Belara Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Belara - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Belara to doustny, dwuskładnikowy leki antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu.

Cena leku wynosi ok. 38 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 sztuk tabletek powlekanych. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultację z Belara
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Opakowanie leku Belara
Autor: Redakcja Erecept.pl 06.12.2024
Nazwa preparatu Belara
Substancje czynne Ethinylestradiolum Chlormadinoni acetas
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Belara

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie:Doustne

Dawkowanie:Jedna tabletka raz dziennie

Główne przeciwwskazania: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, ciężka depresja, brak krwawienia miesięcznego lub krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii, nagłe zaburzenia ruchu, zaburzenia czucia, widzenia, migreny z objawami ogniskowymi, nieprawidłowo kontrolowana cukrzyca lub występowania powikłań naczyniowych cukrzycy, źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ciężkie zaburzenia lipidowe, zapalenie trzustki, hormonozależne nowotwory (piersi lub macicy), zaburzenia czynności wątroby, nowotwory wątroby.

Główne działania niepożądane:Nudności, wymioty, upławy, bolesne miesiączki lub ich brak, rozdrażnienie i nerwowość, obniżenie nastroju, migreny, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia widzenia

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Belara - cena, refundacja

Lek Belara nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

Belara (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 38 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości. Lek wydawany jest tylko na receptę.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Belara

Czym jest Belara?

Lek Belara jest doustnym środkiem złożonej antykoncepcji hormonalnej w formie tabletek powlekanych. Jest to jedna z najpowszechniej stosowanych form antykoncepcji ze względu na łatwość dawkowania oraz dostępność. Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna przeznaczona jest dla kobiet powyżej 18. roku życia i nie jest odpowiednia do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki

Rozpoczęcie przyjmowania leku Belara powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i oceną indywidualnych czynników ryzyka u kobiety zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo- zatorowej (VTE) oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego Belara, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Produkt wydawany jest na receptę lub e-receptę. Pacjentka powinna mieć na uwadze, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Belara nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV czy przed zakażeniem innymi chorobami wenerycznymi.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie preparatu opiera się na współdziałaniu substancji czynnych z grupy estrogenów i gestagenów. Do najważniejszych mechanizmów mających na celu zapobieganie zajścia w ciążę należy hamowanie owulacji (komórka jajowa nie dojrzewa, przez co niemożliwe jest jej zapłodnienie przez plemnik) oraz zmiana gęstości śluzu pochwowego tak, by był on trudniejszy do pokonania przez plemniki.

Jaki jest skład leku?

Jedna tabletka zawiera w swoim składzie 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Do składników pomocniczych leku należy m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-30, magnezu stearynian.

Blister zawiera 21 niewielkich, około 6mm dwuwypukłych tabletek w kolorze różowym

Belara - jak stosować lek antykoncepcyjny?

Preparat należy przyjmować codziennie o tej samej porze przez 21 dni, zgodnie z oznaczeniem strzałek na blistrze. Dopuszczalne jest 12-godzinne opóźnienie od standardowej godziny przyjęcia tabletki. Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, po czym rozpocząć nowe opakowanie.

Około 2- dni po zakończeniu stosowania leku Belara powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, podobne do krwawienia miesiączkowego. Niezależnie od krwawienia (jego obecności i nasilenia) po 7 dniach przerwy należy wznowić przyjmowanie leku Belara

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7-dniowe, nieprzerwane stosowania leku Belara. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 7 dni.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę produktu leczniczego Belara przyjmuje się zazwyczaj 1. dnia cyklu miesięcznego - pierwszego dnia miesiączki, o ile lekarz nie zalecił inaczej. Przyjęcie tabletki w dniach kolejnych - między 2. a 5. dniem cyklu, wiąże się ze słabszą ochroną antykoncepcyjną w ciągu pierwszych 7 dni (należy stosować mechaniczne środki antykoncepcji np. prezerwatywy).

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć terapię w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć przyjmowanie leku Belara w następnym dniu po zakończeniu stosowania produktu zawierającego tylko progestagen, lub w dniu usunięcia implantu.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Belara można zacząć przyjmować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie.

Opóźnianie miesiączki

Możliwe jest przesunięcie rozpoczęcia krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia niż ten, w którym pojawia się dotychczas. W tym celu należy skrócić przerwę między opakowaniami o określoną liczbę dni. Trzeba pamiętać, że przerwę tę można jedynie skracać, nie należy jej wydłużać, gdyż wpłynie to negatywnie na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.

Aby uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu można rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania leku z pominięciem 7 dniowej przerwy. Dalszą terapię należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Należy jednak pamiętać, że u małego odsetka pacjentek mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak nasilone krwawienie miesiączkowe, które wymagają uwagi lekarskiej.

Modyfikacja leczenia nie jest zalecana, w obu przypadkach - przesunięcia czy opóźnienia krwawienia z odstawienia, pojawić się może śródcykliczne krwawienie z pochwy lub plamienie.

Pominięcie dawki preparatu Belara

Co zrobić w razie pominięcia dawki leku Belara?

Bardzo ważnym aspektem terapii tabletkami antykoncepcyjnymi Belara jest przyjmowanie preparatu o stałej porze każdego dnia. W przypadku pominięcia dawki, jeżeli od stałej pory przyjmowania minęło mniej niż 12h, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a następnie kontynuować terapię jak dotychczas. Nie jest konieczne w tym czasie stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Jeżeli natomiast od przyjęcia ostatniej dawki leku Belara minęło ponad 12h, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może być zmniejszona, toteż zaleca się stosowanie dodatkowych środków ochrony antykoncepcyjnej np. prezerwatyw przez 7 kolejnych dni. Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej (nawet jeżeli oznacza to zażycie równoczasowo 2 tabletek - aktualnej i pominiętej z dnia poprzedniego).

Jeśli w opakowaniu pozostało mniej niż 7 tabletek, należy rozpocząć kolejne opakowanie bez robienia 7 dniowej przerwy. Może wiązać się to z brakiem krwawienia z odstawienia lub niewielkim krwawieniem śródcyklicznym w czasie przyjmowania tabletek. Jeśli pacjentka pominęła dawkę preparatu w 1. tygodniu terapii i w ciągu poprzednich 7 dni współżyła bez zabezpieczenia, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów wchłanianie leku Belara może zostać osłabione, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności leku.

Jeśli do wymiotów lub biegunki doszło w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę. Należy mieć na uwadze, że ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu, konieczne może być zastosowanie dodatkowych, mechanicznych środków antykoncepcyjnych np. prezerwatyw.

Możliwe działania niepożądane antykoncepcji hormonalnej

Najczęstsze działania niepożądane

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Belara może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

  • nudności,

  • wymioty,

  • ból głowy,

  • upławy,

  • bolesne miesiączki lub ich brak.

Nieprawidłowe zwiększenie stężenia tłuszczów może również wystąpić jako poważny efekt uboczny. Objawy krwawienia mogą świadczyć o poważnych zaburzeniach, takich jak nowotwory, co wymaga natychmiastowego przerwania leczenia.

Nieco rzadziej występują rozdrażnienie i nerwowość, skórne reakcje alergiczne, obniżenie nastroju, migreny, zawroty głowy, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi czy zaburzenia widzenia. Możliwe jest również wystąpienie zapalenie skóry, trądziku, zmniejszenie masy ciała, uczucie ciężkości, obrzęki jak również wzrost ciśnienia tętniczego czy ból w podbrzuszu.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Belara niezbyt często może powodować:

  • kandydozę pochwy,

  • zmniejszenie libido,

  • wzrost stężenia lipidów we krwi,

  • nadwrażliwość na lek,

  • mlekotok,

  • zaburzenia pracy mięśni,

  • ból pleców,

  • suchość skóry lub nadmierną potliwość,

  • zmiany pigmentacji,

  • objawy depresji,

  • zaburzenie metabolizmu barwnika krwi

  • ból brzucha,

  • zakrzepica żylna, zapalenie pochwy,

  • gruczolakowłókniaki w piersiach.

Stosowanie tabletek Belara może wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (wyniki najczęściej pozostają jednak w granicach normy): parametry czynności wątroby, nerek, nadnerczy, tarczycy, fibrynolizy i krzepnięcia krwi, stężenie białek nośnikowych, stężenie frakcji lipidów czy parametry metabolizmu węglowodanów we krwi).

Lek Belara a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, szczególnie u kobiet >35 r.ż palących papierosy niosą za sobą również niebezpieczeństwo rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych m.in. zaburzenia krążenia mózgowego - udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny, zatorowość płucna, zawał mięśnia sercowego.

Dodatkowo, stosowanie tych środków może prowadzić do zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi, co wymaga przerwania leczenia w przypadku znacznego wzrostu ciśnienia. Kobiety z już istniejącym zwiększonym ciśnieniem tętniczym krwi powinny poinformować lekarza, ponieważ może to prowadzić do poważnych działań niepożądanych, takich jak zawał serca czy udar.

Kiedy zwrócić się do lekarza?

Należy niezwłocznie poinformować lekarza, gdy pojawią się objawy tj.:

  • drętwienie twarzy, rąk, nóg, szczególnie po jednej stronie ciała,

  • trudności z chodzeniem,

  • zawroty głowy,

  • zaburzenia widzenia w jednym oku,

  • utrata przytomności,

  • ból w klatce piersiowej,

  • uczucie ściskania w klatce piersiowej,

  • przyspieszone lub nieregularne bicie serca.

Ważne jest również, aby pacjentki były świadome początkowych objawów zakrzepów krwi, takich jak kłucie czy ból w klatce piersiowej, które mogą sugerować ryzyko zakrzepicy.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest żylna choroba zatorowo-zakrzepowa czyli zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. Może przybierać ona formę zatorowości płucnej zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

Belara a nowotwory

Istnieje niewielki pozytywny związek statystyczny pomiędzy stosowaniem dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych (zwłaszcza przez dłuższy czas), a występowaniem raka szyjki macicy. W przypadku raka jajnika ryzyko wystąpienia tego nowotworu jest o 40% niższe niż u kobiet nie stosujących antykoncepcji hormonalnej.

W rzadkich przypadkach zaobserwowano występowanie łagodnych, oraz, znacznie rzadziej, złośliwych nowotworów wątroby podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej

Przedawkowanie leku

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania doustnych, dwuskładnikowych środków antykoncepcyjnych, w tym leku Belara. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy:

  • nudności,

  • wymioty,

  • ból brzucha,

  • niewielkie krwawienia z pochwy.

Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku, dlatego w takim przypadku zastosowane może być jedynie postępowanie objawowe. W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek preparatu, pamiętaj by skontaktować się z lekarzem!

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Belara?

Belara przeciwwskazana jest bezwzględnie przy występowaniu na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w preparacie.

Przyjmowanie leku Belara jest przeciwwskazane w przypadku obecnych lub występujących w przeszłości stanów tj.:

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko (obecność przeciwciał antyfosfolipidowych - przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy, niedobory białek C i S, antytrombiny III czy obecność czynnika V Leiden).

  • Znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej np. oporność na aktywowane białko C (ang. activated protein C, APC) (w tym czynnik V Leiden) niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S.

  • Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko (np. udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, ale również objawy prodromalne - TIA czy dławica piersiowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, występowanie dziedzicznych lub nabytych skłonności do występowania zakrzepicy tętnic np. hiperhomocysteinemia).

  • Stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych (przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy).

  • Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie.

  • Wysokie ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub występowania jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak: cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia.

  • Niekontrolowane nadciśnienie tętnicze lub znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego (stale utrzymujące się wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg),

  • Zapalenie wątroby, żółtaczka, zaburzenia czynności wątroby, do czasu, gdy parametry czynności wątroby nie powróciły do wartości prawidłowych, występowanie w przeszłości lub obecnie nowotworów wątroby,

  • Uogólniony świąd, zastój żółci, szczególnie, gdy wystąpił podczas ostatniej ciąży lub podczas leczenia estrogenami

  • Występowanie obecnie lub w przeszłości guzów zależnych od hormonów, takich jak nowotwory piersi lub macicy.

  • Występowanie obecnie lub w przeszłości zapalenia trzustki, jeśli przebiegało z ciężką hipertriglicerydemią,

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Belara są również: ciężka depresja, brak krwawienia miesięcznego lub krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii, nagłe zaburzenia ruchu, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia.

Produktu leczniczego Belara nie powinno się przyjmować w przypadku, gdy pacjentka choruje na stwardnienie

Interakcje z innymi lekami

Tabletki Belara mogą wchodzić w liczne interakcje z innymi lekami. W kontekście stosowaniu leku Belara, istotne jest informowanie lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach, aby minimalizować ryzyko działań niepożądanych i zapewnić skuteczność terapii.

Do leków mających wpływ na zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej preparatu Belara należą: barbiturany, bosentan, karbamazepina, barbeksaklon, fenytoina, prymidon, modafynil, ryfampicyna, węgiel aktywowany, kwas askorbinowy (witamina C), część leków antyretrowirusowych stosowanych w leczeniu HIV (efawirenz, rytonawir, newirapina), prawdopodobnie także produkty zawierające ziele dziurawca, topiramat, okskarbazepina, gryzeofulwina, felbamat.

Lek Belara może osłabiać działanie takich preparatów jak: paracetamol, lamotrygina, lorazepam, klofibrat, morfina. Zwiększa natomiast działanie diazepamu, cyklosporyny, teofiliny czy prednizolonu. Stosowanie wyżej wymienionych leków podczas terapii za pomocą leku Belara może wiązać się z koniecznością stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Belara, a cukrzyca

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Belara ma wpływ na metabolizm węglowodanów, u chorych na cukrzycę może to skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na insulinę czy doustne leki przeciwcukrzycowe. Pacjentki stosujące leki zmniejszające stężenie cukru we krwi powinny poinformować lekarza, ponieważ może być konieczna zmiana dawkowania tych leków.

Belara a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Belara, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Belara a ciąża

Ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania leku Belara. Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek Belara należy wykluczyć obecność ciąży. Jeżeli podczas terapii pacjentka zajdzie w ciążę, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Belara.

Rozległe badania epidemiologiczne nie potwierdzają teratogennego lub toksycznego wpływu na płód w trakcie nieświadomego przyjmowania tabletek we wczesnej ciąży.

Belara a karmienie piersią

Estrogeny zawarte w produkcie mogą wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Belara a prowadzenie pojazdów

U kobiet stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne takie jak Belara, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Belara, [online], [dostęp 02.11.2021], dostępne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32391/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również