Epiduo - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Epiduo opinie
Epiduo to lek stosowany w miejscowym leczeniu trądziku z guzkami, zaskórnikami oraz krostkami. Występuje w postaci białego lub lekko żółtego żelu. Istnieje również wersja z większym stężeniem substancji czynnych o nazwie Epiduo Forte.
Nazwa preparatu | Epiduo |
Substancje czynne | Benzoylis peroxydum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Epiduo
Wskazania: trądzik z grudkami, zaskórnikami i krostkami Zastosowanie: miejscowe Dawkowanie: cienka warstwa żelu na zmienioną chorobowo skórę raz na dobę wieczorem Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje Epiduo?
Żel Epiduo kosztuje 46,19 zł za 15 g oraz 89,99 zł za 30 g.
Czym jest Epiduo?
Epiduo to preparat leczniczy pod postacią żelu, który jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę twarzy. Preparat Epiduo używa się m.in. w leczeniu trądziku pospolitego. Innym wskazaniem do stosowania preparatu jest trądzik pospolity ze współwystępowaniem zaskórników, grudek i krostek. Substancje czynne leku Epiduo to: adapalen i nadtlenek benzoilu. W 1 g żelu znajduje się odpowiednio 1 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,1% + 2,5%). Lek Epiduo dostępny jest w dwóch różnych opakowaniach- w tubie lub w opakowaniu wielodawkowym z pompką dozującą. W przypadku silniejszej wersji leku- Epiduo Forte zawiera 3 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu (żel 0,3% + 2,5%). Ta wersja również dostępna jest w dwóch różnych rodzajach opakowań. Decyzję o stosowaniu Epiduo Forte podejmuje lekarz.
Mechanizm działania
Mechanizm działania leku jest zależny od zawartych w nim substancji czynnych- adapalenu i nadtlenku benzoilu. Adapalen jest silnym modulatorem wpływającym na proces różnicowania komórek naskórka, ponadto wywiera wpływ na proces keratynizacji oraz wykazuje działanie przeciwzapalne. Przeprowadzone dotychczas badania wskazują na to, że adapalen prowadzi do prawidłowego różnicowania się komórek naskórka, dzięki czemu powstaje mniej zaskórników. Inne wykazane działania adapalenu wskazują na to, że osłabia on proces zapalny związany z trądzikiem.
Skład leku
Poza substancjami czynnymi leku (adapalen i nadtlenek benzoilu), które w głównej mierze odpowiadają za działanie preparatu leczniczego, w preparacie zawarte są również substancje pomocnicze. Wśród nich znajdują się: dokuzynian sodu, edetynian sodu, Simulgel 600 PHA, glicerol poloksamer 124, glikol propylenowy oraz woda oczyszczona.
Jak stosować lek?
Żel epiduo należy nanosić na cały obszar zajętej przez trądzik skóry. Zaleca się nakładać cienką warstwę żelu (ilość żelu o wielkości ziarna groszku) za pomocą własnych dłoni, raz na dobę wieczorem, na czystą i suchą twarz. Należy omijać okolicę oczu i ust. Nie należy nakładać preparatu Epiduo na uszkodzoną skórę i/lub na skórę z egzemą. Po aplikacji należy dokładnie umyć dłonie. Podczas trwania terapii należy unikać nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne- należy używać kremów SPF oraz nakryć głowy, jak np.kapelusz. Preparat po kontakcie z farbowanymi materiałami może powodować ich odbarwienia i/lub zmianę koloru. Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.
Jak dawkować lek u dorosłych?
Preparat należy nakładać cienką warstwą na całą zajętą przez trądzik skórę, raz na dobę wieczorem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy używać kremów nawilżających (które nie wykazują działania komedogennego) i zwiększyć odstępy pomiędzy przyjmowanymi dawkami preparatu epiduo (np. używać żelu co drugi dzień). Innym rozwiązaniem jest czasowe lub stałe zaprzestanie stosowania leku.
Jak dawkować lek u dzieci?
Nie badano bezpieczeństwa produktu Epiduo u dzieci poniżej 9. roku życia. W przypadku dzieci starszych źródła nie wspominają o innym dawkowaniu w owej grupie wiekowej. W związku z tym należy stosować lek zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Dawka maksymalna produktu
Preparat Epiduo jest przeznaczony do stosowania na skórę nie częściej niż raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanego dawkowania. W razie przypadkowego spożycia preparatu należy zgłosić się do lekarza, który w razie wystąpienia ewentualnych objawów zastosuje odpowiednie leczenie. Ewentualne modyfikacje dawki leku powinny być każdorazowo konsultowane z lekarzem prowadzącym.
Najczęstsze działania niepożądane
Wśród często (>1/100 do <1/10) występujących działań niepożądanych wymienia się podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, rumień i złuszczanie się skóry.
Rzadziej występujące działania niepożądane
Wśród niezbyt często (>1/1000 do 1/100) występujących działań niepożądanych wymieniane są: świąd skóry i oparzenia słoneczne. Pośród innych skutków ubocznych, które występują z nieznaną częstością zaobserwowano m.in.: obrzęk powiek, uczucie ucisku w gardle, piekący ból skóry, swędzenie twarzy i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania
Źródła nie podają informacji na temat przedawkowania preparatu Epiduo. W przypadku podejrzenia przedawkowania należy zgłosić się do lekarza w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania kosmetyków powodujących podrażnienia, gdyż sam lek może powodować podrażnienie skóry.
Interakcje z innymi lekami
Nie należy stosować żelu Epiduo jednocześnie z innymi retinoidami, nadtlenkiem benzoilu lub lekami o zbliżonym mechanizmie działania. Podczas trwania leczenia produktem Epiduo należy unikać używania kosmetyków, które mają działanie złuszczające, wysuszające i podrażniające. Stosowanie tych produktów jednocześnie z Epiduo grozi nasileniem działania podrażniającego preparatu leczniczego.
Epiduo a alkohol
Źródła nie podają informacji na temat spożywania alkoholu podczas terapii lekiem Epiduo. W związku z niewielkim wchłanianiem substancji przez skórę nie należy spodziewać się interakcji.
Epiduo a ciąża
Produktu leczniczego Epiduo nie należy stosować w okresie ciąży.
Epiduo a karmienie piersią
Podczas okresu karmienia piersią można stosować lek Epiduo. Należy jednak zachować ostrożność i nie stosować go na okolice klatki piersiowej i dekoltu, aby uniknąć narażenia dziecka na kontakt z substancją.
Epiduo a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Należy pamiętać, by przed użyciem leku Epiduo zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Epiduo - leki z tymi samymi substancjami czynnymi
Lekiem z tymi samymi substancjami czynnymi co Epiduo jest Epiduo Forte.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Davercin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Differin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aknemycin Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Clindacne - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Duac - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Acnelec - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Acnatac - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Epiduo forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aklief - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Epiduo
- Ile kosztuje Epiduo?
- Czym jest Epiduo?
- Mechanizm działania
- Skład leku
- Jak stosować lek?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Dawka maksymalna produktu
- Najczęstsze działania niepożądane
- Rzadziej występujące działania niepożądane
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Objawy przedawkowania
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Interakcje z innymi lekami
- Epiduo a alkohol
- Epiduo a ciąża
- Epiduo a karmienie piersią
- Epiduo a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Epiduo - leki z tymi samymi substancjami czynnymi
- Bibliografia