Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Krążki antykoncepcyjne - poradnik 2025. Cena, skuteczność, skutki uboczne

Dopochwowy krążek antykoncepcyjny to jedna z alternatyw dla tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie jak tabletki należy on do grupy metod hormonalnych dostępnych na receptę, jednak nie trzeba pamiętać o nim codziennie - wymienia się go raz na trzy tygodnie. Cechuje go wysoka skuteczność, przystępna cena i skutki uboczne porównywalne do tych zgłaszanych podczas stosowania tabletek.

Konsultacja z e-receptą na antykoncepcję
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Krążki antykoncepcyjne   poradnik 2025  Cena  skuteczność  skutki uboczne
Autor: Redakcja Erecept.pl 13.01.2025

Co to jest krążek antykoncepcyjny?

Krążek antykoncepcyjny to niewielki elastyczny pierścień o średnicy ok. 5 cm i grubości ok. 4 mm - umieszcza się go w pochwie i zostawia się go tam na 21 dni. Po tym czasie należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której występuje krwawienie z odstawienia, a następnie trzeba założyć nowy krążek dopochwowy.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje krążek dopochwowy?

W Polsce dostępne są 4 różne krążki dopochwowe:

W ciągu miesiąca kobieta zużywa zwykle jeden krążek, więc cena jednego opakowania równa się cenie miesięcznej terapii. Koszt korzystania z krążków jest zatem porównywalny do ceny tabletek antykoncepcyjnych.

Zobacz także: Tabletki antykoncepcyjne - Poradnik 2024: rodzaje, sposób działania, skutki uboczne, recepta online

Krążki antykoncepcyjne - skuteczność

Zarówno krążek dopochwowy, jak i tabletki należą do bardzo skutecznych metod antykoncepcji, które hamują owulację i z dużym prawdopodobieństwem zapobiegają zajściu w ciążę.

Wskaźnik Pearla dla krążków antykoncepcyjnych wynosi 0,6-1,7, a dla pigułek antykoncepcyjnych 0,2-1,4, co sugeruje delikatnie lepszą skuteczność tabletek niż krążków. Należy pamiętać jednak, że skuteczność działania w dużej mierze zależy od poprawnego zakładania krążka, stąd też może wynikać nieco wyższa wartość wskaźnika w przypadku krążków, których zakładanie może okazać się nieco trudniejsze niż branie tabletek.

Zobacz także: Wskaźnik Pearla 2024. Tabela skuteczności antykoncepcji

Krążki antykoncepcyjne - skutki uboczne

Skutki uboczne najczęściej występujące podczas stosowania krążków antykoncepcyjnych to ból głowy oraz zakażenia pochwy i upławy, które zgłaszane są przez nawet 5-6% kobiet.

"Do najczęstszych działań niepożądanych obserwowanych w badaniach klinicznych z zastosowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego Adaring należał ból głowy oraz zakażenia pochwy i upławy, zgłaszane przez 5-6% kobiet."

Charakterystyka produktu leczniczego Adaring

Inne częste działania niepożądane krążków antykoncepcyjnych to:

  • depresja,

  • zmniejszenie popędu płciowego,

  • bóle brzucha,

  • nudności,

  • trądzik,

  • tkliwość piersi,

  • świąd,

  • bolesne miesiączkowanie, bóle w obrębie miednicy,

  • zwiększenie masy ciała

  • dyskomfort związany z użytkowaniem systemu terapeutycznego dopochwowego lub wypadnięcie systemu terapeutycznego dopochwowego.

Jakie są przeciwwskazania do krążka dopochwowego?

Najważniejsze przeciwwskazania do korzystania z krążka dopochwowego to zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, ciężkie choroby wątroby, krwawienia z pochwy o nieustalonej etiologii oraz nadwrażliwość na substancje zawarte w ringach.

Krążki antykoncepcyjne - poradnik

Korzystanie z krążka dopochwowego może wydawać się na początku skomplikowane, jednak nie ma w tym nic trudnego - zakłada się go i zdejmuje samodzielnie w domu oraz nie ma konieczności umawiania się w tym celu do ginekologa.

Krążek dopochwowy - jak założyć?

Aby założyć krążek dopochwowy, należy umyć ręce, stanąć w rozkroku lub przykucnąć i chwytając dwoma palcami (między kciukiem a palcem wskazującym), założyć krążek antykoncepcyjny, wsuwając go do pochwy.

Najważniejszą kwestią przy stosowaniu tej metody antykoncepcji jest poprawne założenie krążka, aby nie powodował on dyskomfortu oraz przypadkowo nie wypadł z pochwy.

Ważne, aby krążek był niewyczuwalny i stykał z błoną śluzową pochwy. Niektórzy producenci dodają też do krążków dopochwowych specjalne aplikatory. Zdecydowanie ułatwia to prawidłowe założenie pierścienia.

Krążek dopochwowy - jak wyjąć?

Aby wyjąć krążek dopochwowy, należy zahaczyć palcem wskazującym o brzeg krążka lub złapać go palcem wskazującym i środkowym, a następnie pociągnąć ring.

Wyjęcie krążka jest jeszcze łatwiejsze niż umieszczanie go w pochwie i należy pamiętać, aby to wykonać po 3 tygodniach od aplikacji. W trakcie 3-tygodniowej kuracji ring można wyjąć w razie potrzeby w dowolnym momencie na maksymalnie 3 godziny - w razie wydłużenia tego czasu antykoncepcja będzie mniej skuteczna.

antykoncepcja-hormonalna-erecept

Krążki antykoncepcyjne a tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja dopochwowa i tabletki antykoncepcyjne to dwie z wielu metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Choć w obu przypadkach do organizmu kobiety uwalniane są hormony, to metody te znacznie się między sobą różnią: w przypadku krążków dawka hormonów jest mniejsza i wykazuje działanie miejscowe.

Nie oznacza to jednak, że można w zdecydowany sposób przesądzić o wyższości jednej metody nad drugą. Każda kobieta musi podjąć decyzję w zależności od potrzeb swoich i swojego partnera, a także powinna pamiętać, że może zainteresować się również innymi skutecznymi sposobami zapobiegania zapłodnieniu, np. antykoncepcją przezskórną.

Krążki antykoncepcyjne a plamienia

Plamienia i krwawienia śródcykliczne to jedne ze skutków ubocznych często zgłaszanych przez kobiety korzystające z krążka dopochwowego. Częstość występowania tego typu powikłania szacuje się na około 2-6%. Niestety nie ma skutecznego sposobu na pozbycie się plamień - jedynym rozwiązaniem jest zmiana preparatu na inny.

Jeśli krwawienia są nowym zjawiskiem i pojawiły się nagle, mimo długotrwałego stosowania krążków, należy udać się na wizytę do lekarza, który będzie w stanie wykonać odpowiednie badania i wykluczyć chorobową przyczynę tego problemu.

Krążki antykoncepcyjne a libido

Niestety antykoncepcja hormonalna, w tym krążki antykoncepcyjne, mogą powodować spadek libido - jest to jeden z popularnych skutków ubocznych tego typu antykoncepcji. W przypadku utrzymywania się osłabionego popędu seksualnego, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczna może okazać się zmiana preparatu na inny.

Czy krążek antykoncepcyjny jest na receptę?

Kupno krążka antykoncepcyjnego wymaga posiadania recepty od lekarza, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że można skorzystać z opcji zdobycia recepty na oba rodzaje zabezpieczeń online przez internet, co znacznie ułatwia cały proces i zmniejsza niedogodności z tym związane.

Jak działa krążek antykoncepcyjny?

Działanie krążka antykoncepcyjnego polega na suplementacji hormonów. Krążek dopochwowy uwalnia hormony będące syntetycznymi odpowiednikami naturalnych hormonów płciowych występujących w organizmie kobiety - estrogenu i progesteronu, które zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, zmniejszają jego przepuszczalność dla plemników oraz hamują owulację, a także hamują selekcję i wzrost pęcherzyka dominującego, co gwarantuje bardzo skuteczną ochronę antykoncepcyjną.

Krążek antykoncepcyjny - najczęściej zadawane pytania

Wykonanie zarówno zwykłego badania ginekologicznego - jednoręcznego oraz dwuręcznego, jak i pobranie cytologii jest możliwe z założonym krążkiem dopochwowym i nie trzeba wyjmować go specjalnie przed wizytą. Jeśli jednak wyjęcie go zapewni pacjentce większy komfort - można to zrobić, pamiętając o włożeniu go z powrotem po maksymalnie 3 godzinach.

Przyrost masy ciała jest jednym z możliwych skutków ubocznych krążka dopochwowego, które dotyka średnio 1 na 10 kobiet. Tycie jednakże nie jest spowodowane krążkiem samym w sobie, a raczej pobudzeniem apetytu przez suplementowane hormony, co wiąże się ze spożywaniem większej ilości jedzenia i dostarczaniem organizmowi nadmiaru kalorii.

Wcześniejsze wyjęcie krążka antykoncepcyjnego może obniżyć jego skuteczność. Jeśli do wyjęcia doszło wcześniej niż po 3 tygodniach stosowania, należy skonsultować się z lekarzem i rozważyć dodatkową metodę antykoncepcji.
Po 3 tygodniach stosowania krążka antykoncepcyjnego następuje tydzień przerwy, podczas której pojawia się krwawienie z odstawienia przypominające miesiączkę.

Inni czytali również