Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Zwolnienie lekarskie L4 - ile dni wstecz? Poradnik 2024

  • Zwolnienie lekarskie L4 może zostać wystawione maksymalnie do 3 dni wstecz, limit ten nie obowiązuje zwolnień wystawianych przez lekarzy psychiatrów.

  • Pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim L4 przysługuje 80% stawki wynagrodzenia.

  • Serwis erecept.pl oferuje skorzystanie z konsultacji online i możliwości wystawienia L4 w formie dokumentu elektronicznego - nie trzeba dostarczać zwolnienia pracodawcy (płatnikowi składek) osobiście, ponieważ jest ono automatycznie przesyłane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych do Systemu Zakładu Ubezpieczeń społecznych (systemu ZUS). 📤

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Zwolnienie lekarskie L4   ile dni wstecz? Poradnik 2024
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.08.2024

Zwolnienie lekarskie płatne 100 - kiedy?

Pracownik niezdolny do pracy z powodu wypadku przy pracy, choroby w trakcie ciąży, badań dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów lub zabiegu ich pobrania otrzymuje 100% podstawy wymiaru.

Zobacz także: Zwolnienie lekarskie (L4) - wszystko, co musisz wiedzieć! Ile może trwać?

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak sprawdzić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie online jest podpisywane z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, certyfikatu z ZUS-u lub podpisu zaufanego, a pacjent może je wyświetlić po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub PUE ZUS.

Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione do 3 dni wstecz poprzedzających wizytę pacjenta lub konsultację online.

Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie - psychiatra

W odróżnieniu od lekarzy innych specjalności, lekarz psychiatra ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego na liczbę dni wstecz większą niż 3. Warto zaznaczyć, że nie określono maksymalnego okresu wydania zwolnienia z mocą wsteczną.

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie od psychiatry - jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać L4?

Zwolnienie lekarskie wstecz - ile dni? Weekend

Zasiłek chorobowy obowiązuje również w dni wolne od pracy oraz weekendy, dlatego wlicza się je, wystawiając zwolnienie do 3 dni wstecz.

Zwolnienie lekarskie w ciąży - ile dni wstecz?

Kobieta w ciąży ma prawo do wykorzystania 270 dni (9 miesięcy) zwolnienia lekarskiego z powodu choroby w trakcie ciąży, które może być wystawione do 3 dni wstecz. Wynagrodzenie chorobowe dla kobiet ciężarnych obejmuje 100% stawki.

Warto zaznaczyć, że ciężarna przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie może podejmować pracy zarobkowej lub na wolontariacie, w żadnej formie (dotyczy również pracy zdalnej), ponieważ wiąże się to z utratą prawa do świadczeń.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni wstecz?

Zwolnienie lekarskie na dziecko z powodu choroby może zostać wystawione na okres nie dłuższy niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym przeprowadzono badanie dziecka. W przypadku niepełnoletniego dziecka zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej dla rodzica wystawia pediatra lub inny lekarz prowadzący dziecko.

Liczba przysługujących wolnych dni z tytułu sprawowania opieki jest uzależniona od wieku dziecka - do 14. roku życia wynosi 60 dni, a od 15 do 18 lat - 14 dni (30 dni w przypadku niepełnosprawności).

Zwolnienie lekarskie w Niemczech - ile dni wstecz?

Zgodnie z przepisami panującymi w Niemczech pracownik zobowiązany jest niezwłocznie poinformować swojego przełożonego o niezdolności do pracy i przewidywanym czasie jej trwania. Wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego należy przedłożyć najpóźniej 4. dnia, od kiedy pracownik nie pojawił się w pracy.

Kwota zasiłku chorobowego w Niemczech wynosi od 70% wynagrodzenia brutto do nie więcej niż 90% wynagrodzenia netto. Zwolnienie chorobowe może trwać tam maksymalnie 78 tygodni, a osoba pobierająca zasiłek jest zobowiązana do płacenia składki rentowej i pielęgnacyjnej.

Bibliografia

  • https://nawigatorpacjenta.rpp.gov.pl/nawigator/zwolnienia-i-zaswiadczenia/zwolnienia-lekarskie-i-prawo-do-opieki-nad-chorym-dzieckiem-lub-innym-czlonkiem-rodziny/
  • Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159).
  • https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00137
  • Inni czytali również