Należy pamiętać, iż Mywy, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką funkcję ma jedynie prezerwatywa męska.
Nie istnieje metoda antykoncepcji, która cechowałaby się stuprocentową skutecznością. Ryzyko zawodności metody wzrasta, jeśli pacjentka nie stosuje się do ustalonego schematu leczenia.
Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Lekarz zmierzy również ciśnienie krwi i zależnie od indywidualnego przypadku, może przeprowadzić inne badania.
Jaki jest mechanizm działania leku?
Mywy to preparat zawierający dwie substancje czynne - jedną z grupy hormonów estrogenowych (etynyloestradiol) i drugą z grupy hormonów gestagenowych (drospirenon). Hormony te działając wspólnie hamują przysadkowe wydzielanie gonadotropin i tym samym udaremniają wystąpienie owulacji. Promują również zagęszczenie śluzu szyjkowego oraz ścieńczenie błony śluzowej macicy, co dodatkowo chroni przed zajściem w ciążę.
Terapia za pomocą leku Mywy sprzyja także regulacji cyklu miesięcznego, zmniejsza nasilenie krwawień miesięcznych oraz redukuje dolegliwości bólowe.
Dodatkowo wykazano, że lek antykoncepcyjny zmniejsza ilość zapalnych i niezapalnych zmian skórnych u osób cierpiących na trądzik pospolity.
Jaki jest skład preparatu?
Opakowanie leku zawiera 24 różowe tabletki powlekane, które zawierają substancje czynne oraz 4 białe tabletki placebo. Blister zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas całego, 28-dniowego cyklu menstruacyjnego.
Każda różowa tabletka Mywy ma w sobie taką samą ilość substancji czynnych: 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Białe tabletki placebo zawierają wyłącznie substancje pomocnicze. Do substancji pomocniczych użytych w produkcie należą m.in.: laktoza jednowodna i bezwodna, skrobia żelowana kukurydziana, powidon, kroskarmeloza sodowa, polisorbat, magnezu stearynian.
Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .
Jak stosować lek?
Tabletki preparatu Mywy należy przyjmować doustnie, razem lub niezależnie od posiłku, popijając wodą.
Lek stosuje się
każdego dnia, raz
dziennie, mniej więcej
o tej samej porze, zgodnie z kolejnością na opakowaniu - tabletki
różowe przez
pierwsze 24 dni cyklu miesięcznego, przez
następne 4 dni tabletki białe. Po zakończeniu blistra należy od razu rozpocząć nowe opakowanie, nie przewiduje się tu przerwy od
antykoncepcji.
W ciągu pierwszych 2-3 dni stosowania białych tabletek placebo pojawia się zazwyczaj krwawienie z odstawienia.
Antykoncepcję hormonalną można kontynuować tak długo jak jest pożądana i nie stanowi dla pacjentki zagrożenia. Podczas terapii wymagana jest jednak regularna kontrola ginekologiczna.
Jak rozpocząć stosowanie leku Mywy?
Decyzję o rozpoczęciu terapii podejmuje ginekolog po przeprowadzeniu badania przedmiotowego, USG przezpochwowego, badania piersi, pomiaru ciśnienia oraz ewentualnych badań laboratoryjnych. Lekarz ocenia również indywidualne czynniki ryzyka zakrzepowo-zatorowego.
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie leku Mywy należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Nie ma tu konieczności korzystania z dodatkowych, barierowych środków antykoncepcyjnych.
Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletek, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię za pomocą Mywy rozpoczyna się dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.
Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletek, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie leku Mywy w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu. Przez pierwsze 7 dni należy jednak korzystać z dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Jak stosować lek po poronieniu?
Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Mywy można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.
Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze lub jest po porodzie, terapię zaleca się rozpocząć w okresie od 21. do 28. dnia od zakończenia ciąży. Późniejszy początek wiąże się z koniecznością używania prezerwatyw przez pierwsze 7 dni.
Opóźnianie miesiączki
W wyjątkowych sytuacjach można zmodyfikować schemat leczenia tak, by uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu. Po zakończeniu puli różowych, aktywnych tabletek leku Mywy, należy wyrzucić resztę blistra (białe tabletki placebo) i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.
By przesunąć termin kolejnego krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, można jednorazowo skrócić okres przyjmowania białych tabletek placebo o dowolną ilość dni. Okresu tego nie należy jednak wydłużać. Dalej kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.