundacji od 7 do 16 złotych, a dla wybranych grup pacjentów jest bezpłatny. Dostępny jest wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultację z Fluoksetyna EGIS
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Przykładowa grafika ilustująca lek Fluoksetyna EGIS
Autor: Redakcja Erecept.pl
Dodano: 09.04.2025 15:43
Nazwa preparatu Fluoksetyna EGIS
Substancje czynne Fluoxetini hydrochloridum
Dostępność Na receptę
Postać
  • kapsułki twarde
Dawki
  • 10 mg (kapsułki twarde)
  • 20 mg (kapsułki twarde)

Podstawowe informacje o leku Fluoksetyna EGIS

Wskazania: depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, bulimia.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: u dorosłych chorujących na depresję i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - początkowo 20 mg na dobę, następnie po paru tygodniach dawkę można stopniowo zwiększać do maksymalnie 60 mg na dobę. U chorych na bulimię - 60 mg na dobę. U dzieci i młodzieży - dawka początkowa to 10 mg, po 1-2 tygodniach dawkę można zwiększyć do 20 mg.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie; jednoczesne stosowanie nieodwracalnych, nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy; jednoczesne stosowanie metoprololu.

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia oraz biegunka. U dzieci i młodzieży - zachowania samobójcze, agresja i krwawienia z nosa.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Fluoksetyna EGIS?

Lek Fluoksetyna EGIS w dawce 10 mg kosztuje 9,32 złote za 28 kapsułek, a w dawce 20 mg 16,12 złotych.

Lek jest refundowany dla dorosłych w epizodach depresji, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych i bulimii, a także u dzieci powyżej 8 roku życia i młodzieży w umiarkowanej i ciężkiej depresji.

Czym jest Fluoksetyna EGIS?

Substancją czynną leku Fluoksetyna EGIS jest, jak sugeruje nazwa, fluoksetyna (w postaci chlorowodorku fluoksetyny). Jest ona jednym z przedstawicieli wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Preparat Fluoksetyna EGIS jest dostępny w formie kapsułek w dwóch różnych dawkach - 10 mg (żółte kapsułki) i 20 mg (zielone kapsułki) fluoksetyny.

Jest wskazany w leczeniu epizodów dużej depresji, w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, w leczeniu bulimii (jako uzupełnienie psychoterapii w celu zmniejszenia chęci objadania się i zwracania spożytych pokarmów).

Mechanizm działania

Fluoksetyna hamuje transport serotoniny z powrotem do komórek nerwowych przez co zwiększa jej stężenie w ośrodkowym układzie nerwowym. Jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny nie łączy się z innymi receptorami w mózgu - np. z adrenergicznymi i histaminowymi. Z tego powodu jest lepiej tolerowana przez pacjentów niż na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które przez swoją nie selektywność są gorzej tolerowane u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Skład leku

Poza substancją czynną w leku Fluoksetyna EGIS znajdują się substancje pomocnicze - magnezu stearynian, skrobia żelowana, laktoza jednowodna, a w skład osłonki kapsułki wchodzi żelaza tlenek żółty, tytanu dwutlenek, żelatyna. W osłonce kapsułki Fluoksetyna EGIS 20 mg dodatkowo znajduje się indygotyna.

Jak stosować lek?

Lek Fluoksetyna EGIS należy przyjmować doustnie w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych. Preparat można przyjmować podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami.

Fluoksetyna działa stopniowo - po rozpoczęciu terapii tym lekiem dopiero po paru tygodniach można ocenić poprawę kliniczną i ewentualnie zmodyfikować dawkę.

Należy pamiętać, że po zaprzestaniu przyjmowania preparatu Fluoksetyna EGIS substancje czynne pozostają w organizmie jeszcze przez wiele tygodni.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U dorosłych cierpiących na dużą depresję leczenie lekiem Fluoksetyna EGIS powinno się zacząć od dziennej dawki 20 mg. Po 3-4 tygodniach należy ocenić skutki terapii i u pacjentów nie reagujących na początkową dawkę, można ją stopniowo zwiększać do dawki maksymalnej 60 mg dziennie. Należy pamiętać, że dąży się do stosowania jak najmniejszej skutecznej dawki leku. Leczenie przeciwdepresyjne powinno trwać conajmniej 6 miesięcy, aby zagwarantować ustąpienie objawów depresji.

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych również zaczyna się od dawki dziennej 20 mg fluoksetyny. Jeśli odpowiedź na dawkę początkową po 2 tygodniach po rozpoczęciu przyjmowania leku nie jest wystarczająca można stopniowo zwiększać dawkę do maksymalnie 60 mg na dzień. Jeśli po 10 tygodniach leczenia nie uzyskuje się zadowalającego efektu terapeutycznego należy zasadność leczenia fluoksetyną.

O dawce i czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz.

W leczeniu bulimii u dorosłych stosuje się fluoksetynę w dawcę 60 mg na dobę.

U osób w podeszłym wieku nie powinno się stosować leku Fluoksetyna EGIS w dawcę większej niż 40 mg na dobę.

Jak dawkować lek u dzieci?

Lek Fluoksetyna EGIS może być stosowany u dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia cierpiących na depresję. Leczenie należy rozpoczynać od dawki dziennej 10 mg, następnie po 1-2 tygodniach leczenia dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Dawkowanie należy dostosowywać ostrożnie i dążyć do ustalenia jak najmniejszej skutecznej dawki leku.

U dzieci z małej masie ciała należy odpowiednio dostosować dawkowanie.

U młodych osób konieczne jest równoczesne stosowanie psychoterapii behawioralnej z metodami farmakologicznymi.

Dawka maksymalna produktu

Dawka maksymalna preparatu Fluoksetyna EGIS to 60 mg na dobę. Im wyższa dawka dobowa tym większe ryzyko i częstość występowania działań niepożądanych.

Najczęstsze działania niepożądane

Najczęściej raportowanymi skutkami ubocznymi u pacjentów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi zawierającymi fluoksetynę były bóle głowy, nudności, zaburzenia snu, nadmierne pocenie, uczucie zmęczenia oraz biegunka. Intensywność i częstotliwość występowania tych skutków ubocznych mogą się zmniejszać w trakcie terapii i zazwyczaj nie powodują przerwania leczenia.

U dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi zawierającymi fluoksetynę w porównaniu do pacjentów dorosłych częstymi działaniami niepożądanymi są też zachowania samobójcze, agresja, reakcje maniakalne i krwawienia z nosa.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadziej zgłaszanymi, ale czasem bardzo niebezpiecznymi działaniami niepożądanymi są między innymi: myśli i zachowania samobójcze (szczególnie na początku terapii),napady paniki i agresji, zaburzenia pamięci, drgawki kloniczne mięśni, kołatanie serca, arytmia komorowa, niedociśnienie, zapalenie naczyń, krwawienia z przewodu pokarmowego, plamica, rumień wielopostaciowy, zaburzenia seksualne, zapalenie wątroby, zapalenie gardła, zespół Stevensa- Johnsona, zatrzymanie moczu, bóle mięśniowe, zwiększone ryzyko złamań kości (szczególnie u starszych pacjentów).

Dodatkowo zaprzestanie przyjmowania fluoksetyny często wiąże się z wystąpieniem objawów odstawienia.Najczęściej zgłaszanymi objawami są zawroty głowy, zaburzenia czuciowe, problemy ze snem (w tym bezsenność i intensywne sny), osłabienie, pobudzenie lub uczucie niepokoju, nudności, wymioty, drżenia i bóle głowy. Przeważnie objawy są łagodne lub umiarkowane i ustępują samoistnie, choć u niektórych pacjentów mogą być silne i utrzymywać się przez dłuższy czas. Dlatego też zaleca się stopniowe odstawienie leku poprzez stopniowe zmniejszanie dawki.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie fluoksetyny zwykle przebiega łagodnie. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia sercowo-naczyniowe, w tym zaburzenia rytmu serca. Przedawkowanie może również powodować zaburzenia czynności płuc oraz objawy związane z zaburzeniami funkcji układu nerwowego - od stanu pobudzenia do śpiączki. Jednak zgony spowodowane przedawkowaniem fluoksetyny są bardzo rzadkie.

W przypadku przedawkowania fluoksetyny stosuje się leczenie objawowe. Bardzo ważne jest monitorowanie funkcji życiowych, w szczególności pracy serca.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównym i najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku Fluoksetyna EGIS jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Fluoksetyny nie należy stosować u pacjentów przyjmujących nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy ani u osób leczonych metoprololem z powodu niewydolności serca. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami serca i predyspozycjami do zaburzeń rytmu, np. wydłużonym odstępem QT, hipokaliemią, hipomagnezemią, oraz podczas leczenia preparatami wydłużającymi odstęp QT.

Przy łączeniu fluoksetyny z lekami serotoninergicznymi należy zachować ostrożność z uwagi na ryzyko zespołu serotoninowego. Należy stosować ją ostrożnie u pacjentów z historią manii lub hipomanii. W przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych i zwiększających ryzyko krwawienia (np. kwas acetylosalicylowy), również należy zachować ostrożność.

Fluoksetyna EGIS nie powinna być stosowana u osób z niestabilnymi drgawkami i padaczką. U pacjentów z cukrzycą może być konieczna modyfikacja leczenia przeciwcukrzycowego z powodu ryzyka hipoglikemii. Lek zawiera laktozę, więc nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby należy rozważyć zmniejszenie dawki lub rzadsze stosowanie fluoksetyny np. co drugą dobę.

Interakcje z innymi lekami

Fluoksetyna nie powinna być stosowana z nieodwracalnymi, nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy ani z metoprololem. Stosowanie SSRI z inhibitorami monoaminooksydazy może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych reakcji, dlatego między leczeniem tymi lekami powinno minąć co najmniej 2 tygodnie. Fluoksetyna może hamować metabolizm metoprololu, co zwiększa ryzyko groźnej bradykardii.

Inne niezalecane połączenia to skojarzenia fluoksetyny z tamoksifenem (może dojść do zmniejszenia skuteczności tego leku), inhibitorami monoaminooksydazy typu A (to połączenie grozi wystąpieniem zespołu serotoninowego) i mekwitazyną (to połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych np. wydłużenia odstępu QT).

Fluoksetyna EGIS wymaga szczególnej ostrożności przy łączeniu z lekami serotoninergicznymi (ryzyko zespołu serotoninowego), wydłużającymi odstęp QT (np. leki przeciwarytmiczne, przeciwpsychotyczne), moczopędnymi (ryzyko hiponatremii) oraz obniżającymi próg drgawkowy. Leczenie fluoksetyną powinno być nadzorowane, gdy jednocześnie stosowane są leki metabolizowane przez cytochrom CYP2D6, szczególnie te z wąskim indeksem terapeutycznym. W przypadku takich leków, jak trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy niektóre antybiotyki, dawka fluoksetyny może wymagać indywidualnego dostosowania.

Fluoksetyna EGIS a alkohol

W badaniach naukowych nie zaobserwowano, aby fluoksetyna zwiększała stężenie alkoholu we krwi ani potęgowała jego działanie. Niemniej jednak, podczas terapii lekami z grupy SSRI zaleca się unikanie spożywania alkoholu.

Fluoksetyna EGIS a ciąża

U kobiety, która stosuje leki przeciwdepresyjne zawierające fluoksetynę w pierwszym trymestrze ciąży, ryzyko wystąpienia wad układu sercowo-naczyniowego jest istotnie większe. Stosowanie leków z grupy SSRI w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może też powodować zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka. Z tych powodów stosowanie leku Fluoksetyna EGIS jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Jeśli podjęto decyzję o leczeniu fluoksetyną kobiety w ciąży ze względu na jej stan kliniczny, dawka leku powinna być jak najmniejsza. Należy pamiętać o zwiększonym ryzyku krwawienia okołoporodowego u kobiet stosujących SSRI.

Fluoksetyna EGIS a karmienie piersią

Nie zaleca się leczyć kobiety karmiącej lekiem fluoksetyna EGIS. Fluoksetyna i jej metabolit przenikają do mleka matczynego i wywierają działanie na dziecko. Jeśli leczenie matki fluoksetyna zostanie uznane za koniecznie, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią. Jeśli zapadnie decyzja o nie przerywaniu karmienia, lekarz powinien przepisać matce karmiącej najmniejszą skuteczną dawkę fluoksetyny.

Fluoksetyna EGIS a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Fluoksetyna EGIS nie wywiera istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych ani na obsługę maszyn.

Leki psychoaktywne, w tym leki zawierające fluoksetynę, mogą zaburzać zdolność oceny i wyuczone umiejętności. Mimo że, fluoksetyna nie zaburza sprawności psychomotorycznej zaleca się wstrzymać z prowadzeniem pojazdów do czasu upewnienia się, że pacjent ją dobrze toleruje.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Fluoksetyna EGIS, [online], [02.2024], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22595/characteristic
  • Dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ w Krakowie; 11.02.2010 www.mp.pl/poz/psychiatria/leki/46098,interakcje-selektywnych-inhibitorow-wychwytu-zwrotnego-serotoniny
  • Bartosz mówi, [online], [17.02.2024], dostępna pod adresem: https://bartoszmowi.pl/phx_preparat/20389
  • Inni czytali również