Finahit Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Finahit - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Finahit opinie

Paweł, 09/08/2024, 14:15
Niestety lek wycofany z aptek :( Lekarz dał inny lek Nezyr. Włosy przestały wypadać

Finahit to lek stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, w mniejszych dawkach również łysienia androgenowego u mężczyzn. Substancją czynną zawartą w leku jest finasteryd - inhibitor 5-alfa-reduktazy.

Finahit - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 26.11.2024
Nazwa preparatu Finahit
Substancje czynne Finasteridum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 5 mg (Tabletki powlekane)
  • 1 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Finahit

Wskazania: Leczenie łagodnego przerostu prostaty; leczenie łysienia androgenowego

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie niezależnie od posiłku; 5 mg w przypadku łagodnego przerostu prostaty, 1 mg w łysieniu androgenowym

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; płeć żeńska; wiek poniżej 18 r.ż.; trójpłatowy rozrost prostaty oraz spowodowane nim utrudnienie odpływu moczu

Główne działania niepożądane: Zaburzenia erekcji; spadek libido

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy Finahit jest dostępny w aptekach?

Ponieważ aktualnie lek Finahit jest wycofany z aptek. Możemy zastosować inne leki zawierające tą samą substancję czynną jaką jest finasteryd jak np. Finapil czy Adaster.

Czym jest Finahit?

Finahit to preparat stosowany w dużych dawkach u mężczyzn cierpiących na łagodny przerost prostaty, gdzie objętość gruczołu krokowego przekracza 40 ml, a w procesie diagnostycznym wykluczono nowotwór gruczołu krokowego.

Lek ma zdolność zmniejszania objętości powiększonego stercza, głównie w strefie okołocewkowej, co poprawia przepływ moczu przez cewkę moczową i redukuje objawy takie jak wydłużony strumień czy nocne oddawanie moczu. Wykazano, że preparat zmniejsza także ryzyko wystąpienia ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności leczenia chirurgicznego (przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego lub prostatektomii).

W mniejszych dawkach Finahit stosuje się również u mężczyzn cierpiących na łysienie androgenowe. Jego skuteczność udowodniona jest podczas pierwszego stadium zaawansowania choroby - ogólnego przerzedzenia włosów. Nie ma dostatecznych danych dotyczących efektu leczenia w bardziej nasilonych fazach tj. obustronna recesja linii włosów czy obustronna utrata włosów.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Substancją czynną produktu Finahit jest Finasteryd należący do inhibitorów enzymu 5-alfa-reduktazy typu II. W normalnych warunkach enzym ten umożliwia przemianę testosteronu w metabolit o silniejszym działaniu - dihydrotestosteron (DHT).

To właśnie dihydrotestosteron jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozrost gruczołu krokowego oraz miniaturyzację mieszków włosowych i ostatecznie zahamowanie produkcji włosów.

Finahit zmniejsza obwodowe stężenie DHT, nie ma jednak powinowactwa do receptorów androgenowych.

Jaki jest skład leku?

Preparat Finahit dostępny jest w formie tabletek powlekanych zawierających 5 mg finasterydu (dedykowanej do leczenia łagodnego przerostu prostaty) oraz 1 mg finasterydu (przeznaczonej do terapii łysienia androgenowego).

Wśród substancji pomocniczych preparatu wyróżniamy: laktozę jednowodną, celulozę mikrokrystaliczną, skrobię żelowaną, skrobię kukurydzianą, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian.

Jak stosować lek?

Finahit stosuje się doustnie, raz na dobę. Tabletkę należy połknąć w całości popijając dużą ilością wody, nie należy jej żuć, dzielić czy rozkruszać.

Żywność nie ma wpływu na biodostępność substancji, nie ma znaczenia czy lek będzie przyjęty łącznie czy niezależnie od posiłku.

Dawkowanie leku u osób dorosłych

W przypadku łagodnego przerostu prostaty Finahit przyjmuje się w dawce 5 mg jeden raz na dobę. Terapia powinna trwać co najmniej 6 miesięcy, nawet jeśli efekt leczenia zauważalny jest już wcześniej.

W przypadku łysienia androgenowego Finasteryd przyjmuje się w dawce 1 mg raz na dobę. Zauważalny efekt osiąga się po nieprzerwanej 3-6 miesięcznej terapii, o jej ostatecznym czasie trwania decyduje lekarz prowadzący. Efekt terapeutyczny zaczyna zanikać po 6 miesiącach od zakończenia terapii, a kończy się całkowicie po 9-12 miesiącach.

Nie ma konieczności modyfikowania dawkowania u osób starszych oraz osób cierpiących na zaburzenia funkcji nerek.

Jak stosować lek u dzieci?

Produkt Finahit nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należy impotencja oraz obniżenie się popędu płciowego. Objawy te najczęściej ustępują po kilku miesiącach leczenia.

Rzadko zdarza się, że zaburzenia funkcji seksualnych utrzymują się pomimo zakończenia procesu terapeutycznego.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do rzadziej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą preparatu Finahit należą: mała objętość ejakulatu, bezpłodność, niska jakość nasienia, powiększenie piersi, kołatanie serca, reakcje skórne w postaci wysypki, świądu, pokrzywki, reakcje alergiczne (np. obrzęk twarzy, warg), wzrost aktywności enzymów wątrobowych.

Lek zwiększa ryzyko wystąpienia objawów psychiatrycznych np. obniżenie nastroju, depresja, a nawet myśli samobójcze.

Ze względu na zgłoszone przypadki raka sutka u mężczyzn leczonych finasterydem, podczas stosowania leku należy zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie następujących objawów: pojawienie się guzków lub bólu w obrębie piersi, ginekomastia lub wyciek z brodawki sutkowej.

Finasteryd zmniejsza stężenie PSA (antygenu gruczołu krokowego) w surowicy krwi. U chorych, którzy oprócz łagodnego przerostu gruczołu krokowego cierpią również na raka stercza może to zaburzać proces diagnostyczny lub monitorowanie postępu choroby.

Przedawkowanie leku

Po zastosowaniu wielokrotnie wyższych dawek finasterydu niż zalecane nie zaobserwowano objawów przedawkowania leku.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Leku Finahit nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie. Ze względu na obecność laktozy lek nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp) lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Przeciwwskazane jest przyjmowanie leku przez kobiety oraz osoby poniżej 18 roku życia.

Przed rozpoczęciem leczenia preparatem Finahit należy wykluczyć trójpłatowy rozrost prostaty oraz spowodowane nim utrudnienie odpływu moczu. Zalecane jest wykonanie badania per rectum oraz pogłębienie diagnostyki w kierunku raka prostaty.

Ze względu na ryzyko wystąpienia uropatii zaporowej wymagającej interwencji chirurgicznej należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaleganiem dużych ilości moczu oraz ze znacznym utrudnieniem odpływu moczu z pęcherza. Przed rozpoczęciem terapii finasterydem pacjenci ci powinni zostać skonsultowani przez lekarza urologa.

Należy zachować ostrożność u pacjentów cierpiących na zaburzenia funkcji wątroby, gdyż istnieje ryzyko znacznego wzrostu stężenia finasterydu w osoczu.

Interakcje z innymi lekami

Nie stwierdzono istotnych interakcji podczas jednoczesnego stosowania leku Finahit i innych wyrobów medycznych.

Finahit a alkohol

Nie wykazano, że równoczesne stosowanie preparatu Finahit i alkoholu w wyższym stopniu pogarsza zdolności psychomotoryczne niż przy stosowaniu samego alkoholu. Zaleca się jednak unikanie spożywania alkoholu podczas terapii.

Finahit a ciąża

Finasteryd zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych zewnętrznych narządów płciowych u płodów płci męskiej.

Kobiety ciężarne lub kobiety, które mogą w najbliższym czasie zajść w ciążę nie powinny zbliżać się i dotykać uszkodzonych, rozkruszonych czy przełamanych tabletek, gdyż istnieje ryzyko wchłonięcia substancji czynnej przez skórę.

Finasteryd ma zdolność przenikania do nasienia mężczyzny. Kobiety ciężarne powinny unikać kontaktu z nasieniem mężczyzny stosującego Finahit.

Finahit a karmienie piersią

Ze względu na fakt, że Finahit przeciwwskazany jest u kobiet nie przeprowadzono badań dotyczących stopnia przenikania finasterydu do mleka kobiecego.

Finahit a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Do rzadziej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą preparatu Finahit należą: mała objętość ejakulatu, bezpłodność, niska jakość nasienia, powiększenie piersi, kołatanie serca, reakcje skórne w postaci wysypki, świądu, pokrzywki, reakcje alergiczne (np. obrzęk twarzy, warg), wzrost aktywności enzymów wątrobowych.

Lek zwiększa ryzyko wystąpienia objawów psychiatrycznych np. obniżenie nastroju, depresja, a nawet myśli samobójcze.

Ze względu na zgłoszone przypadki raka sutka u mężczyzn leczonych finasterydem, podczas stosowania leku należy zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie następujących objawów: pojawienie się guzków lub bólu w obrębie piersi, ginekomastia lub wyciek z brodawki sutkowej.

Finasteryd zmniejsza stężenie PSA (antygenu gruczołu krokowego) w surowicy krwi. U chorych, którzy oprócz łagodnego przerostu gruczołu krokowego cierpią również na raka stercza może to zaburzać proces diagnostyczny lub monitorowanie postępu choroby.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Finahit [online], dostępna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24406/characteristic
  • Inni czytali również