Skrzepy podczas okresu. Czy ich obecność jest powodem do niepokoju?
Miesiączka ma indywidualny przebieg u każdej kobiety. Krwawienia mogą różnić się długością, obfitością czy bolesnością. Występowanie niewielkiej ilości skrzepów krwi podczas okresu jest stanem fizjologicznym i nie powinno być powodem do niepokoju. Jednak niekiedy obecność skrzepów w krwi miesięcznej może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak zaburzenia krzepnięcia krwi lub choroby układu rozrodczego.
Skrzepy podczas okresu - podsumowanie
- Skrzepy krwi w czasie menstruacji są zazwyczaj normalnym zjawiskiem i wynikają z naturalnych procesów krzepnięcia krwi.
- Wielkość i częstotliwość skrzepów mogą się różnić w zależności od intensywności krwawienia; większe skrzepy mogą pojawić się przy obfitych miesiączkach.
- Powód do niepokoju pojawia się, gdy skrzepy są bardzo duże, występują często lub towarzyszą im inne objawy, takie jak ból czy osłabienie.
- Konsultacja z lekarzem jest zalecana, jeśli zmiany w krwawieniu są znaczące lub niepokojące.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Co to są skrzepy miesiączkowe?
Jak wygląda miesiączka?
Miesiączka to cykliczne krwawienie z dróg rodnych, spowodowane złuszczaniem błony śluzowej macicy (endometrium) pod wpływem hormonów. Złuszczanie błony śluzowej powoduje krwawienie z małych naczyń krwionośnych. Wydobywająca się z pochwy podczas miesiączki wydzielina składa się w dużej mierze z krwi i tkanki błony śluzowej. W trakcie typowego krwawienia miesiączkowego kobieta traci zwykle od 30 do 80 ml krwi.
Jak powstają skrzepy podczas okresu?
Proces powstawania skrzepów jest reakcją obronną organizmu przed nadmierną utratą krwi. Wówczas czynniki krzepnięcia zawarte w osoczu oraz płytki krwi ulegają aktywacji i rozpuszczalne białko znajdujące się osoczu (fibrynogen) zmienia się w białko nierozpuszczalne (fibrynę) pod wpływem trombiny i tworzy skrzep.
Skrzepy podczas miesiączki pojawiają się, gdy krew zamiast stale wypływać, zalega w drogach rodnych. Silniejsze skurcze macicy powodują uwolnienie zarówno świeżej krwi, jak i krwi w skrzepniętej postaci.
Jak wyglądają skrzepy podczas miesiączki?
Skrzepy podczas okresu mogą przybierać różne rozmiary i kształty, ale zwykle mają postać zbitych kawałków krwi o nieregularnym kształcie i konsystencji. Skrzepy mogą być małe, podobne do ziarenka grochu lub większe o barwie od ciemnoczerwonej do brunatnej, ponieważ krew zalega w drogach rodnych przez pewien czas i ulega częściowemu skrzepnięciu.
Czy skrzepy przy okresie są niebezpieczne?
Obecność skrzepów podczas miesiączki, o ile występują w umiarkowanych ilościach, nie powinno powodować niepokoju ani dyskomfortu. Jednak w przypadku wystąpienia bardziej obfitych krwawień lub większej ilości skrzepów w krwi miesięcznej niż standardowo, należy skonsultować się z lekarzem.
Skrzepy krwi podczas okresu - przyczyny
Podczas miesiączki kobiety często zauważają obecność skrzepów krwi, zwłaszcza jeśli ich krwawienie jest obfite i trwa długo.
Antykoagulanty
Podczas nadmiernego krwawienia miesiączkowego antykoagulanty (substancje hamujące krzepnięcie krwi) ulegają szybszemu zużyciu, co może prowadzić do powstawania skrzepów.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Na obecność skrzepów krwi wpływają również zaburzenia hormonalne pod postacią wzmożonej produkcji estrogenów lub niedoboru progesteronu. Najczęściej dotyczy to młodych dziewcząt, które dopiero zaczynają miesiączkować.
Polipy
Zwiększona ilość estrogenów w organizmie powoduje również przerost błony śluzowej macicy i może przyczynić się do rozwoju polipów endometrialnych. Polipy wywołują nieprawidłowe, obfite, przedłużające się miesiączki i plamienia międzymiesiączkowe. Skutkuje to występowaniem skrzepów zarówno podczas miesiączki, jak i w innych dniach cyklu.
Endometrioza
Inną przyczyną skrzepów krwi w wydzielinie miesiączkowej może być endometrioza - choroba, w której obserwuje się obecność ognisk endometrium poza jamą macicy. Endometrioza objawia się w postaci dolegliwości tj. ból podczas stosunku (dyspareunia), zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym bolesne miesiączkowanie oraz problemy z płodnością.
Problemy z krzepnięciem krwi
Kolejną przyczyną skrzepów podczas okresu może być nieprawidłowe krzepnięcie krwi np. choroba von Willebranda lub hemofilia czy nieprawidłowości anatomiczne tj. tyłozgięcie macicy (nadmierne odgięcie trzonu macicy do tyłu w kierunku kręgosłupa).
Mięśniaki macicy
Skrzepy podczas okresu to częsty objaw mięśniaków macicy, czyli niezłośliwego nowotworu narządu rodnego. Są one najczęściej bezobjawowe, jednak mogą wywoływać nieprawidłowe skurcze macicy podczas miesiączki, co skutkuje opóźnieniem zamknięcia naczyń krwionośnych. Mięśniaki mogą powodować również obfite miesiączki.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Skrzepy krwi podczas okresu to normalne zjawisko i zwykle nie powinno być powodem do niepokoju, oczywiście jeśli występują w ograniczonej ilości oraz nie towarzyszą im dodatkowo nieprzyjemne objawy np. silny ból brzucha czy krwawienia śródcykliczne.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek odstępstwa od dotychczasowego cyklu miesiączkowego np. większa ilość utraconej krwi lub większe skrzepy w trakcie okresu, dolegliwości mogą być objawem choroby. W takich okolicznościach należy jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. Wówczas zalecana jest wizyta u lekarza ginekologa, który przeprowadzi dokładny wywiad oraz najpewniej zleci badania krwi, badanie cytologiczne oraz USG dopochwowe.