Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn- jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Poradnik 2024

Niezależnie od tego, czy mówimy o prezerwatywie dla kobiety bądź mężczyzny, odpowiedni wybór, uwzględniający właściwy rozmiar, jest kluczowy dla komfortu, bezpieczeństwa oraz skuteczności działania prezerwatywy. Prezerwatywa jest mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym chroniącym przed niechcianą ciążą, a także zabezpieczeniem przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy, należy zmierzyć obwód oraz długość penisa, a następnie sprawdzić dostępne rozmiary, dopasowując je do własnych preferencji.

Konsultacja z e-receptą na antykoncepcję
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn  jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Poradnik 2024
Autor: Redakcja Erecept.pl 18.10.2024

Prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn - jak dobrać rozmiar prezerwatywy? Poradnik 2024 - posumowanie

  • Dobranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy jest kluczowe dla komfortu, bezpieczeństwa, a także jej skuteczności. Standardowy rozmiar odpowiada szerokości nominalnej (szerokości na końcu prezerwatywy) - 56mm.

  • Przy dobieraniu odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy należy zmierzyć obwód oraz długość penisa w stanie wzwodu. Rozmiar prezerwatywy jest zazwyczaj podawany przez producenta z tyłu na opakowaniu.

  • Damskie prezerwatywy, choć są rzadziej wybierane niż męskie, stanowią równie skuteczny środek antykoncepcji mechanicznej.

  • Na polskim rynku występuje wiele rodzajów prezerwatyw, które mogą różnić się rozmiarem, tworzywem, kształtem czy obecnością dodatkowych substancji takich jak lubrykant bądź substancja wydłużająca stosunek.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru prezerwatywy jest kluczowe zarówno dla komfortu, jak i skuteczności. Kondom w odpowiednim rozmiarze powinien przylegać do członka we wzwodzie, nie zsuwać się i nie uciskać.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy, w pierwszej kolejności powinniśmy zmierzyć penisa w pełnym wzwodzie, w pozycji stojącej. Podczas pomiarów należy uwzględnić obwód oraz długość (można to dokonać za pomocą miary krawieckiej). Zazwyczaj producenci prezerwatyw podają rozmiary w odniesieniu do obwodu.

Kiedy wynaleziono prezerwatywy?

Prezerwatywy są jednym z najstarszych znanych sposobów zapobiegania ciąży. Choć dzisiaj produkuje się je głównie z lateksu, dawniej były one wytwarzane m.in. z jelit zwierzęcych. Pierwsze prezerwatywy lateksowe zostały wyprodukowane przez Charles'a Goodyear'a pod koniec XIX w., jednak były one wykonane z grubej gumy ze szwami. Do produkcji i opatentowania bezszwowej prezerwatywy z cienkiego lateksu doszło w 1912 roku.

Kto wynalazł prezerwatywy?

Za wynalazcę pierwszej prezerwatywy lateksowej uważany jest Charles Goodyear, który opatentował proces wulkanizacji gumy. Niestety, produkowane wtedy prezerwatywy były wykonane z grubej gumy ze szwami. Dopiero w 1912 roku Julius Fromm opracował proces produkcji prezerwatyw bezszwowych z cienkiego lateksu.

Od kiedy są prezerwatywy w Polsce?

Choć wzmianki o używaniu prezerwatyw w Polsce pojawiły się dużo wcześniej, prawdziwy rozwój rynku prezerwatyw w naszym kraju nastąpił w XX wieku. Wszystko to stało się za sprawą polsko-niemieckiego chemika Juliusa Frommana, który w 1912 roku wynalazł lateksowe bezszwowe prezerwatywy.

mechaniczna-antykoncepcja-erecept

Jak używać prezerwatyw?

Prezerwatywę należy stosować podczas każdego rodzaju kontaktu seksualnego, również w seksie oralnym. Jedna prezerwatywa jest przeznaczona do jednego stosunku, a w momencie kiedy chcemy w trakcie seksu przejść, np. z seksu waginalnego do oralnego, należy zmienić prezerwatywę.

Przed użyciem prezerwatywy warto sprawdzić datę ważności. Przeterminowana prezerwatywa może się charakteryzować mniejszą skutecznością i większą podatnością na pęknięcie. Odpowiednio założona prezerwatywa powinna pozostać na miejscu przez cały czas trwania stosunku. Po wystąpieniu wytrysku, należy ostrożnie ją zdjąć- przytrzymując prezerwatywę u podstawy penisa.

Zobacz także: Pęknięta prezerwatywa - co robić: Poradnik 2024

Jak założyć prezerwatywę?

Prezerwatywy, inaczej kondomy, zakładamy przed, a nie w trakcie stosunku, na penisa w stanie wzwodu.

  1. Z pudełka wyciągamy jedną prezerwatywę opakowaną w folię i sprawdzamy, czy folia nie jest uszkodzona. Delikatnie otwieramy opakowanie tak, aby nie uszkodzić znajdującej się w środku prezerwatywy.

  2. Prezerwatywę układamy tak, aby jej zrolowana część była skierowana ku górze i ściskamy wystającą końcówkę prezerwatywy - zbiornik, tak aby pozbyć się z niego powietrza. Następnie należy zsunąć napletek z penisa i nałożyć prezerwatywę, cały czas ściskając zbiornik.

  3. Rozsuń prezerwatywę na trzonie penisa i wygładź ją tak, aby nie było pod nią powietrza - zapobiega to pęknięciu prezerwatywy. Sprawdź, czy kondom nie zsuwa się z trzonu penisa.

W prawidłowo założonej prezerwatywie na czubku żołędzi powinien znajdować się zbiornik o długości około 1 cm, który nie jest wypełniony powietrzem.

Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Z reguły rozmiar prezerwatywy jest umieszczony przez producenta z tyłu na opakowaniu. O rozmiarze prezerwatywy można również przeczytać na ulotce dołączanej do opakowania prezerwatyw.

Jakie prezerwatywy na 15 cm?

Dla członków o długości 15 cm przeznaczone są prezerwatywy o rozmiarze M.

Jaki rozmiar prezerwatywy na 16 cm?

Prezerwatywy w rozmiarze L powinny się dobrze sprawdzić w przypadku penisów w stanie wzwodu o długości do 19 cm.

Jaki rozmiar prezerwatywy na 17 cm?

W przypadku członków o długości 17 cm dobrze powinny się sprawdzić prezerwatywy w rozmiarze L.

Jakie prezerwatywy na opóźnienie wytrysku?

Aby opóźnić wytrysk, można zastosować specjalne prezerwatywy, które od wewnątrz pokryte są specjalnym lubrykantem – 5-procentową benzokainą, która jest substancją o działaniu miejscowo znieczulającym. Przykładem takiej prezerwatywy jest np. Durex Performa.

Jakie prezerwatywy na pierwszy raz?

Przy wyborze prezerwatywy na swój pierwszy raz warto zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar. Ważne jest, aby nie była ona zbyt luźna lub zbyt uciskająca, co mogłoby popsuć doznania i skuteczność zabezpieczenia.

Wysoka elastyczność oraz cienkość materiału pozwoli na doświadczenie większej czułości i przyjemności. Na pierwszy raz zwykle poleca się prezerwatywy o klasycznym kształcie, aby skupić się na odczuciach i nabrać wprawy.

Jak przechowywać prezerwatywy?

Pamiętaj, aby nie używać przeterminowanych prezerwatyw. Prawidłowo prezerwatywa powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej, w miejscu, gdzie nie jest narażona na słońce.

Pamiętajmy, żeby nie przechowywać kondomów blisko ostrych przedmiotów, które mogą je uszkodzić. Popularne przechowywanie prezerwatyw w portfelach może prowadzić do ich łatwego uszkodzenia poprzez ocieranie się o monety lub karty kredytowe.

Ile ważne są prezerwatywy?

Prezerwatywy to forma antykoncepcji o bardzo długiej przydatności. Termin ich ważności upływa po około 5 latach od daty produkcji. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić datę ważności na opakowaniu.

Jakie są najcieńsze prezerwatywy?

Z prezerwatyw dostępnych na polskim rynku najcieńsze są prezerwatywy z firmy Durex - prezerwatywy ultracienkie Durex invisible oraz cienkie Durex feel thin, z marki Skyn - Skyn elite, a także prezerwatywy Unimil ZERO z marki Unimil.

Jak wygląda zsunięcie prezerwatywy?

Zsunięcie prezerwatywy jest to przemieszczanie się jej dolnej części ku czubkowi penisa. Może to być spowodowane złym założeniem prezerwatywy. Należy pamiętać, aby w przypadku zsuwania prezerwatywy przerwać stosunek, ponieważ może skutkować to niechcianą ciążą.

Prezerwatywy Durex

Marka Durex jest jedną z najbardziej znanych firm produkujących szeroki wybór prezerwatyw jak np. prezerwatywy prążkowane, prezerwatywy nawilżane, a także prezerwatywy smakowe. Wśród oferowanych produktów możemy również znaleźć lubrykanty, gadżety erotyczne oraz żele intymne.

Prezerwatywy firmy Durex są prezerwatywami wykonanymi z naturalnej gumy lateksowej, ale posiadają one również prezerwatywy nielateksowe. Durex ma również prezerwatywy przedłużające stosunek - Durex performa, które posiadają specjalny lubrykant - benzokainę.

Prezerwatywy Skyn

Marka Skyn jest marką, która produkuje prezerwatywy nielateksowe, które tak samo jak prezerwatywy lateksowe, chronią przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. Marka w swoim asortymencie posiada także klasyczne prezerwatywy, prezerwatywy dodatkowo nawilżane, cienkie prezerwatywy, ale także żele intymne i kremy do depilacji.

Prezerwatywy z wypustkami

Prezerwatywy prążkowane z wypustkami możemy spotkać w wielu sklepach. Są to prezerwatywy, które dzięki swoim wypustką zapewniają dodatkową stymulację podczas stosunku, co może zwiększać jego przyjemność. Dostępne są one w różnych rozmiarach, a także można zakupić je w formie lateksowej, jak i bezlateksowej.

Prezerwatywy bez lateksu

Prezerwatywy bez lateksu są to prezerwatywy przeznaczone dla osób, które mają nadwrażliwość na lateks. Mają one taką samą skuteczność jak prezerwatywy lateksowe oraz również zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Najbardziej znanymi prezerwatywami bez lateksu są prezerwatywy marki Skyn - poliizopren.

Prezerwatywy dla kobiet, najlepsze prezerwatywy dla kobiet + cena

Prezerwatywa dla kobiet (tzw. femidom) to stosunkowo rzadko wybierana forma antykoncepcji mechanicznej. Najczęściej wynika to z faktu, że jest to opcja mniej dostępna oraz dużo droższa w porównaniu do męskiej prezerwatywy. Za opakowanie, które zawiera ok. 3 sztuki, trzeba zapłacić ok. 35-45 zł.

Femidom wyglądem przypomina tę prezerwatywę, która jest stosowana przez mężczyzn, jednak jest znacznie większych rozmiarów i posiada 2 elastyczne pierścienie - większy, który po założeniu znajduje się na zewnątrz oraz mniejszy na końcu prezerwatywy, zakończony zbiorniczkiem na spermę.

Damskie prezerwatywy są wytwarzane są z nitrylu lub naturalnego lateksu, a wiele nich zawiera również w swoim składzie lubrykant oraz dodatkowy środek antykoncepcyjny o działaniu plemnikobójczym, który zwiększa skuteczność antykoncepcyjną.

Jak zakładać prezerwatywy kobiecie?

Przed założeniem prezerwatywy damskiej, należy sprawdzić datę ważności antykoncepcji na opakowaniu, a także upewnić się, czy opakowanie nie jest uszkodzone.

Aby założyć damską prezerwatywę, trzeba chwycić gumowy pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy, a następnie głęboko włożyć go jak tampon, tak aby pierścień zakrywał szyjkę macicy. Drugi koniec prezerwatywy powinien wystawać poza zewnętrzne ujście pochwy na około 1-2 cm.

Prezerwatywa damska jest jednorazowym środkiem antykoncepcyjnym, który można założyć do 8 godzin przed planowanym stosunkiem płciowym.

FAQ prezerwatywa

Prezerwatywy można zakupić w każdej aptece. Należy do niej jedynie wejść i poprosić farmaceutę o prezerwatywę spełniającą nasze wymogi. Pamiętaj, że prezerwatywy nie tylko chronią przed niechcianą ciążą, ale także zmniejszają ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego nigdy nie wahaj się przed ich kupnem.

Prezerwatywy można zakupić także w drogeriach, sklepach spożywczych (np. supermarkety) czy na stacjach paliw. To szeroko dostępna metoda antykoncepcji.

Bibliografia

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31241507/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10983187/
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7802734/
  • FAQ Prezerwatywy

    Prezerwatywy są dostępne bez recepty i mogą być zakupione bez względu na wiek. W Polsce nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących zakupu prezerwatyw.
    Tak, rozmiar prezerwatywy ma znaczenie, aby zapewnić jej skuteczność i komfort. Zbyt mała prezerwatywa może pęknąć, a zbyt duża może się zsunąć, co obniża skuteczność ochrony.
    Aby prawidłowo zmierzyć penisa, należy dokonać pomiaru długości w stanie erekcji od nasady penisa do końca żołędzi. Obwód najlepiej mierzyć w najszerszym miejscu trzonu przy użyciu miękkiej miarki.

    Inni czytali również