Erdomed - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Erdomed opinie
Nazwa preparatu | Erdomed |
Substancje czynne | Erdosteinum |
Dost臋pno艣膰 | Na recept臋 |
Posta膰 |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Erdomed
Wskazania: profilaktyka zaostrzeń zapalenia oskrzeli, w leczeniu mukolitycznym chorób oskrzeli, płuc i górnych dróg oddechowych
Stosowanie: doustne, dostępna jest forma zawiesiny i kapsułek
Dawkowanie: zawiesina: 10 mg/kg m.c. na dzień w 2 dawkach podzielonych (od 2 r.ż.); kapsułki 1 kapsułka 2 x dziennie (od 12 r.ż.)
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, homocystinuria, niewydolność nerek i wątroby, wiek
Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.Erdomed - Cena, refundacja
Lek Erdomed nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.
- Erdomed (300 mg kapsułki 10 szt.) - cena wynosi ok. 14 zł
- Erdomed (300 mg kapsułki 20 szt.) - cena wynosi ok. 24 zł
- Erdomed (35 mg/ml proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 1 but. 100 ml) - cena wynosi ok. 19 zł
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Czym jest lek Erdomed?
Erdomed jest preparatem zawierającym substancję czynną o działaniu wykrztuśnym - erdosteinę (pochodną metioniny). Lek wskazany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli, w których obserwuje się nadmierne zaleganie wydzieliny. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.
Erdomed dostępny jest w formie kapsułek w dawce 300 mg oraz w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej o stężeniu 35 mg/ml. Lek wydawany jest na receptę.
Erdomed w postaci zawiesiny doustnej może być stosowany u dzieci powyżej 2 roku życia, z kolei preparat w formie kapsułek u pacjentów którzy skończyli 12 lat.
Jakie s膮 wskazania do stosowania preparatu Erdomed?
Wyrób medyczny Erdomed ma zastosowanie w profilaktyce zaostrzeń sezonowego zapalenia oskrzeli o charakterze przewlekłym. Wśród wskazań wymienia się również choroby płuc, górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli przebiegających z utrudnionym transportem i nieprawidłową sekrecją wydzieliny.
Odpowiedni poziom nawodnienia, kinezyterapia oraz oklepywanie wzmacniają efekt działania leku Erdomed.
Erdomed zamienniki
Lekami z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮 co Erdomed s膮:
- Erdomed Muko
Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku?
Erdosteina działa mukolitycznie - poprawia odkrztuszanie wydzieliny poprzez wytwarzanie śluzu i zmniejszanie jego lepkości.
Jaki jest sk艂ad leku Erdomed?
Preparat w formie kapsułek zawiera 300 mg erdosteiny oraz substancje pomocnicze takie jak: dwutlenek tytanu - e171, indygotyna - e132, powidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, tlenek żółty żelaza - e172.
Erdomed w postaci zawiesiny doustnej zawiera 35 mg erdosteiny w 1 ml. Wśród substancji pomocniczych preparatu wyróżniana jest: sukraloza, benzoesan sodu, sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, karboksymetyloskrobia sodowa, 1201973 - Mask CLD nat. pwd flavor (wanilina, skrobiowy oktenylobursztynian sodu, olej kokosowy, naturalne aromaty, alfa-tokoferol, dwutlenek krzemu), blood orange pwd flavor (olejek pomarańczowy, guma arabska, butylowany hydroksyanizol, maltodekstryna).
Jak stosowa膰 lek Erdomed?
Kapsułki preparatu Erdomed umieszczone są w blistrach w blistrach wykonanych z folii aluminium/PVC. Jeden blister zawierać może 20 lub 10 tabletek.
Preparat w formie zawiesiny to szklana butelka o pojemności 125 ml wraz z proszkiem w ilości 50 g oraz miarką podziału na 10 ml, 5 ml i 2,5 ml. Po zalaniu proszku przegotowaną letnią wodą otrzymuje się 100 ml doustnej zawiesiny. Butelkę z zawiesiną należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.
Erdomed przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Preparat nie powinien być stosowany bezpośrednio przed snem, gdyż wzmaga odruch kaszlowy - można go przyjmować minimum 3 godziny przed nocnym odpoczynkiem. Podczas terapii konieczna jest intensywna płynoterapia.
Jak dawkowa膰 Erdomed?
Lek w postaci kapsułek wskazany jest dla osób powyżej 12 roku życia, zwykle stosuje się 1 kapsułkę (300 mg erdosteiny) 2 razy dziennie.
Zawiesina doustna przeznaczona jest dla dzieci > 2 roku życia. U małych pacjentów zalecana dzienna dawka to 10 mg/kg m.c. erdosteiny w dwóch dawkach podzielonych, przy czym należy pamiętać, że 1 ml płynu to 35 mg erdosteiny. Zatem w przeliczeniu na masę ciała u dzieci ważących 15 - 20 kg stosuje się 2 x 2,5 ml/dobę, w przedziale 21-30 kg 2 x 5 ml/dobę, a u dzieci ważących >30 kg 2 x 7,5 ml/dobę.
U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek , wśród pacjentów starszych - w podeszłym wieku oraz w zaostrzeniach POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) nie ma konieczności modyfikacji dawek preparatu.
Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Erdomed?
W przypadku pominięcia dawki leku należy szybko ją przyjąć i powrócić do regularnego schematu dawkowania. Dawek nie należy jednak podwajać. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie s膮 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Erdomed?
Działania niepożądane po zażyciu preparatu są bardzo rzadkie. Odnotowano nieliczne i rzadkie objawy takie jak: gorączka, biegunka, zgaga, nudności, utrata i zaburzenia smaku, pokrzywka oraz wysypka.
Podczas badania klinicznego przeprowadzonego z udziałem populacji 1520 osób przyjmujących erdosteinę 1-3% badanych zauważono nudności, ból głowy i dolegliwości bólowe nadbrzusza. U 0,5-1% pacjentów obserwowano dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie), zawroty głowy, suchość błon śluzowych jamy ustnej i złe samopoczucie. Osoby przyjmujące placebo miały podobne objawy niepożądane.
Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Erdomed?
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania leku Erdomed.
Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?
Erdomed przeciwwskazany jest w przypadkach tj.: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wyrobu medycznego, homocystynuria, a także zaburzenia czynności nerek (GFR wątroby (podwyższone próby wątrobowe - ALP (fosfataza zasadowa), AspAT i ALAT).
Należy zachować szczególną ostrożność u osób ze słabym odruchem kaszlowymi wszelakimi zaburzeniami mechanizmu oczyszczania dróg oddechowych.
Stosowanie u dzieci
Zawiesiny nie stosuje się wśród dzieci roku życia, a kapsułek roku życia. Jeżeli bezpośrednio po zażyciu substancji wystąpiły objawy nadwrażliwości i inne niepokojące dolegliwości, należy jak najszybciej przerwać leczenie.
Sacharoza
Z uwagi na zawartość sacharozy w preparacie w formie zawiesiny wyrobu tego nie powinni przyjmować pacjenci z zespołem złego wchłaniania galaktozy-glukozy, nietolerancją fruktozy oraz z niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Interakcje z innymi lekami
Erdosteina działa mukolitycznie - poprawia odkrztuszanie wydzieliny poprzez wytwarzanie śluzu i zmniejszanie jego lepkości.
Erdomed a alkohol
Nie ma dostępnych informacji wskazujących na wystąpienie interakcji między lekiem Erdomed, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.
Erdomed a ci膮偶a i karmienie piersi膮
W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego wpływu erdosteiny na rozwój oraz przebieg ciąży, poród czy późniejszy rozwój dziecka.
Badań wśród kobiet ciężarnych nie dokonano i nie zaleca się stosowania preparatu Erdomed podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Erdomed a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych
Wyrób medyczny Erdomed nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Bibliografia
Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/characteristic
Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/characteristic
Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/leaflet
Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/leaflet
Inni czytali r贸wnie偶
- Spis tre艣ci
- Podstawowe informacje o leku Erdomed
- Erdomed - Cena, refundacja
- Czym jest lek Erdomed?
- Jakie s膮 wskazania do stosowania preparatu Erdomed?
- Erdomed zamienniki
- Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku?
- Jaki jest sk艂ad leku Erdomed?
- Jak stosowa膰 lek Erdomed?
- Jak dawkowa膰 Erdomed?
- Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Erdomed?
- Jakie s膮 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Erdomed?
- Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?
- Jakie s膮 objawy przedawkowania leku Erdomed?
- Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?
- Interakcje z innymi lekami
- Erdomed a alkohol
- Erdomed a ci膮偶a i karmienie piersi膮
- Erdomed a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych
- Bibliografia