Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Jeśli zastanawiasz się, czy można wykupić rozpoczętą receptę w innej aptece, odpowiedź brzmi: tak, można. Po wykupieniu części leków na receptę w jednej aptece, resztę możesz zrealizować w dowolnej innej aptece w Polsce, pod warunkiem, że pozostała część recepty nie została już zrealizowana. Warto jednak pamiętać, że apteki mogą mieć różne stany magazynowe, dlatego najlepiej jest wcześniej upewnić się, że wybrana apteka posiada potrzebne leki.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, e-receptę, E-zwolnienie.
Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.01.2025

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece? Podsumowanie

  • Możliwość realizacji: Rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece, pod warunkiem, że pozostałe leki nie zostały jeszcze wydane.
  • Ważność recepty: Okres ważności recepty pozostaje ten sam, niezależnie od apteki.
  • Dane pacjenta: Apteka może zweryfikować informacje pacjenta i zrealizowaną część recepty.
  • System e-recepty: Elektroniczny system umożliwia realizację recepty w różnych miejscach.
  • Apteki: Wszystkie apteki mają dostęp do centralnego systemu, co pozwala na kontynuację wykupienia leków.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Lek z e-recepty wystawiony w kilku opakowaniach należy zrealizować w tej samej aptece, natomiast jeśli lekarz wystawił dwa różne produkty lecznicze - można je wykupić w oddzielnych aptekach.

Co się stanie, jak nie wykupię recepty?

Niewykupienie recepty nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, pomijając oczywiście potencjalne negatywne skutki zdrowotne.

Jak odzyskać utracony kod recepty?

Aby odzyskać utracony kod recepty, należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, a następnie odszukać go w zakładce “Recepty”.

Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Tak, lekarz jest w stanie sprawdzić, czy pacjent zrealizował receptę, a nawet to ile leków wykupił. Wystarczy, że zaloguje się do Internetowego Konta Pacjenta.

Zobacz także: Czy lekarz widzi wykupienie recepty?

Czym jest e-recepta?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta , jest dokumentem w cyfrowej postaci, który zawiera informacje o przepisanych przez lekarza lekach wraz z ich dawkowaniem oraz zalecanym czasem stosowania.

Dzięki wprowadzeniu e-recept wypisywanie, przetwarzanie oraz proces realizacji recept został usprawniony. Od stycznia 2020 roku taki sposób wystawiania recept jest obowiązkowy, z pewnymi wyjątkami (np. recepta pro auctore lub pro familiae, brak dostępu do systemu teleinformatycznego).

Aby wykupić przepisane leki w danej aptece, należy podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL pacjenta. Do każdej e-recepty nadaje się nowy kod. Możliwe jest wykupienie zamienników leków, o ile nie zostało to inaczej określone w e-recepcie.

erecepta-erecept

E-recepty w różnych aptekach

Wśród pytań dotyczących recepty online, często pojawia się to o możliwość realizacji e-recepty w różnych aptekach.

Na przykład, jeśli lekarz przepisał na recepcie trzy opakowania danego leku, pacjent kupił jedno opakowanie, to kolejne przepisane opakowania leku musi kupić w tej samej aptece.

Co w przypadku przepisania kilku różnych leków? Jeśli lekarz wystawił dwa opakowania leku A, jedno opakowanie leku B, to pacjent może kupić leki A i B w różnych aptekach. Natomiast drugie opakowanie leku A musi być kupione tam, gdzie wykupione zostało pierwsze opakowanie. Reasumując, jeden lek z e-recepty, nawet w kilku opakowaniach, należy zrealizować w jednej aptece.

Dlaczego trzeba kupić lek w jednej aptece? Czy jest możliwość wydawania zamienników leków?

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, realizacja e-recepty na jeden lek ma na celu bezpieczeństwo samego pacjenta. Dla recept jest wystawiany dokument realizacji recepty DRR: jeśli wykupimy lek częściowo, to ustawia się w DRR status częściowej realizacji. Kupowanie tego samego leku z jednej e-recepty w dowolnej, innej aptece zwiększałoby ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przykłada się na utrudnione wykonywanie korekt.

Ponadto w przypadku leków refundowanych, taka sytuacja utrudniałaby prawidłowe rozliczanie się apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co więcej, ogranicza to ryzyko popełnienia błędów w przypadku wydawania zamienników leków (co w wielu przypadkach jest możliwe, o ile lekarz nie zaznaczy na e-recepcie inaczej), różnych konfiguracji opakowań (np. inna liczba tabletek) itd.

Oczywiście może to stanowić pewne utrudnienie, jeśli w danej aptece dostępne są leki w mniejszej ilości, a po kolejne opakowanie leku trzeba wrócić po pewnym czasie. Jeśli wiesz, że będziesz kupować pierwsze opakowanie jednego leku w innej aptece niż zwykle, to warto poprosić lekarza o wystawienie oddzielnej e-recepty, aby móc wykupić opakowania z kolejnej e-recepty w dowolnej innej aptece.

Bibliografia

  • Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://pacjent.gov.pl/
  • Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.gov.pl/
  • Inni czytali również