Badanie: Co robi Polak w długiej kolejce do lekarza? Leczy się sam, czy jedzie na SOR?
Co robi przysłowiowy Kowalski, gdy czas oczekiwania do lekarza POZ jest zbyt długi? Z najnowszego badania opinii „Telemedycyna oczami Polaków” zrealizowanego na zlecenie Erecept.pl wynika, że w tej sytuacji 44 proc. Polaków umawia się na prywatną wizytę do lekarza, a 42 proc. decyduje się na konsultację telemedyczną. Niestety aż 32 proc. rodaków wybiera w tej sytuacji samoleczenie i oczekiwanie aż „przyjdzie termin ich wizyty”, a blisko 30 proc. chce jechać na SOR lub skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Badanie: Co robi Polak w długiej kolejce do lekarza? W skrócie
- Aż 44% Polaków umawia się na prywatne wizyty, a 42% korzysta z telemedycyny z powodu długiego oczekiwania na wizytę w POZ.
- 83% Polaków korzystało z telemedycyny, ceniąc ją za dostępność, szybkość i niższe koszty w porównaniu do wizyt stacjonarnych.
- Co drugi Polak nie jest zadowolony z państwowej opieki zdrowotnej, a co piąty z lekarza POZ, przez co rośnie popularność telemedycyny.
- Polacy boją się, że ich stan zdrowia pogorszy się podczas oczekiwania na wizytę stacjonarną, więc wybierają telemedycynę jako alternatywę.
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Polacy i telemedycyna
Kiedy stan zdrowia się pogorszył? Gdy pacjent stał w kolejce
Co piąty Polak nie jest zadowolony ze swojego lekarza POZ, a co drugi nie jest zadowolony z państwowej opieki zdrowotnej. Polacy zapytani o to ile czasu czekają do swojego lekarza POZ odpowiadali, że jeden dzień (35,7 proc.), dwa-trzy dni (36 proc.), a nawet tydzień (12 proc.). Na wizytę do lekarza specjalisty (np. neurologa, urologa, czy reumatologa) czekali kilka miesięcy (44,3 proc.), kilka tygodni (25,9 proc.), niektórzy ponad rok (8,9 proc.).
Z badania opinii
„Telemedycyna oczami Polaków” wynika też, że co drugi rodak odczuwa
strach w sytuacji, gdy potrzebuje konsultacji lekarskiej, a termin
wizyty stacjonarnej jest odległy. Polacy boją się, że ich stan zdrowia
pogorszy się, gdy „będą czekać w kolejce”. Telemedycyna przychodzi w
takich sytuacjach na ratunek. A na dodatek jest tańsza niż niejedna
wizyta stacjonarna.
Zobacz także: Jak chorują Polacy w sezonie infekcyjnym? Nowe badanie opinii Erecept.pl
Informacje zawarte w artykule są dostępne dla ogółu i mogą być wykorzystane i cytowane, pod warunkiem podania autora artykułu oraz źródła (wraz z linkiem).