Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Opóźniony wytrysk - jak go przyspieszyć? Leczenie

Zaburzenie polegające na niemożności osiągnięcia orgazmu i wytrysku, występującej mimo odpowiedniej stymulacji seksualnej, może dotyczyć nawet 5% mężczyzn. Opóźniona ejakulacja stanowi przede wszystkim kłopot natury psychologicznej, prowadząc do frustracji i napięćPrzyczyny braku wytrysku mogą być różnorodne - problem może wynikać zarówno z obciążenia chorobami czy przyjmowanych leków, jak i wiązać się z czynnikami psychologicznymi. Nie ma jednoznacznie określonego schematu postępowania w tym przypadku, jednak proponowane metody opierają się m.in. na psychoterapii oraz lekach

Zmagasz się z zaburzeniami erekcji?
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Opóźniony wytrysk   jak go przyspieszyć? Leczenie
Autor: Redakcja Erecept.pl 13.01.2025

Opóźniony wytrysk - najważniejsze informacje

  • Opóźniony wytrysk to jedno z najrzadszych zaburzeń seksualnych, które może powodować trudności w osiągnięciu orgazmu podczas stosunku.
  • Przyczyny opóźnionego wytrysku mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne, w tym zaburzenia hormonalne, schorzenia neurologiczne oraz skutki uboczne leków.
  • Leczenie opóźnionego wytrysku zależy od przyczyny i może obejmować terapię psychologiczną, zmianę leków czy techniki relaksacyjne.
  • Ważna jest konsultacja z lekarzem, aby właściwie zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czym jest wytrysk opóźniony?

Wytrysk opóźniony to stan, w którym mężczyzna doświadcza trudności w osiągnięciu orgazmu lub wcale go nie odczuwa w określonym czasie trwania seksu, pomimo odpowiedniej stymulacji oraz występowania wzwodu. Mimo odczuwania przyjemności i obecności pragnienia osiągnięcia orgazmu, nie dochodzi do ejakulacji.

Opóźniony wytrysk może stanowić wyzwanie, dyskomfort i problem dla par, prowadząc do narastania frustracji i zaburzenia relacji z partnerem lub partnerką. Co więcej, trudności w osiągnięciu orgazmu powodują silne emocje, w tym stres, co może skutkować niechęcią do uprawiania seksu. Problemowi opóźnionego wytrysku często towarzyszy obniżona objętość ejakulatu (spermy), zmniejszona siła wyrzutu nasienia oraz ograniczenie doznań czuciowych.

Rodzaje opóźnionego wytrysku

Wyróżniamy m.in. uogólniony wytrysk opóźniony, w przypadku którego zaburzenia występują niezależnie od partnerki (lub partnera) i sytuacji, w trakcie każdego rodzaju doznań seksualnych. Z kolei typ sytuacyjny oznacza trudności w ejakulacji związane z konkretną sytuacją, osobą, aktywnością seksualną (np. masturbacja, stosunek analny).

Czy wytrysk opóźniony jest częstym problemem?

Opóźniony wytrysk może dotyczyć nawet od 1% do 5% mężczyzn, jednak jest to rzadko oficjalnie raportowany problem i dokładne oszacowanie częstości występowania tego zaburzenia jest z tego względu utrudnione.

Jakie mogą być przyczyny opóźnienia ejakulacji?

Opóźniony wytrysk nie jest do końca poznanym zaburzeniem, jednak może mieć wiele różnych przyczyn. Zaliczamy do nich m.in. podeszły wiek, urazy, stosowane leki (m.in. środki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, stosowane w nadciśnieniu tętniczym) oraz zaburzenia hormonalne, takie jak niedobór testosteronu.

Czynniki psychologiczne

W patogenezie problemów z osiągnięciem orgazmu istotną rolę odgrywają czynniki psychologiczne - zaburzenia lękowe lub depresyjne, strach przed nieplanowaną ciążą, wrogie nastawienie, stres, problemy z nawiązywaniem relacji, poczucie winy związane z religijnym wychowaniem, nadużywanie alkoholu.

Inne przyczyny opóźnionego wytrysku

Do rzadziej występujących czynników należą uszkodzenia rdzenia kręgowego w trakcie zabiegów chirurgicznych, operacje w obrębie miednicy, stwardnienie rozsiane, uszkodzenie nerwów w przebiegu cukrzycy. Przyczynę zaburzeń stanowi również niedopasowana technika stymulacji seksualnej czy utrata zainteresowania partnerką lub partnerem.

Zobacz także: Jak skutecznie podniecić mężczyznę?

Jakie są metody leczenia opóźnionego wytrysku?

Jeśli występują u Ciebie opisywane objawy, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi odpowiedni wywiad medyczny oraz badanie, a jeśli będzie taka potrzeba, zleci wykonanie dodatkowej diagnostyki.

Opóźniony wytrysk pozostaje nie do końca poznanym zaburzeniem, a w jego leczeniu proponowane jest kilka potencjalnie skutecznych rozwiązań. Postępowanie przede wszystkim opiera się na psychoterapii i farmakologii.

Do proponowanych podejść należą:

  • zwiększanie świadomości sposobów na opóźnienie wytrysku i eliminowanie czynników ryzyka (np. unikanie picia alkoholu);

  • techniki związane z masturbacją;

  • metody stymulacyjne (wibratory, stymulacja elektryczna);

  • psychoterapia - zarówno indywidualna, jak i dedykowana dla par.

Czy istnieją skuteczne leki?

Nie istnieją wystarczające źródła, aby rekomendować jednoznacznie konkretny preparat, jednak skuteczne mogą być leki o właściwościach pobudzających ejakulację. Zaliczamy do nich bupropion, cyproheptadynę oraz prostygminę.

Ważne jest również, aby wykluczyć możliwość hamowania wytrysku przez przyjmowane dotychczas leki. W takiej sytuacji zmniejszenie dawki preparatu lub jego odstawienie powinno odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza prowadzącego.

Serwis Erecept.pl konsultuje pacjentów online. Podczas takiej konsultacji pacjent może otrzymać L4, skierowanie czy receptę online.

Bibliografia

  • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/health/delayed-ejaculation
  • NHS UK, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.nhs.uk/conditions/ejaculation-problems/
  • Inni czytali również