Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Baclofen Polpharma - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Baclofen Polpharma opinie

Ups! Nikt nie dodał jeszcze opinii, bądź pierwszy!

Baclofen jest lekiem wskazanym w schorzeniach przebiegających ze spastycznością w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego.

Opakowanie leku Baclofen Polpharma
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.12.2024
Nazwa preparatu Baclofen Polpharma
Substancje czynne Baclofenum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 25 mg (Tabletki)
  • 10 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Baclofen Polpharma

Wskazania: Schorzenia przebiegające ze stanami spastycznymi

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Dawka podtrzymująca zazwyczaj 30mg/dobę w 3 dawkach podzielonych. Maksymalnie 100mg/dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie; choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Główne działania niepożądane: Senność, osłabienie, zmęczenie, uspokojenie, splątanie, hipotermia, wyczerpanie, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, jadłowstręt, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie siły mięśniowej, drżenie i bóle mięśni, oczopląs, zaburzenia akomodacji, widzenia

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Baclofen Polpharma?

Baclofen Polpharma 10 mg kosztuje około 38 złotych za 100 tabletek, oraz około 24 złote za 50 tabletek.

Za 100 tabletek 20 mg leku zapłacimy około 59 złotych, a za 50 tabletek około 34 złote.

Aktualnie lek nie podlega refundacji.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Baclofen Polpharma

Czym jest Baclofen?

Baclofen jest to lek wskazany w schorzeniach przebiegających ze stanami spastycznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, udary naczyniowe mózgu, porażenie mózgowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i urazy głowy.

Jaki jest mechanizm działania leku Baclofen?

Substancja Baclofen działa ośrodkowo, prawdopodobnie osłabiając przekaźnictwo na poziomie rdzenia kręgowego. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz hamowanie odruchów skórnych.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka preparatu leczniczego Baclofen zawiera 10 lub 25 mg baklofenu. Substancjami pomocniczymi są: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, stearynian magnezu oraz etyloceluloza.

Jak stosować lek u osób dorosłych?

U dorosłych preparat podaje się w trzech dawkach podzielonych: pierwsze 3 dni: 3x5 mg/dobę, następne 3 dni 3x10 mg/dobę, kolejne 3 dni 3x15 mg/dobę, późniejsze 3 dni 3x20 mg/dobę. Czas terapii jest indywidualny, zależny od stanu pacjenta.

Podczas terapii zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki produktu leczniczego Baclofen, zwykle efekt terapeutyczny osiąga się już przy 30 mg/dobę. Nie powinno się przekraczać dawki 100 mg/dobę.

By uniknąć objawów odstawiennych, lek Baclofen należy odstawiać stopniowo.

Jak stosować Baclofen u dzieci?

Leczenie preparatem Baclofen u dzieci należy rozpocząć od dawki 2x5mg/dobę. W razie potrzeby dawka może być zwiększana co 3 dni, aż do uzyskania efektu terapeutycznego. Zależnie od wieku dziecka dawkowanie wygląda następująco:

12 miesiąc życia - 2 rok życia: 10-20 mg/dobę

2-6 rok życia - 20-30 mg/dobę

6-10 rok życia - 30-60 mg/dobę

Dzieci powyżej 10 roku życia - dawka maksymalna zależy od masy ciała i wynosi 2,5 mg/kg masy ciała/dobę.

Przyjmowanie preparatu przez osoby starsze

Pacjenci w starszym wieku są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych działań niepożądanych leku. Z tego powodu zwiększanie dawkowania Baclofenu należy przeprowadzać z wielką ostrożnością.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa Baclofenu?

Dobowa dawka maksymalna leku, której nie powinno się przekraczać to 100 mg. Szczególną grupą pacjentów są osoby z zaburzeniami funkcji nerek i poddawani dializie. U tych chorych należy ograniczyć dawkę preparatu Baclofen do 5 mg/dobę.

Możliwe działania niepożądane preparatu Baclofen Polpharma

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Działania niepożądane produktu Baclofen pojawiają się najczęściej podczas przyjmowania dużych dawek preparatu lub przy zmianie dawki na większą. Bardziej narażeni są także starsi pacjenci. Na szczęście przemijają one zazwyczaj po zmniejszeniu dawki. W przypadku ciężkiego przebiegu konieczne może być całkowite odstawienie preparatu Baclofen.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są senność, uspokojenie, nudności i splątanie.

Do częstych działań niepożądanych preparatu Baclofen należą: osłabienie, zmęczenie, hipotermia, wyczerpanie, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, jadłowstręt, odruchy wymiotne, wymioty, zaparcia, biegunka, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie siły mięśniowej, drżenie i bóle mięśni, oczopląs, zaburzenia akomodacji, widzenia. Może się pojawić również wysypka, nadmierna potliwość, wielomocz lub mimowolne oddawanie moczu.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadkimi działaniami niepożądanymi leku Baclofen są: zahamowanie oddechu, zaburzenia wytrysku, impotencja, zatrzymanie moczu, moczenie nocne, krwiomocz, obrzęki kostek, omdlenia, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, obniżenie pojemności minutowej serca, bóle brzucha, euforia, pobudzenie, depresja, omamy, koszmary nocne, zwiększenie liczby napadów drgawkowych, parestezje, upośledzenie mowy.

Podczas stosowania farmaceutyku Baclofen mogą wystąpić również objawy niepożądane takie jak: hipotonia mięśni, drgawki, rozszerzenie naczyń obwodowych, niedociśnienie, bradykardia, obniżenie temperatury ciała, nadmierne wydzielanie śliny i zwiększenie aktywności parametrów wątrobowych. W związku z działaniem osłabiającym przekaźnictwo na poziomie rdzenia kręgowego, lek może doprowadzić do całkowitego zniesienia odruchów.

Działaniem niepożądanym produktu Baclofen może być również nasilenie spastyczności mięśni.

Jakie są objawy przedawkowania leku?

Obawy niepożądane takie jak senność, utrata świadomości, śpiączka czy zatrzymanie oddechu świadczą o przedawkowaniu leku Baclofen. Przedawkowanie może także doprowadzić do zahamowania czynności OUN i w konsekwencji do śmierci. W przypadku przedawkowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie istnieje swoista odtrutka.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, zawierającego baclofen powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Baclofenu?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie - baclofen, laktoza, skrobia ziemniaczana, żelatyna, etyloceluloza, talk, magnezu stearynian.

Stosowanie leku Baclofen u chorych z padaczką powinno się wiązać ze stałym nadzorem klinicznym. Możliwe jest wystąpienie zmian w EEG i zmiana skuteczności leków przeciwdrgawkowych.

Pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi takimi jak zespoły psychotyczne, schizofrenia, otępienie powinni pozostawać pod szczególną obserwacją lekarza, ponieważ lek Baclofen może prowadzić do zaostrzenia stanu.

Szczególną ostrożność powinni zachować także chorzy z udarem mózgowym, zaburzeniami układu oddechowego lub czynności wątroby. U chorych ze zwiększonym napięciem mięśnia zwieracza pęcherza moczowego może wystąpić zatrzymanie moczu.

Interakcje Baclofenu z innymi lekami

U pacjentów przyjmujących sole litu, Baclofen może zwiększyć nadczynność ruchową.

Z kolei leki przeciwdepresyjne z grupy trójpierścieniowych mogą nasilać działanie Baclofenu i znacznie zmniejszać napięcie mięśniowe.

U osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, przyjmujących Baclofen może wystąpić konieczność zmiany dawkowania leków hipotensyjnych.

Należy uważać na leki o potencjale nefrotoksycznym, gdyż mogą opóźniać wydalanie Baclofenu i tym samym prowadzić do wystąpienia toksycznych efektów leku. Chorzy z zaburzeniami czynności nerek powinni zachować szczególną ostrożność i dostosować dawkę leku do klirensu kreatyniny.

U pacjentów leczonych preparatami lewodopy z karbidopą (pacjenci z chorobą Parkinsona) może dojść do wystąpienia objawów takich jak omamy, pobudzenie i stany splątania.

Baclofen a alkohol

Leku nie należy łączyć z alkoholem oraz innymi substancjami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ może nasilić się jego działanie uspokajające.

Baclofen a ciąża

Substancja czynna leku przenika przez łożysko. Nie przeprowadzono badań z zastosowaniem preparatu u kobiet w ciąży, jednak podczas testów na zwierzętach obserwowano większą częstość występowania przepukliny pępkowej u płodów, zmniejszenie masy urodzeniowej oraz zaburzenia kostnienia szkieletu.

Stosowanie preparatu w czasie ciąży powinno się odbywać tylko za decyzją i pod nadzorem lekarza, ponieważ substancja czynna może stanowić ryzyko dla płodu.

Baclofen a karmienie piersią

Baclofen przenika do mleka matki, z tego powodu podczas terapii nie jest zalecane karmienie piersią.

Baclofen a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Z uwagi na ryzyko osłabienia uwagi i koncentracji, pacjenci stosujący Baclofen powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn oraz od wykonywania innych niebezpiecznych czynności.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Baclofen, [online], dostępna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/864/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również