Limetic - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Limetic opinie
Limetic to lek antykoncepcyjny, którego substancją czynną jest dezogestrel. Lek działa przede wszystkim poprzez zahamowanie owulacji oraz zwiększenie lepkości śluzu szyjkowego.
Cena za opakowanie zawierające 28 szt. tabletek wynosi około 25 zł. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nazwa preparatu | Limetic |
Substancje czynne | Desogestrelum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Limetic
Wskazania: Ochrona przed ciążą
Zastosowanie: Doustne
Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie
Główne przeciwwskazania: Ciąża, nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, choroby wątroby, nowotwory hormonozależne, zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy
Główne działania niepożądane: Nieregularne krwawienia z pochwy lub brak miesiączki, obniżenie nastroju, wahania nastroju, obniżenie popędu płciowego, trądzik, bóle głowy , nudności, wzrost masy ciała oraz tkliwość piersi.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Limetic - Cena, refundacja
Produkt leczniczy Limetic nie znajduje się na liście leków refundowanych, a jego cena jest uzależniona od wielkości opakowania.
- Limetic (0,075 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 25 zł
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Limetic
Czym jest Limetic?
Lek Limetic to doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny dla miesiączkujących kobiet powyżej 18 roku życia. Preparat zawiera wyłącznie jedną substancję czynną - dezogestrel, należący do hormonów gestagenowych. Z tego powodu może być stosowany przez kobiety, które nie tolerują estrogenów oraz kobiety karmiące.
Skuteczność tej metody antykoncepcji jest porównywalna do skuteczności złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, iż tabletki antykoncepcyjne Limetic, nie chronią przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką zdolność ma jedynie prezerwatywa męska.
Żadna z dostępnych metod antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Ryzyko zawodności zwiększone jest w przypadku niestosowania się do zaleceń producenta załączonych do ulotki.
Jaki jest mechanizm działania leku?
Jaki jest skład leku?
Opakowanie preparatu Limetic obejmuje 28 białych, okrągłych tabletek powlekanych, zawierających taką samą ilość substancji czynnej - 0.075 mg dezogestrelu. W przeciwieństwie do tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, produkt ten nie zawiera estrogenów.
Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji wyróżniamy m.in.: skrobię kukurydzianą, powidon K30, d-alfa-tokoferol, krzemionkę koloidalną bezwodną i uwodnioną, kwas stearynowy, hypromelozę 2910, makrogol, dwutlenek tytanu (E 171), laktozę jednowodną, olej sojowy.
Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.
Jak przyjmować lek Limetic?
Tabletki antykoncepcyjne Limetic przyjmuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości, podczas posiłku lub niezależnie od niego, popijając dużą ilością wody.
Preparat przyjmuje się raz dziennie, codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia. Na opakowaniu (blistrze) nadrukowano dni tygodnia, a także strzałki pokazujące kolejność przyjmowania tabletek. Lek należy stosować nieprzerwanie przez kolejne 28 dni cyklu. Po zakończeniu blistra należy od razu rozpocząć kolejne opakowanie. Nie przewidziano tu przerwy od antykoncepcji.
Podczas terapii nie występują typowe, regularne krwawienia z odstawienia jak w przypadku złożonych preparatów hormonalnych. Pacjentka może obserwować jednak nieregularne, niezależne od fazy cyklu plamienia.
Jak długo można przyjmować lek?
Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii wymagana jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna.
Jak rozpocząć stosowanie preparatu?
Decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej podejmuje ginekolog po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego, przezpochwowego USG, badania piersi i ewentualnych badań laboratoryjnych.
Rozpoczęcie stosowania bez wcześniejszego przyjmowania antykoncepcji hormonalnej
Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię preparatem Limetic można rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Zacząć można także między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, jednak konieczne jest wtedy korzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji barierowej przez pierwsze 7 dni.
Rozpoczęcie stosowania - zmiana z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego
Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię za pomocą Limetic można zacząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.
Rozpoczęcie stosowania - zamiana preparatu zawierającego tylko progestageny
Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, iniekcji, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Limetic w dowolnym dniu po przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu, w dniu usunięcia systemu lub w dniu na który przypada kolejna iniekcja.
Antykoncepcja hormonalna Limetic - dlaczego warto?
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych to jedna z najczęściej wybieranych w Polsce metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Obecnie uznaje się, że przyjmowanie tabletek zawierających odpowiednik żeńskiego hormonu płciowego w roli substancji czynnej wysoce skutecznie zapobiega zapłodnieniu.
Taką skutecznością cechują się zarówno tabletki złożone, jak i jednoskładnikowe (do których należy Limetic). Skuteczność wynosi 99,7%. Stosować lek Limetic można też w okresie laktacji. Co więcej, tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko niektórych chorób. Dotyczy to m.in. raka jajnika, raka endometrium oraz zapalenia narządów rodnych.
Pigułki hormonalne są również stosowane w niektórych sytuacjach jako preparat na wyregulowanie miesiączek lub zmniejszenie ich bolesności. Stosowanie nie wymaga żadnych czynności w trakcie samego stosunku w odróżnieniu od prezerwatyw czy globulek. Warto więc zapytać swojego lekarza o możliwość przyjmowania leku Limetic lub innych hormonów płciowych w tabletkach.
Jak stosować lek po poronieniu?
Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Limetic można zacząć stosować natychmiast. Nie wiąże się to z koniecznością korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji.
Po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie, zaleca się rozpoczęcie stosowania preparatu po upływie 21-28 dnia od zakończenia ciąży. Jeśli pacjentka podejmie decyzję w późniejszym okresie, przez pierwsze 7 dni konieczne będzie dodatkowe stosowanie prezerwatyw.
Pominięcie dawki preparatu Limetic
Co zrobić w razie pominięcia dawki produktu Limetic?
Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?
Możliwe działania niepożądane preparatu Limetic
Jakie są najczęstsze działania niepożądane?
- obniżenie nastroju (w tym depresję),
- wahania nastroju,
- brak miesiączki,
- obniżenie popędu płciowego,
- trądzik,
- ból głowy, nudności,
- wzrost masy ciała,
- tkliwość piersi.
Rzadziej występujące działania niepożądane
- zakażenia pochwy,
- bolesne miesiączkowanie,
- wydzielinę z piersi,
- torbiele jajnika,
- wymioty,
- zmęczenie,
- bóle głowy,
- rumień guzowaty,
- nietolerancję szkieł kontaktowych,
- obrzęk twarzy,
- łysienie,
- wzrost ryzyka ciąży pozamacicznej.
- kamicy żółciowej i zastoju żółci,
- porfirii,
- tocznia rumieniowatego
- układowego, zespołu hemolityczno-mocznicowego,
- pląsawicy Sydenhama,
- ostudy,
- ubytku słuchu związanego z otosklerozą i obrzęku naczynioruchowego.
Limetic a nowotwory
Limetic a ryzyko zakrzepowo-zatorowe
Przedawkowanie preparatu Limetic
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Przeciwwskazania oraz środki ostrożności
Jakie są przeciwskazania do stosowania produktu Limetic?
Tabletki antykoncepcyjne Limetic przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, a także przy alergii na soję lub orzeszki ziemne.
Produktu nie należy stosować w przypadku: ciąży, czynnej żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych), chorób wątroby (do czasu normalizacji laboratoryjnych parametrów wątrobowych), nowotworów wątroby, trzonu macicy lub piersi.
Tabletki antykoncepcyjne Limetic w swoim składzie zawiera laktozę, w związku z czym przeciwwskazany jest u kobiet cierpiących na dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Interakcje z innymi lekami
Podczas stosowania preparatu Limetic może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.:
- barbiturany,
- karbamazepina,
- ketokonazol,
- diltiazem,
- ryfampicyna,
- leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV,
- topiramat,
- leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny,
- leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV,
- cyklosporyna,
- teofilina,
- lamotrygina,
- diazepam,
- rytonawir
- leki stosowane przy rozstroju żołądka (węgiel aktywowany).
Należy unikać stosowania produktu Limetic podczas terapii za pomocą wyżej wymienionych substancji oraz na 28 dni po jej zakończeniu.
Tabletki antykoncepcyjne Limetic a alkohol
Limetic a ciąża
Tabletki antykoncepcyjne Limetic nie są przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, należy jak najszybciej odstawić produkt. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę.
Nie udowodniono również ich teratogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.
Limetic a karmienie piersią
Kobiety karmiące piersią mogą bezpiecznie stosować tabletki zawierające dezogestrel. Limetic należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed zastosowaniem leku lekarz poinformuje pacjentkę o wpływie preparatu na laktację oraz jego skuteczności w zapobieganiu ciąży.
Badania nie wykazały negatywnego wpływu na kobiety w czasie karmienia piersią ani na skład mleka matki. Lek Limetic jest więc polecany jako metoda antykoncepcji w czasie karmienia piersią.
Limetic a prowadzenie pojazdów
Podczas stosowania preparatu Limetic nie obserwowano występowania działań niepożądanych, które miałyby negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Przyjęcie większej dawki leku Limetic niż zalecana
Lek Limetic - od jakiego wieku?
Dezogestrel - ważny składnik produktu leczniczego Limetic i innych tabletek
antykoncepcyjnych - podstawowe informacje
Limetic - przechowywanie
Bibliografia
Inne popularne leki
- Evra - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Yasmin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- NuvaRing - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Slinda - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Artilla - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Atywia Daily - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Belara - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Daylette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Femoden - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Harmonet - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Kontracept - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Logest - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mywy - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vixpo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vibin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Yaz - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Elin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ginoring - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Naraya - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Qlaira - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sylvie 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sylvie 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Yasminelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Novynette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Orlifique - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vines - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Diane - 35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- PolaRing - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Madinette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aidee - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Levomine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Jeanine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Liberelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rigevidon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dionelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Adaring - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Vibin mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Regulon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesinelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sidretella 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Syndi-35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Midiana - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Bonadea - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cerazette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asubtela - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sidretella 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Marvelon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Leverette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Hastina 24+4 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mercilon - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seasonique - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Levomine mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesiplus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Drosfemine forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lesine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Atywia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Hastina 21 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Stediril 30 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dorin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- OC-35 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulastan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Naraya Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symonette - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axia Forte Plus - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Azalia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symbella - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Teenia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Contraseton - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Varenelle - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dessette mono - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Angiletta - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Astha - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Lemena - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cyprodiol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Ovulastan Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velbienne mini - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania