Podróbki Ozempicu zalały rynek - jak rozpoznać fałszywy lek?
Ozempic, czyli lek stosowany w leczeniu cukrzycy i otyłości, stał się w ostatnim czasie hitem na rynku farmaceutycznym. Sprzedawany jest on w wielu krajach na całym świecie i cieszy się ogromną popularnością oraz uznaniem pacjentów, przez których jest stosowany.
W październiku 2023 roku zaczęły pojawiać się niepokojące informacje na temat pojawienia się sfałszowanych partii leków w legalnym łańcuchu dystrybucji. Czy pacjenci powinni się tym martwić? Jak rozróżnić oryginał od podróbki Ozempicu?
Czym jest lek Ozempic?
Substancją czynną leku Ozempic jest semaglutyd, czyli hormon inkretynowy wiążący i aktywujący receptor GLP-1, wynikiem czego jest zwiększone poposiłkowe stężenie insuliny, regulacja wydzielania glukagonu oraz opóźnione opróżnianie żołądka, co z kolei powoduje obniżenie glikemii oraz spadek masy ciała.
Ozempic stosowany jest w leczeniu cukrzycy oraz ze względu na swoje działanie obniżające masę ciała - w leczeniu otyłości.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Podróbki leku Ozempic na rynku
W ostatnim kwartale 2023 roku świat obiegła informacja o wykryciu na rynku farmaceutycznym tysięcy egzemplarzy leku Ozempic, które okazały się być podrobione.
Fałszywy Ozempic wykryto w ponad dwunastu krajach, w tym również w Europie (między innymi w Niemczech, Austrii i Wielkiej Brytanii), a eksperci ostrzegają, że część fałszywych produktów wciąż może być dostępna w aptekach.
Jak rozpoznać sfałszowany Ozempic?
Amerykańska Agencja Żywności i Leków( FDA), która intensywnie bada tę sprawę, ostrzega pacjentów przed stosowaniem sfałszowanych produktów i wyjaśnia, że można je zidentyfikować, weryfikując numer partii oraz numer seryjny.
Podrobione leki mają numer partii NAR0074 i numer seryjny 430834149057. Oba te numery można znaleźć na opakowaniu leku.
Oprócz tego podrobione partie leku Ozempic można rozpoznać za pomocą różnic w ich wyglądzie w porównaniu do oryginalnych produktów.
Oryginalny Ozempic - jak wygląda?
Podczas nastawiania dawki, w okienku dawki oryginalnego preparatu widnieje zawsze tylko jedna cyfra, ponieważ za pomocą oryginalnego wstrzykiwacza Ozempic da się nastawić tylko jedną możliwą dawkę, np. 1 mg.
Podczas przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz nie wydłuża się i nie zmienia swojego wyglądu.
Nie ma żadnej skali na części szklanej wstrzykiwacza.
Sfałszowany Ozempic - jak wygląda?
W okienku dawki mogą być widoczne różne dawki, ponieważ sfałszowany preparat pozwala na nastawienie różnych dawek od 0 do 80.
W trakcie przekręcania licznika dawki, wstrzykiwacz za każdym razem wydłuża się.
Na części szklanej wystającej z części plastikowej wstrzykiwacza widać skalę oraz towarzyszące jej liczby.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że podrobione preparaty Ozempic w Polsce mają niemieckie etykiety, co może dodatkowo ułatwić ich identyfikacje.
Czy sfałszowany Ozempic jest bezpieczny?
Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, żaden sfałszowany produkt medyczny nie jest w pełni bezpieczny, ponieważ takie leki nie są w żaden sposób kontrolowane ani badane pod kątem jakości. Ponadto składniki takich preparatów są często gorszej jakości oraz bywają zmieszane w nieodpowiednich proporcjach lub zanieczyszczane. Zdarza się nawet, że są to związki zupełnie inne od deklarowanych na opakowaniu.
Nie można mieć zatem pewności, czy podrobiony Ozempic faktycznie zawiera semaglutyd. Kilku pacjentów w Austrii trafiło do szpitala po skorzystaniu z podrobionego leku, gdzie zgłaszali pojawienie się drgawek i hipoglikemii. Objawy te sugerowały obecność insuliny w składzie podrobionego Ozempicu, co później zostało oficjalnie potwierdzone przez niemieckie władze.
Stosowanie insuliny bez konsultacji z lekarzem może powodować poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów, więc używanie sfałszowanego leku Ozempic jest bardzo niebezpieczne i stanowczo odradzane.
Oprócz problemów z substancją czynną okazało się, że igły będące składem tego preparatu są również podrobione, przez co nie można potwierdzić ich sterylności. Używanie potencjalnie niesterylnych igieł (w celu iniekcji) może wiązać się z ryzykiem zakażenia groźnymi drobnoustrojami, co dodatkowo budzi niepokój związany z podrobionymi partiami leku.
Jak uniknąć kupna sfałszowanego produktu leczniczego Ozempic?
Doniesienia o podrobionych lekach wywołały panikę wśród pacjentów stosujących lek Ozempic, którzy zaczęli bać się o swoje zdrowie i rozważać odstawienie leku. W większości przypadków nagłe odstawienie leku nie jest zalecane, a pacjenci powinni skupić się raczej na weryfikacji leków i upewnieniu się, że stosowane przez nich preparaty pochodzą z legalnych źródeł.
Aby uniknąć sfałszowanego leku, produkt leczniczy Ozempic należy nabywać tylko i wyłącznie na podstawie recepty w legalnych aptekach z licencją państwową.
Ponadto, przed dokonaniem iniekcji, należy sprawdzić ulotkę dotyczącą leku Ozempic oraz zweryfikować wygląd wstrzykiwacza kierując się wskazówkami przedstawionymi we wcześniejszej części artykułu.
Absolutnie przeciwwskazane jest kupowanie leku Ozempic z jakichkolwiek innych źródeł takich jak: strony internetowe czy osoby nieupoważnione do sprzedaży. W przypadku gdy znajdziemy tego typu oferty lub natrafimy osobiście na fałszywy Ozempic, powinniśmy to jak najszybciej zgłosić odpowiednim instytucjom np. Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu lub policji.
Jaka jest dostępność leku Ozempic w aptekach?
W ostatnim czasie pacjenci zaczęli dostrzegać problem z dostępnością Ozempicu w aptekach. Brak leku na polskim rynku ma związek ze wzrostem zainteresowania pacjentów jego spektakularnym efektem odchudzającym i zwiększonym popytem na ten preparat.
Aktualnie (w styczniu 2024) według danych z portalu GdziePoLek, Ozempic można kupić tylko w 5 aptekach na terenie całego kraju.
Zobacz także: Ozempic- dlaczego nie ma go w aptekach?