Mounjaro - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Mounjaro to lek, którego substancją czynną jest tirzepatyd, czyli długo działający podwójny agonista polipeptydu insulinotropowego zależnego od glukozy (GIP) i glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).
Preparat jest stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz w przypadku konieczności kontroli masy ciała, jako uzupełnienie diety o zmniejszonej kaloryczności i zwiększonej aktywności fizycznej. Produkt leczniczy jest dostępny wyłącznie na receptę, a za opakowanie leku w dawce 5 mg należy zapłacić ok. 250 zł.
Nazwa preparatu | Mounjaro |
Substancje czynne | tirzepatyd |
Dost臋pno艣膰 | Na recept臋 |
Posta膰 |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Mounjaro
Wskazania: Niedostatecznie kontrolowana cukrzyca typu 2 (jako uzupełnienie diety i wysiłku fizycznego) - w monoterapii lub w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi; kontrola masy ciała
Zastosowanie: Lek należy wstrzykiwać podskórnie
Dawkowanie: Dawka wstrzykiwana raz w tygodniu, zwiększana co 4 tygodnie aż do osiągnięcia dawki docelowej
Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, cukrzyca typu 1, cukrzycowa kwasica ketonowa, ciężka zastoinowa niewydolność serca (NYHA IV), schyłkowa niewydolność nerek, ostre zapalenie trzustki wywołane dotychczasową terapią lekiem Ozempic
Główne działania niepożądane: wymioty, nudności, biegunka, zwiększona aktywność amylazy, małe stężenie glukozy we krwi
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja sta艂a, leki sta艂e, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych, leki na potencj臋.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.Mounjaro - cena
Koszt leku Mounjaro może się różnić w zależność od dawki oraz apteki. Za opakowanie leku w dawce 5 mg (jedna fiolka) należy zapłacić ok. 250 zł. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Recepta na Mounjaro
Lek Mounjaro jest wydawany wyłącznie po okazaniu ważnej recepty. Portal Erecept.pl oferuje konsultacje z możliwością wystawienia e-recepty.
Jak dzia艂a lek Mounjaro?
Substancją czynną zawartą w leku Mounjaro jest tirzepatyd, należący do grupy leków podwójnych agonistów receptorów GIP i GLP-1. Działanie leku opiera się na aktywacji wcześniej wspomnianych receptorów, które znajdują się na komórkach wewnątrzwydzielniczych α i β trzustki, komórkach mózgu, serca, naczyń krwionośnych, komórkach układu immunologicznego (leukocytach), jelit i nerek oraz na adipocytach.
Na skutek pobudzania receptora GIP dochodzi do pobudzenia wydzielania insuliny po posiłku, zmniejszenia insulinooporności oraz wspomagania metabolizmu tłuszczów. Dodatkowo pobudzenie receptora GLP-1 powoduje spowolnienie opróżnienia żołądka, zmniejszenie apetytu, zahamowanie wydzielania glukagonu oraz poprawę kontroli glikemii.
Sk艂ad leku Mounjaro
Każda fiolka leku Mounjaro zawiera odpowiednio 2,5 mg, 5 mg, 7,5 mg, 10 mg, 12,5 mg, 15 mg tirzepatydu w 0,5 ml roztworu.
Do substancji pomocniczych zalicza się: dwuzasadowy siedmiowodny fosforan sodu, chlorek sodu, kwas chlorowodorowy stężony i wodorotlenek sodu (do regulacji pH), woda do wstrzykiwań.
Mounjaro - dzia艂ania niepo偶膮dane
Tak jak każdy lek, Mounjaro może również powodować działania niepożądane, jednak nie pojawiają się one u każdego. Do najczęściej występujących zalicza się:
mdłości
biegunka;
ból brzucha;
hipoglikemia (małe stężenie glukozy we krwi) - gdy lek jest stosowany w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi;
reakcje alergiczne - np. wysypka, swędzenie i wyprysk;
zawroty głowy;
niskie ciśnienie krwi;
niestrawność;
zaparcia;
odbijanie się, gazy;
refluks, zgaga;
wypadanie włosów;
uczucie zmęczenia;
odczyny w miejscu wstrzyknięcia;
wzrost stężeń enzymów trzustkowych.
Do rzadziej występujących skutków ubocznych można zaliczyć: kamienie żółciowe, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zmniejszenie masy ciała zgłaszane u pacjentów przyjmujących lek w celu leczenia cukrzycy typu 2, ból w miejscu wstrzyknięcia, wzrost stężenia kalcytoniny we krwi.
Mounjaro - stosowanie
Produkt leczniczy Mounjaro jest podawany w formie wstrzyknięć podskórnych raz w tygodniu, dzięki czemu nie jest wymagane podawanie leku codziennie. Lek należy podawać w powłoki jamy brzusznej, udo lub górną część ramienia o dowolnej porze dnia, podczas posiłku lub między posiłkami.
Proces stosowania leku Mounjaro rozpoczyna się od niskiej dawki, która stopniowo jest zwiększana, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Mounjaro
Choć lek Mounjaro jest uważany za bezpieczny i posiada on wiele korzyści dla pacjentów, jego stosowanie wymaga ostrożności oraz nadzoru lekarza zwłaszcza w przypadku występowania określonych schorzeń:
ostre zapalenie trzustki - w trakcie stosowania leku Mounjaro u niektórych osób doszło do rozwinięcia ostrego zapalenia trzustki. W sytuacji rozwinięcia objawów, należy przerwać stosowanie leku;
hipoglikemia (małe stężenie glukozy) - u osób przyjmujących pochodne sulfonylomocznika lub insulinę w leczeniu cukrzycy typu 2, w niektórych przypadkach niezbędne jest zmniejszenie dawek tych leku w trakcie jednoczesnego stosowania z tirzepatydem.
choroby układu pokarmowego - stosowanie leku wiąże się z występowaniem działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego takich jak m.in. nudności, wymioty, biegunka, co w niektórych sytuacjach może prowadzić do odwodnienia czy pogorszenia czynności nerek.
Przeciwwskazania do stosowania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub jakikolwiek składnik zawarty w preparacie stanowi przeciwwskazanie do zastosowania leku.
Interakcje
Produkt leczniczy może wpływać na działanie innych leków. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Mounjaro należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie stosowanych lekach.
Tirzepatyd opóźnia opróżnianie żołądka przez co może wpływać na tempo wchłaniania innych preparatów. Zaleca się, aby pacjenci, którzy przyjmują leki o wąskim indeksie terapeutycznym (np. warfaryna, digoksyna) byli monitorowani, zwłaszcza na początku leczenia.
W przypadku jednego stosowania paracetamolu lub doustnych środków antykoncepcyjnych z lekiem Mounjaro, nie jest konieczna modyfikacja dawki.
Dla kogo jest lek Mounjaro?
Mounjaro jest preparatem stosowanym głównie w leczeniu niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy typu 2, jako uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej. Lek można stosować zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi produktami leczniczymi stosowanymi w leczeniu cukrzycy.
Lek jest również przeznaczony dla osób z otyłością (BMI ≥30 kg/m2) lub z nadwagą (≥27 kg/m2 do
Dawkowanie leku Mounjaro
Początkowa dawka leku Mounjaro wynosi 2,5 mg raz w tygodniu. Po okresie 4 tygodni należy zwiększyć dawkę do 5 mg raz w tygodniu. Po upływie kolejnych 4 tygodni leczenia aktualną dawką, możliwe jest zwiększenie dawki o kolejne 2,5 mg.
Maksymalna dawka tygodniowa powinna wynosić 15 mg.
Pominięcie dawki Mounjaro - co robić?
W przypadku sytuacji, kiedy dojdzie do pominięcia przyjęcia dawki leku, a od właściwego terminu upłynęło nie więcej niż 4 dni, należy przyjąć lek jak najszybciej, a kolejną dawkę podać w kolejnym ustalonym dniu.
Gdy od daty, w której powinien zostać wstrzyknięty lek upłynie więcej niż 4 dni zaleca się zrezygnowanie z przyjęcia dawki, a kolejną zaplanowaną dawkę przyjąć w ustalonym terminie.
Mounjaro a ci膮偶a i karmienie piersi膮
Ze względu na brak wystarczających danych określających bezpieczeństwo stosowania leku w trakcie ciąży, należy wstrzymać się z przyjmowaniem leku Mounjaro w tym okresie.
Na ten moment nie ustalono czy substancja czynna zawarta w leku - tirzepatyd przenika do mleka matki, przez co nie można ustalić ryzyka dla noworodka, dlatego kobiety karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.
Mounjaro a zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. W sytuacji, gdy pacjent przyjmuje preparat w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, należy ostrzec o możliwości pojawienia się hipoglikemii.
Mounjaro a alkohol
Nie zaleca się spożywania alkoholu w trakcie terapii lekiem Mounjaro, gdyż może nasilić ryzyko wystąpienia hipoglikemii lub działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego.
Mounjaro - zamienniki
Innym produktem leczniczym zawierającym tirzepatyd jest Zepbound, który na ten moment nie jest dostępny w Polsce. Na rynku dostępne są inne leki o podobnym mechanizmie działania, jednak zawierające inną substancję czynną np. Ozempic , Wegovy, Trulicity.
FAQ Mounjaro
Pierwsze informacje o dost臋pno艣ci preparatu Mounjaro w Polsce pojawi艂y si臋 19 stycznia 2024 roku. Jego cena oraz dost臋pno艣膰 jest uzale偶niona od wielko艣ci opakowania oraz od konkretnej apteki.
Zar贸wno Wegovy jak i Mounjaro to nowoczesne leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz w celu kontroli masy cia艂a. Preparaty r贸偶ni膮 si臋 mi臋dzy sob膮 rodzajem substancji czynnej - Wegovy zawiera semaglutyd, kt贸ry jest agonist膮 GLP-1, a Mounjaro - tirzepatyd, kt贸ry dzia艂a zar贸wno na receptory GLP-1, jak i GIP, dzi臋ki czemu mo偶e prowadzi膰 do lepszej kontroli poziomu glukozy i wi臋kszej utraty wagi. Oba produkty lecznicze s膮 przeznaczone do podawania w formie iniekcji.
Zobacz tak偶e: Zastrzyki na odchudzanie na recept臋 - jak dzia艂aj膮? (Ozempic, Saxenda, Victoza, Trulicity)
Decyzja o odstawieniu leku powinna by膰 skonsultowana z lekarzem i przeprowadzona stopniowo, aby zapobiec wyst臋powaniu dzia艂a艅 niepo偶膮danych.
Po zako艅czeniu stosowania leku waga sprzed rozpocz臋cia terapii mo偶e powr贸ci膰, dlatego konieczne jest, aby ju偶 w trakcie leczenia pacjent stosowa艂 zdrow膮 diet臋 oraz dba艂 o regularn膮 aktywno艣膰 fizyczn膮.
Bibliografia
Inni czytali r贸wnie偶
- Spis tre艣ci
- Podstawowe informacje o leku Mounjaro
- Mounjaro - cena
- Jak dzia艂a lek Mounjaro?
- Sk艂ad leku Mounjaro
- Mounjaro - dzia艂ania niepo偶膮dane
- Mounjaro - stosowanie
- Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Mounjaro
- Dla kogo jest lek Mounjaro?
- Dawkowanie leku Mounjaro
- Mounjaro a ci膮偶a i karmienie piersi膮
- Mounjaro a zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w
- Mounjaro a alkohol
- Mounjaro - zamienniki
- Mounjaro - od kiedy w Polsce?
- Wegovy a Mounjaro - podobie艅stwa, r贸偶nice
- Jak odstawi膰 Mounjaro?
- Bibliografia