Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jak kupić leki na e-receptę przez internet?

Wprowadzenie elektronicznych recept, znanych jako recepty online lub e-recepty zrewolucjonizowało sposób, w jaki pacjenci nabywają swoje leki. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, zakup leków na receptę przez internet stał się wygodniejszy i bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, e-receptę, E-zwolnienie.
Jak kupić leki na e-receptę przez internet?
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.01.2025

E-recepta - podstawowe informacje

Elektroniczna recepta to dokument cyfrowy zawierający informacje o przepisanym przez lekarza leku oraz jego dawkowaniu i czasie stosowania.

E-recepty są wprowadzane w celu usprawnienia procesu wypisywania, przetwarzania i realizacji recept.

Od 8 stycznia 2020 roku każda recepta wystawiona w Polsce obowiązkowo musi mieć formę elektroniczną, z wyjątkiem np. recept pro auctore czy pro familiae, które osoba uprawniona może wystawić dla siebie bądź osoby z najbliższej rodziny, w przypadku braku dostępu do systemu teleinformatycznego czy recepty dla pacjenta o nieustalonej tożsamości.

Zobacz także: Jak najtaniej można zdobyć e-receptę?

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak działa internetowe konto pacjenta?

Internetowe konto pacjenta (IKP) to platforma umożliwiająca pacjentom łatwy dostęp do swoich danych medycznych, w tym informacji na temat przepisanych leków.

Dodatkowo oferuje możliwość zamówienia recept elektronicznych na preparaty przyjmowane na stałe oraz uzyskania recepty transgranicznej (obecnie dostępne wyłącznie w Chorwacji, Finlandii i niektórych regionach Hiszpanii).

Jak korzystać z e-recepty?

E-receptę można uzyskać na trzy sposoby. Osoby korzystające z Internetowego Konta Pacjenta otrzymają 4-cyfrowy kod przesłany wiadomością SMS lub w pliku PDF na adres e-mail. W przypadku pozostałych pacjentów, e-recepta zostanie przekazana w formie wydruku informacyjnego w gabinecie lekarskim.

Lek wydawany na receptę można wykupić w dowolnej aptece stacjonarnej, podając kod dostępu do recepty oraz numer PESEL pacjenta, dla którego wystawiono e-receptę. Można też pokazać farmaceucie załącznik PDF z kodem QR lub wydruk informacyjny w formie papierowej.

Jeśli zamierzasz zrealizować receptę w aptece online, warto wiedzieć, że nie wszystkie z nich mają taką możliwość. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych recept papierowych, wiele aptek internetowych oferuje opcję dokonania rezerwacji leków i odbioru ich w punkcie stacjonarnym.

Jaki jest termin realizacji e-recepty?

E-recepta ważna jest przez rok (365 dni).

W niektórych przypadkach termin realizacji jest jednak krótszy. Czas na wykupienie recepty na antybiotyk wynosi tydzień (7 dni), na leki psychotropowe i narkotyczne - miesiąc (30 dni), a na preparaty immunologiczne - 4 miesiące (120 dni) od daty wystawienia.

Jeżeli osoba uprawniona do wystawiania recepty online nie określi maksymalnego terminu realizacji, to zakłada się, że recepta będzie ważna przez maksymalnie 30 dni od daty jej wystawienia lub od daty zaznaczonej na recepcie jako "od dnia" realizacji.

Czy e-receptę można poprawić?

W przeciwieństwie do recept papierowych, e-recepty nie mogą być poprawiane.

W przypadku tradycyjnych recept farmaceuci często decydowali się na realizację recepty, nawet jeśli nie spełniała ona wszystkich wymogów formalnych np. w przypadku nieczytelnie zapisanego sposobu dawkowania czy braku danych pacjenta.

Z e-receptą nie ma takiej możliwości. Jeśli są jakiejkolwiek nieprawidłowości, pacjent musi udać się do lekarza, który ją wystawił, aby wprowadzić poprawki i ponownie wygenerować elektroniczną receptę.

erecepta-erecept

Czy cały pakiet e-recept trzeba zrealizować w jednej aptece?

Nie jest wymagane, aby pacjent zrealizował pakiet e-recept w jednej aptece.

Przykładowo - jeśli pacjent posiada pakiet z trzema e-receptami, może zrealizować każdą z nich w trzech różnych aptekach.

Z kolei wszystkie kolejne opakowania tego samego preparatu powinny być nabywane w tej samej aptece, w której pacjent zakupił pierwsze opakowanie leku.

Jest to szczególnie korzystne dla osób, które potrzebują specjalistycznych leków, trudno dostępnych w jednej konkretnej aptece.

Sprzedaż leków na receptę przez internet

Apteka internetowa działa podobnie jak zwykły sklep internetowy, gdzie kupujący może zamówić leki. Pacjent wskazuje interesujący go produkt, określa formę płatności oraz wybiera metodę wysyłki, a po opłaceniu zamówienia, dany preparat zostanie wysłany pod wskazany adres.

Istnieje jednak istotna różnica - w aptece internetowej bez problemu można kupić tylko leki wydawane bez recepty oraz wiele suplementów diety. Chociaż niektóre leki na receptę są również dostępne w ofercie, ich sprzedaż jest ograniczona, a opcje dostawy są zawężone do wyboru konkretnej apteki, do której trafi zamówiony produkt.

Czy apteka internetowa może dostarczyć leki bezpośrednio do domu pacjenta?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie jest możliwa sprzedaż wysyłkowa leków na receptę przez internet. Pacjent po leki musi udać się osobiście w jednym ze stacjonarnych punktów aptecznych.

W przeszłości Ministerstwo Zdrowia planowało wprowadzić do projektu ustawy Prawo Farmaceutyczne nowelizację umożliwiającą realizację e-recepty na stronie internetowej apteki z możliwością dostawy do domu dla osób niepełnosprawnych. Po pewnym czasie wycofano się z tego pomysłu z uwagi na wątpliwości związane z bezpieczeństwem przechowywania, przewozem produktów leczniczych, a nawet ryzykiem ich nielegalnego wywozu za granicę.

Istnieje jednak sposób na to, aby zrealizować receptę online z dostawą pod wskazany adres. Nowością w tej dziedzinie jest niedawno uruchomiona strona Amboo.eu. Pozwala ona kupować leki na receptę w aptece stacjonarnej bez konieczności wychodzenia z domu. Określony preparat jest odbierany przez asystenta w imieniu pacjenta, a następnie zamówienie zostaje dostarczone pod wskazany adres w ciągu godziny. W taki sposób można zamawiać leki na receptę bądź bez recepty oraz kosmetyki.

Obecnie usługa funkcjonuje wyłącznie w Warszawie, ale w planach jest poszerzenie jej zasięgu na inne miasta w Polsce.

Bibliografia:

1. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 13. kwietnia 2023], dostępny w internecie:
https://pacjent.gov.pl/

2.Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 30. maja 2023], dostępny w internecie:
https://www.gov.pl/

Inni czytali również