Condyline - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Condyline opinie
Condyline to lek przeznaczony do stosowania miejscowego w celu leczenia kłykcin kończystych. Substancją aktywną preparatu jest podofilotoksyna.
Nazwa preparatu | Condyline |
Substancje czynne | Podophyllotoxinum |
Dost臋pno艣膰 | Na recept臋 |
Posta膰 |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Condyline
Substancja czynna: Podofilotoksyna Wskazania: Leczenie kłykcin kończystych Zastosowanie: Miejscowe Dawkowanie: Roztwór aplikuje się na zmiany chorobowe 2 razy dziennie przez 3 dni Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; Ciąża i okres karmienia piersią Główne działania niepożądane: Ból, rumień, owrzodzenie powierzchniowe
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.Condyline - Cena, refundacja
Lek Condyline nie jest refundowany. Cena produktu zależy od opakowania.
- Condyline (5 mg/ml roztwór na skórę 1 but. 3,5 ml) - cena wynosi ok. 66 zł
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Informacje og贸lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Condyline
Czym jest Condyline?
Condyline to lek przeciwwirusowy, stosowany w celu usunięcia kłykcin kończystych - zmian powstałych wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki te najczęściej zlokalizowane są w okolicy odbytu, kanału odbytu i narządów płciowych.
Jaki jest mechanizm działania leku?
Substancja czynna zawarta w leku - podofilotoksyna ma działanie antymitotyczne i cytolitycznie tzn. zapobiega dzieleniu się komórek i przyspiesza ich obumarcie.
Jaki jest skład leku?
Condyline dostępny jest w formie roztworu do stosowania na zmienioną chorobowo skórę. 1 ml roztworu zawiera 5 mg podofilotoksyny. Substancjami pomocniczymi są: kwas mlekowy, mleczan sodu, etanol oraz woda oczyszczona.
Zestaw zawiera nieprzezroczystą buteleczkę z 3,5 ml roztworu oraz 2 zestawy z 15 aplikatorami. Preparat należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze nie wyższej niż 25 stopni, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Jak stosować lek u osób dorosłych?
Roztwór nakłada się na zmiany skórne za pomocą aplikatora dołączonego do leku, następnie pozostawia się do wyschnięcia. Lek stosuje się przez 3 dni, nanosząc na zmiany skórne dwa razy dziennie. Terapię można powtarzać co tydzień, jednak nie dłużej niż przez 5 kolejnych tygodni.
Należy unikać stosowania preparatu na rozległe powierzchnie, ponieważ może to wywołać ogólnoustrojowe reakcje toksyczne. Możliwość precyzyjnej aplikacji preparatu zmniejsza ryzyko pojawienia się ciężkich miejscowych działań niepożądanych.
Preparat nakłada się wyłącznie na kłykciny kończyste, należy unikać kontaktu preparatu ze zdrową skórą, śluzówkami i oczami.
Jak stosować lek u dzieci?
Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu Condyline
Jakie mogą być działania niepożądane?
Najczęściej występującymi objawami niepożądanymi podczas stosowania preparatu Condyline (obserwowane u 10% pacjentów) są: ból, rumień i owrzodzenie powierzchniowe. Pojawiają się one najczęściej w drugiej i trzeciej dobie stosowania leku.
Do niezbyt częstych działań niepożądanych produktu Condyline zalicza się: miejscowy obrzęk, zapalenie żołędzi i napletka u pacjentów z kłykcinami po wewnętrznej stronie napletka.
Objawy miejscowe można złagodzić stosując miejscowo np. lek sterydowy.
Jakie są objawy przedawkowania leku?
W przypadku zastosowania większych dawek preparatu niż jest to zalecane, istnieje ryzyko wystąpienia ciężkich reakcji miejscowych i ogólnoustrojowe objawów zatrucia. Niebezpieczeństwo niesie za sobą także stosowanie leku na rozległe powierzchnie.
W przypadku nieopatrznego połknięcia roztworu, może dojść do ciężkich objawów zatrucia takich jak: nudności, wymioty, biegunka, częstoskurcz (przyspieszenie akcji serca), niedociśnienie, przyśpieszenie oddechu, a nawet niewydolność oddechowa. Mogą pojawić się również objawy takie jak: zawroty głowy, otępienie, śpiączka i neuropatia obwodowa świadczące o zaburzeniach centralnego układu nerwowego.
Postępowanie lecznicze w takiej sytuacji polega na zahamowaniu wchłaniania preparatu: sprowokowanie wymiotów, płukanie żołądka niezwłocznie po połknięciu roztworu, przyjęcie węgla aktywowanego i środków przeczyszczających. Następnie stosowane jest już leczenie objawowe.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Przeciwwskazania oraz 艣rodki ostro偶no艣ci
Jakie są przeciwwskazania do stosowania Condyline?
Condyline nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: podofilotoksynę, kwas mlekowy, mleczan sodu lub etanol 100%.
Leku nie należy stosować równocześnie z innymi produktami zawierającymi podofilinę, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko działania toksycznego substancji.
Interakcje z innymi lekami
Condyline a alkohol
Condyline a ciąża
Condyline a karmienie piersią
Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Nie udowodniono żeby substancja czynna przenikała do mleka kobiecego, jednak ze względu na działanie cytotoksyczne konieczna jest ostrożność.
Condyline a prowadzenie pojazdów
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.