Octeangin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Octeangin opinie
Octeangin to preparat dostępny na receptę w postaci twardych pastylek. Stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu zapalenia jamy ustnej i gardła. Cena preparatu to około 30 zł za opakowanie.
Nazwa preparatu | Octeangin |
Substancje czynne | Octenidini dihydrochloridum |
Dost臋pno艣膰 | Na recept臋 |
Posta膰 |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Octeangin
Wskazania: zapalenie gardła, jamy ustnej do stosowania krótkotrwałego
Zastosowanie: doustne, pastylki powolnego rozpuszczenia w jamie ustnej
Głównie przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, nietolerancja fruktozy
Główne działania niepożądane: podrażnienie jamy ustnej i żołądka, nudności, ból brzucha, uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.Octeangin - Cena, refundacja
Preparat Octeangin nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.
- Octeangin (2,6 mg pastylki twarde 24 szt.) - cena wynosi ok. 30 zł.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości. Lek wydawany jest na receptę (także na receptę online).
Czym jest Octeangin?
Octeangin jest preparatem stosowanym w zapaleniu błony śluzowej gardła , jamy ustnej, tzn. przy występowaniu bólu, zaczerwienienia, opuchlizny.
Mechanizm dzia艂ania
Oktenidyna (konkretnie - dichlorowodorek oktenidyny) ma właściwości powierzchniowo czynne, co pozwala na wejście w reakcję z błoną lub ścianą komórkową drobnoustroju, które stanowią mikroorganizmy chorobotwórcze. Wpływa to na ich czynność komórkową.
Działanie oktenidyny na skórę i błonę śluzową, także w jamie ustnej utrzymuje się przez dłuższy czas ze względu na to, że nie jest lotny oraz nie ulega wchłanianiu (na podstawie badań przedklinicznych).
Preparat jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.
Sk艂ad leku Octeangin
Poza chlorowodorkiem oktenidyny Octeangin zawiera izomalt, kwas winowy, olejek eteryczny anyżu gwiaździstego, olejek eteryczny miętowy, sukralozę oraz aromaty (m.in. zawiera glikol propylenowy).
Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?
Octeangin powinien być stosowany u dorosłych co 2-3 godziny, lek należy powoli rozpuszczać tabletkę w jamie ustnej. Maksymalna dawka to 6 tabletek Octeangin na dobę. Octeangin powinien być stosowany przez maksymalnie 4 dni.
Jak dawkowa膰 lek u dzieci?
Octeangin może być stosowany tak jak u dorosłych i u dzieci od 12 roku życia. Nie powinien być podawany młodszym chorym.
Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane
Częstość występowania działań niepożądanych nie jest znana. Octeangin może powodować działania niepożądane takie jak reakcje alergiczne , podrażnienia żołądka. Pastylki mogą działać podrażniająco także na błonę śluzową jamy ustnej.
Ponadto może się pojawić uczucie suchości w ustach, zaburzenia smaku, ból brzucha czy nudności. Mogą pojawić się także objawy związane z lekkim działaniem przeczyszczającym jednego ze składników preparatu Octeangin (izomaltu).
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane lek należy odstawić. Mogą wystąpić inne działania niepożądane, niewymienione wyżej.
Zg艂aszanie dzia艂a艅 niepo偶膮danych
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?
Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku stanowi przeciwwskazanie do stosowania preparatu Octeangin. Również chorzy z ciężką nietolerancją fruktozy nie powinni stosować Octeangin ze względu na zawartość izomaltu.
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji z innymi lekami.
Octeangin a ci膮偶a i karmienie piersi膮
Nie ma dostępnych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin w okresie ciąży. Badania z użyciem oktenidyny przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały wpływu, natomiast ze względu na brak pewnych informacji nie należy stosować preparatu w okresie ciąży.
Nie ma dotychczas pewnych badań na temat bezpieczeństwa stosowania leku Octeangin także w okresie karmienia piersią. Nie są zbadane także objawy mogące wystąpić u dziecka karmionego piersią. Na podstawie dostępnych danych nie należy stosować leku Octeangin podczas karmienia.
Octeangin a zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w mechanicznych
Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania leku względem prowadzenia pojazdów mechanicznych w trakcie stosowania preparatu Octeangin.
Zachowanie ostro偶no艣ci przy stosowaniu leku Octeangin
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Inni czytali r贸wnie偶
- Spis tre艣ci
- Podstawowe informacje o leku Octeangin
- Octeangin - Cena, refundacja
- Czym jest Octeangin?
- Mechanizm dzia艂ania
- Sk艂ad leku Octeangin
- Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?
- Jak dawkowa膰 lek u dzieci?
- Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane
- Zg艂aszanie dzia艂a艅 niepo偶膮danych
- Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?
- Octeangin a ci膮偶a i karmienie piersi膮
- Octeangin a zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w mechanicznych
- Zachowanie ostro偶no艣ci przy stosowaniu leku Octeangin
- Bibliografia