Kalendarzyk miesiączki - dlaczego warto prowadzić? Czy jest skuteczny jako antykoncepcja?
Kobiety decydują się na korzystanie z naturalnych metod antykoncepcji z różnych względów - światopoglądowych, religijnych czy zdrowotnych, przez co często świadomie rezygnują z innych, bardziej zaawansowanych metod zapobiegania niechcianej ciąży.
Na szczęście istnieje szeroki wybór metod naturalnej antykoncepcji - jedną z nich jest prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego. Sposób ten opiera się na śledzeniu cyklu menstruacyjnego, co umożliwia obliczenie dni płodnych i utrzymywanie wstrzemięźliwości seksualnej podczas tego okresu.
Warto prowadzić kalendarzyk nie tylko po to, aby uniknąć niechcianej ciąży - metoda ma też kilka innych zastosowań: może ułatwić starania o ciąże oraz pomaga monitorować swój stan zdrowia.
W skrócie
- Metoda kalendarzykowa jest naturalną formą antykoncepcji, która opiera się na obliczaniu dni, w których istnieje możliwość zajścia w ciążę, i powstrzymywaniu się od stosunków seksualnych w tych okresach.
- Kalendarzyk cechuje się niską skutecznością jako antykoncepcja. Nawet co druga kobieta zachodzi w ciążę, korzystając z tej metody antykoncepcji.
- Korzystanie z kalendarzyka może przyczynić się do lepszego zrozumienia stanu zdrowia intymnego. Śledzenie regularności i długości cykli miesięcznych umożliwia wcześniejsze zauważenie niepokojących zmian, które mogą sygnalizować różne schorzenia.
- Kalendarzyk online dostępny jest na erecept.pl (także w aplikacji).
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Co to jest metoda kalendarzykowa?
Metoda kalendarzykowa, znana również jako metoda Ogino-Knausa, to naturalny sposób antykoncepcji polegający na wyliczaniu dni, podczas których może potencjalnie dojść do zapłodnienia i unikaniu aktywności seksualnej w tym czasie.
Sposób wyliczania dni płodnych opiera się na założeniu, że czas od owulacji do kolejnego krwawienia miesiączkowego jest stały i trwa średnio 14 dni, a do zapłodnienia może dojść kilka dni przed oraz po owulacji.
@erecept.pl Jaką antykoncepcję stosujecie? Napiszcie w komentarzu 👇#tabletkiantykoncepcyjne #antykoncepcja #ginekolog #erecept ♬ Flowers - Miley Cyrus
Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?
Aby zapewnić największą wiarygodność tej metody, należy wcześniej (przez co najmniej pół roku) obserwować cykle i zapisywać swoje spostrzeżenia w kalendarzu. Zaleca się, aby kobieta stosująca tę metodę odnotowywała każdorazowo, kiedy nastąpił pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego).
Na podstawie takich notatek można później określić długość cykli oraz ich regularność, a następnie obliczyć dni płodne.
Jak obliczyć dni płodne?
W celu oszacowania, kiedy następuje pierwszy dzień okresu płodnego, należy:
w przypadku regularnych cykli - odjąć 18 od liczby dni w cyklu;
w przypadku nieregularnych cykli - odjąć 18 od liczby dni najkrótszego cyklu.
Aby wyznaczyć ostatni dzień płodny, należy:
w przypadku regularnych cykli - odjąć 11 od liczby dni w cyklu;
w przypadku nieregularnych cykli - odjąć 11 od liczby dni najdłuższego cyklu.
Kalkulacja dni płodnych według opisanej powyżej metody sprawdza się przede wszystkim u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi.
Jaka jest skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?
Niestety, kalendarzyk małżeński charakteryzuje się niską skutecznością antykoncepcyjną. Indeks Pearla w przypadku stosowania tej metody antykoncepcji wynosi od 1 do 47 (w zależności od regularności cyklu). Oznacza to, że nawet co druga kobieta zachodzi w niechcianą ciążę, korzystając z kalendarzyka.
Jest to zatem dobry sposób dla par, które zgadzają się z ryzykiem niskiej skuteczności tej metody np. dla małżeństw nieplanujących dziecka, ale jednocześnie niemających nic przeciwko ewentualnej niespodziewanej ciąży.
Co może zmniejszyć skuteczność kalendarzyka?
Największą niepewnością związaną z korzystaniem z metody kalendarzykowej jest regularność cykli menstruacyjnych. Przez to, że metoda ta opiera się głównie na założeniu, że cykle trwają określoną liczbę dni, a niezmiernie rzadko zdarzają się kobiety z idealnie regularnymi cyklami, obarczona jest ona sporym ryzykiem powstania niechcianej ciąży.
Istnieje wiele czynników mogących wpływać na rytm cyklu miesięcznego, a tym samym zaburzać wiarygodność obliczeń stosowanych w tej metodzie. Do takich czynników należą:
stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie;
zaburzenia hormonalne;
infekcje, gorączka, choroby ogólnoustrojowe;
antybiotyki;
nadużywanie alkoholu;
zaburzenia psychiczne;
podróże;
rygorystyczne odchudzanie się.
W przypadku posiadania powyższych czynników ryzyka nie zaleca się stosowania metody kalendarzowej jako jedynej formy antykoncepcji.
Dla kogo jest kalendarzyk?
Idealną kandydatką do korzystania z metody kalendarzowej jest kobieta z regularnymi cyklami, która jest w stanie zaakceptować spore ryzyko związane z niską skutecznością tej metody.
Nie zaleca się stosowania jej natomiast w przypadku, gdy kobieta ma nieregularne cykle (różnica pomiędzy najkrótszym a najdłuższym cyklem wynosi ponad 8 dni). Co więcej, nie powinno się stosować kalendarzyka w okresie połogu, a także, gdy cykle trwają krócej niż 25 dni.
Jak rozpoznać owulację i zwiększyć skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?
Ze względu na niską skuteczność antykoncepcyjną metody kalendarzowej, warto obserwować swoje ciało pod kątem innych objawów sugerujących wystąpienie owulacji i w przypadku ich wystąpienia również powstrzymać się od współżycia.
Charakterystyczne objawy owulacji obejmują:
wzrost ilości śluzu pochwowego - wydzielina staje się bezbarwna, bezwonna i ciągnąca się (przypomina białko jaja kurzego);
tkliwość piersi;
zwiększony popęd seksualny;
jednostronny ból podbrzusza;
bardziej miękka i lekko rozwarta szyjka macicy;
niewielki wzrost temperatury ciała (o około 0.5 stopnia Celsjusza) - spowodowany wyrzutem progesteronu. Istnieje oddzielna metoda naturalnej antykoncepcji polegająca na codziennym mierzeniu temperatury ciała w pochwie.
Obserwowanie swojego ciała pod kątem powyższych objawów pozwala z większym prawdopodobieństwem dokonać prawidłowej oceny dni płodnych.
Zalety i wady stosowania kalendarzyka małżeńskiego
Zalety - dlaczego warto prowadzić kalendarzyk?
Wyznaczenie dni płodnych metodą kalendarzową ma kilka bardzo istotnych zalet:
prostota w użyciu - konieczne jest wykonanie jedynie kilku bardzo łatwych obliczeń;
brak ingerencji w organizm kobiety - w przeciwieństwie do np. antykoncepcji hormonalnej, która niesie ze sobą wiele skutków ubocznych oraz ma liczne przeciwwskazania zdrowotne, kalendarzyk nie wpływa w żaden sposób na zdrowie pacjentki;
zwiększona świadomość własnego ciała i możliwość wychwycenia nieprawidłowości zdrowotnych - śledzenie cyklu to nie tylko metoda antykoncepcji, ale także dobry nawyk pozwalający na wykrycie problemów zdrowotnych, które mogą objawiać się zmianą regularności cyklu miesięcznego;
niska cena - inne metody zapobiegania ciąży bywają dosyć kosztowne, natomiast kalendarzyk małżeński nie wymaga żadnych nakładów finansowych;
brak przeciwwskazań światopoglądowych - metoda kalendarzyka małżeńskiego jest akceptowana przez osoby wierzące, którym religia uniemożliwia korzystanie z innych metod antykoncepcji.
Wady kalendarzyka małżeńskiego
Oprócz najistotniejszej kwestii - niskiej skuteczności, metoda kalendarzyka małżeńskiego cechuje się kilkoma dodatkowymi wadami:
nie bierze pod uwagę wielu zmiennych mogących wpływać na regularność cyklu oraz skuteczność tej metody (stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie, zaburzenia hormonalne itd.);
wiąże się z koniecznością abstynencji przez wiele dni w miesiącu (w czasie dni płodnych, które często trwają nawet kilkanaście dni) - biorąc pod uwagę, że okres okołoowulacyjny jest czasem, gdy kobieta ma największą ochotę na seks, wprowadza to spory dyskomfort w życiu pacjentki;
może powodować niepokój i niepewność czy ochrona przed niechcianą ciążą jest wystarczająca;
metoda jest zależna od kobiety, która musi dobrze znać swój organizm, aby dokonać poprawnego oszacowania dni płodnych.
Metoda kalendarzykowa jako sposób naturalnego planowania rodziny
Metoda kalendarzykowa stosowana jest nie tylko w celach antykoncepcyjnych. Niektóre pary korzystają z metody Knausa-Ogino także w trakcie starań o potomstwo. W takich przypadkach po wstępnej obserwacji cyklu i ustaleniu dni płodnych współżycie powinno się odbywać w dni obliczone jako płodne, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu prokreacyjnego.
Internetowe kalendarzyki
Wraz z postępem technologii wiele aspektów życia codziennego staje się łatwiejszych. Jednym z nich jest prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego online.
Kalendarzyk online można prowadzić między innymi na stronie erecept.pl oraz w aplikacji serwisu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć kalendarz dni płodnych zawsze pod ręką. Pozwala on w szybki i prosty sposób sprawdzić dni płodne, przewidywany czas owulacji oraz czas krwawienia.
Ponadto internetowy kalkulator dni płodnych pomaga wyeliminować prawdopodobieństwo pomyłki w trakcie obliczeń matematycznych, co zwiększa skuteczność tej metody.
Kalendarzyk jako pomocne narzędzie oceny zdrowia intymnego
Kalendarzyk może okazać się pomocny w ocenie swojego stanu zdrowia intymnego. Monitorowanie długości i regularności cyklów pozwala na szybkie wychwycenie niepokojących zmian, mogących być objawem różnych chorób np. obfitych miesiączek w przypadku endometriozy .
Ponadto, ginekolog często zadaje pytania o regularność cykli oraz o datę ostatniej miesiączki w trakcie wizyty lekarskiej. Sumiennie prowadzony kalendarzyk może okazać się być przydatny, aby szczerze odpowiedzieć na te pytania.
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- W skrócie
- Co to jest metoda kalendarzykowa?
- Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?
- Jaka jest skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?
- Dla kogo jest kalendarzyk?
- Jak rozpoznać owulację i zwiększyć skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?
- Zalety i wady stosowania kalendarzyka małżeńskiego
- Metoda kalendarzykowa jako sposób naturalnego planowania rodziny
- Internetowe kalendarzyki
- Kalendarzyk jako pomocne narzędzie oceny zdrowia intymnego
- Bibliografia