Triplixam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Triplixam opinie
Triplixam to lek przeciwnadciśnieniowy, zawierający trzy różne substancje aktywne: peryndopryl, indapamid, amlodypina, z których każda ma inny mechanizm działania. Takie połączenie umożliwia redukcję ilości dotychczas przyjmowanych tabletek.
Cena preparatu wynosi około 40 złotych i może różnić się w zależności od dawki. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i nie ulega refundacji.
Nazwa preparatu | Triplixam |
Substancje czynne | Perindoprilum argininum Indapamidum Amlodipini besilas Amlodipinum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Triplixam
Wskazania: leczenie substytucyjne nadciśnienia tętniczego
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: 1 tabletka raz na dobę, najlepiej rano, przed posiłkiem
Główne przeciwwskazania: ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, 2. i 3. trymestr ciąży, nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku
Główne działania niepożądane: zmęczenie, astenia, kurcze mięśni, zmiany skórne
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje Triplixam?
Cena leku Triplixam w zależności od dawek substancji czynnych wynosi od 36,00 zł do 49,00 zł i nie podlega refundacji.
Czym jest Triplixam?
Preparat Triplixam występuje w formie powlekanych tabletek doustnych. Jest lekiem złożonym, który łączy w sobie trzy różne substancje aktywne - perindopril, indapamid i amlodypina. Każda z tych substancji obniża ciśnienie tętnicze w innym mechanizmie.
Preparat Triplixam dostępny jest w czterech różnych kombinacjach dawek zawartych w nim substancji czynnych.
Lek Triplixam pozwala ograniczyć ilość codziennie przyjmowanych leków, gdyż zawiera potrzebne składniki w jednej tabletce. Z tego powodu może być atrakcyjną alternatywą dla osób, które mają problem z połykaniem tabletek lub zwyczajnie chcą ograniczyć ilość przyjmowanych leków. Nie zaleca się rozpoczynania leczenia wysokiego ciśnienia od złożonego preparatu zawierającego substancje czynne jak lek Triplixam.
Wskazania do przyjmowania leku Triplxam
Wskazaniem do stosowania leku Triplixam jest substytucyjne leczenie nadciśnienia tętniczego samoistnego u osób, u których osiągnięto satysfakcjonującą kontrolę ciśnienia przy pomocy preparatu złożonego (z perindoprilem i indapamidem w składzie) w połączeniu z amlodypiną.
Mechanizm działania
Triplixam to lek obniżający ciśnienie o potrójnym mechanizmie działania, używany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Zawarte w leku substancje czynne działają w różny sposób.
- Peryndopryl to inhibitor konwertazy angiotensyny. Hamowanie wspomnianego enzymu powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych, co znacząco ułatwia przepływ krwi i wpływa na spadek ciśnienia tętniczego.
- Indapamid jest lekiem moczopędnym, w małym stopniu zwiększa on ilość wytwarzanego przez organizm moczu.
- Amlodypina jest blokerem kanałów wapniowych. Powoduje ona rozszerzenie naczyń, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Skład leku Triplixam
Lek Triplixam dostępny jest w czterech różnych dawkach. Każda tabletka zawiera trzy substancje czynne. Na rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty zawierające poniższe kombinacje dawek:
5 mg peryndoprylu z argininą + 1,25 mg indapamidu + 5 mg amlodypiny ,
5mg peryndoprylu z argininą + 1,25 mg indapamidu + 10 mg amplodypiny,
10 mg peryndoprylu z argininą + 2,5 mg indapamidu + 5 mg amlodypiny,
10 mg peryndoprylu z argininą + 2,5 mg indapamidu + 10 mg amlodypiny
W tabletce nie znajdują się jedynie substancje czynne preparatu. Dodatkowo każda tabletka zawiera w sobie substancje pomocnicze. Substancje różnią się pomiędzy rdzeniem, a otoczką tabletki.
W otoczce tabletki znajdują się:
- dwutlenek tytanu (E171),
- stearynian magnezu,
- makrogol 6000,
- glicerol,
- hypromeloza 6 mPas.
- stearynian magnezu,
- skrobia żelowana,
- kukurydziana,
- celuloza mikrokrystaliczna,
- kroskarmeloza sodowa,
- krzemionka koloidalna bezwodna,
- węglan wapnia,
- skrobia.
Jak stosować lek?
Tabletki przeznaczone są do przyjmowania doustnego. Tabletkę powlekaną należy stosować raz na dobę, najlepiej rano, przed posiłkiem. W czasie leczenia lekarze zalecają kontrolę ciśnienia krwi.
Jak dawkować lek u dorosłych?
Tabletkę powlekaną należy stosować raz na dobę, najlepiej rano, przed posiłkiem. Ewentualna zmiana dawkowania może być zalecona jedynie przez lekarza prowadzącego, nie należy samodzielnie zmieniać dawek przyjmowanego preparatu.
Niektóre dawki leku Triplixam są przeciwwskazane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego w konkretnych jednostkach chorobowych. Takim przykładem jest grupa pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (gdzie klirens kreatyniny wynosi 30-30 ml/min), u których preparaty w dawkach 10 mg + 2,5 mg + 5 mg i 10 mg + 2,5 mg + 10 mg są przeciwwskazane.
Nie ustalono czy stosowanie preparatu Triplixam jest bezpieczne u dzieci i młodzieży. W związku z tym lek ten nie jest stosowany w tej grupie wiekowej.
Dawka maksymalna produktu
Nie ma w źródłach informacji na temat dawki maksymalnej produktu.
Dawkowanie powinno być zawsze zgodne z zaleceniami lekarza prowadzącego, nie należy go samodzielnie modyfikować, gdyż może grozić to utratą zdrowia lub życia.
Najczęstsze działania niepożądane
Każda z trzech substancji aktywnych zawartych w leku Triplixam może powodować skutki uboczne. Wśród często opisywanych działań niepożądanych (>1/100 do <1/10) wymienione zostały m.in.:
- zmęczenie;
- astenia;
- kurcze mięśni;
- zmiany skórne (świąd, wysypka);
- zaburzenia ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, zaparcie, biegunka, niestrawność, nudności, wymioty);
- zaburzenia ze strony układu oddechowego (kaszel, duszność).
Rzadziej występujące działania niepożądane
Nie prowadzono badań nad wpływem preparatu Triplixam na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Objawy przedawkowania
Nie ma żadnych danych na temat przedawkowania preparatu Triplixam wśród ludzi.
Do najbardziej prawdopodobnych objawów przedawkowania należą niedociśnienie tętnicze (może współwystępować z objawami tj. m.in. nudności i/lub wymioty, senność, splątanie, zawroty głowy) oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (małe stężenie potasu i sodu).
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Lista przeciwwskazań do stosowania preparatu Triplixam jest długa. Poniżej wymieniamy grupy pacjentów, u których nie można stosować leku Triplixam lub przeciwwskazane jest to w określonych warunkach.
Stosowanie leku u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
Preparat Triplixam jest przeciwwskazany u osób z klirensem kreatyniny poniżej 30 ml/min (z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek). U pacjentów z umiarkowanym zaburzeniem czynności nerek (u których klirens kreatyniny wynosi 30-30 ml/min), przeciwwskazane są preparaty w dawkach 10 mg + 2,5 mg + 5 mg i 10 mg + 2,5 mg + 10 mg.
Jednoczesne stosowanie peryndoprylu z aliskirenem jest przeciwwskazane u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek, u których GFR<60 ml/min/1,73 m2. Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Triplixam u pacjentów, u których występuje jednostronne zwężenie tętnicy nerkowej.
Kontrola pacjentów z zaburzeniem czynności nerek polega zazwyczaj na monitorowaniu stężenia kreatyniny (zwiększenie stężenia kreatyniny może być powodem zaprzestania terapii) oraz monitoruje się stężenie potasu we krwi.
Stosowanie leku u pacjentów zaburzeniami wątroby
Przeciwwskazaniem są ciężkie zaburzenia czynności wątroby. W przypadku umiarkowanych i łagodnych zaburzeń czynności wątroby należy zachować ostrożność, gdyż nie ustalono zaleceń odnośnie dawkowania amlodypiny w tej grupie pacjentów. Należy monitorować ewentualne zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Jednoczesne przyjmowanie leku Triplixam oraz preparatu zawierającego sakubitryl i walsartan
Innym przeciwwskazaniem jest jednoczesne stosowanie leku Triplixam oraz preparatu zawierającego sakubitryl i walsartan. Nie wolno rozpoczynać leczenia lekiem Triplixam przed upływem minimum 36 godzin od podania ostatniej dawki produktu złożonego, który zawierał sakubitryl i walsartan.
Inne przeciwwskazania do stosowania leku
ACEI mogą wywoływać neutropenię lub agranulocytoza, małopłytkowość oraz niedokrwistość. W przypadku takiej reakcji na leczenie, podczas terapii wymagane jest regularne kontrolowanie poziomu poszczególnych składników krwi.
Pacjenci w wieku podeszłym mogą być leczeni lekiem Triplixam o ile pozwala na to czynność ich nerek. Należy pamiętać, że w tej grupie osób eliminacja peryndoprylu jest zmniejszona.
Innymi przeciwwskazaniami do stosowania leku Triplixam są:
- dializoterapia,
- niewyrównana niewydolność serca,
- nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
- dziedziczny, idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy lub obrzęk Quinckego (związany ze wcześniejszym stosowaniem ACE-I),
- drugi i trzeci trymestr ciąży, encefalopatia wątrobowa, ciężkie niedociśnienie tętnicze,
- wstrząs, w tym wstrząs kardiogenny,
- zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca,
- hemodynamicznie niestabilna niewydolność serca po ostrym zawale serca,
- znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie jedynej tętnicy nerkowej,
- pozaustrojowe metody leczenia powodujące kontakt krwi z powierzchniami o ujemnym ładunku elektrycznym.
Interakcje z innymi lekami
Triplixam jest preparatem zawierającym trzy substancje czynne, stosowanie leku złożonego wiąże się więc z większą ilością interakcji z innymi lekami. Przed włączeniem leczenia należy powiedzieć lekarzowi o wszelkich przyjmowanych lekach.
Zazwyczaj nie zaleca się jednoczesnego stosowania litu wraz z preparatami złożonymi zawierającymi peryndopryl i indapamid. Ostrożność należy zachować stosując trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.
- Nie należy stosować podwójnej blokady układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA). Zwiększa to ryzyko niedociśnienia tętniczego, hiperkaliemii oraz zaburzeń nerek. Leczenie z zastosowaniem podwójnej blokady można stosować jedynie pod nadzorem specjalisty. U pacjentów z nefropatią cukrzycową nie należy stosować inhibitorów ACE (ACE-I) oraz antagonistów receptora angiotensyny II (ARB, inaczej sartany).
- Nie należy stosować jednocześnie leków oszczędzających potas bądź zamienników soli kuchennej zawierających potas.
- Nie wolno rozpoczynać leczenia lekiem Triplixam przed upływem minimum 36 godzin od podania ostatniej dawki produktu złożonego, który zawierał sakubitryl i walsartan.
Triplixam a alkohol
Brak informacji na temat interakcji preparatu Triplixam z alkoholem.
Triplixam a ciąża
Nie zaleca się stosowania preparatu Triplixam w trakcie trwania pierwszego trymestru ciąży.
Stosowanie leku Triplixam jest przeciwwskazane podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży.
Triplixam a karmienie piersią
Lek Triplixam nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. W takiej sytuacji należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia lub o przerwaniu terapii, w zależności od znaczenia danego postępowania dla matki.
Triplixam a prowadzenie pojazdów mechanicznych
Nie prowadzono badań nad wpływem preparatu Triplixam na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Triplixam - leki z tymi samymi substancjami czynnymi
Lekiem z tymi samymi substancjami czynnymi co Triplixam jest Co-Amlessa.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Nebilet - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bisocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Polpril - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Prestarium - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bibloc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nedal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prestilol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Co-Valsacor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dipperam - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Polfarmex - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prestarium 5 mg - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Amlozek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Norvasc - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 2,5 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Captopril Jelfa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertensif SR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tertens-AM - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmizek - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Betaloc ZOK 50 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Telmisartan EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Egiramlon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rimal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lisiprol HCT - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Tritace 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ramizek Combi - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Beto 50 ZK - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nebilenin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Concor Cor 1,25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Betaloc ZOK 25 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Metocard - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Amlopin 5 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Triplixam
- Ile kosztuje Triplixam?
- Czym jest Triplixam?
- Mechanizm działania
- Skład leku Triplixam
- Jak stosować lek?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Dawka maksymalna produktu
- Najczęstsze działania niepożądane
- Rzadziej występujące działania niepożądane
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Objawy przedawkowania
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Interakcje z innymi lekami
- Triplixam a alkohol
- Triplixam a ciąża
- Triplixam a karmienie piersią
- Triplixam a prowadzenie pojazdów mechanicznych
- Triplixam - leki z tymi samymi substancjami czynnymi
- Bibliografia