
Octeangin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Octeangin opinie
Octeangin to preparat dostępny na receptę w postaci twardych pastylek. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu zapalenia jamy ustnej i gardła. Cena preparatu to około 30 zł za opakowanie.

- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Octeangin
- Octeangin - Cena, refundacja
- Czym jest Octeangin?
- Mechanizm działania
- Skład leku Octeangin
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Najczęstsze działania niepożądane
- Zgłaszanie działań niepożądanych
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Octeangin a ciąża i karmienie piersią
- Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
- Zachowanie ostrożności przy stosowaniu leku Octeangin
- Bibliografia
Nazwa preparatu | Octeangin |
Substancje czynne | Octenidini dihydrochloridum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Octeangin
Wskazania: zapalenie gardła, jamy ustnej do stosowania krótkotrwałego
Zastosowanie: doustne, pastylki powolnego rozpuszczenia w jamie ustnej
Głównie przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nietolerancja fruktozy
Główne działania niepożądane: podrażnienie jamy ustnej i żołądka, nudności, ból brzucha, uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Octeangin - Cena, refundacja
Preparat Octeangin nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.
- Octeangin (2,6 mg pastylki twarde 24 szt.) - cena wynosi ok. 30 zł.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości. Lek wydawany jest na receptę (także na receptę online).
Czym jest Octeangin?
Octeangin jest preparatem stosowanym w zapaleniu błony śluzowej gardła , jamy ustnej, tzn. przy występowaniu bólu, zaczerwienienia, opuchlizny.
Mechanizm działania
Oktenidyna (konkretnie - dichlorowodorek oktenidyny) ma właściwości powierzchniowo czynne, co pozwala na wejście w reakcję z błoną lub ścianą komórkową drobnoustroju, które stanowią mikroorganizmy chorobotwórcze. Wpływa to na ich czynność komórkową.
Działanie oktenidyny na skórę i błonę śluzową, także w jamie ustnej utrzymuje się przez dłuższy czas ze względu na to, że nie jest lotny oraz nie ulega wchłanianiu (na podstawie badań przedklinicznych).
Preparat jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.
Skład leku Octeangin
Poza chlorowodorkiem oktenidyny Octeangin zawiera izomalt, kwas winowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukralozę oraz aromaty (m.in. zawiera glikol propylenowy).
Jak dawkować lek u dorosłych?
Octeangin powinien być stosowany u dorosłych co 2-3 godziny, lek należy powoli rozpuszczać tabletkę w jamie ustnej. Maksymalna dawka to 6 tabletek Octeangin na dobę. Octeangin powinien być stosowany przez maksymalnie 4 dni.
Jak dawkować lek u dzieci?
Octeangin może być stosowany tak jak u dorosłych i u dzieci od 12 roku życia. Nie powinien być podawany młodszym chorym.
Najczęstsze działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana. Octeangin może powodować działania niepożądane takie jak reakcje alergiczne, podrażnienia żołądka. Pastylki mogą działać podrażniająco także na błonę śluzową jamy ustnej.
Ponadto może się pojawić uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, ból brzucha czy nudności. Mogą pojawić się także objawy związane z lekkim działaniem przeczyszczającym jednego ze składników preparatu Octeangin (izomaltu).
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lek należy odstawić. Mogą wystąpić inne działania niepożądane, niewymienione wyżej.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatu Octeangin. Również chorzy z ciężką nietolerancją fruktozy nie powinni stosować Octeangin ze względu na zawartość izomaltu.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi lekami.
Octeangin a ciąża i karmienie piersią
Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin w okresie ciąży. Badania z użyciem oktenidyny przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu, natomiast ze względu na brak pewnych informacji nie należy stosować preparatu w okresie ciąży.
Nie ma dotychczas pewnych badań na temat bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin także w okresie karmienia piersią. Nie są zbadane także objawy mogące wystąpić u dziecka karmionego piersią. Na podstawie dostępnych danych nie należy stosować leku Octeangin podczas karmienia.
Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku względem prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcie stosowania preparatu Octeangin.
Zachowanie ostrożności przy stosowaniu leku Octeangin
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Octeangin
- Octeangin - Cena, refundacja
- Czym jest Octeangin?
- Mechanizm działania
- Skład leku Octeangin
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Najczęstsze działania niepożądane
- Zgłaszanie działań niepożądanych
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Octeangin a ciąża i karmienie piersią
- Octeangin a zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych
- Zachowanie ostrożności przy stosowaniu leku Octeangin
- Bibliografia