Dlaczego kobiety wybierają ginekologa online? Jak wygląda taka konsultacja?
- Agencja SW Research na zlecenie Erecept.pl przeprowadziła badanie na temat opinii Polek o ginekologu online.
- Blisko 74 proc. badanych kobiet uważa, że ginekolog online to odpowiednia forma wizyty, gdy gdy pacjentka potrzebuje przedłużenia recepty na leki przyjmowane długofalowo.
- 71 proc. ankietowanych uważa, że telewizyta u ginekologa jest wskazana, gdy pacjentka potrzebuje recepty na antykoncepcję hormonalną.
- Skorzystanie z usług ginekologicznych online umożliwia pacjentkom zaoszczędzenie czasu i ominięcie długich kolejek w przychodni. Konsultacja u ginekologa online w Erecept.pl to koszt 99,99 zł.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Kiedy udać się do ginekologa online?
Ginekolog online i antykoncepcja awaryjna
Aż 53,7 proc. wskazało, że konsultacja lekarska online jest dobrym rozwiązaniem, kiedy kobieta chce przyjąć tabletkę dzień po i potrzebuje recepty na antykoncepcję awaryjną. W takich sytuacjach liczy się czas, a oczekiwanie na wizytę „na NFZ” może trwać zbyt długo.
Warto przypomnieć, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, dzięki której jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (EllaOne) miałby być dostępny dla osób powyżej 15. roku życia bez recepty. Trzeba podkreślić, że prezydent zapowiedział, że nie podpisze ustawy w obecnym brzmieniu, co każe wierzyć, że będzie ona jeszcze dopracowywana, a pigułki dzień po będą, póki co, dostępne tylko na receptę.Większa dyskrecja
Co ciekawe, blisko 30 proc. ankietowanych uważa, że wizyta u ginekologa online jest wskazana, gdy pacjentka wstydzi się mówić o swoich dolegliwościach w stacjonarnym gabinecie.
Wątek dyskrecji pojawił się również w raporcie „Telemedycyna oczami Polaków” wydanym przez Erecept.pl w 2023 roku. Raport opierał się na dużym badaniu opinii przeprowadzonym wśród 1000 respondentów. Ankietowani mieli – między innymi – wskazać powody, dla których zdecydowali się na konsultację telemedyczną. Wśród powodów najważniejszy był szybki termin konsultacji online (tak odpowiedziało 47 proc.) oraz forma i dostępność takiej wizyty (40 proc.). Co piąty ankietowany przyznał, że wybiera telemedycynę, bo ma za daleko do przychodni stacjonarnej (19 proc.), a 15 proc. oświadczyło, że koszty prywatnej wizyty są za wysokie. Co piąty ankietowany stwierdził, że wstydzi się mówić o swoich dolegliwościach podczas wizyty bezpośredniej (23 proc.).
Ciekawe są też wnioski z badania „Epidemiology and Treatment Barriers of Patients With Erectile Dysfunction Using an Online Prescription Platform: A Cross-Sectional Study”, w którym 13 proc. ankietowanych podkreśla, że wybór telemedycyny jest dla nich decydujący ze względu na brak dyskrecji podczas wizyty stacjonarnej.
Jak wygląda „wizyta” u ginekologa online i ile kosztuje?
Wizyta online jest przeprowadzana za pośrednictwem platformy telemedycznej, gdzie pacjentka może mieć konsultację z lekarzem z dowolnego miejsca na świecie, najczęściej za pomocą komputera, tabletu albo smartfona. Podczas takiej wizyty pacjentka może omówić swoje problemy zdrowotne, otrzymać poradę oraz zlecone badania, jeśli to konieczne, bez wychodzenia z domu.
Korzystanie z ginekologii online pozwala pacjentkom zaoszczędzić czas i uniknąć długich kolejek w tradycyjnych placówkach medycznych. Dzięki wygodzie tej formy konsultacji, pacjentki mogą łatwiej podzielić się swoimi problemami i pytaniami z lekarzem, co może przyczynić się do lepszej jakości opieki zdrowotnej.
Ponadto dla niektórych pacjentek, zwłaszcza tych mieszkających w odległych regionach, ginekolog online może być jedyną dostępną opcją skonsultowania się z lekarzem specjalistą. To z kolei może prowadzić do wcześniejszej diagnozy i leczenia schorzeń oraz poprawy ogólnego stanu zdrowia kobiet.
Ile kosztuje ginekolog online?
Koszty te mogą się różnić w zależności od dodatkowych usług, takich jak recepta czy zlecone badania. W serwisie Erecept.pl konsultacja z ginekologiem online kosztuje 99,99 złotych.
O co może zapytać ginekolog podczas e-konsultacji?
Podczas e-konsultacji ginekolog może zapytać o historię zdrowia pacjentki, jej dolegliwości obecne i przeszłe, regularność cyklu menstruacyjnego, stosowane metody antykoncepcji oraz wszelkie inne pytania mające na celu poznanie stanu zdrowia pacjentki i udzielenie odpowiedniej pomocy.
Dodatkowo lekarz może zapytać o ewentualne objawy, na które należy zwrócić uwagę oraz oczekiwania pacjentki wobec konsultacji online.
Celem tych pytań jest nie tylko uzyskanie niezbędnych informacji medycznych, ale także budowanie zaufania i zaangażowania pacjentki w proces leczenia oraz pomaganie jej w zrozumieniu najlepszego sposobu postępowania w zależności od jej indywidualnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej.