Elicea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Elicea jest lekiem stosowanym w leczeniu niektórych chorób psychiatrycznych. Kiedy stosować lek Elicea? Jakich działań niepożądanych można się spodziewać?
Nazwa preparatu | Elicea |
Substancje czynne | Escitalopramum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Elicea
Substancja czynna: escitalopram
Wskazania: zaburzenie lękowe uogólnione i napadowe, epizody depresyjne, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: zwykle dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę; maksymalnie do 20 mg na dobę; wdrożenie leczenia i kontynuacja powinny odbywać się pod kontrolą lekarza
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI)
Główne działania niepożądane: nudności, zwiększenie masy ciała, zaburzenia snu, objawy ze strony przewodu pokarmowego, zawroty głowy
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje Elicea?
Cena leku Elicea różni się w zależności od dawki leku:
Czym jest Elicea?
Elicea jest lekiem zawierającym escitalopram (dostępne są tabletki Elicea 10 mg, 5 mg i 20 mg), który wykorzystuje się w leczeniu epizodów depresyjnych, a także w zespołach lęku napadowego i uogólnionego, fobii społecznej oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD).
Mechanizm działania Elicea
Escitalopram należy do najnowszych SSRI, czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Ma silne, wybiórcze działanie. Pozwala na zwiększenie ilości serotoniny w szczelinach synaptycznych, dzięki czemu ma zastosowanie m.in. w leczeniu depresji.
Elicea zamienniki
Lekami z tą samą substancją czynną co Elicea są:
- Escipram
- Lexapro
- Mozarin
- Escitil
- Depralin
- Lenuxin
- Aciprex
- Escitalopram Actavis
- Nexpram
- Pramatis
- Escitalopram PharmaSwiss
- Pralex
- Betesda
- Elicea Q-Tab
- Depralin ODT
- ApoEscitaxin ORO
- Mozarin Swift
- Oroes
- Escitalopram Zdrovit
- Escitalopram Bluefish
- Escitalopram LEK-AM
- Escitalopram Aurovitas
- Deprilept
- Escitalopram Genoptim
Skład leku Elicea
Poza escitalopramem, Elicea zawiera laktozę. Inne substancje pomocnicze to krospowidon, powidon K 30, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana kukurydziana, stearynian magnezu. Tabletki Elicea mają otoczkę Opadry White.
Jak stosować lek Elicea
Lek Elicea przyjmuje się raz dziennie, można go przyjmować z posiłkiem lub pomiędzy posiłkami. Zalecaną dawką leku Elicea jest do 20 mg na dobę, w zależności od reakcji pacjenta oraz wskazań do leczenia. Efekty stosowania leku ujawniają się w ciągu kilku tygodni, terapia trwa kilka miesięcy.
Istotne jest, aby lek Elicea odstawiać stopniowo - nagłe odstawienie może skutkować wystąpieniem takich objawów jak zawroty głowy, zaburzenia snu, zaburzenia czucia, drażliwość, zaburzenia widzenia i inne.
Jak dawkować lek Elicea u dorosłych?
Bezpieczna dawka leku Elicea to maksymalnie do 20 mg na dobę. Dawkowanie modyfikuje się w zależności od reakcji pacjenta, danej jednostki chorobowej. W przypadku epizodu depresyjnego zwykle zalecaną dawką leku jest 10 mg na dobę, a efekt uzyskuje się w ciągu 2 do 4 tygodni. Ze względu na opóźniony efekt działania leku względem rozpoczęcia stosowania, należy zachować szczególną czujność i ostrożność w przypadku pacjentów z myślami samobójczymi lub po próbach samobójczych.
W trakcie leczenia lęku napadowego stosuje się początkową dawkę 5 mg i zwiększa się ją do 10 mg (lub więcej), najwyraźniejszy efekt osiąga się po około trzech miesiącach stosowania.
W przypadku stosowania leku Elicea w fobii społecznej, z reguły rozpoczyna się leczenie od dawki 10 mg na dobę, a później w zależności od reakcji pacjenta zmniejsza się ją do 5 mg lub zwiększa do nawet 20 mg na dobę. Należy pamiętać, że nieśmiałość, nawet nadmierna, nie stanowi fobii społecznej.
Leczenie zaburzenia lękowego uogólnionego również rozpoczyna się od dawki 10 mg na dobę i trwa co najmniej pół roku, z możliwym zwiększeniem dawki leku. Podobnie wygląda leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, gdzie czas trwania leczenia może trwać miesiącami.
W przypadku pacjentów z zaburzeniami funkcjonowania nerek lub wątroby konieczne może być obniżenie dawki leku Elicea.
Jak dawkować lek Elicea u dzieci?
Lek Elicea nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży, jeśli jednak zachodzi taka potrzeba, to wcześniej starannie powinno się ocenić, czy występowały zachowania samobójcze i jakie jest ich ryzyko.
Dawka maksymalna produktu Elicea
Maksymalna dawka dobowa to 20 mg.
Najczęstsze działania niepożądane
Najczęstsze działanie niepożądane leku Elicea to występowanie nudności. Elicea może powodować działania niepożądane takie jak niepokój, pobudzenie, zaburzenia łaknienia, zaburzenia libido, zaburzenia wzwodu, objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, zaparcia, wymioty, suchość w jamie ustnej), zwiększenie masy ciała, zmęczenie, gorączka, bóle stawów i mięśni, zawroty głowy, zapalenie zatok, bezsenność lub nadmierna senność.
Rzadziej występujące działania niepożądane
Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się zmniejszenie masy ciała, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, stany splątania. Jeszcze rzadsze są zaburzenia ruchowe, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i zaburzenia czynności wątroby i inne.
U starszych pacjentów obserwuje się zwiększone ryzyko złamań kości.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Elicea?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania
Objawami przedawkowania leku są przede wszystkim objawy ze strony układu nerwowego - zawroty głowy, pobudzenie, drżenia, mogą wystąpić zaburzenia czynności układu serotoninergicznego z zespołem serotoninowym włącznie. Inne objawy to nudności, wymioty, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia elektrolitowe.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Elicea?
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Elicea jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ponadto, Elicea jest przeciwwskazana w przypadku jednoczesnego stosowania inhibiotorów monoaminooksydazy (MAOI) (zarówno nieodwracalnych, jak i odwracalnych inhibitorów MAO-A czy odwracalnych nieselektywnych).
Interakcje z innymi lekami
Lek Elicea nie może być stosowany w trakcie terapii nieodwracalnymi inhibitorami MAO, odwracalnymi inhibitorami MAO-A (selektywnymi i nieselektywnymi, jak moklobemid lub linezolid), nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO-B (selegilina).
Stosowanie niektórych grup leków jednocześnie z terapią lekiem Elicea wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Do takich leków należą leki serotoninergiczne (w tym np. tramadol czy tryptany), leki obniżające próg drgawkowy (np. leki przeciwdepresyjne, neuroleptyczne, tramadol i in.), lit, tryptofan.
U pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe należy prowadzić kontrole parametrów krzepnięcia krwi. Na wystąpienie krwawień mogą wpływać także niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Jednoczesne stosowanie ziela dziurawca może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Konieczne może być zmodyfikowanie dawki leku Elicea w przypadku jednoczesnego przyjmowania inhibitorów CYP2C19, do których należy m.in. omeprazol (inhibitor pompy protonowej, stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Elicea a alkohol
Spożywanie alkoholu w trakcie terapii lekami psychotropowymi, do których należy Elicea, jest niewskazane.
Elicea a ciąża
Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Elicea w trakcie ciąży. W badaniach na szczurach wykazano szkodliwe działanie na płód, ale bez zwiększenia częstości występowania wad wrodzonych. Stosowanie leku Elicea w trakcie ciąży musi być wyraźnie uzasadnione, z rozważeniem potencjalnych szkód i korzyści.
Elicea a karmienie piersią
Jeśli pacjentka stosuje lek Elicea, karmienie piersią jest niezalecane. Przypuszczalnie Elicea przenika do pokarmu.
Elicea a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Elicea nie wpływa na sprawność intelektualną ani psychofizyczną. Ze względu na przynależność do produktów psychoaktywnych może wpływać na zdolność oceny sytuacji i sprawność, co stanowi ryzyko przy prowadzeniu pojazdów lub obsługiwaniu maszyn.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Bioxetin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asentra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- ParoGen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Pramolan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Linefor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seronil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Actavis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dulsevia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Diphergan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nexpram - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtor - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sympramol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mozarin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoksetyna EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 150 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dutilox - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symfaxin ER - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Alventa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cital - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dutilox 60 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depratal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aciprex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Faxolet ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 100 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escipram – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Paroxinor - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertagen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlectine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trazodone Neuraxpharm - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Brintellix - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico XR - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 75 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 40 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seroxat - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prefaxine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Bluefish - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depralin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oroes - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citaxin- E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axyven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zotral - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Aurovitas - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Miravil - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Andepin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluxemed - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oriven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Spamilan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Arketis tabletki 20 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rexetin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Duloxetine Zentiva - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtagen - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertralina Krka - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlafaxine Bluefish XL - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoxetin Polpharma - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Elicea
- Ile kosztuje Elicea?
- Czym jest Elicea?
- Mechanizm działania Elicea
- Elicea zamienniki
- Skład leku Elicea
- Jak stosować lek Elicea
- Jak dawkować lek Elicea u dorosłych?
- Jak dawkować lek Elicea u dzieci?
- Dawka maksymalna produktu Elicea
- Najczęstsze działania niepożądane
- Rzadziej występujące działania niepożądane
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Elicea?
- Objawy przedawkowania
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Elicea?
- Interakcje z innymi lekami
- Elicea a alkohol
- Elicea a ciąża
- Elicea a karmienie piersią
- Elicea a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Bibliografia
- Elicea opinie