Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Ile jest ważna e-recepta na antykoncepcję? Kto ją może wypisać?

Doustna antykoncepcja hormonalna, jaką są tabletki antykoncepcyjne, jest jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Choć kobiety w celu ich uzyskania, zgłaszają się zazwyczaj do lekarza ginekologa, to nie tylko ten lekarz może wystawić receptę czy receptę online. Receptę na tabletki antykoncepcyjne może wypisać każdy lekarz, pielęgniarka oraz położna pod pewnymi warunkami. Recepta na tabletki antykoncepcyjne jest ważna zazwyczaj przez 30 dni od daty wystawienia.

Konsultacja z e-receptą na antykoncepcję
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Ile jest ważna e-recepta na antykoncepcję? Kto ją może wypisać?
Autor: Redakcja Erecept.pl 31.12.2024

Recepta na antykoncepcję hormonalną - najważniejsze informacje

  • Receptę na tabletki antykoncepcyjne może wypisać lekarz każdej specjalizacji, w tym ginekolog, internista, a także lekarz rodzinny.
  • Pielęgniarki i położne mogą również wypisać receptę na antykoncepcję, ale tylko w ramach kontynuacji zaleceń lekarskich.
  • Recepta może być wystawiona podczas wizyty stacjonarnej, online lub poprzez teleporadę.
  • Przed wystawieniem recepty lekarz ocenia stan zdrowia pacjentki, co może obejmować wywiad i badania.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jakie tabletki antykoncepcyjne są dostępne na receptę?

Tabletki antykoncepcyjne są wydawane wyłącznie na receptę. Na polskim rynku dostępne są jednoskładnikowe i dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Wśród nich znajdziemy takie preparaty jak:

  • Vibin,

  • Vibin mini,

  • Vines,

  • Atywia,

  • Atywia Daily,

  • Evra,

  • Belara,

  • Novynette,

  • Microgynon 21.

Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty, które zaliczane są do grupy antykoncepcji hormonalnej (preparatów antykoncepcyjnych zawierających hormony). Ich mechanizm działania opiera się na wpływie hormonów na organizm kobiety.

Z uwagi na zawartość substancji czynnych tabletki antykoncepcyjne nie są obojętne dla zdrowia pacjentki - mogą wywoływać działania niepożądane. Dlatego do wykupienia tabletek antykoncepcyjnych niezbędna jest recepta. Recepta na antykoncepcję hormonalną może być wydana w formie papierowej lub elektronicznej. Aby otrzymać pierwszą receptę na antykoncepcję, należy udać się do ginekologa. Przedłużenie antykoncepcji wypisać może każdy lekarz, pielęgniarka, położna itd.

Lekarz ginekolog a recepta na leki antykoncepcyjne

Przed rozpoczęciem terapii antykoncepcyjnej, w pierwszej kolejności zaleca się umówienie wizyty u lekarza ginekologa. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie się przed konsultacją. Należy zanotować daty ostatniej miesiączki oraz informacje na temat jej charakteru. Na wizytę warto zabrać swoją dokumentację medyczną, w tym informacje o chorobach przewlekłych i stale przyjmowanych lekach. Trzeba również przypomnieć sobie informacje dotyczące alergii i nietolerancji na składniki leków.

Innym ważnym czynnikiem, który może okazać się istotny dla lekarza, jest wywiad rodzinny. Warto zapytać członków rodziny o reakcje na środki antykoncepcyjne oraz choroby występujące w rodzinie takie jak choroba zakrzepowo-zatorowa lub rak piersi.

Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej należy również wykluczyć ewentualną ciążę, ponieważ stan ten jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania środków antykoncepcyjnych. Choć ginekolog może sprawdzić, czy pacjentka jest w ciąży, warto oszczędzić sobie czasu i wykonać test ciążowy samodzielnie w domu.

Od kogo możesz otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Aby uzyskać pierwszą receptę na tabletki antykoncepcyjne należy udać się do lekarza ginekologa. Jednak nie tylko ten specjalista ma prawo przepisać antykoncepcję.

W przypadku długotrwale przyjmowanej antykoncepcji hormonalnej, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny może przedłużyć receptę na dotychczas stosowane tabletki antykoncepcyjne. Receptę na tabletki antykoncepcyjne może przedłużyć lekarz każdej specjalizacji oraz lekarz bez specjalizacji. Możesz skorzystać także z takich platform jak erecept.pl, gdzie konsultację z e-receptą otrzymasz bez wychodzenia z domu. Mimo wizyt u lekarza rodzinnego, należy pamiętać o konieczności wykonania regularnych badań kontrolnych i konsultacjach u ginekologa.

Kto poza lekarzem może wypisać receptę?

W Polsce recepty wystawiać mogą jedynie uprawnione do tego osoby. W przypadku niektórych leków, uprawnienia te należą do szerszej grupy jednostek. Recepty na wszystkie leki mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy.

W przypadku niektórych z góry określonych leków i wyrobów medycznych, recepty mogą być również wystawione przez pielęgniarki i położne. Niezależnie od osoby wystawiającej receptę oraz tego, czy recepta jest realizowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każda apteka powinna przyjąć dokument.

Ile masz czasu na realizację recepty?

Receptę na tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj należy zrealizować w ciągu 30 dni od wystawienia recepty. Czas jej realizacji może być wydłużony, jeżeli preparat będzie sprowadzany z zagranicy. 

Recepta na antykoncepcję może być wystawiona na zapas na cały rok, ale zwykle dzieli się ją na mniejsze okresy stosowania, np. na 180 dni. Oznacza to, że lekarz może wypisać receptę na tyle tabletek, aby wystarczyły na rok, jednak pacjentka będzie mogła wykupywać je sukcesywnie, np. co 3 lub 6 miesięcy.

Czy można uzyskać receptę bez spotykania się z lekarzem?

Aby uzyskać e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy umówić się na teleporadę (rozmowa telefoniczna lekarza z pacjentką). Jeśli przed wypisaniem recepty doktor wykluczy ewentualne przeciwwskazania, pacjentka może online uzyskać receptę na dotychczas stosowaną antykoncepcję. Rozpoczęcie terapii lekiem antykoncepcyjnym musi odbyć się jednak po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, co możliwe jest tylko podczas tradycyjnej, stacjonarnej konsultacji.

Ile leków możesz mieć przepisanych na jednej recepcie?

Na jednej recepcie można umieścić do 5 różnych produktów, takich jak gotowe leki, środki spożywcze, wyroby medyczne lub podwójną ilość leku recepturowego. Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli lek zawiera substancje odurzające lub psychotropowe, to na jednej recepcji może znaleźć się tylko 1 taki produkt.

Bibliografia

  • Portal Erecept.pl [dostęp: 30.08.24 r.] https://www.erecept.pl/dolegliwosc/3-antykoncepcja
  • Portal Pacjent.gov.pl [dostęp: 30.08.24 r.] https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
  • Inni czytali również