Rośnie rola telemedycyny. Skorzystało z niej 8 na 10 Polaków
W lipcu 2023 roku na polskim rynku działało kilkadziesiąt serwisów internetowych oraz aplikacji oferujących konsultacje telemedyczne. Z danych SimilarWeb wynika, że odnotowały one ponad 3 mln wizyt miesięcznie. Z usług telemedycznych skorzystało już 83 proc. Polaków. Telemedycyna jest popularna, bo pomaga znosić bariery w dostępie do opieki medycznej. Tę popularność widać szczególnie wśród pacjentów z gmin do 50 tys. mieszkańców.
Badanie: Telemedycyna w Polsce. W skrócie
- W lipcu serwisy i aplikacje telemedyczne odnotowały ponad 3 mln wizyt miesięcznie, a 83% Polaków już skorzystało z telemedycyny.
- Szybki dostęp do konsultacji (47%), wygoda (40%), brak dostępu do stacjonarnych przychodni (19%), i wysokie koszty prywatnych wizyt (15%) to główne powody wyboru telemedycyny.
- 20% polskich miejscowości nie ma dostępu do transportu publicznego, co utrudnia dostęp do usług medycznych.
- Telemedycyna pomaga pokonać bariery dostępu do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w małych gminach, gdzie brakuje lekarzy i infrastruktury medycznej.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Polacy i telemedycyna
Długi czas oczekiwania na stacjonarną wizytę lekarską, brak dostępności lekarzy czy wysokie koszty prywatnej wizyty oraz wykluczenie transportowe - to bariery w dostępie do usług medycznych, które wskazali uczestnicy badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” zrealizowanego przez SW Research. Wszystkie te bariery znosi telemedycyna.
Polacy przekonali się do telemedycyny podczas
pandemii. Kilkanaście serwisów i aplikacji działających w Polsce oraz
oferujących konsultacje telemedyczne odnotowuje miesięcznie ok. 3 mln
wizyt. Serwis Adequate szacuje, że liczba użytkowników aplikacji
telemedycznych może wynosić nawet 1 mln. Jak czytamy w analizie, na
podstawie danych z Google Play (Android) można założyć co najmniej 500
tysięcy pobrań. Z kolei App Store (iPhone) nie podaje co prawda
konkretnej liczby pobrań, ale porównując liczbę opinii można zakładać że
stanowią one 20-30 proc. rynku.
Zobacz także: Telemedycyna w Polsce i Europie - jakie są liczby? Polska 1 z liderów
Zniesienie barier w dostępie do opieki medycznej
– Telemedycyna jest realnym rozwiązaniem problemu z niedoborem lekarzy w Polsce, brakiem lokalnej alternatywy dla zapchanej kolejkami publicznej służby zdrowia oraz wysokich kosztów prywatnej stacjonarnej służby zdrowia. Konsultacje online dają dostęp do szybkiej, efektywnej i konkurencyjnej cenowo opieki – podkreśla Paweł Białas, Prezes Erecept.pl.
Za mało lekarzy w małych miejscowościach?
Jakie problemy ma polski pacjent? Jednym z nich jest wykluczenie transportowe. Z danych Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu wynika do około 20 proc. miejscowości w Polsce nie dociera żaden transport publiczny. Mieszkańcy, którzy chcą się przemieszczać poza granice swojej wsi lub miasteczka, także do przychodni lekarskiej, zdani są na rower, własny samochód (o ile go mają) albo pomoc sąsiada (o ile ten dysponuje pojazdem).
Erecept.pl przeanalizował dane adresowe pacjentów, którzy na przestrzeni dwóch lat korzystali z jego platform. Okazuje się, że połowa pacjentów pochodziła z gmin poniżej 50 tys. mieszkańców. Kolejne 10 proc. pacjentów pochodziło z gmin o wielkości od 50 do 100 tysięcy mieszkańców, a 12 proc. z gmin o wielkości od 100 do 250 tysięcy. Co piąty Polak przyznaje, że wybrał telemedycynę zamiast stacjonarnej wizyty w placówce medycznej, bo ma za daleko do lekarza.
– Niska dostępność usług medycznych w Polsce jest dużym problemem społecznym zwłaszcza dla osób wykluczonych transportowo. Telemedycyna odgrywa kluczową rolę w realnym zwiększeniu dostępności do usług medycznych dla pacjentów spoza dużych ośrodków miejskich. Dotyczy to zarówno obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast – podsumowuje Paweł Białas z Erecept.pl.
Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).