Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jak schudnąć z brzucha? Dieta, ćwiczenia czy leki?

Coraz więcej Polaków ma problem z nadmierną masą ciała, która skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach bioder, brzucha, rąk czy nóg. Niezależnie od jej rozmieszczenia, proces odchudzania musi obejmować zmianę stylu życia. Warto pamiętać, że spalając tkankę tłuszczową i modyfikując tryb życia, nie przyczyniamy się tylko do atrakcyjniejszej sylwetki, ale przede wszystkim do lepszego zdrowia.

Co zrobić, jeżeli chcesz szybko schudnąć z brzucha? Odpowiednie ćwiczenia, dieta, leki czy może zabiegi kosmetyczne? Co wybrać, aby skutecznie poprawić wygląd brzucha?

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, e-receptę, E-zwolnienie.
Jak schudnąć z brzucha? Dieta  ćwiczenia czy leki?
Autor: Redakcja Erecept.pl 04.10.2024

Co jeść, żeby zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej?

Kluczową kwestią w osiągnięciu wymarzonej sylwetki jest odpowiednia dieta, która powinna opierać się na ujemnym bilansie kalorycznym. Oznacza to, że aby chudnąć konieczne jest spożywanie mniejszej ilości kalorii niż jest wykorzystywane przez organizm; biorąc pod uwagę także ilość uprawianej aktywności fizycznej.

Zbilansowana dieta odchudzająca (o mniejszej podaży kalorii niż zużywane), picie wody, aktywny tryb życia to czynniki mające znaczący wpływ na spalanie tłuszczu także okolicy brzucha.

Zmiana nawyków żywieniowych

Kilka ważnych zasad dotyczących żywienia to:

  • pij wodę (minimum 2 litry dziennie) - przyspiesza przemianę materii, można pić także niesłodzoną czarną czy zieloną herbatę;

  • spożywaj regularnie posiłki (zapobieganie sytuacji, w której pojawia się uczucie głodu czy wręcz ataki głodu); włącz do jadłospisu chude mięso, ryby, produkty wysokobiałkowe, chudy nabiał, warzywa (w warzywach strączkowych znajduje się dużo białka, błonnika) i owoce, orzechy;

  • z codziennej diety wyeliminuj produkty wysoko przetworzone (np. fast-foody, dania gotowe, chipsy), inne słone przekąski, cukry proste, napoje słodzone (lepiej zamienić na te ze słodzikiem).

Zobacz też: Jaką dietę wybrać, żeby schudnąć?

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?

Aktywność fizyczna umiarkowanej intensywności idealnie wspomoże zdrową utratę tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia aerobowe (tętno wynosi ok. 70% tętna maksymalnego — 220 minus wiek), trening interwałowy (naprzemiennie intensywne i lżejsze serie) i inne odpowiednie aktywności pozwalają budować masę mięśniową, w tym mięśnie brzucha.

Nie należy przesadzać z intensywnymi, codziennymi treningami organizm potrzebuje czasu na regenerację.

Zabiegi kosmetyczne na okolice brzucha

Zabiegi kosmetyczne nie zastąpią diety ani ruchu, jednak mogą wspomóc proces chudnięcia i dolegliwości z nim powiązane - miejsca na ciele, w których tkanka tłuszczowa utrzymuje się mimo zrzucenia kilogramów czy obwisła skóra. Liposukcja, karboksyterapia, endermologia te wszystkie działania mają na celu wymodelowanie sylwetki, ujędrnienie skóry oraz wygładzenie cellulitu.

Co to otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna to nadmiar tkanki tłuszczowej występującej w okolicach brzucha. Rozpoznanie tego rodzaju otyłości możliwe jest w przypadku, gdy obwód pasa wynosi 94 cm dla mężczyzn i 80 cm dla kobiet lub gdy wskaźnik WHR (waist-hip ratio, stosunek obwodu brzucha w talii do bioder) jest większy niż 0,9 dla mężczyzn i 0,85 dla kobiet.

otylosc-erecept

Co robić, jeśli nie udaje się schudnąć?

Opieka dietetyka

Jeżeli nie udaje się nam zmienić swojej diety i zrzucić dodatkowych kilogramów, wskazana jest wizyta u dietetyka. Specjalista ten edukuje pacjenta na temat sposobu żywienia, a także układa dietę z produktów, których spożywanie wspomaga proces odchudzania.

Konsultacja u psychologa

Niekiedy problemy psychiczne utrudniają lub wręcz uniemożliwiają schudnięcie. Wysoki poziom stresu, depresja czy zaburzenia lękowe - wiele schorzeń nie sprzyja odchudzaniu. Pomocna może być konsultacja psychologiczna, ewentualnie dodatkowo skierowanie do psychiatry, psychoterapia i farmakoterapia zaburzeń psychicznych.

Konsultacja psychologiczna dostępna jest także online.

Wizyta u endokrynologa

U niektórych osób przyczyną problemów ze schudnięciem są zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga. Endokrynolog zleci badania pozwalające na ich rozpoznanie i włączenie odpowiedniego leczenia.

Konsultacja endokrynologiczna bez wychodzenia z domu? Wejdź na stronę erecept.

Leczenie farmakologiczne

Jeżeli wszystkie z domowych sposobów spalania tkanki tłuszczowej zawiodły, kolejnym krokiem może być dołączenie stosowania takich leków jak liraglutyd (Saxenda), semaglutyd (Wegovy), naltrekson z bupropionem, orlistat. Należy jednak pamiętać, że leczenie farmakologiczne jest uzupełnieniem terapii, a nie leczeniem podstawowym.

Zobacz także: Saxenda czy Ozempic - jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Leczenie operacyjne

W przypadku pacjentów chorujących na otyłość brzuszną, możliwością zmniejszenia masy ciała i tym samym obwodu brzucha jest operacja bariatryczna, polegająca na zmniejszeniu żołądka lub zmniejszeniu powierzchni wchłaniania pokarmu. Wskazana jest u osób z otyłością III stopnia (BMI ≥40 kg/m2) lub II stopnia (35-39,9 kg/m2) z istniejącymi powikłaniami związanymi z otyłością lub z otyłością I stopnia (30-34,9 kg/m2) chorujących na cukrzycę typu 2, z utrzymującą się hiperglikemią mimo stosowania leków doustnych i insuliny.

Najczęściej zadawane pytania:

Badania wskazują, że optymalne tempo chudnięcia to około kilogram masy ciała na tydzień. Zbyt szybkie próby schudnięcia, np. radykalne diety, dają pozorne efekty, ponieważ przeważnie efekt jest chwilowy nie da się utrzymać ich na stałe, a po zaprzestaniu masa ciała wraca do poprzedniej lub wręcz jest jeszcze większa (efekt "jojo").

W obecnym świecie, pełnym obowiązków i w ciągłym stresie, zmiana nawyków może być trudnym zadaniem. Aby mieć płaski brzuch po 40-tce, nie ma drogi na skróty kluczowe są: optymalna dieta i dopasowana do możliwości aktywność fizyczna. Wspomóc ten proces może odpowiednia farmakoterapia, włączana gdy nie udaje się schudnąć metodami niefarmakologicznymi (przy BMI ≥25kg/m2 i występowaniu minimum jednego schorzenia jako powikłania nadwagi).

Spalanie tkanki tłuszczowej bez ćwiczeń to proces wymagający zapewnienia ujemnego bilansu kalorycznego. Kluczem do schudnięcia jest utrzymanie mniejszej podaży kalorii niż zużywamy. Optymalnie powinniśmy w takiej sytuacji spożywać ok. 15% mniej kalorii niż całkowita przemiana materii (obliczana indywidualnie) — ok. 300 kcal. Jednak warto pamiętać, że regularny wysiłek fizyczny jest bardzo istotny dla zdrowia.

Jeżeli chcesz schudnąć skutecznie, to przede wszystkim musisz zmienić nawyki żywieniowe. Trwałe odchudzanie brzucha opiera się na zdrowym stylu życia odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną pozwala zgubić brzuch i utrzymać masę ciała na stałym poziomie.

Bibliografia

  • Serwis Narodowe Centrum Edukacji Zdrowotnej, [online], [dostęp 29.03.2024], dostępny pod adresem: ncez.pzh.gov.pl/zdrowe-odchudzanie/jak-jesc-aby-schudnac/
  • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/nutrition/20-tips-to-lose-belly-fat
  • Hopkins Medicine, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/8-ways-to-lose-belly-fat-and-live-a-healthier-life
  • Inni czytali również