Jak obliczyć termin porodu?
Jak oblicza się termin porodu?
Najczęściej stosowaną i metodą przewidywania daty porodu jest reguła Naegelego, według której termin porodu ustala się z następującego wzoru: Termin porodu = 1. dzień ostatniej miesiączki - 3 miesiące + rok + 7 dni Przykład: Jeśli kobieta w ciąży pierwszy dzień ostatniej miesiączki miała 01.02.2024, jej spodziewany termin porodu to: 01.02.2024 - 3 miesiące + rok + 7 dni = 08.11.2024 Reguła ta dotyczy jedynie kobiet, u których cykle są regularne i trwają 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy niż 28 dni - termin porodu przesuwamy w przód. Oznacza to, że jeżeli np. cykl trwa 31 dni - należy doliczyć 3 dni (31-28=3). Wówczas nasz spodziewany termin to: 08.11.2024 + 3 dni = 11.11.2024 Podobnie w przypadku cykli krótszych niż 28 dni - termin porodu przesuwamy w tył. Jeśli np. cykl trwa 26 dni - odejmujemy 2 dni (28-26=2). Wychodzi nam wówczas: 08.11.2024 - 2 dni = 06.11.2024
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Dlaczego termin porodu liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia?
Data porodu jest wyznaczana na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia (do którego zazwyczaj dochodzi około 2 tygodnie później), ponieważ dokładna data zapłodnienia jest bardzo trudna do określenia. Z tego powodu jako wyznacznik wykorzystuje się pierwszy dzień miesiączki, który jest datą dużo bardziej pewną.
Jak lekarz oblicza termin porodu?
Na pierwszej wizycie w ciąży ginekolog oblicza termin porodu zgodnie z regułą Naegelego, a więc na podstawie daty ostatniej miesiączki i długości cyklów podanych przez pacjentkę. Oprócz tego określa wiek ciąży i przewidywany czas rozwiązania na podstawie badania ultrasonograficznego, a dokładniej pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL). Ma to szczególne zastosowanie w I trymestrze ciąży (najbardziej wiarygodne do 10. tygodnia ciąży). W późniejszym okresie ciąży określenie wieku ciążowego i terminu porodu jest trudniejsze z uwagi na większe różnice we wzrastaniu wewnątrzmacicznym.
Czy poród powinien wydarzyć się w spodziewany dzień porodu?
Bardzo rzadko zdarza się, że faktyczny termin porodu jest zgodny z przewidywanym terminem (rodzi się w nim około 5% dzieci). Prawidłowa, donoszona ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Wyznaczanie terminu porodu ma jedynie charakter orientacyjny. Jest ono jednak bardzo ważne, ponieważ na podstawie przewidywanego terminu porodu określić można, czy poród odbywa się o fizjologicznym czasie, czy jest przedwczesny, czy może ciąża jest przenoszona. Pozwala również sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo i ma znaczenie w postęĻowaniu z noworodkiem po urodzeniu. Jeżeli potrzebujesz porady ginekologicznej, skontaktuj się z ginekologiem online w erecept.pl .