Poltram Combo Forte Konsultacja z E-recept膮 49.99 z艂 ju偶 w 15 minut!

Poltram Combo Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Poltram Combo Forte opinie

steffano, 12/08/2024, 14:44
W moim przypadku najgorsze by艂y zawroty g艂owy i nudno艣ci, kt贸re pojawia艂y si臋 niemal od razu po za偶yciu. Dodatkowo czu艂em og贸lne os艂abienie i czasem trudno艣ci z koncentracj膮. S艂ysza艂em, 偶e u innych mog膮 wyst膮pi膰 zaparcia lub problemy ze snem, wi臋c warto by膰 na to przygotowanym
Anna, 31/08/2024, 09:34
stosuj臋 na b贸l po z艂amaniu r臋ki, polecam

Poltram Combo Forte jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem przeciwbólowym o zwiększonej dawce. Substancjami czynnymi zawartymi w preparacie jest tramadol oraz paracetamol.

Lek kosztuje w zależności od ilości tabletek od ok.11 złotych do 43 złotych. Preparat podlega refundacji i dostępny jest wyłącznie na receptę.
Rozpocznij konsultacj臋 z Poltram Combo Forte
Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.
Poltram Combo Forte - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 24.09.2024
Nazwa preparatu Poltram Combo Forte
Substancje czynne Tramadoli hydrochloridum Paracetamolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 75 mg + 650 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Poltram Combo Forte

Wskazania: Leczenie przeciwbólowe

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Tabletka 75 mg + 650 mg raz dziennie; Maksymalnie 4 tabletki dziennie

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciężkie zaburzenia funkcji nerek lub wątroby, padaczka nieodpowiednio kontrolowana lekami, ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi, przeciwbólowymi, psychotropowymi lub opioidami, jednoczesne stosowanie leków z grupy MAOI

Główne działania niepożądane: Nudności, zawroty głowy oraz senność.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Ile kosztuje Poltram Combo Forte?

Poltram Combo Forte kosztuje w zależności od ilości tabletek od 11 złotych do 43 złotych i jest refundowany w leczeniu objawowym umiarkowanego do intensywnego bólu u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.

Dwie substancje dzia艂aj膮ce przeciwb贸lowo - informacje og贸lne

Czym jest Poltram Combo Forte?

Poltram Combo Forte to doustny lek przeciwbólowy o działaniu ośrodkowym, który zawiera dwa składniki czynne - tramadol i paracetamol w większej niż standardowo dawce. Produkt stosowany jest do objawowego leczenia bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu u pacjentów, u których dolegliwości wymagają zastosowania takiego połączenia lekowego.

Podczas stosowania leku Poltram Combo Forte może rozwinąć się tolerancja, uzależnienie fizyczne i psychiczne, szczególnie jeśli terapia trwa zbyt długo lub stosuje się dawki wyższe od zalecanych.

Jaki jest skład leku?

Poltram Combo Forte występuje w postaci tabletek powlekanych. Pastylki są białe, podłużne, przystosowane do podzielenia na dwie części.

Substancjami czynnymi zawartymi w preparacie jest tramadol w dawce 75 mg oraz paracetamol w dawce 650 mg. Wśród substancji pomocniczych wyróżniamy: skrobię kukurydzianą, żelowaną, celulozę mikrokrystaliczną, karboksymetyloskrobię sodową (typ A), krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Przeciwbólowy efekt leku Poltram Combo Forte opiera się na synergistycznym działaniu leku opioidowego oraz paracetamolu. Znaczy to, że lepszy rezultat terapeutyczny otrzymamy przy jednoczasowym zastosowaniu obu substancji niż przy zastosowaniu ich w monoterapii w takich samych lub wyższych dawkach.

Tramadol jest substancją z grupy opioidowych, która działa ośrodkowo przeciwbólowo poprzez pobudzanie receptorów opioidowych μ, κ, δ. Efekt analgetyczny wzmożony jest również przez niewielkie hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny oraz serotoniny.

Druga substancja aktywna leku Poltram Combo Forte to paracetamol. Jest to organiczny związek chemiczny, hydroksylowa pochodna acetanilidu. Jego inna nazwa to acetaminofen. Działa on przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, jednak nie ustalono w jakim mechanizmie. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Jak stosować lek Poltram Combo Forte?

Poltram Combo Forte stosuje się doustnie, tabletkę należy połknąć w całości popijając dużą ilością wody.

Z uwagi na potencjał uzależniający leku należy go stosować w jak najmniejszych skutecznych dawkach, przez jak najkrótszy czas. Jeśli intensywność bólu ulega zmniejszeniu, można rozważyć zasadność zmiany preparatu na jednoskładnikowy. Podczas terapii należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, nie przekraczać dobowej dawki leku i zalecanego czasu trwania leczenia.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Terapię u osób dorosłych należy rozpocząć od 1 tabletki raz dziennie. Jeśli ból nie ustępuje lub nawraca, można przyjąć kolejną dawkę, jednak konieczna jest co najmniej 6 godzinna przerwa między kolejnymi tabletkami. Należy jednak pamiętać, że podczas leczenia trzeba dążyć do stosowania jak najmniejszych skutecznych dawek leku.

U osób cierpiących na zaburzenia funkcji nerek lub wątroby zaleca się wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi dawkami do 12 godzin.

W ciągu doby nie należy przekraczać dawek substancji czynnych zawartych w 4 tabletkach preparatu Poltram Combo Forte.

Jak dawkować lek u dzieci?

U dzieci powyżej 12 roku życia lek stosuje się w podobny sposób jak u osób dorosłych - początkowo 1 tabletka na dzień, maksymalnie 4 tabletki na dobę. Należy pamiętać o minimum 6-godzinnej przerwie między kolejnymi dawkami.

Ze względu na brak wystarczających badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa lek Poltram Combo Forte przeciwwskazany jest u dzieci poniżej 12 roku życia.

Jaka jest maksymalna dawka leku?

W ciągu doby nie należy przekraczać 300 mg tramadolu i 2600 mg paracetamolu. Taka ilość substancji czynnych zawarta jest w 4 tabletkach produktu Poltram Combo Forte.

W jaki sposób odstawiać lek?

Jeśli pacjent kontynuował terapię dłużej niż jest to zalecane, lek należy odstawiać powoli, poprzez stopniowe zmniejszanie dawki. Nagłe odstawienie wiąże się z ryzykiem pojawienia się objawów odstawiennych tj. rozdrażnienie, pobudzenie, niepokój, bezsenność, nadaktywność ruchową, drżenie, objawy ze strony pokarmowego, napady paniki, objawy psychotyczne, parestezje.

Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu Poltram Combo Forte (paracetamol + tramadol)

Najczęstsze działania niepożądane

Do częstych działań niepożądanych zgłaszanych podczas leczenia preparatem Poltram Combo Forte należą: nudności, senność oraz zawroty głowy.

Wśród częstych działań niepożądanych wyróżniamy: zmienność nastroju, lęki, nerwowość, problemy ze snem, bóle głowy, drżenia, wymioty, zaparcia, uczucie suchości w jamie ustnej, luźne stolce, bóle lub wzdęcia brzucha, wzrost potliwości i uczucie swędzenia.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadziej pojawić się mogą działania niepożadane tj.: hipoglikemia, depresja, omamy, koszmary, amnezja, parestezje, skurcze mięśni, ataksja, drgawki, zaburzenia mowy, omdlenia, nieostre widzenie, zwężenie lub rozszerzenie źrenic, szumy uszne, kołatania serca, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia, uczucie gorąca, duszność, dysfagia, czarne stolce, wysypka, pokrzywka, albuminuria, zatrzymanie moczu, dreszcze, bóle w klatce piersiowej lub wzrost stężenia aminotransferaz, centralny bezdech senny, niewydolność nadnerczy.

Stosowanie leku Poltram Combo Forte, u osób predysponowanych może powodować rozwój tolerancji (konieczność stosowania coraz wyższej dawki) oraz uzależnienia psychicznego i fizycznego. Podczas terapii należy wielokrotnie kontrolować faktyczną potrzebę zażywania leków przeciwbólowych.

Przedawkowanie leku

Przedawkowanie każdej z substancji czynnych leku Poltram Combo Forte wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnego rozstroju zdrowia.

Do objawów zatrucia paracetamolem należą: bóle brzucha, nudności i wymioty, jadłowstręt, zaburzenia metabolizmu glukozy oraz kwasica metaboliczna. Ciężkie zatrucie może prowadzić do uszkodzenia wątroby, mózgu, śpiączki a nawet śmierci. Przedawkowanie tramadolu objawia się poprzez: zwężenie źrenic, wymioty, zaburzenia świadomości, niewydolność krążeniowo-oddechową.

Przedawkowanie leku Poltram Combo Forte wiąże się z koniecznością natychmiastowej hospitalizacji. By usunąć nadmiar substancji z organizmu, zaleca się wykonanie płukania żołądka lub sprowokowanie wymiotów. Swoistą odtrutką dla paracetamolu jest N-acetylocysteina, z kolei dla tramadolu nalokson.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz 艣rodki ostro偶no艣ci do stosowania podw贸jnego leku w jednej tabletce

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Do przeciwwskazań stosowania leku zalicza się:

  • występowanie nadwrażliwości na którykolwiek składnik zawarty w preparacie;
  • występowanie ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby - ze względu na opóźnione wydalanie leku
  • występowanie padaczki nieodpowiednio kontrolowanej lekami, niewydolności oddechowej i ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi, innymi lekami przeciwbólowymi, opioidami lub lekami przeciwpsychotycznymi.
  • uzależnienie od leków opioidowych - jeśli stosowanie jest konieczne, terapia powinna trwać jak najkrócej i odbywać się pod ścisłym nadzorem;
  • występowanie umiarkowanej niewydolności nerek lub wątroby (lub przyjmowanie innych leków wpływające na czynność wątroby), z niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistości hemolitycznej, urazów głowy, drgawek w wywiadzie, stanu wstrząsu, zaburzeń ze strony dróg żółciowych lub podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego, odwodnienia, niedożywienia.

W związku z ryzykiem wystąpienia kwasicy metabolicznej wywołanej przez paracetamol należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z sepsą.

Interakcje z innymi lekami

  • Terapia Poltram Combo Forte może rozpocząć się minimum 14 dni po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO
  • Należy zachować ostrożność przy stosowaniu z lekami obniżającymi próg drgawkowy (np. SSRI, SNRI, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne).
  • Poltram Combo Forte nie powinien być łączony z innymi opioidami (np. nalbufina, buprenorfina, pentazocyna) z powodu ryzyka przedawkowania.
  • Istnieje ryzyko depresji oddechowej przy równoczesnym stosowaniu leków uspokajających, nasennych i przeciwlękowych.
  • Ostrożność jest wymagana przy jednoczesnym stosowaniu leków zwiększających poziom serotoniny (np. SSRI) z uwagi na ryzyko zespołu serotoninowego, który może być stanem zagrożenia życia.

Poltram Combo Forte a alkohol

Produktu Poltram Combo Forte nie należy stosować razem z alkoholem, ponieważ zwiększa to ryzyko objawów niepożądanych ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

Poltram Combo Forte a ciąża

Wykazano, że lek podawany podczas ciąży może powodować zmianę częstości oddechów u noworodka oraz wywołać u niego zespół odstawienny. Ze względów bezpieczeństwa lek Poltram Combo Forte przeciwwskazany jest podczas ciąży.

Poltram Combo Forte a karmienie piersią

Z uwagi na to, że tramadol ma zdolność przenikania do mleka kobiecego Poltram Combo Forte przeciwwskazany jest w okresie karmienia piersią.

Poltram Combo Forte a prowadzenie pojazdów

Z uwagi na ryzyko wystąpienia objawów tj. senność i zawroty głowy prowadzenie pojazdów i obsługa urządzeń mechanicznych są przeciwwskazane.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Poltram Combo Forte, [online], dost臋pna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36692/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r贸wnie偶