Nowe wkładki domaciczne - jak działają kulki miedziane?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele metod pomocnych w zapobieganiu ciąży m.in. tabletki antykoncepcyjne. Każda kobieta może wybrać metodę antykoncepcji w zależności od indywidualnych preferencji i stylu życia. Jedną z nich jest miedziana wkładka wewnątrzmaciczna Ballerine dostępna do sprzedaży w Polsce od 2018 roku. Jej działanie polega na stopniowym uwalnianiu jonów miedzi, wyniku czego pojawia się obrzęk i przekrwienie śluzówki macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka i w konsekwencji zajście w ciążę.
Czym są antykoncepcyjne kulki miedziane?
Kulki miedziane (ang. intra uterine ball) to antykoncepcja niehormonalna najnowszej generacji. W przeciwieństwie do znanej wcześniej miedzianej wkładki domacicznej w kształcie litery T, te wkładki posiadają specjalistyczny polimerowy system, który umożliwia zapamiętywanie kształtu nawet do 5 lat.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Jak działają kulki miedziane?
Wkładka domaciczna Ballerine ma postać miedzianych koralików nawleczonych na nitkę z poliamidowego włókna monofilamentowego - to unikalne tworzywo wykorzystywane przez lata w kardiochirurgii sprawia, że po założeniu wkładki przyjmuje ona swój docelowy, pierwotny kształt kuli.
Spirala antykoncepcyjna Ballerine zawiera jony miedzi, które wraz ze stopniowym uwalnianiem prowadzą do powstania kontrolowanego, miejscowego stanu zapalnego. W wyniku tego pojawia się obrzęk i przekrwienie śluzówki macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka i w konsekwencji zajście w ciążę.
Ponadto jony miedzi zmniejszają ruchliwość plemników, utrudniając im dotarcie do komórki jajowej, co jeszcze skuteczniej ogranicza możliwość zapłodnienia.
Jak wygląda aplikacja wkładki Ballerine?
Aplikację i usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej wykonuje ginekolog pod kontrolą USG, aby upewnić się, że znajduje się ona we właściwym miejscu. Założenie polega na umieszczeniu aplikatora w macicy i uwolnieniu wkładki, która natychmiast przyjmuje docelowy kształt. Na koniec procedury, lekarz przycina sznureczek i ocenia położenie wkładki w badaniu obrazowym.
Dla kogo antykoncepcja w postaci wkładek domacicznych?
Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna Ballerine jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet powyżej 16. roku życia. Polecana szczególnie dla kobiet, które nie mogą stosować hormonalnych metod antykoncepcji.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kulek miedzianych?
Podobnie, jak klasyczna spirala miedziana, wkładka domaciczna Ballerine jest przeciwwskazana, jeśli występują:
wady budowy macicy np. macica dwurożna, macica z przegrodą,
mięśniaki w obrębie macicy,
choroba Wilsona,
uczulenie na miedź,
stany zapalne miednicy mniejszej,
nieprawidłowe wyniki cytologii szyjki macicy.
Jakie są skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej?
Wkładka miedziana nie zawiera hormonów, przez co wykazuje działanie lokalne, w przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej. Pacjentka powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpiły u niej objawy takie jak:
brak miesiączki,
krwawienia z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami,
ból brzucha,
ból miednicy,
ból w odcinku krzyżowym kręgosłupa,
skurcze,
gorączka.
Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na spiralę antykoncepcyjną?
Podstawowe informacje o omawianej spirali antykoncepcyjnej:
wkładka domaciczna Ballerine kosztuje około 500 zł i jest dostępna bez recepty;
przed założeniem wkładki konieczne jest wykonanie badania cytologicznego (wynik cytologii nie powinien być starszy niż 6 miesięcy);
skuteczność Ballerine wynosi ponad 99% w zapobieganiu ciąży.
Bibliografia
Inni czytali również
- Spis treści
- Czym są antykoncepcyjne kulki miedziane?
- Jak działają kulki miedziane?
- Jak wygląda aplikacja wkładki Ballerine?
- Dla kogo antykoncepcja w postaci wkładek domacicznych?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania kulek miedzianych?
- Jakie są skutki uboczne wkładki wewnątrzmacicznej?
- Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na spiralę antykoncepcyjną?
- Bibliografia