Pralex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Pralex opinie
Pralex jest produktem leczniczym stosowanym głównie w leczeniu depresji, a także zaburzeń lękowych. Zawiera escitalopram, selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który zwiększa poziom serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu poprawia się nastrój oraz zmniejszane jest uczucie lęku. Lek może być przyjmowany przez bardzo długi czas, nie powoduje też uzależnienia i jest dostępny wyłącznie na receptę.
Nazwa preparatu | Pralex |
Substancje czynne | Escitaloprami oxalas |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Pralex
Wskazania: leczenie dużych epizodów depresyjnych, leczenie zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez niej, leczenie lęku społecznego, leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego
Zastosowanie: doustne
Dawkowanie: 5-20 mg na dobę
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na escitalopram bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych, jednoczesne leczenie nieodwracalnymi inhibitorami MAO, leczenie skojarzone odwracalnymi inhibitorami MAO (linezolid, moklobenid), wydłużony odstęp QT lub wrodzony zespół długiego QT, przyjmowanie leków wydłużających odstęp QT
Główne działania niepożądane: ból głowy, nudności, zwiększenie masy ciała, bezsenność, zawroty głowy, zapalenie zatok, biegunka, suchość w jamie ustnej, zwiększona potliwość, niepokój, bóle mięśni
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Pralex?
Koszt zakupu preparatu Pralex zależy od dawki leku w tabletce i jest on następujący:
Pralex 5 mg, 28 tabletek powlekanych — cena wynosi ok. 26 zł;
Pralex 10 mg, 28 tabletek powlekanych — cena wynosi ok. 18 zł;
Pralex 15 mg, 28 tabletek powlekanych — cena wynosi ok. 26 zł;
Pralex 20 mg, 28 tabletek powlekanych — cena wynosi ok. 26 zł.
Jak działa lek Pralex?
Substancja czynna leku Pralex to escitalopram, należący do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem w ośrodkowym układzie nerwowym, odpowiadającym za przekazanie sygnału pomiędzy komórkami nerwowymi w tzw. przestrzeni synaptycznej. Podczas depresji czy zaburzeń lękowych jej ilość w tej przestrzeni ulega zmniejszeniu, co sprzyja występowaniu charakterystycznych dla wspomnianych zaburzeń objawów.
Escitalopram hamując wychwyt zwrotny, przyczynia się do zwiększenia stężenia serotoniny w przestrzeni synaptycznej, poprawiając przez to przekazywanie impulsów nerwowych i redukując objawy depresji oraz lęku.
Skład leku Pralex
Substancją czynną leku Pralex jest escitalopram, a substancje pomocnicze to:
celuloza mikrokrystaliczna;
kroskarmeloza sodowa;
butylohydroksytoluen (E321);
butylohydroksyanizol (E320);
krzemionka koloidalna bezwodna;
talk;
stearynian magnezu;
hypromeloza 5cPs;
makrogol 400;
dwutlenek tytanu (E171).
Skutki uboczne leku Pralex
Działania niepożądane leku Pralex, których pacjenci mogą często doświadczać to: ból głowy, nudności, wzrost apetytu, zwiększenie masy ciała, niepokój, zmniejszenie popędu płciowego, zawroty głowy, bezsenność, zapalenie zatok, biegunka, wymioty, zaparcia, bóle mięśni i stawów, zaburzenia wzwodu, zwiększona potliwość, uczucie zmęczenia.
Rzadziej mogą pojawiać się takie objawy jak: zaburzenia widzenia, zaburzenia smaku, szumy uszne, obrzęki, reakcja anafilaktyczna, wydłużenie odstępu QT, krwawienie z nosa czy napady lęku panicznego.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku
Lek nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W badaniach klinicznych zaobserwowano zwiększoną częstość zachowań samobójczych w trakcie przyjmowania escitalopramu przez osoby w tej grupie wiekowej. Nie ma także danych długoterminowych dot. bezpieczeństwa stosowania tego leku u osób poniżej 18. roku życia.
Wymagane jest zachowanie ostrożności w przypadku stosowania leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI u pacjentów z manią lub hipomanią. Jeżeli pojawi się u pacjenta faza maniakalna, należy odstawić lek.
Escitalopram może wpływać na kontrolowane wcześniej stężenie glukozy u pacjentów z cukrzycą. Może być konieczna zmiana w dawkowaniu insuliny bądź doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Depresja związana jest ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa a samo ryzyko, może ulec zwiększeniu podczas pierwszych tygodni leczenia lekami przeciwdepresyjnymi. Dlatego konieczna jest obserwacja pacjentów na początku leczenia.
Konieczne jest zachowanie ostrożności podczas jednoczesnego stosowania leku Pralex z preparatami zawierającymi tramadol, buprenorfinę (leki stosowane przeciwbólowo) czy tryptany z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.
Przeciwwskazane jest równoczesne stosowanie Leku Pralex, zawierającego escitalopram z lekami wydłużającymi odstęp QT tj. leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, leki przeciwpsychotyczne (np. haloperidol), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwbakteryjne, niektóre leki przeciwhistaminowe (np. hydroksyzyna) i leki przeciwmalaryczne (halofantryna).
Jednoczesne stosowanie leków z grupy SSRI i zioła Dziurawca zwyczajnego (lek ziołowy stosowany w depresji) może doprowadzić do zwiększenia częstości występowania działań niepożądanych.
Escitalopram może wpływać na właściwości niektórych leków np. stosowanych w leczeniu zakażeń grzybiczych (flukonazol), zatem konieczne może być zmniejszenie dawki escitalopramu.
Należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących doustne leki przeciwzakrzepowe czy niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ leki mogą zwiększać ryzyko poważnego krwotoku.
Chorzy z zaburzeniami elektrolitowymi takimi jak hipomagnezemia czy hipokaliemia powinni wyrównać zaburzenia przed rozpoczęciem leczenia z uwagi na zwiększone ryzyko złośliwych arytmii.
U pacjentów przyjmujących leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) przeciwwskazane jest stosowanie escitalopramu.
Zaleca się ostrożne stosowanie leku u pacjentów chorujących na jaskrę z zamkniętym kątem przesączania.
Nie wykazano interakcji escitalopramu z alkoholem, jednak tak jak w przypadku każdej innej farmakoterapii, jednoczesne spożywanie alkoholu nie jest zalecane.
Dla kogo jest lek Pralex?
Lek Pralex stosuje się u osób z następującymi wskazaniami:
duże epizody depresji;
uogólnione zaburzenia lękowe z napadami lęku z agorafobią lub bez niej;
fobia społeczna;
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.
Dawkowanie
Duże epizody depresji — zalecana dawka leku Pralex to 10 mg na dobę, a w zależności od reakcji pacjenta może być zwiększona maksymalnie do 20 mg na dobę. Działanie przeciwdepresyjne pojawia się po około 2-4 tygodniach stosowania leku. Minimalny czas trwania leczenia to 6 miesięcy.
Uogólnione zaburzenia lękowe z napadami lęku (z agorafobią lub bez niej) — przez pierwszy tydzień leczenia rekomendowana dawka to 5 mg raz na dobę. Następnie jest ona zwiększana do 10 mg na dobę, a w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta do nawet 20 mg na dobę. Maksymalna skuteczność leczenia jest osiągana po około 3 miesiącach.
Fobia społeczna — zazwyczaj dawkowanie rozpoczyna się od 10 mg na dobę. Później można zmniejszyć dawkę do 5 mg raz na dobę lub zwiększyć do 20 mg na dobę. Poprawa stanu klinicznego następuje zwykle po 2-4 tygodniach leczenia. Leczenie powinno być kontynuowane przez min. 12 tygodni.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne — leczenie rozpoczynane jest od dawki 10 mg raz na dobę. Zależnie od reakcji pacjenta można zwiększyć dawkę do 20 mg na dobę.
U pacjentów w podeszłym wieku i osób z zaburzeniami czynności wątroby należy rozpocząć leczenie od dawki 5 mg na dobę, a potem ewentualnie zwiększyć do 10 mg na dobę.
Przy stosowaniu leku u pacjentów wolno metabolizujących leki z udziałem enzymu CYP2C19 dawka początkowa wynosi 5 mg na dobę, a następnie może zostać zwiększona do 10 mg raz na dobę.
Nie ma konieczności modyfikowania dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.
Lek Pralex a ciąża
Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące stosowania escitalopramu przez kobiety w ciąży. Jednak badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ tej substancji na reprodukcję.
Ponadto stosowanie SSRI podczas ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków. Istnieje także zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego po zastosowaniu SSRI w ciągu miesiąca przed porodem.
Dlatego lek przeciwdepresyjny Pralex jest przeciwwskazany dla kobiet w ciąży, chyba że jest to bezwględnie koniecznie i wraz z lekarzem rozważono potencjalne korzyści i ryzyko.
Lek Pralex a karmienie piersią
Dostępne dane wskazują na przenikanie escitalopramu do mleka matki. Dlatego nie jest zalecanie stosowanie leku Pralex w trakcie karmienia piersią.
Lek Pralex a prowadzenie pojazdów
Badania wykazały, że escitalopram nie ma wpływu na zdolności intelektualne ani psychofizyczne. Jednak jak każdy lek psychotropowy może działać na koncentrację i uwagę. Wynika to zarówno z choroby, jak i przyjmowanych leków. Dlatego lekarz powinien ostrzec pacjentów przed pogorszeniem zdolności prowadzenia pojazdów.
Pralex - odstawienie
Pacjenci powinni unikać nagłego odstawienia leku. Dawka powinna być zmniejszana stopniowo przez okres 1-2 tygodni. W przeciwnym razie może dojść do wystąpienia objawów odstawiennych.
Najczęstsze objawy odstawienia leku z grupy SSRI to zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, kołatanie serca, nudności, wymioty, zwiększona potliwość, niepokój czy drżenia. Jeżeli wystąpią takie objawy, powinno się wznowić stosowanie leku w poprzednio przepisanej dawce.
W celu uniknięcia objawów odstawiennych (po nagłym przerwaniu stosowania leku Pralex) lek należy odstawiać stopniowo i pod kontrolą lekarza.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora;
Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny;
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.
FAQ Pralex
Lek Pralex jest często wykorzystywany w leczeniu nerwicy.
Jednym z częstych działań niepożądanych escitalopramu jest zwiększenie masy ciała. Zatem stosowanie leku Pralex może spowodować tycie u niektórych pacjentów.
Leki z grupy SSRI, w tym także substancja czynna leku Pralex (escitalopram) nie wykazują potencjału uzależniającego.
Bibliografia
Inne popularne leki
- Bioxetin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asentra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- ParoGen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Pramolan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Linefor - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seronil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zoloft - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Actavis - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol WZF - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dulsevia - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Diphergan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Nexpram - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtor - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Elicea - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sympramol - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mozarin - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoksetyna EGIS - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 150 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dutilox - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Symfaxin ER - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Asertin 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 75 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Alventa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Cital - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Dutilox 60 mg - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico CR - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depratal - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Aciprex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Faxolet ER - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 100 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escipram – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Paroxinor - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertagen - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlectine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trazodone Neuraxpharm - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 20 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Brintellix - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Efectin ER 150 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Setaloft 50 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Trittico XR - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 75 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 40 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Seroxat - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Prefaxine - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Bluefish - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Depralin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oroes - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citaxin- E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Axyven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Zotral - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Escitalopram Aurovitas - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Propranolol Accord - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Miravil - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Andepin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluxemed - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Oriven - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Spamilan - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Arketis tabletki 20 mg - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Rexetin - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Duloxetine Zentiva - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Mirtagen - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Sertralina Krka - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Venlafaxine Bluefish XL - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Citabax 10 - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
- Fluoxetin Polpharma - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Pralex
- Ile kosztuje lek Pralex?
- Jak działa lek Pralex?
- Skład leku Pralex
- Skutki uboczne leku Pralex
- Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku
- Dla kogo jest lek Pralex?
- Dawkowanie
- Lek Pralex a ciąża
- Lek Pralex a karmienie piersią
- Lek Pralex a prowadzenie pojazdów
- Pralex - odstawienie
- Pralex na nerwicę - czy można?
- Pralex a tycie - czy powoduje?
- Pralex - czy uzależnia?
- Bibliografia