Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Jak Polacy chorują na wyjazdach? Co czwarty uważa, że nie stać go na wizytę lekarską za granicą

Zbliżają się wakacje, a to oznacza wyjazdy urlopowe po Polsce i nie tylko. Co robią rodacy, kiedy nagle zachorują? Co czwarty z nich uważa, że nie stać go na wizytę lekarską za granicą. Co drugi twierdzi, że nie zna języka obcego w takim stopniu, by umówić się na wizytę w zagranicznej przychodni ani porozumieć się z tamtejszym lekarzem – tak wynika z badania opinii SW Research przeprowadzonego na zlecenie Erecept.pl. Aż 7 na 10 Polaków przyznaje, że w takich sytuacjach warto rozważyć konsultację telemedyczną (zdalną) z lekarzem z Polski.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Jak Polacy chorują na wyjazdach? Co czwarty uważa  że nie stać go na wizytę lekarską za granicą
Autor: Redakcja Erecept.pl 23.07.2024

Jak Polacy chorują na wyjazdach? W skrócie

  • Co czwartego Polaka nie stać na wizytę lekarską za granicą, a połowa nie zna języka na tyle, by umówić się na wizytę lub porozumieć się z lekarzem.
  • 31,7% Polaków potrzebuje konsultacji z powodu infekcji, grypy lub przeziębienia, a 29,3% z powodu złamania lub zwichnięcia.
  • 33% Polaków szuka pomocy w lokalnym szpitalu, 29,9% w przychodni, 13,5% wybiera telemedycynę, a 12,8% umawia prywatną wizytę.
  • 70% Polaków uważa, że warto rozważyć telekonsultację z polskim lekarzem w nagłych sytuacjach za granicą.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Kiedy pomoc lekarza jest potrzebna?

Co czwarty Polak przyznaje, że był w sytuacji, gdy na wyjeździe wypoczynkowym, z dala od miejsca zamieszkania, potrzebował konsultacji z lekarzem. Większość potrzebowała takiej konsultacji z powodu infekcji, grypy, przeziębienia (31,7 proc.) lub złamania albo zwichnięcia (29,3 proc.). Co piąty (19,1 proc.) potrzebował skonsultować się z lekarzem z powodu silnej reakcji alergicznej, co dziesiąty miał problemy gastryczne (13,2 proc.), co dziesiąty (9,2 proc.) miał skoki ciśnienia, palpitacje i inne problemy natury kardiologicznej, podobna liczba (9,1 proc.) potrzebowała lekarza z powodu duszności, omdlenia.

Gdzie udają się po pomoc Polacy za granicą?

SW Research zapytał na zlecenie Erecept.pl, gdzie Polacy udaliby się w pierwszej kolejności, gdyby na wyjeździe, z dala od miejsca zamieszkania, potrzebowali konsultacji lekarskiej. Ankietowani, w większości przypadków, szukaliby pomocy w lokalnym szpitalu (tak odpowiedziało 33 proc.) albo w lokalnej przychodni lekarskiej (29,9 proc.). Na konsultację telemedyczną (przez Internet lub telefon) zdecydowałoby się 13,5 proc. ankietowanych, a 12,8 proc. próbowałoby umówić się w lokalnym gabinecie lekarskim na wizytę prywatną.

Po jakiemu rozmawiać z lekarzem?

Polacy przyznają, że mają pewne ograniczenia w korzystaniu z wizyt lekarskich za granicą. Co czwarty ankietowany biorący udział w badaniu Erecept.pl twierdzi, że w ogóle go na taką wizytę nie stać. Blisko 40 proc. przyznaje, że nie wie, gdzie znajduje się najbliższa przychodnia, a spory procent nie sprawdza tego przed wyjazdem. Co drugi Polak twierdzi, że barierą może być język obcy, bo nie zna go na tyle, by umówić się na wizytę stacjonarną w lokalnej przychodni, ani porozumieć się z lekarzem podczas takiej wizyty. Prawie 70 proc. rodaków deklaruje, że w takiej sytuacji warto (zdecydowanie lub raczej tak) rozważyć konsultację telemedyczną zdalnie, czyli z lekarzem z Polski.

Na szczęście blisko 60 proc. ankietowanych bierze na wyjazd (w tym ferie zimowe) apteczkę. Część z nich (30 proc.) doposaża ją w leki przeciwbólowe, przeciwalergiczne, dodatkowe plastry, opatrunki i środki odkażające (20,4 proc.) oraz antybiotyk (tylko 10 proc.). Blisko 60 proc. wyjeżdżających twierdzi, że dba na co dzień o profilaktykę i odporność, co pomaga zachować dobrą formę także podczas wypoczynku. Największym wyzwaniem „zdrowotnym” wydają się zatem sytuacje nagłe, nieprzewidywalne, awaryjne. Jak wynika z raportu „Telemedycyna oczami Polaków” to właśnie w sytuacjach awaryjnych najczęściej umawiają się na konsultacje telemedyczne, bo są one dostępne najszybciej, a na dodatek z każdego miejsca na świecie.

Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).

Bibliografia

  • Badanie opinii SW Research przeprowadzone na zlecenie Erecept.pl w I połowie lutego 2024. N=300. Metodologia: CAWI.
  • Inni czytali również