Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Wskaźnik Pearla 2024. Tabela skuteczności antykoncepcji

Wskaźnik Pearla określa skuteczność antykoncepcji. Definiuje się go ilością ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im wskaźnik Pearla jest niższy, tym skuteczność danej metody antykoncepcyjnej jest wyższa. Wskaźnik Pearla dzielimy na najniższy spodziewany, czyli określający liczbę ciąż, które mogą wystąpić przy idealnym stosowaniu danej metody antykoncepcji oraz na rzeczywisty, czyli obarczony błędami pacjentek podczas stosowania.

Konsultacja z e-receptą na antykoncepcję
Wybierz lek i uzyskaj e-konsultację z e-receptą nawet 15 minut!
Wskaźnik Pearla 2024  Tabela skuteczności antykoncepcji
Autor: Redakcja Erecept.pl 23.07.2024

Tabela skuteczności antykoncepcji



wskaźnik Pearla skuteczność antykoncepcji erecept.pl

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak czytać wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla mówi nam o liczbie ciąż w wyniku regularnego pożycia seksualnego na 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji. Im wskaźnik ten będzie niższy, tym dana metoda antykoncepcji będzie skuteczniejsza. Przykładowo dla prezerwatywy najniższy indeks Pearla wynosi 3, co oznacza 3 ciąże na 100 par stosujących prezerwatywy, a stosując antykoncepcję w formie tabletek dwuskładnikowych, wskaźnik ten wynosi 0,1 czyli na 100 par tylko 0,1 zajdzie w ciążę.

Wskaźnik Pearla - prezerwatywy

Dla prezerwatywy wskaźnik Pearla wynosi od 3-13,9, czyli około 97-86,1%. Skuteczność prezerwatyw jest narażona na błędy w użytkowaniu oraz uszkodzenia, przez co nie ma ona 100% skuteczności.

Skuteczność metod barierowych, jak prezerwatywy, jest niższa niż np. tabletek antykoncepcyjnych. Jednak prezerwatywy oprócz zapobiegania ciąży, chronią nas także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, co jest zaletą przy przygodnych stosunkach seksualnych.

Wskaźnik Pearla - tabletki antykoncepcyjne

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi dla tabletki dwuskładnikowej 0,1-8, co daje 99,9-92% skuteczności, a dla tabletek jednoskładnikowych 0,5-3, czyli 99,5-97%. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji hormonalnej, przez co także skuteczniejsza niż prezerwatywy oraz naturalne metody antykoncepcji.

Dzięki zawartości hormonów, takich jak estrogeny i gestageny, tabletka antykoncepcyjna powoduje zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, który staje się mniej przepuszczalny dla plemników, hamuje dojrzewanie pęcherzyków owulacyjnych, zmniejsza ruchomość rzęsek w jajowodach, a także zmniejsza grubość błony śluzowej, zwanej endometrium w trzonie macicy. Wszystkie te mechanizmy odpowiadają za jej wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Wskaźnik Pearla - wazektomia

Wazektomia jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych, względem wartości indeksu Pearla. Jej skuteczność wynosi 99,9%, czyli 0,1% możliwości zajścia w ciążę, co jest porównywalne do idealnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych czy do implantów hormonalnych.

Jest to spowodowane najczęściej błędami par, między którymi dochodzi do stosunków seksualnych zanim potwierdzona zostaje azoospermia (brak plemników w spermie) u mężczyzny. Jeśli plemniki utrzymują się w nasieniu powyżej 4 miesięcy od wazektomii, może być to powodem wczesnej rekanalizacji nasieniowodu i wymaga konsultacji z lekarzem.

Sam zabieg polega na przecięciu nasieniowodów - metodą tradycyjna, czyli z użyciem skalpela lub metodą bez skalpela. Wazektomia jest metodą odwracalną, jednak zabieg rewaskularyzacji nie jest zawsze skuteczny. Dlatego już przed zabiegiem należy liczyć się z brakiem możliwości przywrócenia płodności. Koszt wazektomii wynosi od 2000-3000 złotych.

Każda metoda ma swoje komplikacje. W przypadku wazektomii najczęstszą komplikacją jest ziarniniak nasienny, krwawienie lub krwiak, infekcja rany lub zastoinowe zapalenie najądrza.

Wskaźnik Pearla - krążek dopochwowy

Skuteczność krążków dopochwowych według wskaźnika Pearla wynosi 0,5-3, czyli 99,5-97% skuteczności.

Są to jedne z nowszych metod antykoncepcji, które pacjentki umieszczają same w pochwie i wyciągają po 21 dniach. Ważne jest, aby włożyć krążek jak najgłębiej w pochwie, najlepiej tuż przy ujściu zewnętrznym szyjki macicy.

Krążki dopochwowe są bardzo obiecującą metodą, ponieważ przeprowadzane aktualnie badania rozważają wprowadzenie do krążka substancji, które będą chroniły kobiety przed zakażeniem wirusem HIV, a zatem będzie to kolejna metoda antykoncepcji chroniąca przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wskaźnik Pearla - wkładka domaciczna

Wyróżniamy 2 rodzaje wkładek domacicznych - miedziane wkładki wewnątrzmaciczne oraz hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, dla których wskaźnik Pearla wynosi 0,8 dla wkładki miedzianej, czyli 99,2% skuteczności i 0,2 dla wkładki hormonalnej, co daje 99,8% skuteczności w zapobieganiu ciąży.

Pomimo że wkładki mają dużo zalet, takich jak np. wysoką skuteczność antykoncepcji, brak dodatkowych czynności przed stosunkiem oraz powrót płodności po usunięciu wkładki, należy także pamiętać, że wkładki miedziane nie powinny być stosowane u nieródek (czyli kobiet, które nie rodziły), ponieważ mogą powodować dłuższe i obfitsze krwawienia, a także mogą uczulać.

Wkładki hormonalne z lewonorgestrelem o mniejszych wymiarach mogą być stosowane także u nieródek.

Wskaźnik Pearla - implant antykoncepcyjny

Implanty antykoncepcyjne są najbardziej skuteczną metodą antykoncepcji i ich skuteczność wynosi 0,05 według wskaźnika Pearla, czyli 99,95%.

Wysoką skuteczność implantów zawdzięczamy ich podskórnej aplikacji, dzięki której pozbywamy się błędów w stosowaniu, jak np. w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, gdy zapominamy o zażyciu kolejnej tabletki.

Niestety żadna forma antykoncepcji nie daje nam 100% skuteczności.

Wskaźnik Pearla - stosunek przerywany

Stosunek przerywany jest jedną z najczęściej stosowanych metod naturalnych wśród par, jednak nie jest to oficjalna metoda antykoncepcji według WHO. Badania wśród polskich kobiet, które stosowały antykoncepcję naturalną, wykazały, że około 30,4% par, używały stosunku przerywanego jako zabezpieczenie przed niechcianą ciążą podczas pandemii COVID-19.

Wskaźnik niepowodzeń danego środka dla stosunku przerywanego wynosi 8-17, co daje 92-83% skuteczności.

Wskaźnik Pearla - plastry antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna w postaci plastrów antykoncepcyjnych ma wskaźnik Pearla wynoszący 0,5-9, czyli 99,5-91%. Skuteczność metody, jaką są plastry antykoncepcyjne, w dużej mierze opiera się na zmianach plastrów w odpowiednim czasie oraz na ich odpowiednim przyklejeniu.

Działając podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, plastry uwalniają hormony - estrogeny i gestageny, które przez skórę przechodzą do krwiobiegu, zagęszczając śluz szyjkowy, zmniejszając perystaltykę jajowodów i hamując owulację.

Wskaźnik Pearla - metoda objawowo-termiczna

W metodzie objawowo-termicznej wskaźnik Pearla przy idealnym stosowaniu wynosi 2, a przy rzeczywistym 20,5, czyli 98%-79,5%, z czego wynika, że jest to jedna z najmniej skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Metoda ta polega na określaniu momentu owulacji poprzez mierzenie temperatury ciała oraz obserwacje śluzu szyjkowego. Poprzez wydzielany przez ciałko żółte progesteron, temperatura ciała podnosi się o 0,2-0,6 stopni, aż do 1 dnia przed miesiączką. Śluz płodny u kobiety określany jest jako podobny do białka jaja kurzego, czyli jest przezroczysty, obfity oraz rozciągliwy.

W metodzie objawowo-termicznej stosunek można odbyć od 4. dnia po skoku temperatury i szczytu objawu śluzu.

@erecept.pl Co sądzicie o stosunku podczas okresu? #miesiączka #okres #menstruacja #ciąża #antykoncepcja #erecept #erecepta #stosunek #edukacjaseksualna ♬ Flowers - Miley Cyrus

Jaką antykoncepcję wybrać?

W wyborze antykoncepcji należy wziąć pod uwagę skuteczność metody, łatwość w użyciu - zwrócić uwagę, która metoda ma najmniej błędów w użytkowaniu, cenę oraz skutki uboczne danej formy antykoncepcji.

Powinno się również dostosować antykoncepcję do stylu życia. Osoby w stałych związkach mogą sięgać po antykoncepcję hormonalną, jak np. tabletki antykoncepcyjne czy implanty, osoby o przelotnych kontaktach seksualnych powinny pomyśleć o antykoncepcji barierowej jak prezerwatywy, które chronią nie tylko przed ciążą, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jak na przykład HIV.

Zawsze warto mieć na uwadze skuteczność antykoncepcji. Aktualnie najskuteczniejszą antykoncepcją jest implant, a skuteczność metod naturalnych i barierowych jest najniższa. Należy też pamiętać, że nasz wybór możemy zawsze przedyskutować z lekarzem, który doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla nas formę.

Bibliografia

  • Pubmed, [online], [17.06], dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31977414/
  • Pubmed, [online], [17.06], dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33879342/
  • Pubmed, [online], [17.06], dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10414634/
  • National Library of Medicine,[online], [17.06], dostępny pod adresem: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9564462/
  • Pubmed, [online], [17.06], dostępny pod adresem: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33866528/
  • Inni czytali również